Pensininkę Verkių miške subadžiusi I. Žukauskaitė-Šakalienė auką pribaigė perrėžusi jai gerklę
Asta Kuznecovaitė
2020-09-07 14:51
Kodėl ir kaip pernai liepos 17-osios rytą Vilniuje, Verkių miške 38 metų Ignė Žukauskaitė-Šakalienė nužudė 86 metų Jekateriną Šumskienę, toliau aiškinasi Vilniaus apygardos teismas.
J.Šumskienė buvo nužudyta itin žiauriai. Ekspertai jos kūne suskaičiavo 41 pjautinę, durtinę žaizdą.
Pensininkei kelis kartus buvo perrėžta gerklė, peiliu smeigta į galvą, kaktą, rankas, kojas.
Kaip pirmadienį sakė į teismo posėdį iškviesta teismo medicinos ekspertė Jana Gintautaitė, vien per kaklą nužudytajai peiliu braukta mažiausiai devynis kartus.
Įtariamą, kad perpjauti gerklę pensininkei I.Žukauskaitė-Šakalienė nusprendė, kai jos auka jau buvo leisgyvė arba negyva.
„Šios žaizdos padarytos vėliau nei kitos, nes kraujosrūvos minkštuosiuose audiniuose yra mažesnės, nei kitų sužalojimų kraštuose . Tai rodo, kad pjūviai buvo padaryti, kai kraujotaka buvo silpnesnė arba jos jau visai nebuvo, tai yra, kai žmogus jau buvo nukraujavęs“, – sakė ekspertė.
Dėl pensininkės nužudymo teisiama I.Žukauskaitė-Šakalienė teigia, kad tą rytą pirmą kartą matytą pensininkę sutiko autobusų stotelėje ir nusprendė ją pavežti iki Vilniaus, tačiau kodėl ją nužudė paaiškinti negali, nes esą pačio žmogžudystės momento neprisimena.
J.Šumskienės vaikai mano, kad toks teisiamosios paaiškinimas yra visiškai nelogiškas, nes jų mama vengdavo nepažįstamų žmonių ir nesėsdavo ne tik į svetimų, bet net ir kaimynės automobilį.
„Pažįstu savo mamą labai gerai, ji jokiais būdais, niekada nebūtų sėdusi į svetimo žmogaus automobilį. Nežiūrint savo amžiaus, ji labai domėjosi ir pasaulio įvykiais, ir Lietuvos, ypač kriminaliniais. Ji visada piktindavosi, kad gali būti tokie baisūs dalykai ir mane bardavo, kad aš vakarais grįždavau namo“, – teisme kalbėjo nužudytosios dukra.
„Matau tik vieną variantą, kaip ji galėjo atsidurti toje mašinoje. Mama buvo labai geranoriška, ji visada padėdavo žmonėms, todėl galėjo įsėsti į automobilį, jei vairuotoja pasiklydo ir pasakė, kad jai reikia pagalbos“, – teisme svarstė jauniausias nužudytosios sūnus Petras Šumskas.
Šiuos nužudytosios vaikų žodžius pirmadienį teismo posėdyje patvirtino ir liudytoja Genovaitė Malaškevičienė.
Prekybos kioske, šalia stotelės, kurioje J.Šumskienė įlipo į I.Žukauskaitės-Šakalienės vairuojamą automobilį, dirbanti moteris sakė, kad pensininkę stotelėje matydavo dažnai, tačiau ji niekada nesėsdavo į automobilį, visada važiuodavo autobusu. „Prisimenu, net nustebau, kai pamačiau ją lipančią į didelį automobilį, 13 metų kioske dirbu ir per šį laiką anksčiau nesu to mačiusi, ji visada važiuodavo autobusu“, – kalbėjo liudytoja.
Tiesa, kada sustojo automobilis ir, kiek laiko prieš tai vairuotoja kalbėjosi su J.Šumskiene, G.Malaškevičienė nematė, tačiau paneigė teisiamosios žodžius, kad esą sustojo paimti pakeleivės tik dėl to, kad jai pasidairė gaila nešuliais apsikarsčiusios senutės.
„Ji rankoje turėjo tik du nedidelius krepšelius, abu juos nešė viena ranka“, – sakė liudytoja.
Pirmadienį į teismą buvo iškviestas ir buvęs I.Žukauskaitės-Šakalienės vyras Vidmantas Šakalys, tačiau jis pasinaudojo galimybę neliudyti prieš artimą žmogų ir atsisakė duoti parodymus.
Su I.Žukauskaite-Šakaliene V.Šakalis susituokė 2003 metų vasario 14 dieną ir išsiskyrė 2018-aisiais, likus maždaug dešimčiai mėnesių iki nusikaltimo Verkių miške.
Pora augino sūnų ir dukrą, kurie dabar gyvena su tėvu. Motiną jie mato tik kartais, per susitikimus įkalinimo vietoje.
Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad nužudžiusi J.Šumskienę I.Žukauskaitė-Šakalienė nusprendė kūnu atsikratyti. Toli vietos tam neieškojo, pasuko į kitą miško keliuką ir sustojusi proskynoje, nutarė kūną sudeginti.
„Iškėliau tą ponią ir jos daiktus iš mašinos, uždėjau šakomis, apipyliau degiu skysčiu, viską padegiau ir nuvažiavau“, – teisme kalbėjo I.Žukauskaitė-Šakalienė.
Čia ją ir pamatė netoliese gyvenanti, miške grybavusi Teresa Mareč. Liudytojos teigimu, kraudama laužą ir jį padegdama, žudikė elgėsi šaltakraujiškai, dirbo neskubėdama.
I.Žukauskaitės-Šakalienės veikla susidomėjusi T.Mareč užsirašė jai įtarimą sukėlusio automobilio numerį, todėl kai apie bandomą sudeginti lavoną sužinojo policija, įtariamosios jiems ilgai ieškoti nereikėjo.
Atpažinti nužudytąją buvo daug sunkiau. Jos kūnas buvo labai smarkiai apdegęs, todėl tik po kelių dienų pavyko išsiaiškinti, kad tai vilnietė J.Šumskienė, vasaromis gyvenanti netoliese esančiuose soduose.
Nužudytosios sūnus Gintaras Šumskas, mano, kad jo mamos ir I.Žukauskaitės-Šakalienės keliai galėjo susidurti parduotuvėje, kurioje jos abi apsipirkinėjo.
Jo mama mėgdavo pasiginčyti su kasininkėmis, todėl gali būti, kad ūmaus būdo I.Žukauskaitei-Šakalienei tai galėjo nepatikti, todėl pamačiusi autobusų stotelėje stovinčią „skandalistę“, galbūt, nusprendė ją paauklėti.
Taip pat jis neatmeta versijos, kad I.Žukauskaitė-Šakalienė buvo ta moteris, kurią jo mama likus dviem ar trim savaitėms iki žmogžudystės įskundė parduotuvės apsaugos darbuotojams.
„Mama pasakojo, kad ji parduotuvėje pamatė, kaip moteris į rankinę kišasi alkoholio butelį ir specialiai atsistojo už jos prie kasos ir pasakė, kad ją apieškotų“, – spėja G.Šumskas.
Trys J.Šumskienės vaikai I.Žukauskaitei-Šakalienei šioje byloje yra pareiškę 210 tūkstančių eurų civilinį ieškinį.