Pravieniškių mafijos byla teismo salėje virto cirku

2019 m. rugpjūčio 29 d. 10:12
Teisiamieji suimti, bet surinkti juos į teismo posėdį itin sudėtinga. Su tokia problema teismai susidūrė uždarius Lukiškių kalėjimą, kurio gyventojai buvo išvežioti po skirtingus miestus, o kur, ne visada žino ir advokatai.
Daugiau nuotraukų (28)
Šeši teisiamieji – teismo salėje, dešimt – palinkę prie televizoriaus ekrano skirtingose įkalinimo įstaigose, o kur dar du?
Po ilgos pertraukos vadinamąją Pravieniškių mafijos bylą vėl pradėjęs nagrinėti Vilniaus apygardos teismas (VAT) nežinia kur esančių teisiamųjų ieškojo valandą.
Vienoje didžiausių šiuo metu Lietuvos teismuose esančių bylų – 18 teisiamųjų, todėl ją nagrinėjantys teisėjai pirmieji pajuto Lukiškių kalėjimo uždarymo pasekmes.
Išskirstė po visą Lietuvą
Anksčiau visi kaltinamieji į teismo posėdžius buvo vežiojami iš Lukiškių kalėjimo, kurį nuo VAT skiria tik keli šimtai metrų.
Liepos pradžioje jį uždarius 16 suimtų vyrų buvo išvežioti po skirtingas įkalinimo įstaigas.
Dar vasarą surengus vieną posėdžių teisiamieji skundėsi, jog kelionė į teismą buvo ilga ir varginanti, – gyvenantieji Alytuje į Vilnių buvo išvežti 5 valandą ryto, nes reikėjo užsukti į Pravieniškes.
Iš tolimesnių miestų teisiamieji į sostinę buvo atvežti likus dienai ar dviem iki posėdžio ir apgyvendinti Vilniaus areštinėje, kur neturėjo sąlygų pabendrauti su advokatais.
Rašyti skundus dėl varginančių kelionių pasiruošę kaltinamieji iš teismo sulaukė pasiūlymo bylą nagrinėti nuotoliniu būdu. Jiems buvo leista su teisėjais bendrauti vaizdo ryšiu.
Filmavo ir ligoninėje
Bet trečiadienį paaiškėjo, kad rengti tiesiogines transliacijas vienu metu iš kelių įkalinimo įstaigų sunkiai įmanoma.
Prasidėjus posėdžiui paaiškėjo, kad nepavyko užmegzti ryšio su Marijampolės pataisos namais, kur laikomas vienas teisiamųjų Darius Razutis.
Nors Pravieniškių pataisos namuose transliacijos buvo rengiamos iš skirtingų sektorių, teismas pasigedo vieno šios įstaigos gyventojo – Artūro Račkelio, nuteisto už turto prievartavimą iš pagrobto Marijampolės verslininko Žydrūno Buzo.
Teismui paskelbus pertrauką paaiškėjo, kad 49 metų A.Račkelis gydomas Laisvės atėmimo vietų ligoninėje.
Tai teismui pranešė ne pataisos namų darbuotojai, o kitas teisiamasis.
Apie A.Račkelio ligą teigė nieko nežinojęs ir jo advokatas, nes šios gydymo įstaigos pacientams neleidžiama naudotis telefonu.
Netrukus buvo surengta transliacija ir iš ligoninės, nors A.Račkelis tikino, kad prastai jaučiasi, ir prašė teismo posėdžio nebetęsti bent po pietų.
Kamera – su vaizdu į pilį
Pagalbos šauksmas per ekraną sklido ir iš Vilniaus pataisos namų.
„Mes negirdime, ko liudytojų klausia advokatai, patys negalime užduoti klausimų. Mes juk Vilniuje, kodėl ne teismo salėje?“ – vienas per kitą skundėsi Vilniaus pataisos namuose laikomi Rimvydas Purmalis, Aidas Karmazinas ir Artūras Lekavičius.
„O kodėl pasikeitė jūsų nuomonė, juk anksčiau visi sutikote posėdyje dalyvauti nuotoliniu būdu?“ – klausimu į klausimą jiems atsakė teisėjų kolegijai pirmininkaujantis Ernestas Rimšelis.
Nors Pravieniškių pataisos namuose įvykdytais sunkiais nusikaltimais kaltinami vyrai piktinosi tokia bendravimo su teismu tvarka, laisvai kalbėtis tarpusavyje jiems patiko.
Po skirtingas įstaigas išskirstyti buvę Pravieniškių pataisos namų lyderiai turėjo ką aptarti.
Per posėdžio pertraukas visi išgirdo, jog vienoje įkalinimo įstaigoje buvo kilęs konfliktas su pareigūnais, kad Kauno tardymo izoliatoriuje stalo tenisas nelaikomas sportu.
Kažkuris Vilniaus pataisos namų gyventojas gyrėsi savo kamera, iš kurios matyti Gedimino kalnas ir pilis.
Girdėjosi šuns lojimas
Laisvai pasikalbėti galintys teisiamieji vienu metu taip įsismarkavo, kad perrėkė net teisėją.
„Jei jūs ir toliau taip šūkausite, mes jus užtildysime – išjungsime garsą, o kai mums jūsų reikės, vėl pasigarsinsime“, – įspėjo E.Rimšelis.
Teismo posėdį trikdė ne tik jų tarpusavio pokalbiai – iš kažkurios įkalinimo įstaigos nuolat buvo girdėti šuns lojimas, vėliau juoko bangą sukėlė kadre pasirodęs ir vėl greitai pasislėpęs pareigūnas.
Ar tokia aplinka tinkama rimtai bylai, suabejojo advokatas Simonas Slapšinskas: „Abejoju, ar nuotoliniu būdu galima nagrinėti nusikaltimus, už kuriuos gresia laisvės atėmimas iki gyvos galvos.
Teismuose net paprastesnės bylos nagrinėjamos tiesiogiai.“
Žada kreiptis į ministrą
Du liudytojus tokioje aplinkoje trečiadienį apklausęs teismas nusprendė dėl tolesnės posėdžių rengimo tvarkos pasitarti su Teisingumo ministerija ir Kalėjimų departamentu.
Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius prieš kelias savaites „Lietuvos rytui“ tvirtino, kad po Lukiškių kalėjimo uždarymo laikinai suimtų asmenų pristatymo į teismus problema jau beveik išspręsta – papildomų vietų jiems surasta Pravieniškių ir Vilniaus pataisos namuose.
Vadinamąją Pravieniškių mafijos bylą teks stabdyti ne tik dėl konvojavimo problemų – nuo spalio mėnesio į Apeliacinį teismą išeina vienas iš trijų šią bylą nagrinėjusių teisėjų Alenas Piesliakas.
Bylą nagrinės iš naujo
Pagal įstatymus, pasikeitus teisėjui byla nagrinėjama iš naujo. Jeigu niekas neprieštarauja, skaityti kaltinimų ir vėl kviesti jau apklaustų liudytojų nebereikia, teismas tik paviešina jų parodymus.
Teisėjų kolegijos pirmininkas E.Rimšelis trečiadienį suskubo pranešti, kad, ko gero, taip bus ir šiuo atveju – vasarą jis tai jau aptaręs su keliais advokatais, kai buvo sprendžiami klausimai dėl suėmimo pratęsimo.
Išankstinis pareiškimas nustebino advokatus ir jie griežtai pareiškė: „Viskas turi vykti pagal įstatymus.“
Prieš metus pradėtos nagrinėti bylos posėdį teismas atidėjo nenustatytam laikui – galbūt kol bus sudaryta nauja teisėjų kolegija.
PravieniškėsMafijaByla
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.