Atskleidė daugiau detalių apie planuotą teroro aktą Vilniuje: studentui sutrukdė klaida, turėjo daugiau sprogmenų Papildyta „Aro“ vado komentaru

2020 m. birželio 26 d. 13:31
Video
Pernai rudenį Vilniuje kėsintasi įvykdyti teroro aktą, penktadienį pranešė prokuratūra.
Daugiau nuotraukų (5)
Teismui perduota byla, kurioje asmuo kaltinamas pasikėsinimu sugadinti svetimą turtą dideliu mastu, įbauginti visuomenę, sukelti pavojų daugelio žmonių gyvybei ir padaryti didelę žalą Lietuvoje veikiančioms finansinėms įmonėms įvykdydamas jo planuotą teroro aktą.
Šį ikiteisminį tyrimą atliko Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai bendradarbiaudami su Valstybės saugumo departamentu.
Nusikaltimu įtariamas 1999 metais gimęs lietuvis. Gauta duomenų, kad sulaikytasis priskiria save ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistų „Feuerkrieg Division“ grupuotei ir, kaip įtariama, teroristiniais tikslais gamino ir laikė didelės sprogstamosios galios sprogmenis, sprogstamąsias medžiagas.
Nusikaltimu įtariamas 1999 metais gimęs lietuvis. Gauta duomenų, kad sulaikytasis priskiria save ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistų „Feuerkrieg Division“ grupuotei ir, kaip įtariama, teroristiniais tikslais gamino ir laikė didelės sprogstamosios galios sprogmenis, sprogstamąsias medžiagas.
Ikiteisminis tyrimas pradėtas pernai spalio 6 dieną, kai prie pastato, kuriame Vilniuje įsikūrusi tarptautinė bendrovė „Western Union“, sienos aptiktas savadarbis sprogmuo bei juodos spalvos dažais ant pastato sienos išpurkšti užrašai „FK DIVISION“, „SIEGE“ ir svastikos ženklas.
Nedelsiant įvedus planą „Skydas“, Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ išminuotojai neutralizavo savadarbį sprogmenį ir išvežė į Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centrą.
Atlikus sprogstamosios medžiagos tyrimą paaiškėjo, kad savadarbis sprogmuo pagamintas iš 6 kilogramų sprogstamosios medžiagos, laidų, laikrodinio mechanizmo ir kitų sprogmeniui detonuoti būtinų elementų, o jo sprogstamoji galia prilygtų maždaug 2,5 kilogramo trotilo.
Atlikdami pirminius ikiteisminio tyrimo veiksmus Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai nustatė, kad pastato išorinės apsaugos kameros užfiksavo vidurnaktį prie pastato atvykusį asmenį, kuris ant pastato juodos spalvos dažais užrašė aukščiau minėtus užrašus ir prie įėjimo išorinių durų padėjo maišelį su savadarbiu sprogmeniu.
„Asmuo siekė būti neatpažintas, todėl dėvėjo juodos spalvos drabužius, gumines pirštines, veidą slėpė po gobtuvu bei naudojo papildomas veido maskavimo priemones“, – skelbiama pranešime.
Nepaisant to, spalio 15 dieną įtariamasis buvo sulaikytas, šiuo metu jis suimtas.
Teisėsaugos duomenimis, „Feuerkrieg Division“ yra tarptautinė šiuo metu teisėsaugos institucijų pastangomis praktiškai išardyta ultradešinių pažiūrų ekstremistų grupuotė, ji vadovaujasi JAV žinomo neonacisto Jameso Masono veikalu „Siege“.
Veikale dėstoma nacionalsocialistinė ideologija, skatinama ir kurstoma neapykanta seksualinių mažumų, žydų bei kitų rasių atstovų atžvilgiu.
Per specialią sulaikymo operaciją, kurioje dalyvavo „Aro“ pareigūnai, pas įtariamąjį rasta bei iš neteisėtos apyvartos išimta jau paruošta sprogdinti didelės galios sprogstamoji medžiaga ir cheminės medžiagos, iš kurių galima pagaminti savadarbį didelės sprogstamosios galios mechanizmą.
„Aro“ vadas: jei sprogimas būtų įvykęs, galėjo būti padaryta didelė žala
Jei prie tarptautinės bendrovės „Western Union“ pernai rudenį ultradešiniųjų pažiūrų vyro padėtas savadarbis sprogmuo būtų sprogęs, galėjo būti padaryti didelė žala, sako Antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ vadas Viktoras Grabauskas.
„Ketinimai buvo tikri, ir jei būtų įvykęs sprogimas, būtų nemažai žalos padaręs. Jei šalia būtų ėję praeiviai ar panašiai, būtų tikrai nukentėję“, – penktadienį BNS sakė V. Grabauskas.
Anot jo, sprogimas neįvyko tik dėl to, kad teroristinį aktą įvykdyti pasikėsinusiam vyrui „pritrūko žinių“.
„Savadarbis sprogmuo, gana profesionaliai padarytas, bet dėl tam tikrų niuansų nesprogo, nes truputį žinių pritrūko. Buvo ir savadarbė sprogstamoji medžiaga, ir profesionaliai pagaminta savadarbė sprogimo inicijavimo medžiaga, bet pritrūko žinių tam, kad inicijuotš sprogimą“, – teigė „Aro“ vadas.
V. Grabauskas sakė, kad visos sprogmeniui reikalingos medžiagos pagamintos namų sąlygomis, pagal internete teroristų platinamus aprašymus.
„Tuos sprogmenis galima pasigaminti namų sąlygomis ir labai dažnai teroristai būtent tai ir naudoja. Ir jie platina internete, kaip pagaminti sprogstamąją medžiagą, kaip inicijuoti sprogimą (...) tai yra paimta būtent iš tų teroristų platinamos informacijos“, – sakė jis.
„Buvo panaudotas ir triacetono triperoksidas, jis yra dažnai naudojamas teroristų. Tai tam tikra savadarbė sprogstamoji medžiaga“, – paaiškino Antiteroristinių operacijų rinktinės vadas.
Taip pat rastas ir iš neteisėtos apyvartos išimtas tinkamas šaudyti savadarbis šaunamasis ginklas, bei C kategorijos ginklo dalis, kuri vadovaujantis Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymu priskiriama prie šaunamųjų ginklų.
Per kratas taip pat rasti ir paimti kiti tyrimui reikšmingi daiktai, ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistinė ir nacionalsocialistinė literatūra bei simbolika.
Birželio 17 dieną baudžiamoji byla su kaltinamuoju aktu perduota nagrinėti Vilniaus apygardos teismui.
Už pasikėsinimą įvykdyti teroro aktą Baudžiamajame kodekse nustatyta laisvės atėmimo bausmė iki dešimt metų.
Teroristo namuose per kratą rasta ir daugiau sprogmenų
Visą teroro išpuolio įvykį penktadienio popietę komentavo Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojas Arūnas Paulauskas.
Lemtingą dieną sprogmuo buvo rastas pakankamai greitai. Iškart buvo įvestas planas „Skydas“. Atvykę „Aro“ pareigūnai sprogmenį neutralizavo ir tokiu būdu buvo išvengta nelaimės.
Vėliau atlikus kratas jaunuolio bute buvo rasta daug daugiau sprogstamųjų medžiagų, šaunamųjų ginklų ruošinių. Jaunuolis iki dabar yra suimtas, pats suėmimo terminas baigiasi liepos mėnesį, tačiau pagrindų tęsti suėmimą kol baigsis visas tyrimas – apstu. Policija praneša, kad už įvykdytą išpuolį studentui gresia iki 10 metų kalėjimo.
Tarptautinė grupuotė
Nors išpuolis buvo įvykdytas dar praėjusių metų rudenį, visuomenė apie tai sužinojo praėjus daugiau nei pusmečiui. 
Komisaro pavaduotojas A.Paulauskas teigia, kad tuo metu buvo siekiama nutraukti viso grėsmę kėlusio tinklo veiklą.
„Buvo priimtas sprendimas tuomet šio tyrimo nusikaltimo neviešinti, tam, kad nepakenkti mūsų kolegoms užsienyje atlikti tam tikrus darbus“, – aiškino policijos atstovas.
Nustatyta, kad asmuo Lietuvoje veikė vienas. Tačiau jis priklausė virtualiai ultradešiniųjų grupuotei, kuri savo narius sutelkdavo internetinėje erdvėje. Policijos atstovo teigimu, tuos asmenis pavyko neutralizuoti, o ultradešiniųjų ribos vis dar yra stebimos.
A.Paulauskas teigia, kad daugiau įtariamųjų šioje byloje nėra. 
„Mes jį labiau traktuojame kaip vienišą vilką, tas jaunuolis, kuris radikalizavosi interneto pagalba ir kažkokių bendrininkų, kurie padėtų jam įvykdyti šį nusikaltimą – nenustatėme“, – patikino A.Paulauskas.
Policijos atstovas taip pat teigė, kad studentas anksčiau neturėjo reikalų su teisėsauga. Vis dėlto buvo stebimas, tačiau komisaro pavaduotojas stebėjimo priežasties nekomentavo, tepasakė, kad tam buvo pagrindas.
Išvengta aukų
Paklaustas apie sprogmenį, komisaro pavaduotojas patikino, jog sprogmuo absoliučiai realus ir galingas – 2,5 kilogramo trotilo.
„Įsivaizduokite, 2,5 kilogramų trotilo miesto centre. Šiandien tik galime prognozuoti. Gali būti, kad išdužę langai kelių šimtų metrų spindulių. Jeigu būtų žmonės arčiau sprogimo epicentro, galbūt ir nepavyktų išvengti aukų“, – kalbėjo A.Paulauskas.
Pats išpuolį įvykdęs jaunuolis buvo IT srities studentas, todėl manoma, o turint bent šiek tiek geresnių žinių IT srityje, nėra sunku susirasti vaizdo įrašų, kuriuose nurodomos instrukcijos, kaip pačiam pasigaminti sprogmenis. 
Policijos žiniomis, jaunuolis pasinaudojo būtent vienu tokių kanalų.
„Būtent tokiomis instrukcijomis naudojasi skirtingų pakraipų teroristinių grupuočių nariai. Pradedant nuo ISIS ir baigiant ultradešiniaisiais, kuomet jie naudojasi tais pačiais receptais, kad pasigamintų sprogmenis“, – pasakojo policijos atstovas.
Įtariama, kad motyvai yra tokie, kokie būdingi ultradešiniesiems - protesto forma prieš pasaulyje nusistovėjusią tvarką.
Policija įtaria, kad jauno vyro namuose aptikta krūva sprogmenų ir ruošiniai jiems byloja tai, kad jaunuolis neplanavo sustoti, todėl šiuo metu pareigūnai džiaugiasi spėję užkirsti kelią tragiškiems įvykiams.
prokuratūrateroro aktasbauginimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.