Užversta didžiausia kontrabandos byla – V. Karalius ilgai nematys laisvės, įsivėlęs ir Seimo nario sūnus

2019 m. spalio 14 d. 13:44
Atnaujinta
Vieną didžiausių kontrabandos bylų išnagrinėjęs teismas parašė 700 lapų nuosprendį, kuriame – ir nelegalaus verslo vadeiva laikomo Viliaus Karaliaus, ir Seimo nario Vytauto Kamblevičiaus sūnaus pavardės.
Daugiau nuotraukų (46)
Kontrabandos organizatoriai, tuomečiai muitininkai ir vilkikų vairuotojai teismo nuosprendį išgirdo praėjus 10 metų po įvykdytų nusikaltimų.
Vieną didžiausių kontrabandos bylų išnagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas (VAT) griežčiausią bausmę vakar skyrė kontrabandos karaliumi vadinamam 56 metų V.Karaliui.
Pataisos namuose jis turėtų praleisti 13 metų, o valstybei grąžinti daugiau nei milijoną eurų. Dėl to areštuota dalis jo turto.
Neatgaus ir užstato
Užstatą sumokėjęs V.Karalius teismo nuosprendžio sulaukė laisvėje, bet beveik 15 tūkst. eurų užstato neatgaus.
Kol buvo nagrinėjama ši byla, V.Karalius įvykdė naują nusikaltimą.
Garsiojoje teisėjų korupcijos byloje jis buvo kaltinamas prekyba poveikiu ir pirmas iš pusšimčio įtariamųjų sulaukė teismo nuosprendžio.
Rugpjūčio mėnesį savo kaltę visiškai pripažinusiam V.Karaliui Šiaulių apygardos teismas buvo skyręs 37,5 tūkstančio eurų baudą, bet ją sumažino trečdaliu – iki 21,6 tūkst. eurų.
Kontrabandos byloje prokuroras buvo siūlęs V.Karalių įkalinti 16 metų. Išklausyti nuosprendžio jis neatvyko.
Įsivėlė ir politiko sūnus
Teismas nusprendė, jog 2009 metų sausio pabaigoje V.Karalius ir jo bendrininkas Svajūnas Čebatorius subūrė ilgalaikiams nusikaltimams vykdyti skirtą grupuotę. Ji veikė Lietuvoje, Rusijoje, Baltarusijoje ir Vokietijoje.
Tarp 26 teisiamųjų minimas ir Seimo nario, neseniai susikūrusios frakcijos „Lietuvos gerovei“ seniūno V.Kamblevičiaus sūnus Aivaras. Nustatyta, kad jis dalyvavo viename iš 17 pareigūnų tirtų cigarečių kontrabandos atvejų.
Teismas politiko sūnui skyrė 4142 eurų baudą, tačiau jam jos mokėti nebereikės.
2012-ųjų spalį suimtas A.Kamblevičius už grotų praleido beveik 3 mėnesius. Viena areštinėje praleista para vertinama 75 eurais.
Išklausyti teismo nuosprendžio jis taip pat neatvyko.
Teismo salėje sėdėjo tik pusė iš 26 teisiamųjų, o posėdžio pabaigos sulaukė vos keli. Išgirdę, kokia bausmė jiems skirta, vyrai paliko salę.
Išvengė vadeivos titulo
Laisvės atėmimo bausmė, be V.Karaliaus, buvo skirta dar trims aktyviausiems kontrabandininkams.
S.Čebatorius už grotų turės praleisti 10 metų ir sumokėti 11 298 eurų baudą. Tokio pat dydžio bauda ir treji metai nelaisvės skirti ir Česlavui Kondratovičiui.
Grupuotės vadeiva iš pradžių buvo laikomas ir artimas V.Karaliaus bičiulis Bronius Kažukauskas, tačiau teismas nusprendė, kad jam priskirti šio vaidmens nėra pagrindo.
Jam skirta trejų metų laisvės atėmimo bausmė ir 11 298 tūkst. eurų bauda.
Nuosprendį paskelbusi teisėja Jurgita Mačionytė paaiškino, kad B.Kažukausko vaidmuo nustatytas remiantis pačių kaltinamųjų parodymais ir detaliu Olego Kurtos pasakojimu.
Kaltinimų sulaukęs, tačiau su pareigūnais bendrauti sutikęs O.Kurta tyrimo metu išsamiai papasakojo apie grupuotės struktūrą ir jos vykdytus nusikaltimus.
Už bendradarbiavimą su teisėsaugos pareigūnais O.Kurtai byla buvo nutraukta.
Neįrodyta ir Dainiaus Mirijausko kaltė – jis vienintelis buvo išteisintas.
Areštavo pinigus ir turtą
V.Karalius ir kiti nusikalstamos grupuotės nariai turės atlyginti ir valstybei padarytą žalą. Teismas nusprendė visiškai tenkinti Lietuvos muitinės ieškinį ir priteisti iš jų 5,1 mln. eurų.
Iš teisiamųjų konfiskuota daugiau nei 700 tūkst. eurų, kuriuos jie uždirbo iš nelegalaus verslo. Taip pat priteista ir nusikaltimo įrankių – konfiskuotų vilkikų – vertė, kuri siekia per 272 tūkst. eurų.
Nuteistųjų turtas bus areštuotas tol, kol bus padengta valstybei padaryta žala.
Nagrinėjant bylą paaiškėjo, kad tyrimo metu buvo areštuota ir turto, kuris teisiamiesiems nepriklausė.
Nepagrįstai areštuotas turtas bus grąžintas savininkams.
Dėl kyšių suėjo senatis
Iš nuteistų tuomečių muitininkų paimta 80 tūkst. eurų, gautų kaip kyšiai, tačiau bylos dėl kyšininkavimo nutrauktos suėjus senaties terminui.
Kontrabandą gabenti padėjusiai buvusiai muitininkei Zitai Derenčienei teismas skyrė 5649 eurų baudą.
Tokia pati bauda skirta ir Andrejui Skalivenkai, tačiau laikoma, kad bausmę jis jau atliko būdamas suimtas.
Didžiausia bauda – 9415 eurų – skirta buvusiam muitinės darbuotojui Sauliui Verbickui.
Teisėja J.Mačionytė aiškino, kad asmenims, kurių vaidmuo nebuvo labai svarbus, minimalios baudos skirtos dėl itin ilgo bylos nagrinėjimo.
Teismas sujungė dvi baudžiamąsias bylas
Šią bylą VAT gavo 2014 sausio 31-ąją ir suplanavo 264 posėdžius, tačiau 101 jų neįvyko dėl kaltinamųjų, jų advokatų ir liudytojų ligų.
Visiems teisiamiesiems skirti laisvės atėmimo bausmes teismui siūlęs prokuroras Gintaras Jasaitis teigė, kad ilgai užtruko ne pats tyrimas, o bylos nagrinėjimas teisme: „Pirmąją bylą teismui perdavėme po metus trukusio ikiteisminio tyrimo. Joje buvo 10 teisiamųjų. Antroji byla, jau su 26 kaltinamaisiais, teismui buvo perduota 2014 metais, nes VAT priėmė sprendimą abi bylas sujungti į vieną, todėl ji pasidarė labai didelė ir sudėtinga. Prokurorai tokį sprendimą skundė, bet skundas buvo atmestas.“
Lietuvos kontrabandininkams talkinę Baltarusijos ir Lenkijos piliečiai buvo perduoti savo šalių teisėsaugai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.