Girto patrulio auka po avarijos kaip reikiant pamokė savo skriaudikus: „Jei nekovosime, toliau skęsime netvarkoje“

2020 m. spalio 23 d. 17:47
Drąsos, kantrybės ir ryžto nestokojanti jauna Kėdainių rajono gyventoja Indrė Saldytė daugiau nei 3 metus ėjo kryžiaus kelius link teisingumo, bet jos kova nebuvo beprasmė. Girto patrulio sužeista, po avarijos likimo valiai palikta 26 metų mergina susidūrė ir su jo kolegės klasta, mėginant užglaistyti nusikaltimą, ir su pro šalį vykusio sunkvežimio vairuotojo nužmogėjimu, kuris iki policijos atvykimo pagrobė jos telefoną.
Daugiau nuotraukų (15)
Dabar tie, kurie skausmingai pajausti neteisybę – jau nuteisti. Ketvirtadienį tašką baudžiamųjų bylų virtinėje padėjo Aukščiausiasis teismas, atmetęs patrulį Luką Tamošaitį dangsčiusios buvusios Kėdainių policijos tyrėjos Rūtos Stankutės skundą.
R.Stankutė pripažinta kalta dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, ji privalės sumokėti 7 tūkst. 532 eurų baudą ir negalės dirbti valstybės tarnyboje 4 metus.
„Audi“ vairavęs, didžiuliu greičiu į R.Saldytės automobilį įsirėžęs ir iš avarijos vietos pasprukęs Kėdainių komisariato vyriausiasis patrulis 26 metų L.Tamošaitis buvo nuteistas šiek tiek anksčiau – jam skirta lygtinė laisvės atėmimo bausmė, įpareigojant sumokėti aukai 5 tūkst. eurų dydžio neturtinę žalą. Abu pareigūnai buvo atleisti iš darbo.
Bausmės neišvengė ir tolimųjų reisų vairuotojas 38 metų Vaidas Pšalgauskas, kuris bene pirmas atsidūrė prie avarijos vietos. Jis ne tik neiškvietė pagalbos avarijos aukai, bet ir išdrįso ją apvogti – pasisavino I.Saldytės, kuri tuo metu mašinoje apvirtusiu stogu buvo praradusi sąmonę, išmanųjį telefoną „Samsung“. V.Pšalgauskui skirta 10 mėnesių laisvės apribojimo bausmė, įpareigojant sumokėti nukentėjusiajai bendro 721 euro dydžio turtinę ir neturtinę žalą.
Ištvėrė nežmonišką tempą
40 dienų ligoninėse praleidusi, penkias sudėtingas operacijas ištvėrusi, mergina turės pasiryžti dar tokiam pat jų skaičiui, jei norės panaikinti ant kojų likusius didelius randus. Tačiau koronaviruso grėsmė privertė šiuos planus atidėti.
Sudėtingą traumą patyrusi mergina aktyviai kovojo dėl teisingumo – pati gilinosi į bylų medžiagas, domėjosi teisėsaugos surinktais įkalčiais, pareikštais kaltinimais, samdė advokatus.
Pavyzdžiui, V.Pšalgausko byloje ji pati susirado specialistą, kuris atkūrė pavogto ir sudaužyto telefono duomenis. Buvo įtariama, jog V.Pšalgauskas tyčia sudaužė telefoną, kad neišaiškėtų jo nešvarūs darbai.
Atsigavusi I.Saldytė tęsė darbą, mokslus ir dar būdavo priversta vykti į visų trijų baudžiamųjų bylų apklausas, teismo posėdžius, analizuoti kaltinamąjį aktą, kitus dokumentus. Dalis posėdžių vyko kituose miestuose.
„Norėčiau paraginti visus – kovokite iki galo, nes kitaip mes neišsikapstysime iš netvarkos. Tik tada galima bent iš dalies pasiekti rezultatą“, – kalbėjo mergina.
Liko ir nemenkas kartėlis
Po ilgo gydymo ir teismų maratono I.Saldytė neslėpė patyrusi ir didžiulį kartėlį, kurį paliko teismų, kitų institucijų požiūris.
L.Tamošaičio byloje teismai daugiau nei 2 tūkst. eurų nurėžė I.Saldytės išlaidas advokatui, sumažino negautų pajamų išmoką.
I.Saldytė pateikė medikų pažymą, kad plastinės operacijos siekiant pagerinti estetinį vaizdą kainuos 3,2 tūkst. eurų, tačiau ši suma nebuvo priteista.
„Pagal teismų logiką aš turėčiau pirma gultis po skalpeliu, o paskui surinkusi čekius iš naujo bylinėtis dėl žalos atlyginimo. Tačiau ką daryti, jei žmogus neturi iš ko operuotis? Jei minėta suma būtų priteista, panaudočiau ją gydymo procedūroms.
40 dienų ligoninėje, operacijos, šokas, teismų maratonas, gilinimasis į bylą ir įstatymus darbo ir laisvalaikio sąskaita – tai tik dalis avarijos pasekmių.
Tačiau teismai nusprendė, kad mano išgyvenimai ne kažin kiek teverti“, – pasakojo sužalota mergina.
Teismo požiūris nuvylė
„Mano kojos subjaurotos nepataisomai. Operacijų metu galima kosmetiškai koreguoti randus ir kitus defektus, tačiau to, kas buvo iki avarijos, niekas nesugrąžins.
Psichologiškai labai blogai jaučiuosi, pavyzdžiui, būdama paplūdimyje.
Nežinau, ar teisėjai supranta, ką visą gyvenimą liksiantys negražūs randai reiškia jaunam žmogui, merginai? Kai kurių randų, įdubimų kojose ilgis – daugiau bei 8 centimetrai.
Baudžiamajame kodekse aiškiai apibrėžta, kad nepataisomas kūno subjaurojimas yra sunkus sveikatos sutrikdymas. Už tai numatyta daug griežtesnė atsakomybė.
Tačiau man buvo nustatytas tik nesunkus sveikatos sutrikdymas. Esą randai netrukdo man nešioti rūbų, avalynės, vaikščioti.
Kaip argumentą teismas panaudojo net tai, kad aš po avarijos sėkmingai dirbu, turiu gyvenimo draugą, esu jauna moteris. Vadinasi, viskas tvarkoje“, – prisiminusi Kėdainių ir Kauno teisėjų verdiktus L.Tamošaičiui, karčiai ironizavo I.Saldytė.
Pateko į biurokratijos spąstus
Merginą pribloškė ir kiti faktai. Pavyzdžiui, R.Stankutės baudžiamojoje byloje per nesusipratimą nebuvo priimtas I.Saldytės cilivinis ieškinys dėl žalos atlyginimo.
„Nukentėjusiaja buvau pripažinta, kai jau byla buvo atsidūrusi teisme, todėl ieškinys net nebuvo svarstomas.
Pasibaigus baudžiamosios bylos maratonui, būsiu priversta vėl gaišti laiką, pradėti atskirą civilinį procesą, užuot viską išprendus per vieną kartą“, – skaudžias teisinės sistemos spragas atskleidė I.Saldytė.
Tolimųjų reisų vairuotojas V.Pšalgauskas buvo nuteistas tik už telefono vagystę – jis nebuvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn nei už avarijos aukos palikimą be pagalbos, nei už neteisėtą elektroninių duomenų perėjimą ir įgijimą.
Mergina svarsto, ar nevertėtų duoti į teismą ir pačios valstybės.
Pavyko nemažai pasiekti
Nepaisant karčių nuosėdų, I.Saldytei pavyko daug pasiekti.
Iš darbo buvo atleisti ne tik L.Tamošaitis, R.Stankutė, bet ir kiti Kėdainių policijos komisariato pareigūnai – į avarijos vietą kartu su R.Stankute atvykęs vyriausiasis postinis Donatas Šimkus, drauge su L.Tamošaičiu važiavusi ir auką likimo valiai palikusi 25 metų patrulė Kristina Boguševičiūtė.
Tiesa, už pareigūno vardo pažeminimą pareigų netekę D.Šimkus ir K.Boguševičiūtė baudžiamosios atsakomybės išvengė.
Tyrimo metu nustatyta, kad po avarijos grįžusi į darbą R.Stankutė sąmoningai surašė neteisingus duomenis. L.Tamošaičiui pabėgus buvo mėginama suversti kaltę vietiniam girtuokliui, bet šis sumanymas sužlugo.
Tą patį vakarą L.Tamošaitis buvo nuvykęs į Kėdainių policijos komisariatą, bendravo su dviem budėjusiais pareigūnais. Remdamasis jų parodymais, teismas pripažino, kad kolega vairavo girtas.
Apvirto ant stogo
Būrį Kėdainių policininkų įklampino avarija, kurią L.Tamošaitis sukėlė 2017 metų birželio 13 dieną vairuodamas nuosavą apynaujį automobilį „Audi A5“.
Dotnuvos miestelyje (Kėdainių r.) lėkdamas daugiau negu 100 kilometrų per valandą greičiu L.Tamošaitis rėžėsi į priekyje ta pačia kryptimi važiuojantį ir greičio neviršijantį I.Saldytės automobilį „Opel Corsa“. Jis po stipraus smūgio apvirto ant stogo.
Tuo metu buvo neaišku, ar sąmonę praradusi mergina iš viso ji liks gyva, tačiau policininkui labiausiai rūpėjo jo paties kailis.
L.Tamošaitis ir kartu su juo važiavusi patrulė K.Boguševičiūtė spruko iš „Audi“, palikę I.Saldytę automobilyje.
Pagalbą iškvietė kiti žmonės, o pareigūnai kurį laiką sukiojosi smalsuolių minioje – matyt, norėjo sužinoti, ar auka gyva. Vėliau jie patraukė į skirtingas puses.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.