„Vagys nepaiso dorų žmonių nuostatos, kad iš kapinių nevalia išvis nieko išnešti“, – apgailestavo įmonės „Kapinių priežiūra“ direktorius Ričardas Čėsna.
Įmonės darbuotojai Vainatrakio kapinėse prieš kelerius metus pasodino kelis šimtus tujų. Jos tapo natūralia uždanga nuo kelio, taip pat atskiria kvartalus kapinių viduje – suteikia jiems jaukumo, užstoja vėją.
Pavogtos tujos buvo maždaug dviejų metrų aukščio, o įmonės patirti nuostoliai viršija 3 tūkst. eurų.
Įsisuko ne pirmą kartą
„Finansiniai nuostoliai – ne didžiausias praradimas. Įmonės darbuotojai daug dirbo puošdami aplinką, prižiūrėjo augalus, o vagys be sąžinės graužaties trypia mūsų darbą dėl noro neteisėtu būdu pasipelnyti“, – kalbėjo R.Čėsna.
Įmonės vadovas prisiminė, kad prieš kelerius metus Vainatrakyje jau siautėjo tujų vagys. Tąkart policijos pareigūnams nepavyko jų pričiupti.
Po pertraukos vagys šiemet vėl sugrįžo ir iškasė daugiau kaip pusšimtį gerokai ūgtelėjusių dekoratyvinių augalų.
„Iškvietėme policijos pareigūnus, jie pradėjo tyrimą, tačiau neturime didelių vilčių, kad kaltininkai bus nustatyti“, – svarstė R.Čėsna.
Pasak jo, Vainatrakio kapinės yra gerokai nutolusios nuo gyvenamųjų vietų, sargų nėra, todėl nusikaltėliams patogu susirinkti grobį.
Įmonės vadovas mano, kad kapinėse siautėjo žmonės iš kapinių apylinkių, o išvežti tiek tujų reikėjo krovininės transporto priemonės.
Panaudos išbandytą priemonę
Po pirmojo nusikaltėlių išpuolio Vainatrakio kapinėse „Kapinių priežiūros“ darbuotojai dažais pažymėjo tujų šakas, tačiau per porą metų dažai išbluko.
„Darbuotojams pavesta vėl paženklinti tujų šakas iš vidinės kapinių pusės.
Galbūt vaizdas šiek tiek keistas, tačiau žymėjimas turbūt yra vienintelė patikima priemonė išsaugoti augalus“, – svarstė R.Čėsna.
Pasak jo, svarstoma galimybė įrengti stebėjimo kameras, tačiau šiuo metu rinkoje esamų vaizdo stebėjimo kamerų techninės savybės netenkina – stebima kapinių teritorija būtų pernelyg didelė.
R.Čėsna prašė pakaunės gyventojų nepirkti pažymėtų tujų ir įtarimais pasidalinti su policijos pareigūnais.
Dingsta net paminklų detalės
Pasak „Kapinių priežiūros“ vadovo R.Čėsnos, vagys iš kapinių neša ne tik tujas – dingsta net paminklinių statinių detalės, gedulingų puokščių ir vainikų gėles.
Itin dažnai vagiamos baltos rožės, nes jų panaudojimas labai platus – tokios gėlės tinka ir šventinėms puokštėms, puošybai.
„Kartais vagyste apkaltinamos stirnos, kurios šaltuoju metų laiku itin dažnai užklysta į kapines ir mėgsta skabyti rožių žiedus“, – pasakojo R.Čėsna.
Paminklinės detalės aktyviai buvo vagiamos Eigulių kapinėse, tačiau pastaruoju metu „Kapinių priežiūros“ darbuotojai apie tokius išpuolius negirdėjo.
Gėlės dažniausiai išnešamos iš Petrašiūnų kapinių, o pagal nuostolių dydį įspūdingiausias vagių grobis – Vainatrakio kapinėse.
Pareigūnai dėl vagysčių pradėjo tyrimą
Odeta Vaitkevičienė, Kauno VPK Komunikacijos poskyrio vedėja:
„Šiais metais dėl vagysčių Vainatrakio kapinių teritorijoje gauti du pranešimai.
Gegužės 24-ąją pranešta, kad pavogtos 29 tujos, kurių vertė – apie 1650 eurų.
Gegužės 31 dieną gautas pranešimas, kad pavogtos dar 27 tujos, kurių vertė siekia 1540 eurų.
Dėl abiejų įvykių Kauno apskrities VPK Kauno rajono policijos komisariate vyksta ikiteisminis tyrimas. Gyventojus, mačiusius, kaip išvežamos tujos, pastebėjusius netoliese sodinamas ar turinčius bet kokios tyrimui reikšmingos informacijos, prašome kreiptis į pareigūnus.
Daugiau pranešimų apie vagystes kapinėse ar kapinių prieigose Kaune ir Kauno rajone pareigūnai šiemet negavo.“