Į teismą susirinkę nukentėjusieji ir liudytojai pasakojo, jog J.Tumėnas pinigus nešiodavosi lagaminuose ir prekybos centro „Maxima“ maišeliuose, o jo kalbomis apie itin pelningą verslą tikėjo net advokatai.
Apgavo du advokatus
Vienoje Vilniaus advokatų kontoroje dirbantys advokatai Marius Devyžis ir Robertas Juodka teisme pasakojo kurį laiką tikėję J.Tumėno kuriamomis istorijomis apie jo verslą įvairiose Europos šalyse. Supratę, kad nebeatgaus pinigų, jie kreipėsi į teisėsaugą.
Advokatas M.Devyžis su J.Tumėnu susipažino per krepšininką Šarūną Marčiulionį – teisininkas konsultuodavo krepšinio legendą tuomet, kai jis ieškojo, kam perduoti Š.Marčiulionio krepšinio akademijai priklausiusią komandą. Naujuoju komandos valdytoju tapo J.Tumėnas.
2014 metų vasarą M.Devyžis su J.Tumėnu susitiko pietaudami „Šarūno“ viešbutyje. Kartu pietavo ir buvęs krepšininkas Matas Niparavičius. Pietų metu J.Tumėnas užsiminė, kad jo verslui reikalingas finansavimas.
M.Niparavičius kurį laiką jau skolindavo pinigus J.Tumėnui ir patikino, kad dėl to nekilo jokių problemų – pinigus jis grąžindavo nurodytu laiku su nustatytomis palūkanomis.
Parduodavo gipso galvas
Susigundęs galimybe užsidirbti, 2014 liepos mėnesį advokatas J.Tumėnui paskolino 40 tūkst. eurų. Pasiimti paskolos prabangiu automobiliu „Mercedes-Benz“ J.Tumėnas atvažiavo netoli advokato biuro, esančio Vilniaus centre.
Vekselį pasirašęs J.Tumėnas nurodė, po keturių mėnesių grąžinsiąs 56 tūkst. eurų.
Rugsėjo pabaigoje J.Tumėnas nurodė, kad jam reikia dar papildomų pinigų – esą trūksta apyvartinių lėšų.
M.Devyžiui jis pasakojo turintis dviejų rūšių verslą ir iš abiejų gauna didelį pelną. J.Tumėnas pasakojo, iš Permės Rusijoje dideliais kiekiais perkantis popierių ir vežantis į Prancūziją. Kitas jo verslas – gipso dirbiniai.
Vilniaus dailės akademiją baigęs J.Tumėnas pasakojo, jog kai kurie buvę jo bendramoksliai dirbo dailės akademijose Olandijoje, Danijoje ir Austrijoje, o jis jiems tiekdavo nedidelėse dirbtuvėse Molėtų rajone pagamintus gipso dirbinius. Jo teigimu, dideliais kiekiais pardavęs pigiai pagamintus dirbinius, užsienyje jis uždirbdavo kelis kartus daugiau.
Žadėjo didžiules palūkanas
Spalio pradžioje M.Devyžis jam paskolino dar 50 tūkst. eurų. J.Tumėnas tikino, kad pinigų jam labai reikėjo, todėl po dviejų savaičių pažadėjo grąžinti net 100 tūkst. eurų. Tačiau savo pažado jis neištesėjo ir vis prašė vis pratęsti terminą. Galiausiai buvo nutarta terminą pratęsti iki pusės metų – J.Tumėnas išrašė naują vekselį su papildomomis palūkanomis.
Tuo laikotarpiu J.Tumėnas pradėjo dažnai lankytis advokato kontoroje, kur susipažino ir su M.Devyžio kolega R.Juodka. Jis vis pasakodavo, kad verslo reikalais važiuoja į Vokietijos ir Rusijos uostus, o Rusijoje vos ištrūkęs nuo čečėnų.
Kolegos su J.Tumėnu supažindintas R.Juodka taip pat susigundė lengvu uždarbiu.
Jis J.Tumėnui paskolino 40 tūkst. litų su 35 procentais palūkanomis. Kaip ir žadėjęs, po keturių mėnesių pinigus jis grąžino su palūkanomis ir pasiūlė paskolinti dar, jei advokatas turės laisvų pinigų.
Pinigų laiku negrąžino
R.Juodkai šis pasiūlymas patiko, todėl po kelių mėnesių jis pats paskambino su J.Tumėnui ir pasiūlė ir pasiūlė suteikti 50 tūkst. litų paskolą tomis pačiomis sąlygomis. Naują paskolą J.Tumėnas turėjo grąžinti 2014 metų spalio pabaigoje.
„Pirmą kartą aš beveik neabejojau, kad J.Tumėnas tikrai užsiima verslu ir yra sąžiningas verslininkas, kuriam reikia pinigų, ir jis stengsis juos grąžinti“, – kalbėjo R.Juodka.
Tačiau tądien, kai pagal vekselį J.Tumėnas turėjo grąžinti, R.Juodka turėjo išvykti iš Lietuvos. Todėl teisininkas pats pasiūlė pratęsti vekselio galiojimą dviems savaitėms.
R.Juodka paskambino J.Tumėnui ir pasiūlė skolos grąžinimo terminą pratęsti dviems savaitėms. „Jis neatrodė labai patenkintas šiuo mano skambučiu ir pasiūlė susitikti viešbutyje „Reval Hotel Lietuva“, tuomet man kilo įtarimų“, – teismui pasakojo R.Juodka.
Per susitikimą viešbutyje J.Tumėnas paprašė pratęsti paskolą mėnesiui ar dviems su papildomomis palūkanomis. „Man tai visai nepatiko, bet nenorėjau veltis į konfliktą ir sutikau“, – pasakojo teisininkas.
Prašė gelbėti krovinį
Kitą kartą su J.Tumėnu jie susitiko gruodžio viduryje advokatų kontoroje. J.Tumėnas abiems advokatams tikino, kad krovinys užstrigo muitinėje ir rytoj būtina sumokėti 30 tūkst. eurų. Jis maldavo teisininkų padėti – paskolinti jam pinigų, vėl žadėdamas dideles palūkanas.
„Tuo metu širdyje man jau degė visos raudonos lemputės, bet visiškai pasitikėjau savo partneriu, kuris anksčiau J.Tumėnui jau buvo skolinęs pinigų“, – pasakojo R.Juodka.
Nors advokatui situacija priminė klasikinį sukčiavimo atvejį, jis nuėjo į banką ir paėmė 15 tūkst. eurų. Tokią pat sumą paskolino ir jo kolega M.Devyžis.
Šių pinigų advokatai nebeatgavo, o J.Tumėnas ėmė slapstytis.
Krepšininkas įkalbėjo žmoną
Jis slėpėsi ir nuo krepšininko K.Šeštoko, kuris įkalbėjo savo žmoną Dianą paskolinti J.Tumėnui pinigų ir atgauti juos su didelėmis palūkanomis.
Molėtų „Ežerūno“ komandoje kurį laiką žaidęs K.Šeštokas grįžęs namo kaskart stebėdavosi, kad J.Tumėnas nešiojasi lagaminą pinigų ir visi jam pinigų davę krepšininkai gauna dideles palūkanas. K.Šeštoko žiniomis, iš J.Tumėno praturtėjo daugybė Molėtų sportininkų.
Tačiau 15 tūkst. eurų J.Tumėnui paskolinę Šeštokai pinigų taip ir neatgavo, nors J.Tumėno turtai jiems paliko nemenką įspūdį.
Pinigus jie perdavė vieno Vilniaus prekybos centro kavinėje. „J.Tumėnas juos įsidėjo į lagaminą, skirtą pinigams nešioti“, – prisiminė D.Šeštokienė, o jos vyras stebėjosi, kaip tokias sumas pinigų besinešiojančio J.Tumėno niekas nesaugo. Jis matė, jog lagamine buvo dar daugiau kupiūrų.