Molėtų caras – taip buvo vadinamas 39 metų J.Tumėnas, šiuo metu kaltinamas pasisavinęs 2,8 mln. eurų. Apgautųjų yra ir daugiau, tačiau jie nesikreipė į teisėsaugą.
Vilniaus miesto apylinkės teisme karjerą baigusio krepšininko Kęstučio Šeštoko žmona Diana Šeštokienė pasakojo, jog 2014 m. Molėtuose pasirodęs ir šio miesto krepšinio klubo „Ežerūnas“ rėmėju tapęs J.Tumėnas jos vyrui ir kitiems sportininkams sudarė itin sėkmės lydimo verslininko įvaizdį.
„Namo sugrįžęs vyras vis pasakodavo, koks jis turtingas, kad jam pinigų paskolinę sportininkai už didžiules palūkanas pasistatė namus ir nusipirko automobilius“, – teisme pasakojo D.Šeštokienė.
Skolinti įkalbėjo vyras
D.Šeštokienė ilgai priešinosi vyro įkalbinėjimams paskolinti pinigų J.Tumėnui: „Man tai atrodė nerealu, abejonių kėlė didelės palūkanos, bet po kurio laiko pasidaviau ir leidau vyrui jam paskolinti pinigų.“
D.Šeštokienės teigimu, tuomet dar nebuvo jokių kalbų, kad J.Tumėnas negrąžina pinigų, o anksčiau „Ežerūne“ žaidęs K.Šeštokas vis dar pasakodavo apie dosnų klubo rėmėją.
„Jei būčiau girdėjusi, kad kas nors neatgavo pinigų, tikrai būčiau neskolinusi. Žinojau, kad jei reikės peštis dėl pinigų, tai teks daryti man, nes mano vyras labai geras – jis visiems atleis ir dovanos“, – pasakojo D.Šeštokienė.
Bandė įpiršti žemės sklypą
Buvusio krepšininko šeima taip ir neatgavo J.Tumėnui paskolintų beveik 15 tūkst. eurų, o kaltinimų sukčiavimu sulaukęs Seimo nario valstiečio Stasio Tumėno sūnus atsidūrė teisiamųjų suole.Dideles pinigų sumas jis liko skolingas garsiam krepšininkui Šarūnui Marčiulioniui, brolių krepšininkų Mindaugo ir Sauliaus Kuzminskų tėvui, keliems futbolininkams ir futbolo treneriams.
Dalis nukentėjusiųjų į teisėsaugą nesikreipė, bet peštis dėl pinigų pažadėjusi D.Šeštokienė J.Tumėnui buvo tapusi tikru galvos skausmu.
Nesulaukdama pinigų moteris su liudininku nuvyko į J.Tumėnui priklausančią parduotuvę, kad jis iš naujo persirašytų vekselius, vėliau apie skolas jam priminė siųsdama registruotus laiškus.
Švelninti situaciją J.Tumėnas bandė per K.Šeštoką – buvusiam krepšininkui siūlė už skolas perimti vilkiko vairuotojui priklausantį žemės sklypą, tačiau nenurodė, nei kur jis yra, nei kas tikrasis jo savininkas.
Kaltino kitus sportininkus
Tuo pat metu J.Tumėnas Šeštokams aiškino, kad pirmiausia bando atiduoti pinigus sportininkams, kurie elgiasi agresyviai.
J.Tumėnas teigė, kad ne kartą buvo sumuštas, o vienas žinomas krepšinio pasaulio atstovas jį vežiojo automobilio bagažinėje. Teisme jis yra pasakojęs, kad buvo sumuštas ir Š.Marčiulionio kabinete.
K.Šeštoko teigimu, dėl negrąžintų skolų J.Tumėnas kaltino ir krepšininką Rolandą Alijevą, kuris jam esą skolingas.
Negalėdamas atgauti skolų iš R.Alijevo K.Šeštokui jis siūlė perimti šio krepšininko automobilį BMW X6.
K.Šeštokas teigė, jog skolų prislėgtas J.Tumėnas ėmė kalbėti ne tik apie savo verslą, bet ir apie galimybę užsidirbti iš lošimų ir statymų už sportą.
K.Šeštokas tvirtino išsaugojęs ir apie tai liudijančias R.Alijevo žinutes.
Gamino gipso galvas?
J.Tumėnas demonstravo prabangą, visiems pasakodavo apie itin pelningą savo verslą – prekybą popieriumi ir gipso galvomis.
J.Tumėnas aiškindavo iš Permės Rusijoje dideliais kiekiais perkantis popierių ir vežantis į Prancūziją.
Be to, Vilniaus dailės akademiją baigęs J.Tumėnas pasakodavo, kad kai kurie buvę jo bendramoksliai dirbo dailės akademijose Olandijoje, Danijoje ir Austrijoje, o jis jiems parduodavo nedidelėse dirbtuvėse Molėtų rajone pigiai pagamintas gipso galvas.
Apie savo verslą jis pasakodavo taip įtaigiai, kad abejonių nekilo net advokatams.
Advokatas Marius Devyžis su J.Tumėnu susipažino per krepšininką Š.Marčiulionį.
Pasiūlymą paskolinti pinigų už dideles palūkanas M.Devyžis pirmą kartą išgirdo 2014 metais, kai kartu su J.Tumėnu ir buvusiu krepšininku Matu Niparavičiumi pietavo Vilniuje, „Šarūno“ viešbutyje.
M.Niparavičius kurį laiką jau skolindavo pinigus J.Tumėnui ir patikino, kad dėl to nekilo jokių problemų – pinigus jis grąžindavo nurodytu laiku su nustatytomis palūkanomis.
Prašė vis daugiau laiko
Susigundęs galimybe užsidirbti 2014-ųjų liepos mėnesį advokatas M.Devyžis J.Tumėnui paskolino 40 tūkst. eurų.
Pasiimti paskolos prie jo biuro Vilniaus centre J.Tumėnas atvažiavo prabangiu automobiliu „Mercedes-Benz“.
Vekselį pasirašęs J.Tumėnas nurodė po keturių mėnesių grąžinsiąs 56 tūkst. eurų, tačiau artėjant grąžinimo terminui paprašė papildomų pinigų – esą trūksta apyvartinių lėšų.
Jo kalbomis apie verslą patikėjęs M.Devyžis spalio pradžioje jam paskolino dar 50 tūkst. eurų. J.Tumėnas tikino, kad pinigų labai reikėjo, todėl po dviejų savaičių pažadėjo grąžinti net 100 tūkst. eurų. Bet savo pažado jis neištesėjo ir vis prašė pratęsti terminą.
Apsuko verslo teisininką
Nors J.Tumėnas delsė grąžinti skolą M.Devyžiui, ėmė vis dažniau lankytis jo advokatų kontoroje.
Ten jis susipažino ir su M.Devyžio kolega Robertu Juodka. Verslo teise užsiimantis advokatas J.Tumėnui apie jo veiklą turėjo nemažai klausimų, tačiau visi jo atsakymai atrodė įtikinami.
J.Tumėnas tikino, kad bankai tokio verslo nefinansuoja, todėl tenka skolintis iš privačių asmenų. Visas paskolas jis ėmė grynaisiais – esą kitaip negalėjęs atsiskaityti su Molėtų rajone gipso galvas gaminančiais meistrais.
Norėdamas įtikinti, kad jo verslas iš tiesų pelningas, J.Tumėnas advokatui rodė ir prekių kainoraščius.
Teisininką kiek stebino tai, kad apie pelningą verslą vis kalbėjęs J.Tumėnas teigė beveik neturintis turto, tiktai bankui užstatytą nedidelį butą.
R.Juodka tokią informaciją rado ir gyventojų registre.
Pinigus įsiūlė pats
Galų gale nusprendęs, jog J.Tumėnas nemeluoja, R.Juodka jam paskolino 11,5 tūkst. eurų (tuomet 40 tūkst. litų) su 35 procentų palūkanomis.
Kaip ir žadėjęs, po keturių mėnesių J.Tumėnas pinigus grąžino ir pasiūlė advokatui, jei turės pinigų, dar užsidirbti.
R.Juodkai šis pasiūlymas patiko, tad po kelių mėnesių jis pats paskambino J.Tumėnui ir pasiūlė suteikti 14,5 tūkst. eurų (tuomet 50 tūkst. litų) paskolą tomis pačiomis sąlygomis.
Naują paskolą J.Tumėnas turėjo grąžinti 2014 m. spalio pabaigoje, bet vekselyje nurodytą pinigų grąžinimo dieną R.Juodka turėjo išvykti iš Lietuvos.
Teisininkas paskambino J.Tumėnui ir pasiūlė pratęsti vekselio galiojimą dviem savaitėms.
„Jis neatrodė labai patenkintas šiuo mano skambučiu ir pasiūlė susitikti viešbutyje. Tuomet man kilo įtarimų“, – teismui pasakojo R.Juodka. Per šį susitikimą J.Tumėnas paprašė pratęsti paskolą mėnesiui ar dviem su papildomomis palūkanomis.
„Man tai visai nepatiko, bet nenorėjau veltis į konfliktą ir sutikau“, – pasakojo teisininkas.
Maldavo gelbėti krovinį
Kitą kartą su J.Tumėnu abu advokatai susitiko gruodžio viduryje. Atvykęs į advokatų kontorą J.Tumėnas guodėsi, kad krovinys įstrigo muitinėje ir jau kitą dieną būtina sumokėti 30 tūkst. eurų. Jis maldavo teisininkų paskolinti jam pinigų, vėl žadėdamas dideles palūkanas.
„Tuo metu širdyje man jau degė visos raudonos lemputės, bet visiškai pasitikėjau savo partneriu, kuris anksčiau J.Tumėnui jau buvo skolinęs pinigų“, – pasakojo R.Juodka.
Nors advokatui situacija priminė klasikinį sukčiavimo atvejį, jis nuėjo į banką ir paėmė 15 tūkstančių eurų. Tokią pat sumą paskolino ir jo kolega M.Devyžis.
Šių pinigų neatgavę advokatai kreipėsi į teisėsaugą.