Anot prokuratūros, operacijoje dalyvavo Lietuvos, Estijos ir Rumunijos teisėsaugos institucijos bei Eurojustas. Manoma, kad nuo sukčių Lietuvoje nukentėjo per 80 žmonių ir apie 20 įmonių, dar apie 500 nukentėjusiųjų buvo nustatyta Estijoje.
Ilgalaikio tyrimo metu buvo nustatyta, kad sukčiai žmonėms siųsdavo elektroninius laiškus, kuriuose buvo pateikiami melagingi siūlymai atnaujinti paskyrą banke ar siunčiamos nuorodos, kurios nuvesdavo į netikras bankų elektroninės bankininkystės paskyras.
Nukentėjusieji įvesdavo savo paskyrų prisijungimo duomenis, tam naudodami programėlę Smart-ID, o sukčiai šiuos duomenis iškart panaudodavo prisijungdami prie tikrųjų nukentėjusių asmenų ir įmonių paskyrų bei pervesdavo pinigus į sąskaitas Lietuvos, Lenkijos, Airijos, Anglijos, Liuksemburgo, Olandijos, Ispanijos, Maltos ir Prancūzijos bankuose ar elektroninių pinigų paslaugas teikiančiose įmonėse.
Manoma, kad nuo šiame tyrime sulaikytų asmenų Lietuvoje nukentėjo ne mažiau kaip 101 fizinis ir juridinis asmuo, kurie prarado apie 100 tūkst. eurų. Viso iš nukentėjusiųjų sąskaitų buvo pasisavinta daugiau kaip 250 tūkst. eurų, tačiau dalį pavedimų bankams pavyko sustabdyti ir grąžinti lėšas nukentėjusiesiems.
Teisėsaugos teigimu, Lietuvoje tokio tipo nusikaltimų pradėjo daugėti pernai birželį, ši apgaulės schema aktyvi iki šiol.
Tiriant tokio tipo nusikaltimus buvo nustatyta, kad identiški sukčiavimai plinta ir Estijoje. Bendradarbiaujant su šios šalies teisėsauga pareigūnams pavyko nustatyti, kad nusikaltimus gali daryti ta pati organizuota grupė Rumunijoje.
Generalinės prokuratūros ir Lietuvos Kriminalinės policijos biuro iniciatyva šį pavasarį Eurojuste buvo sudaryta jungtinė Lietuvos, Estijos ir Rumunijos tyrimų grupė. Pagal šios grupės pateiktus įrodymus įtariamieji ir buvo sulaikyti.
Ikiteisminis tyrimas šiuo metu yra vykdomas dėl sukčiavimo ir penkių skirtingų finansinių bei elektroninių nusikaltimų. Tyrimui vadovauja Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras, jį vykdo Kriminalinės policijos biuro pareigūnai.
Naudojosi visiems žinoma sistema
Kaip antradienį apie įvykį pasakojo prokuroras Simonas Minkevičius, įtariamieji naudojosi visiems pažįstama schema – piliečiai gauna žinutes su prašymu atnaujinti savo paskyrą, tuomet būna nukreipiami į sulastotos elektroninės bankininkystės paskyrą, suveda savo Smart-ID duomenis, o tada netenka didelių pinigų sumų.
„Tyrimas yra itin įdomus vien tuo, kad teko dirbti su įtariamaisiais, kurie ne tik nė karto nėra buvę Lietuvoje, jie niekada nebuvo atvykę į Lietuvą, nėra duomenų, kad juos su Lietuva kas nors sietų. Tai yra, jie čia nėra palikę jokio fizinio pėdsako. Tyrimas buvo vykdomas iš esmės tik pagal elektroninius pėdsakus, paliktus elektroninėje erdvėje“, – kalbėjo prokuroras.
Rasti darbo vietoje
2019 metais buvo gauta duomenų, kad įtariamieji gali būti keli Rumunijos piliečiai. Lietuvos iniciatyva buvo kreiptasi į Eurojustą ir tuomet buvo sudaryta jungtinio tyrimo grupė iš trijų valstybių – Lietuvos, Estijos ir Rumunijos.
„Estija matė grėsmę ir nacionaliniam saugumui, nes per Smart-ID sistemą jų šalyje galima jungtis prie Vyriausybės elektroninių paslaugų portalų“, – aiškino S.Minkevičius.
Sulaikymo metu buvo atlikta eilė kratų, kurias prokuroras įvardino sėkmingomis.
„Vienu atveju pavyko sulaikyti įtariamuosius dirbančius, tai yra, su atidarytais nešiojamais kompiuteriais ir užfiksuota, kad jie būtent tuo metu vykdė tas pačias veikas“, – gerais rezultatais dalinosi S.Minkevičius.
Tirta per 600 epizodų
Nors sulaikyti trys asmenys, prokuroras paminėjo, jog turima ir daugiau pavardžių, todėl įtariamųjų ratas nėra galutinis.
Skaičiuojama, jog Lietuvoje buvo 101 nusikaltimo epizodas. Buvo įsilaužiama ir į įmonių vadovų sąskaitas.
Kriminalinės policijos biuro pareigūnai nuo pirmadienio glaudžiai bendradarbiavo su dviem bankais, kurių klientai nukentėjo ir stengėsi užkardyti kelią nusikaltimams.
„Swedbank“ ir SEB banko pavyko sukurti algoritmą, kaip užkardyti tokias veiklas. Iš septynių įsilaužimų buvo sėkmingas tik vienas. Todėl susijungimas su banko darbuotojais buvo sėkmingas.
Įtariamieji bus teisiami savo valstybėje.