Po nuosprendžio chirurgui – našlio reakcija: „Džiaugiuosi, kad teisingumą vykdo teismai, o ne medikai“

2020 m. kovo 16 d. 14:37
Papildyta
Kauno apylinkės teismas pirmadienį paskelbė nuosprendį žinomam miesto chirurgui 55 metų Žilvinui Saladžinskui, kuriam pareikšti kaltinimai dėl pacientės mirties. 65 metų moters širdis sustojo gydytojui atlikus storosios žarnos naviko šalinimo operaciją.
Daugiau nuotraukų (8)
Teisėjas Bronislovas Liatukas pripažino Ž.Saladžinsko kaltę ir skyrė jam 2 metų lygtinę laisvės atėmimo bausmę. Kalėjime jis neatsidurs, jei per pusantrų metų nepadarys naujo nusikaltimo. 
Gydytojui uždrausta dirbti medicinos įstaigose gydytoju chirurgu dvejus metus, jis taip pat privalė sumokėti 753 eurų dydžio baudą. 
Kauno klinikos įpareigotos sumokėti nukentėjusiais pripažintiems velionės artimiesiems 120 tūkst. eurų dydžio neturtinę žalą.
Artimieji buvo pateikę 240 tūkst. eurų ir 13,5 tūkst. eurų ieškinius dėl neturtinės ir turtinės žalos atlyginimo.
Tuo tarpu miesto prokurorė Auksė Lipkevičienė savo baigiamojoje kalboje buvo prašiusi už neatsargų gyvybės atėmimą ir tarnybos pareigų neatlikimą chirurgui skirti lygtinę 3 metų laisvės atėmimo bausmę ir uždrausti dvejus metus dirbti medicinos įstaigose.
Medikų bendruomenė piktinosi, jog jų kolega teisme atsidūrė dėl klaidos, tačiau iš tikrųjų jis buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn prokuratūrai įžvelgus neatsargų nusikaltimą, už kurį grėsė laisvės atėmimas iki 8 metų.
Ragino būti atviresniems
„Buvo prašyta skirti šiek tiek griežtesnę bausmę, tačiau tokia yra teismo teisė“, – prokurorės A.Lipkevičienės nuomone, priimtas nuosprendis yra teisingas.
Tokios pat nuomonės laikosi ir žmonos netekęs verslininkas Zigmantas Dargevičius: „Džiaugiuosi, kad teisingumą vertina teismai, o ne medikai. Medikus gerbiau, gerbiu ir gerbsiu. Kad jie nesusitapatintų su vienu iš jų, atlikusiu nusikalstamą veiką, dėl kurios žuvo man brangus žmogus“.
Pasak Z.Dargevičiaus, jis iš pat pradžių siekė, kad Ž.Saladžinskui būtų uždrausta dirbti medicinos įstaigose. Našlys tvirtino, jog tai ne buvo ne jo klaida, o nusikalstamas aplaidumas.
„Mano palinkėjimas medicinos įstaigoms šiuo sunkiu laikotarpiu – kad tokių atvejų neslėptų, o juos analizuotų. Kad jie nesikartotų, kad būtų gelbėjamos gyvybės, o ne mėginama slėpti galus, kurie visvien išlenda“, – po nuosprendžio sakė Z.Dargevičius.
Užsiminė ir apie pandemiją
„Šis nuosprendis bus neabejotinai skundžiamas ir galutinai įsiteisės tik po galutinės Aukščiausiojo teismo nutarties. Ši byla nėra eilinė. Iš žmonių atimama teisė, kad jų gyvybės būti išgelnėtos aukščiausios kvalifikacijos chirurgo, uždraudžiant dvejus metus dirbti tokį darbą.
Jog jei toks nuosprendis ir liktų galioti, mano ginamasis niekada negrįžtų į mediciną ir mes niekada neturėtume tokio aukšto lygio specialisto, kuris išgelbėjo daug gyvybių ir kuris sugrąžino sveikatą man pačiam.
Teismas visgi neteisingai vertino tiek bylos faktines aplinkybes, tiek akcentus. Nuosprendis yra 30 lapų apimties, todėl turėjau labai mažai galimybių susipažinti su motyvais. Bet nėra jokios abejonės, kad jis bus skundžiamas.
Tokiais nuosprendžiais mes galime iššaukti nekontroliuojamą reakciją, kuri pasireikš tuo, kad esant karantinui, pandemijai, kai matome, kas vyksta pasaulyje ir kiek žmonių miršta, gydytojai bijos atlikti savo pareigas. Gydytojas irgi ims nedarbingumo lapelį ir neberizikuos atlikti savo darbo vien matydamas, kaip pasibaigė net ne medicininės klaidos, o nesėkmės“, – aiškino Ž.Saladžinsko advokatas Dalius Gintautas.
Pats teisiamas medikas į nuosprendžio paskelbimą neatvyko.
Mirė nuo kasos uždegimo
Teismo medicinos tarnybos vadovo Romo Raudžio tvirtinimu, gydymas pasibaigė mirtimi, kurios buvo galima išvengti.
Nuo tragedijos iki nuosprendžio paskelbimo įvyko ilgas procesas – pacientė mirė prieš 5 metus, o verdiktas paskelbtas tik dabar.
2015 metų vasario 12-ąją prieš operaciją moteris pasakė savo vyrui, kad per Valentino dieną gers su juo šampaną, bet vasario 14-ąją ji mirė.
Operacijos metu buvo pažeista blužnis, ją teko šalinti įvykus smarkiam kraujavimui. Tai darydamas medikas pažeidė ir sveiką moters kasą.
Pacientės būklė po operacijos tapo kritinė, ji mirė nuo ūmaus kasos uždegimo.
Išaiškėjo, jog chirurgas prieš operaciją nepasirūpino, kad būtų atlikti būtini tyrimai.
Neatliko papildomų tyrimų
Moters artimųjų tvirtinimu, didelių sveikatos problemų prieš operaciją ji neturėjo. Pacientė kreipėsi į Ž.Saladžinską po žarnyno tyrimo, kurio metu buvo rasta polipų.
Atlikus biopsiją buvo nustatyta, kad polipas nėra piktybinis.
Pacientę operuoti nusprendęs Ž.Saladžinskas paėmė į rankas skalpelį, tačiau, pareigūnų tvirtinimu, neatliko papildomų tyrimų ir nenustatė naviko vietos.
Pasak pacientės draugo, tolesni chirurgo veiksmai priminė jau ne operaciją, o mėsinėjimą.
Šeimos nariai atkreipė dėmesį, kad medicininiuose dokumentuose iš pradžių išvis nebuvo įrašų apie pažeistą blužnį ir kasą.
Kad įrodytų mediko kaltę, velionės artimieji kreipėsi į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą, tačiau gavo atsakymą, jog paslaugos buvo suteiktos tinkamai.
Prokurorams iš pradžių nesutikus skirti medicininės ekspertizės, šeima samdė privačius ekspertus, kuriais remdamasis teismas įpareigojo teisėsaugą išsamiau įsigilinti į mirties aplinkybes.
Kad būtų pradėtas tyrimas, šeimai teko sugaišti daug laiko, įteikti šūsnis raštų įvairioms institucijoms.
Įžvelgė reikalavimų nesilaikymą
Prokuratūros tvirtinimu Ž.Saladžinskas, būdamas valstybės tarnautojui prilygintu asmeniu, savo pareigas dėl neatsargumo atliko netinkamai.
Medikas atėmė gyvybę pacientei, pažeisdamas teisės aktų nustatytas specialias elgesio saugumo taisykles.
Pareigūnų duomenimis, chirurgas prieš naviko šalinimo operaciją neatliko pakartotinos fibrokolonoskopijos ir auglio biopsijos tam, kad būtų patikslinta diagnozė ir naviko vieta.
Tokiu būdu, pasak prokurorų, buvo pažeisti oficialūs reikalavimai, susiję su tyrimo, diagnostikos ir gydymo taikymo metodais.
Per operaciją buvo pažeista blužnis, kuri ėmė smarkiai kraujuoti ir buvo pašalinta.
Šalinimo metu dėl neatsargumo buvo pažeista kasa, išsisvystė ūmus jos uždegimas, nulėmęs pacientės mirtį.
Kalbėjo apie klaidas
Ž.Saladžinskas teisme aiškino, jog gailisi, prisiima atsakomybę „žmogiškąja prasme“.
Tuo pačiu jis pareiškė savo, kaip gydytojo pareigas atlikęs atsakingai, operacijų tvarkos nepažeidęs.
Pasak chirurgo, operacija buvo labai sudėtinga.
Tardamas paskutinį žodį, medikas pareiškė, jog atėjo laikas kažką keisti.
Besistengiant padaryti viską tinkamai įvyko klaida, o komplikacijos baigėsi itin skaudžiai.
„Teisinė bazė nėra palanki medikų atveju. Neturime klaidų suvokimo, jų supratimo kultūros medicinoje“, – tvirtino gydytojas.
Bendraudamas su žurnalistais mediciną jis palygino su aviacija, atomine energetiką ir kitomis sudėtingomis sritimis, kuriose klaidos nagrinėjamos sistemiškai.
Gydytojas pareiškė, jog draudimas dirbti medicinos įstaigose jam, kaip specialistui, reikštų pabaigą.
Ž.Saladžinsko advokatai Kristupas Ašmys ir Dalius Gintautas prašė jį išteisinti.
„Pažangiose šalyse medicinos klaidų kriminalizavimo praktika vertinama kaip regresyvi, skatinanti gynybinę mediciną ir iš esmės bloginanti sveikatos sistemos funkcionavimą“, – savo tinklapyje skelbia Ž.Saladžinską palaikantis Lietuvos medikų sąjūdis.
Prašė taikyti laidavimą
Prieš nuosprendžio paskelbimą buvo paprašyta atleisti chirurgą nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą – Kauno klinikų Chirurgijos klinikos vadovas Algimantas Tamelis pareiškė sutinkantis laiduoti už savo pavaldinį.
Kauno klinikų atstovas pareiškė, jog ligoninė su vienu iš trijų nukentėjusiųjų yra sudariusi taikos sutartį, o kitų dviejų velionės artimųjų ieškinius prašė sumažinti. Kokia suma yra minima sutartyje, neskelbiama.
„Skausminga, sunku labai. Visus tuos ketverius metus. Neįsivaizduoju, kaip aš iki šiol dar dirbu“, – dar bylą perdavus į teismą, žurnalistams pareiškė Ž.Saladžinskas.
Mato ne klaidą, o aplaidumą
Remdamasi medicininiais dokumentais, specialistų išvadomis prokurorė A.Lipkevičienė įžvelgė nusikaltimo požymius ir nusprendė iškelti baudžiamąją bylą.
Pasak pareigūnės, mediko veiksmai sukėlė labai sunkias pasekmes.
Prokurorė teigė, jog operacija buvo įprasta, planinė, o medicinos ekspertai didesnės komplikacijų tikimybės nenustatė.
Pacientės vyras verslininkas Z.Dargevičius pareiškė, jog tai buvo ne mediko klaida, o aplaidumas.
„Sudraskyti du sveiki organai – blužnį ir kasa. Tai nėra medicininė klaida“, – sakė įskaudintas našlys.
Z.Dargevičius įsitikinęs, jog operacijai nebuvo tinkamai pasiruošta. Jis pritarė prokuratūros siūlymui uždrausti Ž.Saladžinskui tam tikrą laiką dirbti medicinos įstaigose.
nuosprendisKaunaschirurgas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.