Močiutę iš namų metęs anūkas nieko nepešė – teismas pagailėjo sunkiai sergančios senolės

2020 m. rugpjūčio 27 d. 14:00
Kėdainiuose močiutei priklausiusį butą paveldėjęs, o paskui ją išmesti į gatvę siekęs anūkas nieko nepešė – teismas ketvirtadienį atmetė jo reikalavimą iškeldinti sunkiai sergančią 76 metų moterį.
Daugiau nuotraukų (5)
Kėdainių teisėja Aušra Andziulevičiūtė netenkino 28 metų jaunuolio ieškinio.
Daug nervų senutei kainavęs procesas ir pasirengimas jam truko dvejus metus.
Moteris turi didelių sveikatos problemų – serga krūtinės angina, smegenų kraujagyslių, stuburo ir kitomis ligomis.
Marijona A. į teisinę mėsmalę pateko po savo sūnaus Sauliaus, kuriam buvo dovanojusi 3 kambarių butą Smilgių gatvėje, mirties. Tai įvyko 2018 metų pavasarį.
Būstą paveldėjęs vaikaitis tučtuojau ėmėsi močiutės išvarymo žygių – nusiuntė atitinkamus raštiškus reikalavimus, atjungė elektrą, be kurios ji priversta gyventi iki šiol.
Vykstant posėdžiams, garbaus amžiaus kėdainietė negalėjo sulaikyti ašarų. Pasak jos advokato Laimučio Jankakausko, iki savo sūnaus skyrybų ji rūpinosi anūku, nebuvo jam padariusi nieko bloga.
Įsigilino į senutės padėtį
Teismas pateikė savo sprendimo motyvus, kurie gali būti svarbūs svarstant panašias skaudžias bylas ateityje.
„Pažymėtina, kad ginčo bute atsakovė prieš 36 metus apsigyveno teisėtai tapusi buto savininke ir, net jai perleidus buto nuosavybės teisę savo sūnui, visą šį laiką jos gyvenimas bute nebuvo praradęs teisėtumo dėl kokių nors jos neteisėtų veiksmų.
Kaip jau buvo minėta, atsakovė neturi alternatyvaus būsto suteikimo galimybės.
Sutiktina su tuo, kad 76 metų žmogui yra svarbu pilnavertiškumo senatvės metu jausmas, kurį palaiko gyvenimas jam įprastoje namų ir susiformavusioje pažįstamoje socialinėje aplinkoje.
Pati atsakovė pripažino ir bylos duomenys objektyviai leidžia manyti, kad laikas, kurį atsakovė dėl sveikatos būklės pajėgs gyventi viena savo namuose, Smilgos gatvėje, yra neapibrėžtas.
Medicininiai duomenys suponuoja apie sudėtingą atsakovės sveikatos būklę, todėl, atsižvelgiant į tai, atsakovės teisę į orią senatvę turėtų būti stengiamasi garantuoti“, – teigiama sprendime, kuris, tiesa, dar gali būti apskųstas.
Tokios lemties neįsivaizdavo
Garbaus amžiaus sulaukusi moteris net neįsivaizdavo, kad senatvėje teks vaikščioti po teismus, siekiant išsaugoti pastogę.
Teisme jaunuolis aiškino, jog močiutė jam ne giminė, svetima, jis jau daugelį metų su ja nepalaiko ryšių.
Tėvai išsiskyrė, kai jis dar buvo nepilnametis. Tolimi santykiai susiklostė ir su tėvu, dėl kurio veiksmų, gyvenimo būdo vaikinas greičiausiai jautė nuoskaudą.
Senolės advokatas Laimutis Jankauskas per vieną posėdžių pasiteiravo anūko, kaip jis priėmė turtą – pagal testamentą ar pagal įstatymą.
„Pagal įstatymą“, – atsakė anūkas.
„Palikimą kaip sūnus jūs paėmėte – tada tėvas jums jau nesvetimas. O močiutę, kuri padovanojo jūsų tėvui butą, dabar metate į gatvę.
Tėvas turėjo pareigą rūpintis jūsų močiute. Paveldėdamas turtą, jūs paveldite ir to žmogaus pareigas“ – pareiškė advokatas.
Pasak L.Jankausko, reikalavimas iškeldinti močiutę, yra amoralus, prieštarauja žmogiškumo, sąžiningumo principams.
Senolė prašo, kad jai būtų leista gyventi šiame būste iki mirties, sudarant panaudos sutartį. Ji toliau mokėtų mokesčius.
Pensininkė neturi nekilnojamojo turto.
Žaibiškai atjungė elektrą
Bute Smilgių gatvėje pensininkė Marijona A. gyvena jau daugiau nei 30 metų. Būstas anksčiau priklausė jai, tačiau 1994 metais moteris jį dovanojo savo sūnui Sauliui.
Pastarasis mirė nepalikęs testamento 2018 metų kovą, būdamas 49 metų.
Po tėvo mirties iš Kėdainių kilęs, bet sostinėje šiuo metu įsikūręs vaikinas tapo vieninteliu buto paveldėtoju.
Vaikinas suskubo „krapštyti“ iš buto močiutę – užpernai rugpjūtį tapęs oficialiu savininku, jis jau rugjūčio 22 dieną išsiuntė jai pretenziją, reikalaudamas per mėnesį išsikelti su savo manta ir perduoti jam buto raktus.
Pasak Marijonos A., kitą dieną buvo atjungta elektra.
Nurodė pagrindines priežastis
Advokatas L.Jankauskas teisme nurodė kelias svarbiausias priežastis, dėl kurių vaikaičio pretenzijos turėtų būti atmestos.
Pirma, tai būtų amoralu, įstatymuose įtvirtintų sąžiningumo, protingumo kriterijų nesilaikymas.
Antra, vaikaičiai taip pat turi pareigą rūpintis savo seneliais.
Trečia, anūkas paveldėtą turtą priėmė, o pareigos rūpintis močiute kratosi, tuo tarpu kai jo tėvas, būdamas gyvas vykdė pareigą išlaikyti savo motiną. Paveldint turtą, paveldimos ir pareigos.
Močiutė – pakraupusi
„Atjungdamas elektrą dar nepasibaigus išsikraustymo terminui jis suprato, kad dėl to patirsiu nepatogumus ir stresą, tai neigiamai atsilieps mano sveikatai.
Manau, to sąmoningai ir buvo siekiama“, – tvirtino pensininkė.
Moteris dėl savo neįgalumo per mėnesį gauna daugiau nei 400 eurų, iš kurių ketvirtadalį skiria vaistams.
„Vaikaitis daugelį metų nebendravo nei su manimi, nei su savo tėvu, nesirūpino mūsų sveikata. Nesu tikra, kad jį apskritai pažinčiau“, – pasakojo močiutė.
Pateikė taikos sąlygas
Vaikaičio ieškinyje tvirtinama, kad pensininkė nemokėjo mokesčių už komunalines paslaugas, jai gyvenant susikaupė skolos. Jaunuolis aiškino dalį mokesčių sumokėjęs iš savo kišenės.
Pasak anūko, mirus tėvui jis bandė susisiekti su močiute, buvo nuvykęs į jos namus, bet pastaroji neatidarė durų.
Vaikinas pateikė trims Marijonos A. dukterims taikos sąlygas: jis močiutei leidžia neatlygintai gyventi bute Smilgos gatvėje, o jam bus atiduoti kito paveldėto buto Kėdainiuose, Šėtos gatvėje, raktai, taip pat dviejų paveldėtų automobilių ir sodo raktai.
Vaikaitis tvirtino, kad tetos skleidžia jį ir jo šeimą juodinančią informaciją, ir pareikalavo nustoti taip elgtis. Tai – viena jaunuolio iškeltų sąlygų, priešingu atveju jis teigė neleisiąs gyventi močiutei būste, kuris jam atiteko po tėvo mirties.
Ne kartą gulėjo ligoninėje
Pensininkės dukroms šias sąlygas atmetus, prasidėjo teismo procesas.
Marijona A. kategoriškai paneigė, jog ir ji jos dukterys vengė bendrauti su anūku: „Rugpjūčio 22 dieną išsiųstoje pretenzijoje jis nenurodė savo adreso, todėl net ir norėdama negalėčiau jo surasti. Galbūt jis net nenorėjo, kad pateikčiau atsiliepimą į pretenziją, su juo palaikyčiau kontaktą“.
Senolė svarstė, kad vaikaitis, jei jis iš tikrųjų buvo pas ją nuvykęs, galėjo jos nerasti, nes ji dėl prastos sveikatos būklės keletą kartų gulėjo ligoninėje. Močiutė neigė nemokanti mokesčių.
Marijonos A. tvirtinimu, ji sutiktų ginčą baigti taikiai ir sudaryti buto panaudos sutartį iki gyvos galvos – tada ji nebereikalautų, kad vaikaitis ją išlaikytų.
Naujienų portalui lrytas.lt susisiekti su pensininkę iš jos namų mėginančiu išvaryti anūku nepavyko.
KėdainiaiTeismasginčas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.