Kauniečiai 45 metų Nerijus Mikelionis ir 31 metų Gintautas Bieliauskas kaltinami, kad veikdami organizuotoje grupėje, neteisėtai laikė, gabeno ir pardavė per 1,5 kg kokaino. Abu kauniečiai kaltę neigia.
45 metų klaipėdietis Virgilijus Valius kaltinamas šių medžiagų įgijimu, gabenimu ir laikymu.
Teisme pakeitė parodymus
Teisiamųjų trijulė yra laikoma suimta, tad į Šiaulių apygardos teismą buvo atgabenta lydima konvojaus pareigūnų.
Atvesti į salę teisiamieji slėpė veidą – N.Mikelionis ir G.Bieliauskas dangstėsi dokumentų segtuvais, o V.Valius – džemperio gobtuvu ir medicinine kauke.
Prokurorui perskaičius kaltinimą, parodymus duoti sutiko tik V.Valius, o kiti du teisiamieji žadėjo atsakyti į klausimus kitame teismo posėdį.
Tiesa, ir V.Valius kalbėjo palyginti trumpai – vyriškis sakė, kad nenori pakenkti sau kitame ikiteisminiame tyrime.
Klaipėdietis pareiškė, kad pareigūnų išgautas prisipažinimas tebuvo melas, nes jis tikėjosi ištrūkti į laisvę. Pasak V.Valiaus, tai patvirtina ir kaltinime esantys faktai – bylos medžiagoje minimas susitikimas su asmeniu, kurio net nebuvo Lietuvoje.
Kokainas buvo su priemaišomis
Per ikiteisminį tyrimą nustatyta, kad 2017 m. pradžioje Raseinių rajone esančioje degalinėje buvo susitikusi trijulė – V.Valius ir kvaišalus parūpinti turėję kauniečiai N.Mikelionis bei G.Bieliauskas.
Pasak Generalinės prokuratūros prokuroro Aleksandro Kazakovo tą patį pavasarį į vieno Kauno prekybos centro aikštelę atvažiavęs V.Valius pasiėmė į metalines konservų skardines supakuotą kokaino siuntą.
Per šį susitikimą buvo atiduota dalis pinigų – 10 tūkstančių eurų. Likusią dalį – dar 40 tūkstančių eurų - klaipėdietis turėjo atiduoti pardavęs kvaišalus.
Tyrimo duomenimis, parsivežęs kvaišalus V.Valius iš pradžių juos buvo užkasęs, o vėliau paslėpė garaže. Čia per kratą 2017 m. gegužės 4-ąją ir buvo rastos šios skardinės.
Tiesa, ekspertizė nustatė, kad kvaišalai buvo su priemaišomis – daugiau kaip 1,5 kg sveriančioje siuntoje buvo tik kiek daugiau kaip kilogramas kokaino.
Pateikė naują versiją
Pateikė naują versiją
Vienintelis per šį posėdį parodymus davęs V.Valius tikino, kad visa byla yra sukurpta, o melagingas prisipažinimas išgautas naudojant neleistinas priemones.
Klaipėdietis tikino, kad buvo taikomas psichologinis smurtas, žadama sušvelninti kardomąją priemonę ir išleisti į namus.
Pasak V.Valiaus, jis buvo nutaręs pameluoti pareigūnams, kad galėtų ištrūkti į laisvę. Vėliau klaipėdietis suprato, kad į laisvę išleistas vis tiek nebus, todėl pas ikiteisminio tyrimo teisėją sugalvotos versijos apie susitikimą Raseinių rajone, Kaune pasiimtą kvaišalų siuntą jis nebepakartojo.
Teisiamasis papasakojo, kad kartą paragavo namuose gamintų labai gardžių žvėrienos konservų ir sumanė pats jų gaminti.
Reikiamą įrangą jam parūpino pažįstami kauniečiai, todėl ant konservų dėžučių galėjo būti jų atspaudai. Tiesa, jis neįvardijo, kaip skardinėse atsirado kvaišalai – sakė nenorintis pakenkti sau kitame ikiteisminiame tyrime.
V.Valius neneigė, kad buvo susitikęs su kaltinamaisiais, bet sakė, kad tai tebuvo verslo reikalai. Pasak klaipėdiečio, jis Klaipėdos pašonėje statė gyvenamųjų namų kvartalą, todėl jam reikėjo apyvartinių pinigų.
Virto milžinišku tyrimu
Po sulaikymo operacijos teisėsaugininkai gavo duomenų, kad V.Valius ieškosi asmens, sutinkančio už atlygį prisiimti kaltę. Už labai didelio narkotinių medžiagų kiekio įgijimą, laikymą ir platinimą numato laisvės atėmimą nuo 10 iki 15 metų.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, klaipėdietis su ji gynusiu advokatu bei dar vienu pagalbininku surado ir įkalbėjo niekuo dėtą asmenį už piniginį atlygį prisiimti baudžiamąją atsakomybę.
Gautos informacijos pagrindu buvo nustatyti kitų, taip pat ir korupcinių, nusikaltimų epizodai.
Buvo pradėtas didelės apimties ikiteisminis tyrimas dėl aukšto rango teisėjų, advokatų ir kitų asmenų galimai padarytų korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų. Šis didžiulės apimties ikiteisminis tyrimas dar tęsiamas.
Prokuroras buvo nustebęs
Generalinės prokuratūros prokuroras A.Kazakovas neslėpė nuostabos dėl išgirsto V.Valiaus pasakojimo: „Tai – visiškai nauja versija“.
Pasak prokuroro, susitikimai su įtariamuoju iš tikrųjų vyko, bet ne namuose, o Generalinėje prokuratūros. „Joks smurtas nebuvo naudotas“, - pažymėjo valstybės kaltintojas.
Prokuroras A.Kazakovas sakė, kad V.Valius buvo suradęs kaltę prisiimti sutinkantį asmenį, o advokatų rūpestis buvo užtikrinti, kad jis neatsisakytų duotų parodymus.
Žėrė kaltinimus pareigūnams
Klaipėdietį V.Valių gina du advokatai. Vienas jų Kristupas Ašmys šią istoriją pavadino „procesiniu chuliganizmu“.
Teisininkas sakė, jog ginamasis V.Valius buvo specialiai pareigūnų vežiojamas, taikytos psichologinio poveikio priemonės, kad jis palūžtų: „Tikslas buvo išgauti tai, ko pareigūnams reikia“.
Advokatui nesuprantama, kodėl šis epizodas išskirtas į atskirą bylą: „Tai – dar vienas procesinio chuliganizmo pavyzdys“.