Teismas trečiadienį pripažino S.Sinickį kaltu dėl melagingo liudijimo ir skyrė jam 9 mėnesių laisvės apribojimo bausmę, įpareigojęs tris mėnesius naktimis būti namuose.
Tai – jau trečias pareigūnas, šioje istorijoje neišvengęs bausmės.
„Opel Corsa“ vairavusią 27 metų Indrę Saldytę Dotnuvoje sužeidęs, mažiausiai 5 operacijoms ir daugybei dienų ligoninėse pasmerkęs, iš avarijos vietos pasprukęs Kėdainių policijos komisariato vyriausiasis patrulis L.Tamošaitis buvo atleistas iš darbo su vilko bilietu, nuteistas lygtiniu laisvės atėmimu ir įpareigotas atlyginti savo aukai 5 tūkst. eurų žalą.
Pareigų neteko ir avariją forminusi to paties komisariato tyrėja R.Stankutė, kuri leido pasišalinti įkaušusiam savo bendradarbiui, nors prie sumaitotų automobilių net trys visiškai nešališki liudytojai, Rūta J., Tomas G. ir Rokas S. jai pareiškė, kad avariją sukėlė L.Tamošaitis, sėdėjęs prie „Audi A5“. Kolegą išsukti bandžiusi pareigūnė buvo nuteista už piktnaudžiavimą, jai skirta 7 tūkst. 532 eurų bauda.
Tyrėja slėpė tiesą
Kaltę dėl patrulio sukeltos avarijos buvo mėginama suversti vietos girtuokliui. Tačiau šis sumanymas neišdegė.
Išaiškėjo, jog R.Stankutė nesiėmė priemonių, kad nelaimės kaltininkas būtų sulaikytas arba būtų užkirstas kelias jam pabėgti.
Tokiu būdu buvo sudarytos sąlygos L.Tamošaičiui išvengti girtumo patikrinimo, pirminių tyrimo veiksmų atlikimo, daiktinių įrodymų paėmimo, jo parodymų vietoje fiksavimo.
Taip pat buvo sudarytos sąlygos susitepusiam policininkui slapstytis ir slėpti nusikaltimą.
Grįžusi į darbą, R.Stankutė sąmoningai surašė neteisingus duomenis, kad „Audi“ vairuotojas buvo pasišalinęs, o avarijos vietoje reikšmingos informacijos apie įvykį nebuvo gauta.
Tyrėja tyčia nepranešė operatyviam policijos padaliniui, kad avariją sukėlė pareigūnas, vairavęs jam priklausantį automobilį.
Taip buvo apsunkintas pirminis avarijos tyrimas ir siekta pakenkti tiesos išaiškinimui.
Dar nežinia, kaip būtų pasisukę įvykiai, jei laiku nebūtų susizgribta, jeigu apie šį skaudų įvykį iškart nebūtų plačiai rašiusi žiniasklaida.
Griebėsi šiaudo
Už piktnaudžiavimą teisiama R.Stankutė griebėsi šiaudo, remdamasi buvusio Kėdainių komisariato pareigūno, taip pat eismo įvykius anksčiau tirdavusio S.Sinickio parodymais. Iš policijos jis buvo išėjęs dar prieš L.Tamošaičio sukeltą avariją.
S.Sinickis tvirtino avarijos Dotnuvoje vaizdus pamatęs, atsitiktinai važiuodamas netoli jos vietos.
Anot S.Sinickio, jis visą laiką stovėjo autoįvykio vietoje šalia buvusios kolegės, nenutoldamas nuo jos daugiau kaip 5 metrus.
Esą per tą laiką S.Sinickis nematė, kad prie R.Stankutės būtų priėjęs L.Tamošaitis ar kitas asmuo, panašus į avarijos dalyvį.
S.Sinickis tikino, jog tyrėja savo pareigas atliko sąžiningai, tačiau jo versija nepatikėjo nei Kauno prokuroras Ričardas Gailevičius, nei teismas.
Prirėmė prie sienos
Paaiškėjo, jog S.Sinickis, buvo vienintelis iš aštuonių liudytojų, kuris supainiojo specialiųjų pagalbos tarnybų atvykimo eiliškumą ir vienintelis nesuprato, kada atvažiavo policijos pareigūnai.
Priremtas prie sienos S.Sinickis teigė, jog sąžiningai klydo sakydamas, jog R.Stankutė į avarijos vietą atvyko vėliau už jį.
Atvažiavusi anksčiau, ji galėjo spėti pabendrauti su L.Tamošaičiu, to momento S.Sinickiui nepastebėjus.
Tačiau lygindamas kitų bylų dalyvių, taip pat ir pačios R.Stankutės bei jos kolegos vyriausiojo postinio Donato Šimkaus parodymus, teismas po kruopelę išlukšteno buvusio pareigūno melą.
„Iš D.Šimkaus ir R.Stankutės parodymų akivaizdu, jog jų tarnybinis automobilis buvo būtent toje pusėje, iš kurios atvyko S.Sinickis, kas paneigia jo parodymus, jog jis atvykęs į įvykio vietą negalėjo matyti policijos automobilio“, – pažymėjo Vilniaus teisėja Ieva Narbutaitė.
S.Sinickio byla buvo nagrinėjama sostinėje pagal nusikaltimo vietą – paskutinis jo melas užfiksuotas Lietuvos apeliaciniame teisme svarstant R.Stankutės bylą.
Išėjęs iš policijos, S.Sinickis įsidarbino Kėdainių socialinės globos namuose.
Naujas policijos akibrokštas
Šiuo metu I.Saldytė yra priversta bylinėtis su policija, kategoriškai nesutinkančia atlyginti jai neturtinės žalos dėl pareigūnų veiksmų – esą nukentėjusiajai turėtų pakakti moralinės satisfakcijos, atleidus iš darbo R.Stankutę.
Toks požiūris pribloškė per avariją nukentėjusią merginą, bet sustoti ji neketina.
Į avarijos vietą kartu su R.Stankute atvykęs jos kolega D.Šimkus taip pat buvo atleistas už pareigūno vardo pažeminimą, bet baudžiamosios atsakomybės išvengė.
Atleidimo sulaukė ir kartu su L.Tamošaičiu važiavusi Kėdainių patrulė Kristina Boguševičiūtė.
Kelias link teisingumo I.Saldytei tęsiasi beveik ketverius metus. Po avarijos jai ant kojų liko didžiuliai randai, kurių šalinti dėl didelės komplikacijų rizikos kol kas nesutinka nė vienas plastikos chirurgas.
Apvogė ištiktą komos
Daug nuoskaudų patyrusiai I.Saldytei teko susidurti ne tik nešvariais policijos pareigūnais.
Merginai praradus sąmonę, atsitiktinai pro šalį važiavęs, dukart teistas tolimųjų reisų vairuotojas Vaidas Pšalgauskas iš Pakruojo ne tik neiškvietė pagalbos, bet ir pavogė iškritusį jos telefoną.
Pasisavinęs telefoną, anksčiau dusyk teistas V.Pšalgauskas atkūrė jo gamyklinius parametrus ir įsidėjęs savo SIM kortelę, prisijungė prie socialinių tinklų, elektroninio pašto, darė nuotraukas, mėgavosi asmenukėmis.
Vežėjas buvo nuteistas 10 mėnesių laisvės apribojimo bausme, įpareigodamas vakarais ir naktimis būti namuose. Prispirtas įrodymų, telefoną aukai jis grąžino sudaužytą.
Vyras buvo nuteistas tik už telefono vagystę – jis nebuvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn nei už avarijos aukos palikimą be pagalbos, nei už neteisėtą elektroninių duomenų perėjimą ir įgijimą.
Šiuo metu I.Saldytė yra priversta bylinėtis su policija, kategoriškai nesutinkančia atlyginti jai neturtinės žalos dėl pareigūnų veiksmų – esą nukentėjusiajai turėtų pakakti moralinės satisfakcijos, atleidus iš darbo R.Stankutę.
R.Stankutės kolega D.Šimkus taip pat buvo atleistas už pareigūno vardo pažeminimą, bet baudžiamosios atsakomybės išvengė.