Korupcijos Šiaulių ligoninėje bylos tęsinys: nuosprendį apskundė ir nuteistieji, ir prokuroras

2021 m. vasario 22 d. 09:14
Papildyta
Iš kyšių ir korupcinių schemų lobęs buvęs Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius 72 metų Petras Simavičius turi atlikti bausmę įkalinimo įstaigoje. Taip nusprendusi Generalinė prokuratūra apskundė Šiaulių apygardos teismo nuosprendį, kuriuo ligoninės „caru“ vadintam nuteistajam buvo paskirta lygtinė bausmė.
Daugiau nuotraukų (7)
Tuo tarpu P.Simavičius ir kartu nuteisti bendrininkai RŠL direktoriaus pavaduotoja tebedirbanti 58 metų Aušrelė Šalkauskienė bei buvęs RŠL infrastruktūros direktorius 61 metų Vygentas Jocius taip pat pateikė apeliacinius skundus ir paprašė juos išteisinti.
Skundo neteikė vienintelis nuteistasis verslininkas Romualdas Juozas Jankus. Jam Šiaulių apygardos teismas šių metų sausio pabaigoje buvo skyręs lygtinę 1,5 metų bausmę, be to, įpareigojo sumokėti į nuo nusikaltimų nukentėjusių asmenų fondą 750 eurų.
Teisiamųjų versija nepatikėjo
RŠL vadovai nuteisti už korupcinę schemą, leidusią kimštis į kišenes pavaldiniams mokėtus priedus. Ištisą penkmetį juos atiminėję vadovai gynėsi, kad pinigai naudoti ligoninės reikmėms, bet teismo ši versija neįtikino.
Bylą per beveik dvejus metus išnagrinėjęs Šiaulių apygardos teismas trečiadienį visus teisiamuosius pripažino kaltais. Tiesa, jie atsipirko palyginti švelnia lygtine bausme, nors prokuroras ir buvo prašęs P.Simavičių įkalinti 4 metus.
Teismas nusprendė, kad buvęs ilgametis RŠL generalinis direktorius yra kaltas dėl piktnaudžiavimo, didelės vertės svetimo turto pasisavinimo ir kyšininkavimo. Bet jam skirta palyginti švelni 3,5 metų įkalinimo bausmė, o jos vykdymas atidėtas 3 metams.
RŠL tebedirbančiai buvusiai Šiaulių miesto tarybos narei A.Šalkauskienei skirta lygtinė 2 metų bausmė, be to, jai 3 metus uždrausta eiti vadovaujančias pareigas.
V.Jocius nubaustas lygtine 1,5 metų įkalinimo bausme, o valstybės tarnyboje vadovaujančiame poste uždrausta dirbti 2 metus.
Iš šios trijulės nuspręsta išieškoti nusikalstamai gautą turtą. Iš P.Simavičiaus bus konfiksuota beveik 60 tūkst. eurų, iš A.Šalkauskienės – 15 tūkst. eurų, o iš V.Jociaus – 5 tūkst. eurų.
Sprendimas tik išieškoti pasisavintus pinigus nustebino ne vieną, nes nuteistiesiems nereikėjo mokėti net palūkanų. 
Priedus tekdavo atiduoti
P.Simavičius ir jo pavaldiniai įklimpo prieš 5 metus. Itin didelio masto operaciją buvo atlikta po dienraščio „Lietuvos rytas“ publikacijų apie įtartinus sandorius. Tada pareigūnai išsiaiškino, jog RŠL sukurta ir veikia įstaigos pinigų pasisavinimo sistema.
Per ikiteisminį tyrimą išsiaiškinta, kad mintį kai kuriems pavaldiniams oficialiai mokėti priedus, o po to juos pasiimti 2010 m. vidurvasarį pasiūlė A.Šalkauskienė.
Kartu su V.Jociumi buvo rasti septyni darbuotojai, kurie penkmetį buvo skatinami priedais ir priemokos. Jie buvo guodžiami, kad ir taip gauna naudos – įgyja didesnes socialines garantijas.
Tyrimo duomenimis, nuo 2010 m. liepos iki 2015 m. spalio iš šių pavaldinių RŠL vadovų trijulė paėmė ir pasidalijo daugiau kaip 68 tūkst. eurų.
Kyšius mokėjo dešimtmetį
Nustatyta, kad nuo 1996 m. RŠL vadovavęs P.Simavičius net dešimtmetį gaudavo pinigų iš ritualines paslaugas teikiančios įmonės vadovo R.J.Jankaus.
Pareigūnų duomenimis, verslininkas už „caru“ vadinto vadovo palankumą mokėti pradėjo 2005 m. Tai tęsėsi iki pat 2015 m. rudens, kai Generalinė prokuratūra surengė itin stambaus masto operaciją.
Verslininkas už teisę nuomotis patalpas, galimybę pervežti mirusiųjų palaikus iš ligoninės padalinių į morgą per dešimtmetį sumokėjo 11 tūkstančių eurų.
Verslininkas: esu kaltas iš dalies
Šiaulių apygardos teismui atvertus bylą, kaltės nepripažino nė vienas – nei RŠL vadovai, nei verslininkas.
P.Simavičius aiškino, kad neteisingai interpretuojami faktai – jis teisinosi sau nepaėmęs nieko, o pinigus panaudojęs ligoninės reikmėms. Panašiais argumentais kaltės kratėsi ir jo pavaldiniai A.Šalkauskienė bei V.Jocius.
Dešimtmetį mokėtas duokles „parama ligoninei“ vadino ir kaltę dalinai pripažinęs verslininkas R.J.Jankus.
Įklampino bankininko kyšis
2015 m. sučiuptas P.Simavičius jau nuteistas dėl vieno nusikalstamos veikos epizodo – paimto kyšio.
STT pareigūnai užfiksavo, kaip į RŠL vadovą pagalbos kreipėsi šiaulietis bankininkas. Po daugiadienių išgertuvių problemų išvengti siekusiam šiauliečiui buvo reikalinga medikų pažyma, o tuo pasirūpino P.Simavičius.
Kameros nufilmavo, kaip ligoninės vadovui paduodamas kyšis. Tiesa, nebuvo matyti, ar paduota viena 50 eurų kupiūra, ar visas pluoštas. Bankininkas prisipažino davęs kyšį, o P.Simavičius tikino esąs nekaltas – neva pinigus grąžino.
Darbo ieškojosi neilgai
Teismas pripažino P.Simavičių kaltu dėl paimto ne mažiau kaip 50 eurų kyšio ir skyrė jam 2,8 tūkst. eurų baudą.
Medikas nuosprendį skundė, bet nepešė nieko. Apeliacinis teismas netgi sugriežtino bausmę – prokuroro Ginto Ivanausko prašymu prie paskirtosios baudos buvo pridėtas ir draudimas 3 metus eiti vadovaujančias pareigas.
P.Simavičius nesėkmingai teismui skundė ir atleidimą iš darbo 2018 m. kovo 1-ąją. Tiesa, medikas bedarbiu buvo neilgai – vos atleistas iš RŠL vadovo posto jis patuliukais sugrįžo. Tiesa, nebe vadovu, o ginekologu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.