Girto patrulio taranuota mergina patyrė dar vieną skaudų smūgį: kelias iki teisingumo – ilgas ir dygliuotas Policija kratosi žalos atlyginimo

2021 m. sausio 29 d. 19:47
Vienas policininkas Kėdainių rajone būdamas girtas daugiau nei dusyk viršijo leistiną greitį, sukėlė avariją ir paspruko, palikdamas kitame, apvirtusiame automobilyje merginą, gulinčią be sąmonės, neiškvietęs jai pagalbos. Į nusikaltimo vietą atvykusi pareigūno kolegė jį dangstė, leisdama pasišalinti ir mėgindama išsukti nuo atsakomybės.
Daugiau nuotraukų (12)
Iš viso keturi policininkai šioje istorijoje buvo atleisti už pareigūno vardo pažeminimą, o aukai teko pereiti kryžiaus kelius iki teisingumo – gilintis į bylos medžiagą, domėtis surinktais įkalčiais, važinėti į keliasdešimt teismo posėdžių, kurių dauguma vyko kitame mieste, samdyti advokatus, atsitraukti nuo darbų, patirti didžiulį stresą, jau nekalbant apie užgriuvusias sveikatos problemas, didžiulius skausmus, 5 operacijas, daugybę dienų ligoninėje, ant kojų likusius didžiulius randus.
Laimėjusi procesus prieš savo skriaudikus, mergina pateikė ieškinį policijai dėl neturtinės žalos atlyginimo, tačiau sulaukė šios institucijos akibrokšto – jos teiginiai esą tik deklaratyvūs, o žalai pagrįsti trūksta įrodymų.
Atsiliepimą, o praėjusią savaitę – ir tripliką į ieškinį pasirašęs Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Mindaugas Baršys prašė jį atmesti.
„Mane labai nuvylė šio komisariato vadovybės požiūris, visiškai neatitinkantis policijos šūkio apie piliečių gynimą, saugojimą ir pagalbą. Jei pareigūnė, veikianti policijos vardu, tarnybos metu dangsto nusikaltėliu virtusį kolegą, kuris mane nubloškė į ligos patalą, kaip dar galima po viso šito neigti žalą?“, – naujienų portalui lrytas.lt apstulbusi pasakojo Kėdainių rajone gyvenanti 27 metų Indrė Saldytė.
Mergina prieš pusketvirtų metų pradėjo ilgą kelionę link teisingumo, kurios galo dar nesimato. Vizitai į teismus, pas advokatus, tyrėjus, medikus tapo kasdienybe, rydami laiką, energiją, emocijas.
Siekė išsukti kolegą
Ieškinys policijai gimė po virtinės kitų teismų, apkaltinamųjų nuosprendžių dabar jau buvusiems Kėdainių policijos pareigūnams 27 metų Lukui Tamošaičiui ir 29 metų Rūtai Stankutei.
Visų instancijų teismai pripažino tyrėjos R.Stankutės kaltę dėl nešvarių žaidimų forminant L.Tamošaičio sukeltą avariją Dotnuvos miestelyje (Kėdainių r.).
2017 metų birželio 13 dieną į avarijos vietą atvykusi R.Stankutė suprato, kad avariją sukėlė L.Tamošaitis, bendravo su juo, tačiau leido pasišalinti iš jos vietos, susitarusi su juo slėpti tikrąsias eismo įvykio aplinkybes.
Tyrėja tyčia nefiksavo trijų liudytojų parodymų, kurie susidūrimo vietoje jai nurodė, kad prie „Audi A5“ vairo sėdėjo jos kolega. Po „Audi“ smūgio į priekyje ta pačia kryptimi važiavusį „Opel Corsa“, šis automobilis apvirto ant stogo, o jį vairavusi I.Saldytė buvo praradusi sąmonę.
Pareigūnė nesiėmė priemonių, kad nelaimės kaltininkas būtų sulaikytas arba būtų užkirstas kelias jam pabėgti.
Tokiu būdu buvo sudarytos sąlygos L.Tamošaičiui išvengti girtumo patikrinimo, pirminių tyrimo veiksmų atlikimo, daiktinių įrodymų paėmimo, jo parodymų vietoje fiksavimo.
Taip pat buvo sudarytos sąlygos susitepusiam policininkui slapstytis ir slėpti nusikaltimą.
Kaltę suversti mėginta kitam
Grįžusi į darbą, R.Stankutė sąmoningai surašė neteisingus duomenis, kad „Audi“ vairuotojas buvo pasišalinęs, o avarijos vietoje reikšmingos informacijos apie įvykį nebuvo gauta.
Tyrėja sąmoningai nepranešė operatyviam policijos padaliniui, kad avariją sukėlė pareigūnas, vairavęs jam priklausantį automobilį.
Taip buvo apsunkintas pirminis avarijos tyrimas ir siekta pakenkti tiesos išaiškinimui.
Nežinia, kaip būtų pasisukę įvykiai, jei laiku nebūtų susizgribta, jeigu apie šį skaudų įvykį iškart nebūtų plačiai rašiusi žiniasklaida.
L.Tamošaičiui pabėgus buvo mėginama suversti kaltę vietiniam girtuokliui, bet šis sumanymas sužlugo.
Pripažino girtumą
„Audi“ automobilyje gulėjo policininko stabdymo lazdelė.
Kai paklausiau avarijos forminti atvykusių pareigūnų, ar tai ne policininko automobilis, jie atkirto, jog tai ne mano reikalas, dar klausė, iš kur aš nusprendžiau, kad prie vairo sėdėjo jų kolega.
Pareigūnai buvo abejingi mums, jautėme, kad kažkas slepiama“, – prisiminė sužeistos merginos tėvas Vilius Saldys.
Tą patį vakarą į Kėdainių komisariatą atvykęs L.Tamošaitis bendravo su dviem budėjusiais kolegomis – pastarieji paliudijo, jog jis buvo neblaivus, bet leido jam išvykti namo, nes neva nežinojo, kad jis galėjo sukelti avariją.
Remdamasis šių pareigūnų parodymais teismas pripažino, jog patrulis vairavo girtas.
Pateko į chirurgų rankas
I.Saldytė po avarijos atsidūrė atsidūrė operacinėse – jai buvo sutraiškyti šlaunų audiniai.
„Jaučiuosi baisiai. Man per avariją buvo nepataisomai subjaurotos kojos, liko dideli randai. Kaip turėtų jaustis jaunas žmogus?
Operacijų metu buvo išimti odos audiniai, padaryti gilūs poodiniai pažeidimai.
Kol kas nė viena plastikos chirurgijos klinika nedavė net menkiausios garantijos, kad randus pavyktų pašalinti, kad neįvyks komplikacijos. To, matyt, jau neįmanoma padaryti.
Jei ryžčiausi gultis po skalpeliu, manęs lauktų dar ne viena operacija.
40 dienų ligoninėje, operacijos, šokas, teismų maratonas, gilinimasis į bylą ir įstatymus darbo ir laisvalaikio sąskaita – tai tik dalis avarijos pasekmių“, – ištarė kietu riešutu susitepusiems pareigūnams tapusi mergina.
Dėl R.Stankutės veiksmų I.Saldytė teigė patyrusi dvasinius išgyvenimus: „Jie mane įskaudino ir atėmė tikėjimą iš policijos pareigūnų sulaukti tinkamo ir sąžiningo pareigų atlikimo.
Iki šiol jaučiuosi nesaugiai, nes patyriau nusikalstamą asmens, kuris tiesiogiai vykdydamas savo tarnybines pareigas turėtų ginti, saugoti ir padėti žmonėms, elgesį“.
Atleido 4 pareigūnus
L.Tamošaitis kalėjimo išvengė – jam buvo skirta lygtinė laisvės atėmimo bausmė, įpareigojant atlyginti aukai 5 tūkst. eurų dydžio neturtinę žalą. Dar 2 tūkst. eurų neturtinės žalos merginai buvo įpareigota sumokėti draudimo kompanija.
Tačiau L.Tamošaičio byloje teismai daugiau nei 2 tūkst. eurų nurėžė I.Saldytės išlaidas advokatui, sumažino negautų pajamų išmoką.
R.Stankutė pripažinta kalta dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, ji privalės sumokėti 7 tūkst. 532 eurų baudą ir negalės dirbti valstybės tarnyboje 4 metus.
Darbo neteko dar du policininkai – kartu su L.Tamošaičiu „Audi“ važiavusi ir pasitraukusi iš avarijos vietos 26 metų patrulė Kristina Boguševičiūtė bei vyriausiasis postinis Donatas Šimkus, atvažiavęs į eismo nelaimės vietą kartu su R.Stankute.
Tiesa, D.Šimkus ir K.Boguševičiūtė baudžiamosios atsakomybės išvengė.
Nuteistos tyrėjos R.Stankutės skundą svarstęs Apeliacinis teismas pripažino, jog jos veiksmai, piktnaudžiavimas padarė didelę žalą I.Saldytei, policijai ir valstybei, sumenkino policijos autoritetą, o Aukščiausiasis teismas tokiai pozicijai pritarė.
Siekia griežtesnės atsakomybės
Po šių procesų mergina kreipėsi į Kėdainių teismą, prašydama atlyginti jai iš valstybę atstovaujančios policijos 20 tūkst. eurų neturtinę žalą. Pirmas posėdis turėtų įvykti jau vasarį.
„Teisingumo labiausiai noriu ne dėl savęs, o dėl visuomenės. Valdininkai, policijos pareigūnai, kiti atsakingas pareigas užimantys veikėjai dažniausiai atsiperka palyginti nedidelėmis baudomis, atleidimais iš darbo. Pats procesas virsta apgailėtina parodija.
Reikia stengtis, jog kaltininkai ir institucijos, kuriose jie dirbo, atlygintų adekvačią žalą ir neštų adekvačią atsakomybę, kad jie bijotų piktnaudžiauti, nesijaustų nebaudžiami, nevyrautų jausmas, jog jiems viskas galima.
Norėčiau savo pavyzdžiu įrodyti, kad tai galima pasiekti“, – ištarė I.Saldytė.
Žalos nepripažįsta
Tuo tarpu Kauno apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, kuriam adresuotas per avariją dėl pareigūnų veiksmų nukentėjusios merginos ieškinys, žalos atlyginti nesutinka.
„Ieškinyje nurodoma, kad dėl buvusios policijos pareigūnės R.Stankutės neteisėtų veiksmų I.Saldytei buvo padaryta ypatingai didelė neturtinė žala, tačiau konkrečiai nenurodoma, kaip ji pasireiškė, nepateikiami objektyvūs jos dydį pagrindžiantys įrodymai“, – atsiliepime dėstė komisariato viršininkas M.Baršys.
Komisariato vadovybės vertinimu, didelė žala negalėjo atsirasti, nes avarijos kaltininkas buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, o jį dangsčiusi pareigūnė už tai buvo atleista iš darbo ir nuteista.
M.Baršys pareiškė, jog R.Stankutės veiksmai registruojant avarijos aplinkybes esą negalėjo sukelti I.Saldytei dvasinių išgyvenimų, kuriuos apibrėžia atitinkamas Civilinio kodekso straipsnis.
Stebisi atsakovo logika
Vienas motyvų itin pribloškė merginą – esą ji dėl savo sveikatos būklės net negali atsiminti eismo įvykio registravimo aplinkybių, todėl jos negalėjo sukelti dvasinių išgyvenimų.
„Tyrėjai R.Stankutei dangstant patrulį, aš gulėjau sužalota apsivertusiame automobilyje, po kurio laiko atsidūriau ligoninėje.
Taigi, pagal Kauno apskrities policijos vadovų logiką, dėl savo „sveikatos būklės“ aš negalėjau patirti dvasinių išgyvenimų. Nei tada, nei vėliau, sužinojusi apie R.Stankutės mėginimus išsukti mane taranavusį savo bendradarbį.
Vadinasi, viskas tvarkoje – kai avarijos auka atsigavusi sužino apie purvinus pareigūnų žaidimus, ji jau nepatiria jokių dvasinių išgyvenimų“, – karčiai ironizavo I.Saldytė.
Pakanka atleidimo iš darbo
Policijos atsiliepime teigiama, jog L.Tamošaičio byloje I.Saldytei jau buvo sumokėta neturtinė 7 tūkst. eurų žala, todėl reikalavimas iš policijos priteisti dar 20 tūkst. eurų esą yra neproporcingas, nepagrįstas ir neatitinka protingumo principo.
Pasak M.Baršio, I.Saldytės teiginiai yra „deklaratyvūs“, o reikalavimai priteisti žalą dėl R.Stankutės veiksmų – nepagrįsti.
Kauno apskrities VPK vadovo nuomone, moralinei satisfakcijai pakanka to, kad R.Stankutė buvo atleista iš darbo.
„Atsiliepime kažkodėl nuspręsta, jog R.Stankutės veiksmai man dvasinių išgyvenimų nesukėlė, o straipsniai spaudoje – priešingai, turėjo įtakos šiems išgyvenimams atsirasti.
Susidaro įspūdis, jog pareigūnai keistai traktuoja įvykius, norėdami apsaugoti savo institucijos mundurą.
Manau, jog būtent viešumo dėka buvo pasistūmėta link teisingumo.
Be to, Apeliacinis ir Aukščiausiasis teismai R.Stankutės byloje pripažino, jog dėl jos veiksmų aš patyriau didelę neturtinę žalą, taip pat didelę žalą patyrė policija ir valstybė“, – pasakojo R.Stankutė.
piktnaudžiavimasKėdainiaiavarija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.