V.Burdukaitė įpareigota savo vyriausiam vaikui, 15-mečiui sūnui sumokėti 3 tūkst. eurų neturtinę žalą. Jis gyvena globos namuose.
Prokuratūra siūlė įkalinti V.Burdukaitę 1 metams ir 8 mėnesiams, tuo tarpu gynyba prašė neskirti realaus laisvės atėmimo.
Kadangi motina pripažino savo kaltę byloje dėl neatsargaus gyvybės atėmimo ir piktnaudžiavimo tėvų teisėmis, teismo proceso metu buvo pritaikytas sutrumpintas įrodymų tyrimas.
Niekur nedirbančiai V.Burdukaitei grėsė laisvės atėmimas iki 6 metų. Pagal profesiją ji yra siuvėja.
Byloje nukentėjusiuoju yra pripažintas žuvusių vaikų tėvas, su kuriuo V.Burdukaitė kartu negyvena. Ieškinio jis neteikė.
Tačiau 3 tūkst. eurų ieškinį pateikė valstybės paskirtas advokatas, atstovaujantis vyriausiąjį V.Burdukaitės vaiką. Paauglys byloje taip pat yra pripažintas nukentėjusiuoju.
Moteris iš pradžių išsisukinėjo, bet vėliau kaltę pripažino visiškai – posėdžių metu ji neslėpė savo emocijų, duodama parodymus, ne kartą apsiverkė. V.Burdukaitė žadėjo įsidarbinti ir atlyginti neturtinę žalą.
Atvykusi į nuosprendžio paskelbimą motina vengė žurnalistų ir fotografų dėmesio. Paskelbus verdiktą, ji skubiai išėjo iš teismo.
Teismas prisipažinimo nelaikė lengvinančia aplinkybe. Pasak teisėjos Sigitos Meškauskienės, moteris savo kaltę pripažino tik po to, kai teisėsaugos surinkti įrodymai ją įvarė į kampą.
V.Burdukaitės veiksmai įvertinti kaip manipuliacijos, siekiant išvengti bausmės ir pavaizduoti save nukentėjusiąja.
V.Burdukaitė dar turi galimybę pateikti skundą. Kalėjime ji atsidurtų iškart po to, kai įsiteisėtų nuosprendis.
Kauno prokurorė Renata Oželienė po nuosprendžio dar negalėjo pasakyti, ar jis bus apskųstas, tačiau pirminis įspūdis toks, kad verdiktas teisingas.
Į perspėjimus nereagavo
Palikdama vaikus vienus užrakintuose namuose kaunietė suvokė apie jiems keliamą pavojų. Ugniagesiai ir socialiniai darbuotojai prieš tragediją ne kartą perspėjo V.Burdukaitę, kad ji susitvarkytų seną, netvarkingą, grėsmę keliančią krosnį, dūmtraukį, bet motina šių raginimų nepaisė.
2018 metų kovo 26 dieną atžalas vienas namuose palikusi moteris išvyko į banko skyrių Dainavos rajone, o grįžusi namo išvydo kraupų vaizdą – nedidelis šeimos namas Tunelio gatvėje skendėjo liepsnose, mažyliai užduso nuo plūstančių dūmų.
Gaisras įsiplieskė nuo netvarkingos krosnies. Vaikai negalėjo ištrūkti iš ugnies spąstų, nes motina buvo užrakinusi duris, o būsto langus saugojo grotos.
"Vaikai vieni buvo palikti per ilgai", - pareiškė prokurorė R.Oželienė.
V.Burdukaitė į banką skubėjo sužinojusi, kad jai pervesta pašalpa – norėjo aplenkti antstolius ir pasiimti pinigus, kad jie nebūtų nuskaičiuoti globos namuose gyvenančio jos vyriausiojo sūnaus išlaikymui. Vaikinas nenorėjo gyventi su mama.
Iš pradžių nebuvo atvira
Pasak tyrimui vadovavusios Kauno apylinkės prokuratūros prokurorės Renatos Oželienės, šis ikiteisminis tyrimas buvo sudėtingas, jo metu atlikta 18 daiktų ir objektų tyrimų, išnaudotos daugelis baudžiamojo proceso prievartos priemonių.
Taip pat keblumų sukėlė tai, kad mažamečių motina tyrimo pradžioje nebuvo atvira.
„Įtariamoji pirmųjų apklausų metu nurodė tokias įvykio aplinkybes, kurias kiti ikiteisminio tyrimo duomenys paneigė, tačiau surinkus pakankamai įrodymų, moteris dėl jai pareikštų įtarimų prisipažino visiškai“, – teigė prokurorė.
Šios bylos kaltinamąjį aktą sudaro 125 tomai, apklausta beveik pusšimtis asmenų.
Buvo visiškai išsekusi
Vaikų laidotuvių reikalais daugiausia rūpinosi V.Burdukaitės brolis – ji pati buvo visiškai prislėgta ir išsekusi.
„Vida apsikabino mane ir nepratarė nė žodžio. Ji nieko nevalgo, beveik nekalba, visą laiką verkia“, – iškart po tragedijos naujienų portalui lrytas.lt pasakojo V.Burdukaitės motina Loreta Valadkienė, gyvenanti greta dukters namo Tunelio gatvėje.
Nors ir kankinamai skausmo, V.Burdukaitei teko atsakyti į teisėsaugos klausimus – kodėl ji paliko vienus vaikus, kiek laiko jos nebuvo namuose, kodėl išvykdama neperdavė namo rakto savo motinai?
Kaunietė užrakino vaikus ir išvažiavo ne tik neperdavusi rakto, bet ir neperspėjusi motinos, kad išvyksta. Dukters namų rakto L.Valadkienė neturėjo.
„Vida tą dieną sutvarkė mano būstą. Po to aš buvau prigulusi – dukra tai žinojo ir nenorėjo trikdyti mano poilsio. Esu silpnos sveikatos, neseniai patyriau insultą“, – L.Valadkienė paaiškino lrytas.lt, kodėl V.Burdukaitė išvyko nieko jai nepasakiusi.
Kilus gaisrui L.Valadkienė negalėjo patekti pas įkalintus anūkus.
Jos vyras Vygintas Valadka tuo metu buvo išvykęs į darbą pakaunėje, Karmėlavos miestelyje.
Paslydusi bandė atsitiesti
V.Burdukaitė prieš trejus metus jau buvo nubausta už vaikų nepriežiūrą – namuose apsilankę pareigūnai nustatė jai sunkų girtumo laipsnį (apie 3,5 promilės). Ji iki šiol nėra registruota Užimtumo tarnyboje.
2016 metais V.Burdukaitės būstą patikrinę ugniagesiai perspėjo – jame esantys šildymo įrenginiai netvarkingi, todėl juos skubiai reikia remontuoti.
Moteris šių žodžių nepaisė ir toliau gyveno pavojų keliančiame name.
V.Burdukaitės teigimu, krosnies tvarkyti ji neturėjo iš ko – jos skolos tuo metu sudarė daugiau nei 1000 eurų. Prieš tragediją ji niekur nedirbo, gyveno iš pašalpų.
„Vidai buvo brangus kiekvienas euras. Antstoliai nurašydavo net vaikams skirtus pinigus“, – pasakojo L.Valadkienė ir V.Burdukaitės patėvis V.Valadka.
2016 metų pabaigoje V.Burdukaitė išvarė taurelę mėgstantį sugyventinį ir jaunėlių vaikų tėvą Sigitą B.
Pasak L.Valadkienės, nuo to laiko girtavimai liovėsi.
Vaiko teisių apsaugos specialistai didesnių priekaištų V.Burdukaitei neturėjo – jiems susidarė įspūdis, kad mažyliai prižiūrimi, motina nebegirtauja. Bet į akis krito skurdas.