Už bandymą pabėgti teisiamas iki gyvos galvos nuteistas žudikas tarė paskutinį žodį

2020 m. spalio 5 d. 20:34
„Tas procesas turėjo būti nutrauktas dar iki teismo. Aš veikiau vadovaudamasis būtinąja gintimi. Todėl manęs negalima bausti už tuos veiksmus, kuriais esu kaltinamas“, – taip pirmadienį Šiaulių apygardos teisme tardamas paskutinį žodį sakė žmogaus pagrobimu įkaitu, kalinio pabėgimu bei nesunkiu sveikatos sutrikdymu kaltinamas už dviejų merginų nužudymą iki gyvos galvos nuteistas 35 metų Dovydas Kriaučiūnas.
Daugiau nuotraukų (5)
Pabėgo iš tardymo izoliatoriaus
Iš Šiaulių tardymo izoliatoriaus, kur buvo perkeltas atlikti bausmę D.Kriaučiūnas bandė pabėgti šių metų sausio 28-osios vakare. Tai kalinys padarė per vakarinę procedūrą, kuomet suimtiesiems ir nuteistiesiems yra skiriamas laikas atiduoti asmeninius kompiuterius tardymo izoliatoriaus darbuotojams.
Grįždamas link savo kameros D.Kriaučiūnas puolė prie šalia stovinčios pareigūnės ir kompiuterio krepšio diržu apjuosė jai kaklą. Šiaulių tardymo izoliatoriaus Saugumo valdymo skyriaus specialistei į kaklą buvo įremtas aštrus savadarbis įrankis, kuriuo nuteistasis grasino sužaloti ir nužudyti pareigūnę.
Įkaite pagrobęs pareigūnę, D.Kriaučiūnas ją vedėsi išėjimo link.
Priėjęs prie Kontrolės leidimo įvažiavimo vartų, o vėliau ir prie pagrindinių tardymo izoliatoriaus vartų, kalinys pareikalavo juos atidaryti ir kelis kartus savadarbiu įrankiu sužalojo pareigūnei į kaklą.
Kai vartai buvo atidaryti, pagrobėjas išėjo iš įkalinimo įstaigos, nusivedė pareigūnę per gatvę, o vėliau ją paleidęs, pabėgo. Kalinys netrukus buvo sulaikytas trijų jį nusivijusių pareigūnų. Jiems į pagalbą atskubėjo ir policijos pareigūnų ekipažas.
Pataisos pareigūnai nuteistojo sulaikymo metu panaudojo elektros impulsinį prietaisą TASER.
Kalinio įkaite buvusi pareigūnė dėl paviršinių kaklo sužalojimų buvo pristatyta į gydymo įstaigą. Pareigūnei buvo suteikta ir psichologinė pagalba.
Sučiuptas D.Kriaučiūnas iškart pareiškė, kad pabėgti bandė, nes yra neteisėtai kalinamas, varžoma jo laisvė.
Nužudė dvi merginas
Už grotų D.Kriaučiūnas pateko vos sulaukęs pilnametystės, kai 2003 metų birželio 25 dieną nužudė dvi pažįstamas merginas.
Kraujo klane gulinčias aštuoniolikametes rado senelis, kurio į butą užeiti paprašė Didžiojoje Britanijoje gyvenanti duktė.
Dvigubą žmogžudystę tirti ėmę pareigūnai įtariamąjį sulaikė po nužudymo praėjus 5 dienoms.
Pas D.Kriaučiūną buvo rasta nužudytų merginų daiktų. Kai kuriuos merginų daiktus žudikas jau buvo spėjęs nunešti į lombardą. Nusikaltimo vietoje buvo rastas fotoaparatas, kuriame liko įamžintos prieš tragediją šiame bute vykusio vakarėlio scenos.
Įkalčių prispirtas D.Kriaučiūnas prisipažino nužudęs abi merginas. Tai vaikinas padarė dėl jo adresu ištartų įžeidžių frazių.
Įsiutęs jaunuolis merginas talžė metaliniu strypu, po to badė peiliu, o vėliau perpjovė riešus ir paliko merdėti. Vėliau žudikas dar kelis kartus grįžo į butą paimti savo aukų daiktų, kuriuos užstatė lombarde.
Nuteisė kalėti iki gyvos galvos
Teisme D.Kriaučiūnas kaltę dėl merginų nužudymo jau ėmė neigti. Jis tikino matęs du nepažįstamuosius, kurie ir nužudė merginas.
Bylą išnagrinėjęs Šiaulių apygardos teismas 2004 metų lapkričio 17 dieną D.Kriaučiūną nuteisė kalėti iki gyvos galvos.
Griežtą nuosprendį D.Kriaučiūnas apskundė Lietuvos apeliaciniam teismui, kuris jam skirtą laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę pakeitė į terminuotą 20 metų laisvės atėmimo bausmę.
Taškus šioje byloje sudėliojo Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, kuris panaikino Lietuvos apeliacinio teismo sprendimą ir D.Kriaučiūnui paliko galioti Šiaulių apygardos teismo nuosprendį – laisvės atėmimą iki gyvos galvos.
Tačiau įkalinimo įtaigai nebuvo pasiųstas potvarkis dėl galutinės bausmės vykdymo.
Už šio formalumo užsikabinęs D.Kriaučiūnas pasijuto, kad yra kalinamas neteisėtai. Jis įvairias instancijas užvertė skundais, tačiau nieko nepešė.
Prašė sugrąžinti laisvę
„Aš inicijavau daug priemonių savo nekaltumui įrodyti. Per 17 metų išnaudojęs visas įmanomas priemones nusprendžiau teisėtumą įgyvendinti kraštutinėmis priemonėmis, neperžengdamas būtinosios ginties ribų. Šiaulių tardymo izloliatoriuje buvau kalinamas neteisėtai“, – taip savo pabėgimą iš Šiaulių tardymo izoliatoriaus tardamas paskutinį žodį bandė pateisinti D.Kriaučiūnas.
Pripažinęs, kad formaliai įvykdė jam inkriminuotus nusikaltimus, D.Kriaučiūnas sakė, kad to siekė norėdamas atstatyti teisybę ir atkreipti žiniasklaidos dėmesį.
„Nesigailiu dėl tų veiksmų. Gailiuosi, kad to nepadariau anksčiau. Buvau kantrus ir tolerantiškas. Tie veiksmai – tai pasekmė to, kaip su mane elgėsi valstybė. Tas procesas negalimas ir baudžiamoji atsakomybė netaikytina. Prašau sugrąžinti man laisvę“, – tardamas paskutinį žodį sakė D.Kriaučiūnas.
Kaltinamasis sakė žmogiškai atsiprašęs jo įkaite tapusios pareigūnės ir tai dar kartą padarė tardamas paskutinį žodį.
Per paskutinį žodį D.Kriaučiūnas sakė, kad jo gyvenimas taip susiklostė tik dėl to, kad jis pasisavino nužudytų merginų daiktus, o vėliau spaudžiamas pareigūnų prisipažino ir jas nužudęs: „Neištvėręs per tardymą vykusių baisybių aš palūžau ir prisiėmiau neesamą kaltę“.
Po šių žodžių teisėjas D.Kriaučiūną pertraukė ir paprašė kalbėti ne apie jau išnagrinėtą, o apie dabar nagrinėjamą bylą.
Advokatas prašė ginamąjį išteisinti
D.Kriaučiūną ginantis advokatas Vilmantas Poškus sakė, kad laisvė niekam negali būti atimta kitaip, nei numato įstatymas. Pasak advokato, patvarkymas dėl bausmės vykdymo iš galutinį sprendimą priėmusio Aukščiausiojo Teismo įkalinimo įstaigai nebuvo pasiųstas.
„D.Kriaučiūnas ne kartą kreipėsi dėl bausmės nepagrįstumo. Kadangi nebuvo patvarkymo dėl bausmės vykdymo, tai jis už grotų buvo laikomas neteisėtai.
Jis neturėjo kito pasirinkimo siekdamas nutraukti neteisėtą kalinimą. Vienintelis D.Kriaučiūnui likęs būdas atkreipti dėmesį buvo – įgyvendinti būtinąją gintį“, – sakė D.Kriaučiūno gynėjas.
Pasak advokato, pavojus visuomenės saugumui dėl D.Kriaučiūno pabėgimo nekilo.
Advokatas prašė teismo jo ginamojo atžvilgiu priimti išteisinamąjį nuosprendį ir nutraukti neteisėtą kalinimą.
Prokurorė siūlė pripažinti kaltu
Valstybinį kaltinimą palaikanti prokurorė Daina Songailienė per baigiamąją kalbą sakė, kad
D.Kriaučiūnas yra kaltinamas trijų nusikaltimų padarymu.
„Atlikdamas jam paskirtą bausmę D.Kriaučiūnas pagrobė įkaite pareigūnę, jai kelis kartus dūrė į kaklą, ir grasindamas nužudyti pareikalavo atidaryti vartus, po to mažiau trijų kartų dūrė į kaklą ir atidarius vartus paspruko.
Kaltinamasis neneigė esminių faktinių aplinkybių, bet aiškindamas motyvus, tvirtino, kad yra atsakomybę šalinanti aplinkybė – jis neva taip gynėsi nuo neteisėto įkalinimo. Tačiau pagrobimą negalima susieti su reikalavimu trečiajai šaliai“, – sakė prokurorė.
Pasak prokurorės, dėl ankstesnio proceso kilusius neaiškumus išaiškino Aukščiausiasis Teismas, todėl D.Kriaučiūnas „žinojo savo procesinę padėtį ir tiesiogine tyčia įvykdė pabėgimą“.
Pareiškusi, kad D.Kriaučiūno kaltė įrodyta ne tik nukentėjusiosios, liudytojų, bet ir jo paties duotais parodymais, prokurorė paprašė teismo D.Kriaučiūną pripažinti kaltu dėl visų trijų jam inkriminuotų nusikaltimų ir skirti 8 metų laisvės atėmimo bausmę, kurią, subendrinus su anksčiau paskirta bausme, skirti galutinę – laisvės atėmimo iki gyvos galvos – bausmę.
Nuosprendį šioje byloje Šiaulių apygardos teismas skelbs lapkričio 5 dieną.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.