„Suprantu, kokį nusikaltimą padariau, bet šiandien to nepakeisiu. Dabar taip nesielgčiau“, – prieš kelias savaites Vilniaus apygardos teisme kalbėjo kalėti iki gyvos galvos nuteistas V.Raila ir maldavo suteikti jam nors mažą viltį likusią gyvenimo dalį praleisti laisvėje.
Tą kartą teismas jam buvo palankus.
Nuspręsta, kad V.Raila į laisvę galėtų išeiti po aštuonerių metų, tačiau su tuo kategoriškai nesutiko prokuratūra ir teismo sprendimą apskundė.
Pamiršo įvertinti pažeidimus
Prokuratūros nuomone, teismas nepakankamai įvertino nuteistojo elgesio riziką ir neatsižvelgė į nuteistąjį charakterizuojančių aplinkybių visumą, todėl padarė neteisingas išvadas, kad šis asmuo nėra pavojingas visuomenei.
„Atlikdamas bausmę nuteistasis penkis kartus pažeidė vidaus taisykles, naujausias atvejis užfiksuotas 2018 metų spalio 1 dieną.
Tai rodo, kad V.Raila nėra linkęs paisyti visuomenės normų“, – skunde Lietuvos apeliaciniam teismui pabrėžė prokuratūra ir prašė panaikinti žemesnės instancijos teismo sprendimą – laikyti V.Railą už grotų, kol jis visiškai pasitaisys.
Jei apeliacinis teismas prokuratūros skundą patenkins, V.Raila į teismą dėl bausmės pakeitimo galės kreiptis po metų.
Nuo vagysčių – iki nužudymo
V.Railos kriminalinė patirtis prasidėjo, kai jam buvo vos 14 metų. Tąkart jis su bendraamžiais įsivėlė į muštynes su kitos mokyklos moksleiviais.
Paauglys tada buvo tik pabartas, todėl jokių išvadų nepadarė ir būdamas 16 metų atsidūrė už grotų dėl vagystės.
Pirma laiko iš įkalinimo įstaigos paleistas V.Raila netrukus į ją vėl sugrįžo dėl tokio pat nusikaltimo. Vėliau už vagystes jis buvo teistas ir trečią kartą.
Sunkiausią nusikaltimą, už kurį dabar atlieka bausmę, V.Raila įvykdė 1994 metų liepą.
Jis girtas atėjo į vienos senolės namus ir ketino ją apiplėšti, tačiau pensininkė pasipriešino ir pradėjo šauktis pagalbos.
Ją išgirdo kaimynystėje gyvenusi nepilnametė, puolė ginti skriaudžiamos kaimynės ir dėl to buvo pasmaugta.
V.Raila buvo sulaikytas 1994 metų liepos 25 dieną, 1995 metų kovą teismas jam skyrė mirties bausmę, tačiau pakeitė ją įkalinimu iki gyvos galvos.
Bandė pavogti žirkles
Iki šių metų liepos V.Raila buvo kalinamas Lukiškėse. Ten jam, kaip pats teigė, visiškai patiko, nes turėjo darbą, dalyvavo socialinėse programose, kartais jį aplankydavo Klaipėdoje gyvenantys tėvai.
Pas juos V.Raila planavo grįžti, jei jam bus skirta terminuota laisvės atėmimo bausmė, tačiau dėl prokuratūros skundo šie planai gali pasikeisti.
Prašymą skirti V.Railai terminuotą laisvės atėmimo bausmę teismui teikė Vilniaus pataisos namai, nors nuteistasis bausmę dabar atlieka Pravieniškėse.
„Jis 28 kartus skatintas, palaiko ryšius su artimaisiais, išėjęs į laisvę turės kur gyventi, galės įsidarbinti, neturi skolų nukentėjusiesiems“, – Vilniaus apygardos teisme liaupsių V.Railai negailėjo pataisos namų atstovas.
Prokuratūra su žudiko paleidimu nesutiko iškart, nes V.Raila gyvendamas Lukiškėse bandė pavogti žirkles, jo kameroje buvo aptikta draudžiamų daiktų, be to, jis ne visada laikydavosi kalėjimo nustatytos dienotvarkės.
Pasigailėjo dar dviejų žudikų
Lietuvoje yra daugiau kaip šimtas iki gyvos galvos nuteistų kalinių.
Prašymus pakeisti jiems skirtas bausmes į terminuotą laisvės atėmimą šiemet yra pateikę 38 nuteistieji, tačiau kol kas laimė išvysti laisvę, be V.Railos, nusišypsojo tik dviem.
Liepos pradžioje Vilniaus apygardos teismas sušvelnino bausmę iki gyvos galvos nuteistam Rimui Bražinskui, kuris 1990 metų gruodį Alytuje nužudė taksistą. Vyras buvo subadytas peiliu, įmestas į Nemuną, tačiau išniro. Tada R.Bražinskas jį pasmaugė šaliku.
Patenkinus žudiko prašymą, jam vartai į laisvę turėtų atsiverti po penkerių metų.
Liepos pabaigoje Vilniaus apygardos teisme gerą žinią taip pat išgirdo Arūnas Vaidelis, kuris 1994 metų balandį Kaune, viename Vilijampolės bute, dėl negrąžintos skolos peiliu nužudė du žmones.
A.Vaideliui įkalinimas iki gyvos galvos pakeistas į aštuonerių metų terminuotą laisvės atėmimo bausmę.