Antras mėnuo Ąžuolų Būdos kaime (Kazlų Rūdos sav.), įsikūrusiame abipus senojo plento Marijampolė – Kaunas, verda aistros, sklinda piktos kalbos, suskaldžiusios bendruomenę į dvi priešingas stovyklas. Nesantaikos priežastimi tapo vadinamasis savanorių būrys, kuris akylai stebi po kaimą važinėjančius įtartinus automobilius (dažniausiai tamsiu paros laiku) ir juos persekioja, blokuoja kelią.
Savanoriai tikina saugantys kaimo ramybę bei gyventojų turtą, nes esą viena po kitos pasipylė vagystės. Vieni kaimo gyventojai džiaugiasi aktyviais jaunuoliais, kiti piktinasi ir jų veiklą vadina įžūlia savivale.
Pamanė, kad kelią užblokavo plėšikai
Vilkaviškio rajone gyvenančiam 48 metų Jonui susidūrimas su šiais savanoriais gerokai apkartino gegužės 31-osios vakarą.
„Aš dažnai atvažiuoju pas Ąžuolų Būdoje gyvenantį savo draugą Dainių.
Tą gegužės vakarą apie 23 val. nusprendėme išbandyti mano automobilį BMW angliškais numeriais. Mes buvome blaivūs, išvažiavome, ieškodami prastesnės žvyruotos gatvelės.
Po kiek laiko pastebėjau, jog mus dideliu greičiu vejasi du trys automobiliai. Pasidarė neramu, nusprendėme važiuoti į netoli esančią degalinę, kurios teritorija apšviesta, yra vaizdo kameros, bet nespėjome.
Mums užblokavo kelią ir iš priekio, ir iš galo. Iš automobilių išlipo gal penkiolika jaunuolių, kuriems, kaip vėliau supratau, vadovavo suaugęs vyras. Jis priėjo prie mano mašinos, griebė už durelių, bet jų neatidarė, nes buvo užrakintos.
Vyras liepė išjungti variklį, lipti iš mašinos ir atiduoti raktelius. Nežinojau, ką galvoti. Pirma mintis buvo – nori atimti mašiną, be to, su savimi turėjau nemažai pinigų, nes tądien buvau pardavęs priekabą. Paskui pagalvojau, jog reikia mesti mašiną ir bėgti.
Maniau, kad tikrai bus blogai. Langą pravėriau tik vos vos, per tą plyšelį klausiu: „Kas per tarnyba? Aš nieko nepažeidžiau“.
Pastebėjau, jog iš savo mašinų išlipę gan agresyviai nusiteikę jaunuoliai puolė filmuoti ir fotografuoti. Visų jų automobiliai buvo pastatyti taip, kad nesimatytų registracijos numerių. Šalia manęs sėdinčio draugo ta gauja nepažino, nes jis buvo su apsaugine kauke.
Kompanija mums tvirtino, jog veikia su policijos žinia. Telefonu 112 iškviečiau policiją. Pareigūnų laukėme ilgokai. Patruliai pirmiausia pabendravo su ana kompanija, tada atėjo prie mūsų. Su jais irgi bendravau tik per vos pravertą langą.
Pareigūnai tikino, jog su ta jaunuolių kompanija jie neturi nieko bendra. Mane nustebino tai, kad jaunuoliams vadovaujantis vyras policininkams nurodinėjo, ką šie turi daryti. Liepė jiems patikrinti mano dokumentus, bagažinę. Joje nerado jokių įtartinų ar draudžiamų daiktų, dokumentai buvo tvarkingi.
„Tikrinkite kėbulo numerius“, – jaunuolių vadas nurodė patruliams. Galų gale pareigūnų paklausiau, ar jie mums turi kokių pretenzijų? Šie sakė, jog neturi. Mane labai papiktino šis įvykis ir pareiškiau, jog dėl persekiojimo, avarinės situacijos sukėlimo ir savivalės rašysiu pareiškimą.
Parašiau apie incidentą į portalą „e-policija“. Tyrėja išsikvietė į apklausą. Po valandos pokalbio ji paklausė, ar tikrai rašysiu pareiškimą. Patvirtinau, kad tikrai. Į apklausą kvietė ir mano draugą. Jis išvardijo visus, kuriuos atpažino tą naktį ant kelio.
Su šia kompanija ir daugiau žmonių turėjo nemalonių susitikimų, tačiau ne visi drįsta kalbėti apie tai, nes bijo. Man pasakojo, jog tie jaunuoliai feisbuke turi uždarą grupę skambiu pavadinimu. Jie patvirtino, jog naktimis automobilius persekioja, nes policija leidžia jiems taip daryti. Jeigu jie taip nori saugoti kaimą, tai kodėl to nedaro teisėtais būdais?
Pavyzdžiui, mes savo kaime Vilkaviškio rajone turėjome įkūrę saugios kaimynystės grupę. Budėdavome po du tris vyrus, turėjome specialius ženklus, bendradarbiavome su policija, tačiau tokių įgaliojimų – kelyje blokuoti mašinas – mums nebuvo suteikta“, – piktinosi Jonas.
Tėvus įspėjo dėl vaikams gresiančio pavojaus
Ąžuolų Būdos kaime gyvenantis 50-metis Dainius, tą naktį važinėjęs su bičiuliu Jonu, pažįsta bemaž visus vadinamuosius savanorius.
Kai kurie kaimo gyventojai šią kompaniją ironiškai vadina saugos tarnyba.
„Kas skaudžiausia, toje kompanijoje yra mano draugų vaikai. Susipykau beveik su visais, kai tėvams pasakiau, ką galvoju apie tokius vaikų žygius. Sakau, juk nežinai, ant ko naktį gali užsišokti tavo vaikais. O gal užblokuos kelią kokiems ginkluotiems, gali blogai baigtis.
Nesustoti neįmanoma, kai tau užkerta kelią. Žinau, jog toje kompanijoje yra du nepilnamečiai. Į naktinius važinėjimus susirenka maždaug aštuoni automobiliai ir apie 20 jaunuolių. Visų jų mašinos – su žaliais klevo lapais.
Kaime sklinda kalbos, jog tai kompanijai užkliuvo mano kieme įrengtos vaizdo kameros, signalizacija, judesio jutikliai. Mano namas apdraustas, turiu įvairių brangių įrankių, todėl saugau savo turtą.
Negirtauju, turiu pinigų, nes daug dirbu. Esu apsaugininkas, dirbu paromis. Vaizdo įrašuose pastebėjau, jog ana kompanija pro manus namus kaimo pakraštyje važinėja būtent tada, kai aš būnu darbe.
Įspėjau jaunuolių tėvus, jog jų vaikai nevažinėtų palei mano sodybą, man nereikia jokios apsaugos. Mane pasiekė kalbos, jog jaunuoliai, sužinoję, jog tą naktį šalia Jono sėdėjau aš, vietinis, labai pasipiktino. Esą kodėl neišlipau iš mašinos, kodėl buvau su kauke? Gal aš turėjau išlipti ir prisistatyti jiems?
Aš dirbu įmonėje, kurioje – per 200 žmonių. Darbe pasirašiau dokumentą, jog viešoje vietoje visada būsiu su kauke. Laikausi šio reikalavimo, nenoriu, jog kas įskųstų. Gal dėl to, jog įmonėje ir kiti griežtai laikosi šio nurodymo, sėkmingai išgyvenome karantiną.
Ta kompanija tvirtina, jog susibūrė, nes Ąžuolų Būdoje pastaruoju metu buvo daug vagysčių. Manau, realių vagysčių nėra, jie nori pasidaryti reklamą. Gegužės mėnesį buvo apvogtas vienas gyventojas. Iš jo neužrakintos mašinos dingo dokumentai ir 900 eurų.
O visa kita – nerimta. Kalba, neva naktimis gyventojai girdi kažką vaikštant, šunys loja. Pirmokų klasės lygio nusikaltimai – kam langelį kokį atplėšė ar rūsio duris, bet nieko nepavogė. Tiesa, kažkas pasigedo dviračio. Man pasakojo, jog po to, kai mums su Jonu jie užblokavo kelią, feisbuke gyrėsi, jog sulaikė du „ambalus“, žinomus policijai.
Manau, jog šios kompanijos veikla yra neteisėta, tačiau jaunuoliai jaučiasi nebaudžiami. Gal todėl, jog jiems vadovauja vyras, kurio sutuoktinė dirba Kazlų Rūdos savivaldybės administracijoje?“.
Pareigūnai pasiūlė įteisinti veiklą
Ąžuolų Būdos bendruomenės pirmininkas Romaldas Bliuvas, paklaustas, kaip vertina vadinamųjų savanorių veiklą, kalbėjo gan santūriai: „Dabar jie lyg ir nebevažinėja naktimis, mašinų nebeblokuoja. Vieni gyventojai už galvų susiėmę dėl tokios jų veiklos, kiti sako, kad kaime dabar ramiau. Neturime saugios kaimynystės grupės.
Gal jaunuoliai ir norėjo padėti policijai, bet perlenkė lazdą“.
Kazlų Rūdos policijos komisariato viršininkas Marius Jakštas teigė, jog su minėta grupe vyko pokalbis.
„Jiems buvo paaiškinta, jog veikė ne visai teisėtomis priemonėmis, norėdami įgyvendinti tikslus. Jie neturėjo teisės blokuoti kelio, grupės veikla nėra įteisinta.
Policija gyventojus skatina užsiimti savisauga, stebėti aplinką, pranešti pareigūnams apie įtartinus asmenis. Su visuomenės pagalba išaiškiname įvairių nusikaltimų.
Neseniai šių jaunuolių iš Ąžuolų Būdos dėka išaiškinome vieną vagystę. Jaunuoliams paaiškinome, jei norite būti aktyvūs, su savivaldybės ir policijos pagalba steikite saugios kaimynystės grupę, kad viskas vyktų teisėtai.
Dėl viešosios tvarkos pažeidimo pradėjome administracinę teiseną, aiškinsimės keturių asmenų veiksmus, įvertinsime, kas buvo neteisėta. Pradėti ikiteisminį tyrimą dėl savavaldžiavimo nebuvo duomenų“, – teigė M.Jakštas, apgailestaudamas, jog pastariejį įvykiai supriešino Ąžuolų Būdos gyventojus.