Rupjūčio 18-osios vakarą Pabiržio kaime (Kauno r.), Tulpių gatvėje berniuką užpuolęs belgų aviganis įkando jam į galvą, kaklą, pilvą. Sūnų nuo įnirtusio keturkojo atplėšti bandžiusiems B.Kundrotienei ir jos vyrui Ovidijui Kundrotui gyvūnas apkandžiojo kojas.
Incidentas įsiplieskė, šiame kvartale gyvenančiam Šarūnui Palianskui išvedus pasivaikščioti šunį. 7 metų šuo priklauso jam ir jo motinai, Kauno klinikinės ligoninės vaikų gydytojai Auksei Palianskienei.
Vietos gyventojų teigimu, tai – jau trečias kartas, kai nuo šio keturkojo nukenčia žmonės iš Pabiržio gyvenvietės. Prieš tai aviganis buvo užpuolęs kitus du vaikus.
Gynė vaiką savo kūnais
Pasak paskutinio incidento liudininkų, keturkojis gatve ėjo be antsnukio.
Šuo pribėgo prie Kundrotų sūnaus, kuris tuo metu stovėjo su tėvais kelkraštyje, kitoje gatvės pusėje, ir ėmė berniuką kandžioti.
„Su vyru bandėme atplėšti aviganį nuo vaiko, dengėme jį savo kūnais.
Į pagalbą šoko ir netoliese buvę kaimynai, tačiau nepastebėjome, kad jaunas šeimininkas šunį pats būtų tramdęs.
Kai vargais negalais mums pavyko atitraukti gyvūną, jaunuolis jį nusivedė tolyn. Neišgirdome nė vieno apgailestavimo žodžio, atsiprašymo“, – prisiminė B.Kundrotienė.
Pradėjus šia istorija domėtis žurnalistams, Š.Palianskas ketvirtadienį pats atėjo pas Kundrotus, atsiprašė ir pasiūlė pagalbą. Jis tvirtino nesitikėjęs, kad gyvūnas puls praeivius.
Mažylis kenčia skausmą
Sužalotas vaikas buvo skubiai pristatytas į Kauno klinikas. Šiuo metu jis yra gydomas namuose.
Berniuko šeima pristatė nuotraukas, kuriose matyti šuns įkandimo žymės galvos ir pilvo srityje. Šuo apkandžiojo ir jo tėvus.
Mažamečiui iki šiol leidžiami nuskausminamieji, be šių vaistų jis negali užmigti.
Užpuolimas taip išgąsdino berniuką, kad dabar jis leidžia prieiti tik tėvams – klykia, pamatęs bet kokį tolimesnį žmogų, net savo senelius.
Puolė dar du vaikus
„Po šio užpuolimo prabilo ir kiti Pabiržio gyventojai – prieš kelias dienas jie policijai papasakojo, kas seniau buvo atsitikę su jų atžalomis, sutiko būti liudininkais mano sūnaus sukandžiojimo byloje.
Šis aviganis yra apkandžiojęs dar du vaikus“, – tvirtino B.Kundrotienė.
Nukentėjusiųjų tėvai tąsyk nesikreipė į teisėsaugą, tačiau nuėjo aiškintis pas medikę į namus.
„Girdėjau, kad keturkojo šeimininkė su jais net nesileido į kalbas, pasakė „Jūs čia nepasakokite“.
Kaimynai ne kartą prašė pririšti po kiemą lakstantį, praeivius piktai aplojantį šunį, kuriam peršokti tvorą – vienas juokas.
Jie perdavė neva pasakytus gydytojos žodžius : „Nevaikščiokite prie tvoros, ir nebus problemų“, – kalbėjo B.Kundrotienė.
B.Kundrotienės tvirtinimu, miestelio gyventojai bijo net eiti pro kvartalą, kuriame laikomas belgų aviganis.
Tarnybos galios – menkos
Teisėsauga dėl paskutinio incidento pradėjo tyrimą. Ketvirtadienio popietę policijos pareigūnai, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai ketino atvykti į valdą, kurioje gyvena keturkojis.
Tiesa, policininkai puse lūpų užsiminė, jog ir patys jaučiasi neramiai žinodami, kad teks susidurti su gyvūnu, kuris palaidas bėgioja po kiemą ir jau yra ne kartą pademonstravęs agresiją.
Pasak Kauno valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos patarėjo Linijaus Valiuškos, sprendimą dėl griežtesnių sankcijų, tarp jų – ir gyvūno konfiskavimo, gali priimti policija, teismai.
Veterinarijos tarnybos atstovai galėtų inicijuoti konfiskaciją tik paaiškėjus, kad gyvūnas serga pasiutlige ar kitomis ligomis, kurios kelia pavojų aplinkiniams.
Taip pat būtų galima skirti savininkui nuobaudą nustačius, kad gyvūnas yra neskiepytas – nuo įspėjimo arba 50-550 eurų baudos už pakartotinį pažeidimą.
Vizito metu bus bandoma gauti gyvūno, jo skiepijimo dokumentus, o paskui sprendžiama, ką su juo toliau daryti.
Anot L.Valiuškos, iš pradžių turėtų būti skirtas karantinavimo laikotarpis dėl galimos pasiutligės – šeimininkai dvi savaites turės laikyti gyvūną savo kieme esančiame voljere. Per tą laiką paaiškės, ar gyvūnas neserga.
Vilkšunis nebus pririštas
Auksė Palianskienė
Gydytoja, viena belgų aviganio augintojų
„Sekmadienį vedžiodamas šunį mano sūnus nepagalvojo, kad jis greitai šoks į kitą kelio pusę. Pavadėlis atsileido, Šarūnas nespėjo jo sulaikyti. Labai apgailestauju dėl, kas atsitiko.
Šuo kelis kartus buvo išbėgęs, lakstęs po gyvenvietę, bet nė vieno žmogaus nėra apdraskęs ar sukandžiojęs.
Žmonės buvo apsilankę pas mane dėl ankstesnių atvejų. Prieš pora metų vakare Šarūnui vedžiojant šunį, iš kažkur atsirado kitos moters vaikas. Jo motina atėjo pas mane, sakė, kad aviganis įkando jos sūnui į pilvą.
Tačiau sprendžiant iš žymių, tai galėjo būti ne įkandimai, o kiti sužalojimai. Šnekėjomės, bet mama labai rėkė.
Prieš trejus metus mano sūnus buvo užėjęs pas kaimynus su šuniu – aviganis išsprūdo pro vartelius ir įkando tuo metu dar vienam pro šalį ėjusiam vaikui, dantuku grybštelėjo jam koją.
Tačiau tokie atvejai nėra dažni, jie juk ne kas savaitę įvyksta.
Negi aš negaliu išleisti savo šuns palakstyti po kiemą? Mūsų šuo neloja, valdoje yra 1 metro 70 metrų aukščio tvora. Jis šoka prie tvoros, bet niekada neperšoka.
Voljere jo tikrai nelaikysime. Tada visi kaimo gyventojai tegul laiko savo šunis voljeruose – pas visus lanksto šunys.
Reikės pagalvoti, ką daryti – uždengsime metalinės tvoros tarpus, kad praeiviai nematytų šuns.
Šuo priklauso visai mūsų šeimai, bet ypač yra prisirišęs prie Šarūno, saugo jį nuo visų, net nuo manęs. Jei kartais juokaudama mėginu paplekšnoti sūnui, aviganis jau žvelgia nepatenkintas“.
Dėl konfiskacijos spręstų teismas
Justina Kazragytė
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai
„Dėl šio įvykio atliekamas tyrimas, tikslinamos aplinkybės. Pareigūnai tyrimo metu sulaukė informacijos, kad šis šuo ir anksčiau galėjo būti sužalojęs žmones. Atliekant tyrimą, į tai bus atsižvelgta.
Šuns šeimininkui priklausomai nuo sveikatos sutrikdymo mąsto gali grėsti tiek ir baudžiamoji, tiek ir administracinė atsakomybė.
Nustačius faktą apie netinkamą gyvūno priežiūrą ar laikymą pagal Administracinių nusižengimu kodeksą gresia bauda iki trijų šimtų eurų bei gyvūnų konfiskavimas.
Gyvūno paėmimas vykdomas tik teismo sprendimu, veterinarijos specialistui nustačius aplinkybes, dėl kurių privalu konfiskuoti augintinį“.