Kontrabandininko išpažintis: sotus kąsnis greitai tapo labai sprangus, iš JAV – už grotų Lietuvoje

2021 m. vasario 7 d. 19:10
Transporto įmonė buvo puiki priedanga daug pelningesnei veiklai nei krovinių gabenimas – kontrabandai. Tačiau toks sotus gyvenimas nėra amžinas. Tuo įsitikino kaunietis Rimvydas Pranevičius, pargabentas į Lietuvą iš JAV ir stojęs prieš teismą.
Daugiau nuotraukų (10)
Jei vilkikų puspriekabėse įrengtos slėptuvės yra nedidelės, tai įrodymas, kad jos skirtos ne cigaretėms, o narkotikams gabenti.
Taip nusprendė Lietuvos prokurorai, prekyba kvaišalais apkaltinę kelerius metus legaliai JAV gyvenusį praeityje garsų cigarečių kontrabandininką 48 metų R.Pranevičių.
JAV teisėsaugininkai kelerius metus dėl tokių keistų įrodymų, kai įtarimai pareiškiami ne suradus kvaišalų, o tik pagal slėptuvės dydį, nieko nesiėmė, kad ieškomas vyras būtų išduotas mūsų šaliai. Ir jei ne prieš pusmetį Čikagoje įvykusi avarija, R.Pranevičius greičiausiai dar ilgai būtų gyvenęs Amerikoje.
„Į mano automobilio galą trenkėsi kita mašina. Iškviečiau policiją, greitąją pagalbą. Atvyko pareigūnai, patikrino mano dokumentus ir iškart uždėjo antrankius“, – „Lietuvos rytui“ pasakojo dabar Kauno tardymo izoliatoriuje įkalintas ir teismo nuosprendžio už prekybą narkotikais laukiantis R.Pranevičius.
Sulaikė įmonės vairuotoją
Verstis cigarečių kontrabanda R.Pranevičius pradėjo daugiau prieš 10 metų, kai įsteigė transporto įmonę „Vita Cereris“.
Jis tikino iš pradžių nuoširdžiai tikėjęs, kad gabenant krovinius galima neblogai gyventi.
Viskas aukštyn kojomis apvirto, kai Anglijoje įkliuvo vienas jo vairuotojų – Egidijus Navalinskas. Vietos pareigūnai nustatė, kad jis 2006–2007 metais į Angliją 14 kartų įvežė puspriekabėse paslėptas cigaretes, kurių vertė – daugiau kaip keliolika milijonų eurų.
Tyrimą pradėję Anglijos pareigūnai nustatė, kad vairuotojas Lietuvoje turi daug nekilnojamojo turto, – kelis namus, butus, žemės sklypus.
Jungtinės Karalystės Karališkasis Grimsbio teismas kreipėsi į Lietuvos teisėsaugą, kad šis turtas būtų konfiskuotas.
Tačiau Kauno apylinkės teismas neleido to padaryti.
„Iš pradžių aš nieko nežinojau, kad mano vairuotojas slapta veža cigaretes. Aš dar ilgai tikėjau, kad jis nekaltas, lankiau jį kalėjime ir visaip rėmiau“, – sakė R.Pranevičius.
Kalėjime perdavė kontaktus
Suėmus vairuotoją buvo suduotas smūgis visam R.Pranevičiaus verslui – areštuoti keli lizingu pirkti vilkikai ir puspriekabės.
Kaunietis aiškino, jog būtent tuomet jam ir kilo mintis, kad siekiant vėl atsistoti ant kojų reikia pačiam griebtis cigarečių kontrabandos.
Tam paskatino ir susitikimas su Anglijos kalėjime įkalintu E.Navalinsku. Vairuotojas netiesiogiai jį supažindino su Svajūnu – žmogumi, kuris turi daug ryšių šiame šešėliniame versle.
R.Pranevičius įkūrė naują transporto įmonę ir pasinaudodamas Svajūno kontaktais ėmė dideliais kiekiais gabenti kontrabandines cigaretes.
Veža ir didelės įmonės?
Įsisukęs į šešėlinį verslą R.Pranevičius greitai įsitikino, kad gabendami kontrabandines cigaretes savo pelną tuomet didino beveik visų transporto įmonių, net ir pačių didžiausių bei garsiausių, savininkai.
„Aš net buvau įkalbinęs vienos itin garsios transporto įmonės vairuotoją, kad vežtų cigaretes ne savo bosams, o man.
Jis prieš kiekvieną reisą užsukdavo į mano išsinuomotą angarą ir prisikraudavo tabako gaminių“, – pasakojo R.Pranevičius.
Tačiau toks bendradarbiavimas greitai baigėsi – transporto įmonės savininkai tą vairuotoją atleido. Bet ne už tai, kad veža cigaretes, o už tai, kad veža ne saviems.
Gabeno tuščius pakelius
Netrukus atsirado dar vienas pagalbinis verslas. Anglijoje sutiktas Svajūnas pasiūlė vežti ne cigaretes, o tuščius pakelius. Juos kontrabandininkai vadindavo topografija.
Paaiškėjo, kad išradingi lietuviai Belgijoje ir Olandijoje yra įkūrę nelegalius cigarečių gamybos fabrikėlius.
Tačiau imtis šio papildomo verslo R.Pranevičius neturėjo laiko, tad įkalbėjo tai daryti pažįstamą transporto įmonės savininką iš Latvijos Pavelą Jegorovą.
„P.Jegorovas veždavo privačiose spaustuvėse pagamintus cigarečių pakelius, Svajūnas juos parduodavo, aš pasiimdavau savo dalį už tarpininkavimą.
Geras buvo verslas, lyg ir pusiau legalus“, – tuos laikus prisiminė R.Pranevičius.
Muitininkai rado kontrabandą
Laikai išties buvo pelningi. Vėliau atlikusi patikrinimą Valstybinė mokesčių inspekcija apskaičiavo, kad vien 2008 metais R.Pranevičius su šeima iš viso savo reikmėms išleido beveik milijoną eurų.
Tačiau viskas ėmė griūti 2008 metais.
Tuomet netoli Latvijos sienos buvo sulaikytas R.Pranevičiaus įmonės vilkikas su puspriekabe-šaldytuvu. Pareigūnai po šaldytomis krabų lazdelėmis aptiko 150 tūkstančių rusiškų cigarečių pakelių „Jim Ling“.
Tą pačią dieną buvo atlikta krata ir R.Pranevičiaus nuomojamame angare Kauno rajono Ilgakiemio kaime. Ten pareigūnai rado dar beveik 200 tūkstančių rusiškų cigarečių pakelių, paruoštų išvežti į užsienį.
Visų kontrabandinių cigarečių vertė siekė beveik pusę milijono eurų.
Sulaikytas buvo ir R.Pranevičius. Beveik mėnesį praleidęs už grotų jis visiškai pripažino savo kaltę.
Vyras buvo nuteistas, tačiau įkalinimo išvengė – atsipirko pinigine bauda. Be to, atlikusi mokestinį patikrinimą įspūdingas baudas skyrė ir Mokesčių inspekcija.
Daug gabenti pabijojo?
Tačiau tai neatbaidė R.Pranevičiaus nuo noro toliau verstis cigarečių kontrabanda: „Tik šįkart nutariau nerizikuoti ir cigaretes vežti mažesniais kiekiais – jeigu jau įkliūčiau, kad atsipirkčiau administracine, bet ne baudžiamąja atsakomybe.“
Tam ypač tiko jau pažįstamo latvio P.Jegorovo puspriekabės, kuriose buvo įrengtos nedidelės slėptuvės.
„Viena buvo labai maža, o kitoje buvo galima lengvai sutalpinti 10 dėžių arba 500 pakelių plonų cigarečių. Aš P.Jegorovui daviau pinigų, kad padidintų mažesnę slėptuvę, ir taip nutarėme pradėti bendrą veiklą“, – pasakojo R.Pranevičius.
Už reisą – 4000 eurų
Pelnas nebuvo toks svaiginantis kaip anksčiau, tačiau pragyventi iš to buvo galima.
Pasinaudoję Svajūno ryšiais Rusijoje kontrabandininkai 11 dėžių cigarečių nupirkdavo už 3300 eurų, o Europos šalyse parduodavo už 13 200 eurų. Beveik 10 tūkstančių eurų pelną pasidalindavo per pusę su P.Jegorovu, dar dalį sumokėdavo vairuotojams.
„Už vieną reisą man į rankas kliūdavo beveik 4 tūkstančiai eurų. Dar didesnis pelnas būdavo cigaretes pardavus Anglijoje“, – prisipažino R.Pranevičius.
Domino ir vogtos mašinos
Be to, papildomai buvo galima užsidirbti Rusijoje pardavus įvairias automobilių elektronines detales. Lenkijoje iš vagių buvo galima jas pigiai nupirkti, o Rusijoje parduoti 10 kartų brangiau.
„Mano partneris P.Jegorovas prasimanydavo ir kitų nelegalių dalykų, tačiau aš nenorėjau prisidėti.
Įtariau, kad atvežęs cigaretes jis atgal gabendavo vogtas mašinas“, – sakė R.Pranevičius.
Tie įtarimai netrukus pasitvirtino – Olandijoje P.Jegorovas buvo sulaikytas, kai vežė vogtus prabangius visureigius „Range Rover“, tačiau atsipirko 6 mėnesių lygtine laisvės atėmimo bausme.
Maišelyje įžvelgė narkotikus
Tačiau tai nesustabdė cigarečių kontrabandos. Pasitaikydavo ir juokingų nutikimų. Kartą P.Jegorovas atvyko į Rusiją, kur Leningrado srities Lugos mieste esančiame automobilių servise kontrabandininkų partneriai į puspriekabės slėptuvę, kaip ir buvo sutarta, prikrovė cigarečių.
Vėliau P.Jegorovas turėjo maišelį su vogtais elektronikos blokais perduoti kitiems pirkėjams, kurie laukė netoliese esančioje degalinėje. Bet latvis supainiojo degalines.
Jis ilgai laukė, paskui su maišeliu blaškėsi po miestą, ieškojo pirkėjų. Pagaliau pamatęs, kad pirkėjai išvažiuoja, puolė vytis. Šiaip ne taip jam pavyko aplenkti ir perduoti.
Vėliau R.Pranevičius ir P.Jegorovas šias paieškas aptarinėjo telefonu ir juokėsi iš nesusipratimo.
Bet jų pokalbio besiklausantiems pareigūnams viskas atrodė kitaip. Iššifravę pokalbius jie padarė prielaidą, kad maišelyje buvo narkotikai. Vėliau šie pareigūnų apmąstymai tapo svariais įrodymais apkaltinant R.Pranevičių prekyba kvaišalais.
Rado hašišo ir kokaino
Tačiau narkotikai buvo gabenami. Tai paaiškėjo, kai 2015 metų vasario 8 dieną Lietuvos muitininkai iškratė P.Jegorovo įmonės puspriekabę.
Slėptuvėje, kurioje paprastai buvo vežamos cigaretės, pareigūnai rado 200 kilogramų hašišo ir beveik 7 kilogramus kokaino.
Iškart po sulaikymo vairuotojas paskambino R.Pranevičiui, kuris tuo metu dėl po infarkto patirtų komplikacijų buvo gydomas Kauno klinikose, ir greitakalbe išpyškino, kad įkliuvo.
„Kadangi cigaretės jau buvo parduotos, aš pamaniau, kad jis vėl įkliuvo veždamas vogtas mašinas. Net negalėjau pamanyti, kad slėptuvėje buvo rasta narkotikų“, – sąsajų su kvaišalų kontrabanda purtėsi R.Pranevičius.
Partneris prekiavo ir toliau
Po kelių mėnesių esą nieko neįtardamas, kad pareigūnai domisi ir juo, kaunietis išvyko į JAV.
„Situacija buvo siaubinga – tuo metu iširo mano šeima, visiškai pašlijo sveikata, o po vairuotojo sulaikymo sugriuvo ir verslas. Ketinau mėnesį prasiblaškyti JAV, o vėliau spręsti, ką daryti“, – sakė R.Pranevičius.
O narkotikus vežusio vilkiko savininkas P.Jegorovas toliau lyg niekur nieko vertėsi narkotikų kontrabanda.
Praėjus trims mėnesiams po jo vairuotojo arešto vyriškis įkliuvo Latvijoje, kai kartu su šešiais bendrininkais atgabeno toną hašišo.
Žmonai – vaikų darželis
Tuo metu Čikagoje pas draugus įsikūrusio R.Pranevičiaus gyvenimas pasisuko netikėta linkme.
„Viename vakarėlyje netikėtai susipažinau su amerikiete Irene Korol. Greitai tarp mūsų įsiplieskė romantiški jausmai“, – pasakojo R.Pranevičius.
Iš anksto nupirkto atgalinio bilieto į Vilnių datą R.Pranevičius nukėlė dar dviem mėnesiams, o paskui ir visai jo atsisakė – nutarė su amerikiete susituokti.
R.Pranevičius pasakojo, kad vedybinio gyvenimo pradžia buvo lyg pasaka: „Buvau įsitikinęs, kad sutikau moterį, kurios ieškojau visą gyvenimą.“
Naujoji kauniečio žmona buvo vaikų auklėtoja, tačiau svajojo įsigyti nuosavą darželį. Šią svajonę sutuoktiniai įgyvendino kartu – jie Čikagos priemiestyje išsinuomojo didelį namą. Antrame aukšte įsikūrė patys, o pirmą pavertė vaikų darželiu.
„Mano žmona buvo ir savininkė, ir auklėtoja. Darželį lankydavo nedidelė 10–12 vaikų grupė, tarp jų – keli lietuvių vaikai“, – pasakojo R.Pranevičius.
Amerikoje nėra Rusijos
Kaunietis išsinuomojo vilkiką ir įsidarbino vienoje didelėje transporto kompanijoje vairuotoju-ekspertu.
„Aš savo vilkiku veždavau krovinius, kurių parūpindavo kompanija, o kai prireikdavo priimti į darbą naujų darbuotojų, juos egzaminuodavau. Dažnai mano žodis būdavo lemiamas“, – prisiminė R.Pranevičius.
Vyriškis teigė, kad verstis kontrabanda nekildavo netgi minčių. „Per mėnesį uždirbdavau 8–9 tūkstančius dolerių į rankas.
Be to, niekas ten kontrabanda nesivertė – juk Amerikoje nėra Rusijos“, – juokavo R.Pranevičius.
Šaukimo į teismą negavo
Kol R.Pranevičius ramiai gyveno Čikagoje, buvęs verslo partneris P.Jegorovas ir jo vairuotojas Lietuvoje buvo nuteisti už hašišo ir kokaino kontrabandą.
Nors tyrėjams jie tvirtino, jog R.Pranevičius nieko nežinojo apie narkotikus, teisėjas padarė prielaidą, kad ir kaunietis galėjo būti susijęs su kvaišalais.
Vykstant teismo procesui prokurorai jau žinojo, kur konkrečiai Čikagoje gyvena R.Pranevičius. Apie tai oficialią informaciją tyrėjams buvo pateikusi JAV ambasada.
Tačiau niekas taip ir nepasirūpino, kad vyras būtų iškviestas į teismo posėdžius.
Kažkodėl buvo vadovaujamasi iš piršto laužta paieškas vykdančio Marijampolės policijos komisariato pažyma, kad R.Pranevičius slapstosi Vokietijoje.
„Jei būčiau gavęs bet kokį pranešimą, kad turiu dalyvauti teismo procese, būtinai būčiau atvykęs ir įrodęs, jog su narkotikų gabenimu nesu susijęs“, – tikino R.Pranevičius.
Įrodymas – maža slėptuvė
Prokurorai ieškoti R.Pranevičiaus sujudo tik po to, kai teismas paskelbė nuosprendį. Į JAV buvo išsiųstas prašymas išduoti Lietuvos pilietį.
Tačiau Interpolo JAV nacionalinis biuras atsakė, kad R.Pranevičius JAV gyvena legaliai, nepažeisdamas šalies migracijos taisyklių, „todėl deportacijos klausimas nebus svarstomas“.
Tuomet Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento vadovas Tomas Krušna paprašė, kad Kauno apygardos prokuratūra pateiktų papildomų duomenų, kuo grindžiamas įtarimas R.Pranevičiui.
Tokius duomenis pateikė bylą tirianti prokurorė Romualda Pocienė.
Savo rašte ji be abstrakčių prielaidų nurodė vienintelį konkretų kauniečio kaltės įrodymą – mažas vilkikų puspriekabėse įrengtas slėptuves.
Prokurorė smulkiai aprašė slėptuvių dydį ir padarė išvadą: „Esant tokiems išmatavimams akivaizdu, kad galimo pakrauti tabako kiekis, įvertinant gabenimo kaštus, slėptuvės įrengimą ir transporto priemonės nuomą, nelogiškas ir ekonomiškai nenaudingas.“
Todėl buvo daroma išvada, kad jeigu gabenti cigarečių neapsimoka, puspriekabės buvo skirtos tik narkotikams gabenti.
Amerikiečiai padėti neskubėjo
Ši informacija per Generalinę prokuratūrą buvo perduota JAV institucijoms. Patikrinimą atlikęs Federalinis tyrimų biuras (FTB) nustatė, kad R.Pranevičius dirba legaliai – moka mokesčius, jokių pažeidimų nėra padaręs.
„Vien tik užsienio šalies kaltinimai nesuteikia įgaliojimų suimti pilietį JAV.
Tačiau užsienio šalies kaltinimai, dabartinė situacija ir JAV teisė gali sudaryti galimybę laikinai sulaikyti pilietį, kol bus gauta papildomos informacijos“, – tokį abstraktų FTB atsakymą į prašymą išduoti R.Pranevičių 2019 metais gavo Lietuvos generalinė prokuratūra.
Nors JAV pareigūnams buvo žinoma R.Pranevičiaus gyvenamoji vieta, nesiimta jokių priemonių jį sulaikyti. Kaunietis net apsilankė Lietuvos ambasadoje, kur pateikė dokumentus naujam pasui gauti, ir dar spėjo išsiskirti su žmona amerikiete.
„Nuo meilės iki neapykantos – tik vienas žingsnis“, – taip trumpai kaunietis pakomentavo skyrybų priežastį.
Po avarijos – į kalėjimą
Gal dar ilgai kaunietis būtų gyvenęs Čikagoje, jei ne netikėta avarija. Prieš pusmetį į R.Pranevičiaus vairuojamą automobilį atsitrenkė kita mašina. Lietuvis iškvietė policiją, greitąją pagalbą.
Patikrinę dokumentus pareigūnai R.Pranevičiui uždėjo antrankius – jis buvo nugabentas į kalėjimą.
„Man buvo šokas – net minties neturėjau, kad manęs ieško Lietuvos teisėsauga.
Dar didesnis šokas buvo, kai sužinojau, kad esu kaltinamas prekyba narkotikais.
Visą gyvenimą buvau nusistatęs prieš kvaišalų vartojimą ir platinimą, o dabar pats tuo esu kaltinamas“, – sunkių kaltinimų purtėsi R.Pranevičius.
Norėjo grįžti į Lietuvą
R.Pranevičius teigė, jog galėjo kaip skandalingoji Neringa Venckienė dar ilgai teismuose bylinėtis dėl jo grąžinimo į Lietuvą, tačiau pats pasiprašė, kad kuo greičiau būtų išsiųstas.
„Kalėjime sąlygos buvo geros – kasdien žaisdavome krepšinį, galėjau bet kam skambinti, naršyti internete.
Buvo galimybė net dirbti nuotoliniu būdu, tačiau norėjau greičiau grįžti ir įrodyti, kad esu kaltinamas nusikaltimu, kurio nepadariau“, – sakė R.Pranevičius.
Argumentai – nepajudinami
Iš kalėjimo į oro uostą R.Pranevičius buvo nugabentas grandinėmis surakintomis kojomis ir rankomis. Tik atsisėdus ant lėktuvo galinės sėdynės jį pasitikę Lietuvos pareigūnai leido nusiimti antrankius.
Kai R.Pranevičius atsidūrė areštinėje Lietuvoje, bylą tirianti prokurorė R.Pocienė kreipėsi į teismą, kad jis būtų suimtas.
Nors įtariamasis legaliai gyveno JAV, prokurorė savo prašyme teismui tvirtino, kad toje šalyje jis slapstėsi nuo teisingumo. Ikiteisminio tyrimo teisėją šis argumentas įtikino.
Neseniai byla buvo perduota teismui. Ją nagrinėti paskirta Kauno apygardos teismo teisėja Aušra Vingilė įkalinimą pratęsė dar trims mėnesiams.
Pagrindinis teisėjos argumentas – R.Pranevičius slėpsis, nes prieš tai nuo baudžiamojo persekiojimo spruko į JAV. Teisėjos neįtikino tai, kad kaltinamasis gali Lietuvoje dirbti savo buvusios darbovietės – JAV transporto įmonės filiale Lietuvoje, nes vairuotojo darbas susijęs su narkotikų gabenimu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.