Po dviejų savaičių paaiškėjo, kad tai buvo reklamos sutartis 3 metams, kurios nutraukti jau neįmanoma. Už šilutiškės verslo reklamą užsienio tinklalapyje, vos pusę metų Vokietijoje veikianti įmonė prašo susimokėti 711 Eur per metus.
Savo istoriją papasakojusi moteris pripažįsta, kad per skubėjimą padarė klaidą. Ji perspėja kitus: nepasirašinėkite jokių neaiškių dokumentų, taip pat prašo atsiliepti tuos, kurie galbūt yra nukentėję nuo Vokietijoje įsikūrusios įmonės.
Pasirašė sutartį reklamai
Verslininkė Lina (vardas pakeistas) pasakojo, kad prieš kelis mėnesius į įmonę atėjo laiškas anglų kalba. Siuntėjo pavadinimas buvo sutrumpintas iki VRE, taip trumpinamas ir ES smulkių įmonių registras. Kadangi verslininkė anglų kalbą moka prastai, laišką perskaitė paskubomis ir suprato, kad tai yra ES duomenų patvirtinimo forma.
Juo labiau jos įmonė neseniai tapo PVM mokėtoja. Lina pasirašė dokumentus ir laišką išsiuntė. Šiam žingsniui įtakos turėjo ir tai, kad toks popierinis laiškas atėjo jau antrą kartą. Tądien buvo daug darbo, moteris per daug nesigilino, užpildė dokumentus, juos pasirašė ir išsiuntė.
Po dviejų savaičių atėjo laiškas anglų kalba su prisegta sąskaita, kad šilutiškės įmonei reikia susimokėti 711 Eur. Išanalizavusi sąskaitą Lina suprato, kad pasirašė sutartį reklamai. Jos įmonės reklama jau buvo įdėta į tinklalapį. Jokio reklamos ir kainos suderinimo su šilutiške nebuvo.
„Juk turėtų atsiųsti suderinimo planą, kaip viskas turėtų atrodyti: reklamos dizainas, aprašymas. To nebuvo. Gerai, jeigu ta reklama būtų veiksminga, bet ji buvo kažkokia tuščia, plika, visai nereikalinga. Bandžiau per „Google“ ieškoti savo reklamos, bet paieškos sistema jos nerado“, – pasakoja moteris.
Ji įsitikinusi, kad reklamos kaina tikrai neatitinka kokybės.
Nutraukti sutarties nesutinka
Lina suprato padariusi klaidą. Ji parašė elektroninį laišką į Vokietiją, kad jai nereikia paslaugos, kad suklydo pasirašydama dokumentą, aiškino, kad labai atsiprašo, kad įsivėlė klaida, kad reklamos visai nereikia. Tačiau gavo atsakymą, kad praėjo kontrakto nutraukimo laikas – 14 dienų.
Lina sako, kad sutarties realiai neturėjo galimybės nutraukti, nes kad ją pasirašė, pastebėjo tik tada, kai jai atsiuntė sąskaitą.
Verslininkė kreipėsi į teisininkę, kuri surašė dalykišką laišką anglų kalba, kuriame išdėstė, kad kontraktą laiko negaliojančiu dėl kelių priežasčių. Visų pirma dėl to, kad reklamos siūlytojai siunčia laiškus į ES pažeidžiamas šalis, kur ne visi vietiniai moka anglų kalbą.
Antra, jų pavadinimas atitinka teisinės institucijos pavadinimą, taigi yra stipriai klaidinantis. Trečia, sutarties terminas nenormalus – 3 metai, per kuriuos kasmet reikia mokėti po 711 Eur. Be to, sutartyje nebuvo jokių nutraukimo sąlygų, nėra atsakomybių ir netesybų punktų.
„Vadinasi aš pasirašiau kaip nuosprendį“, – sako Lina. Moteris sutinka, kad suklydo ir įmonei galėtų kokią sumą už savo klaidą sumokėti. Tačiau jie apie tai nekalba ir laikosi pozicijos, kad šilutiškė turi susimokėti 711 Eur reklamos sąskaitą, kaip ir nurodyta sutartyje.
Lina nuolat jiems rašo, prašydama atsiųsti dokumentus, kuriuos reikėtų pasirašyti, kad sutartis būtų nutraukta. Tačiau su ja niekas nesileidžia į kalbas, vis kartoja: „Jūs įsipareigojote, viskas buvo teisėta, turėjote pakankamai laiko įsigilinti“. Nerimą kelia ir tai, kad įmonė kalba teisine kalba.
„Jei būtų normali firma, stengtųsi daryti viską, kad išlaikyti gerą savo vardą. Tartųsi sumokėti kompensaciją, bet to nėra. Taip nesinori su jais bylinėtis“, – kalba į pinkles įkliuvusi šilutiškė. Lina prašo atsiliepti tų, kurie galbūt yra nukentėję panašioje situacijoje.
Policija tirtų, jei kreiptųsi
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Greta Kęsminaitė sakė, kad nukentėjęs žmogus visų pirma turi pats norėti kreiptis į policiją, parašyti pareiškimą, pateikti visus dokumentus.
Policijos pareigūnai, gavę informaciją nuspręs kokių veiksmų imtis. Taip pat policijos atstovė siūlo kreiptis ir į teisines paslaugas teikiantį asmenį, nes atvejis, anot jos, panašus į civilinius santykius.