Didžiulę garsaus kontrabandininko Viliaus Karaliaus ir jo bendrininkų bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas kiekvieną posėdį pradeda vardindamas ligonius.
Dėl ligų į teismą neatvyksta tai advokatai, tai kuris nors teisiamasis.
Kelių advokatų ir teisiamųjų teismo salėje trūko ir vakar, kai teismas ruošėsi klausytis baigiamųjų advokatų kalbų.
Vadeiva – vėl laisvėje
Kontrabandininkų grupuotės nariams kaltinimus pateikęs prokuroras Gintaras Jasaitis savo kalbą skaitė dešimt posėdžių.
Dalį tos kalbos prokurorui teko pakartoti, nes jos dėl ligos negirdėjo V.Karalius.
Kontrabandininkų vadeiva laikomas vyras iki galo neišklausė ir jos pakartojimo, nes blogai pasijuto teismo salėje.
Tuomet V.Karalius į teismą buvo atvežtas iš Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo, nes buvo suimtas teisėjų ir advokatų korupcijos byloje.
Vakar į teismo posėdį V.Karalius jau atvyko iš namų ir salėje linksmai šnekučiavosi su teisiamais savo bičiuliais.
Į teismą jis atvyko prieš tai užsiregistravęs policijoje.
Įtarimų korupcijos byloje sulaukęs V.Karalius tai turi daryti kiekvieną pirmadienį.
Dauguma iš 26 teisiamųjų kaltinami dalyvavimu nusikalstamame susivienijime.
Teismas nusprendė, kad visi jo nariai ir jų advokatai turi išgirsti vieni kitų argumentus, todėl vakar kalbėti leista tik organizuotai grupuotei nepriklausiusių teisiamųjų advokatams.
Rusas kaltės nepripažino
Kaliningrado srities gyventojo Vladimiro Kovešnikovo advokatas Olegas Drobitka priminė, kad įtarimų sulaukęs buvęs transporto bendrovės vadovas beveik dvejus metus praleido Lukiškių tardymo izoliatoriuje.
„Aš siūliau jam prisipažinti ir važiuoti namo.
Kas Rusijos platybėse iš jo būtų išieškojęs priteistą žalą? Tačiau jis siekė, kad būtų nustatyta tiesa“, – kalbėjo šiuo metu vėl į Rusiją išvykusio teisiamojo advokatas.
V.Kovešnikovo įmonei priklausantis automobilis su kontrabandinėmis cigaretėmis buvo sulaikytas 2009 metų gruodį.
Advokatas teigė, kad bendrovės vadovas vairuotojui nebuvo išdavęs įgaliojimo vežti byloje minimo krovinio.
O.Drobitka tvirtino, kad V.Kovešnikovo įmonę vėliau smarkiai paveikė finansų krizė, – jam liko vienintelis krovininis automobilis, kurį pats ir vairuodavo. Advokatas siūlė V.Kovešnikovui pareikštą civilinį ieškinį atmesti dėl senaties, o jį patį išteisinti.
Griebėsi bet kokio darbo
Rusijos piliečio advokatas tvirtino, kad iki šio sulaikymo V.Kovešnikovas anksčiau nebuvo teistas, turėjo šeimą, tačiau įsivėlęs į kontrabandos istoriją išsituokė. Prokuratūra jam siūlė skirti piniginę baudą.
Skirti baudą prokuroras siūlė ir cigaretes krauti padėjusiam Kęstučiui Narkevičiui.
Jo advokatė Leonora Vasiliauskienė taip pat tvirtino, kad rizikingo darbo vyras ėmėsi užkluptas finansų krizės.
„Žmogus gavo darbą ir nusprendė padirbėti. Kas buvo kraunama į vilkikus, jis sužinojo tik jau vykstant pačiam procesui.
Jam niekas nesakė, kam tos cigaretės priklausė. Nei darbą pasiūliusio asmens, nei V.Karaliaus jis nepažinojo“, – aiškino K.Narkevičiaus advokatė.
Paprašė griežtų bausmių
Daug griežtesnių bausmių prokuroras G.Jasaitis prašė kontrabandininkų grupuotės vadeivoms ir jai priklausiusiems teisiamiesiems.
Kontrabandininkų lyderiu laikomą V.Karalių prokuroras pasiūlė įkalinti 16 metų. Vadovavimu nusikalstamam susivienijimui kaltinamas ir Svajūnas Čebatorius, kuriam prokuroras siūlė skirti 15 metų nelaisvės.
Kitam galimam grupuotės vadovui Broniui Kažukauskui pasiūlyta 11 metų laisvės atėmimo bausmė, jo sūnėnui Mariui Kažukauskui – 5 metų, Česlavui Kondratovičiui – 7 metų laisvės atėmimo bausmės.
Siūlo įkalinti ir muitininkus
Prokuroras siūlė skirti realias laisvės atėmimo bausmes ir už atlygį kontrabandininkams talkinusiems tuomečiams muitininkams.
Buvusį muitininką Andrejų Skalivenką siūloma įkalinti 6 metams, o kitiems teisiamųjų suole atsidūrusiems muitininkams siūlomos laisvės atėmimo bausmės nuo pusantrų iki ketverių metų.
Ketverių metų nelaisvės, prokuroro nuomone, nusipelnė tarpininku tarp kontrabandininkų ir muitininkų laikomas Ivanas Jurgelevičius. Tokia pat bausmė siūloma ir cigaretes gabenusiems vairuotojams.
Daugiau aistrų tarp teisiamųjų sukėlė ne prokuroro pasiūlytos laisvės atėmimo bausmės, o prašymas konfiskuoti jų įgytą turtą.
Kyšiams – įspūdingos sumos
Lietuvos muitinė šioje byloje yra pareiškusi apie 5 mln. eurų ieškinį. Pareigūnai nustatė, kad kontrabandininkai vien muitinės pareigūnų kyšiams skyrė apie 50–80 tūkst. eurų.
Nustatyta, jog kyšiai būdavo perduodami per tarpininkus, kurie dalį pinigų pasilikdavo sau.
Teismas aiškinasi 18 cigarečių kontrabandos atvejų. Bylos duomenimis, 2009–2010 metais didžiuliai cigarečių kiekiai iš Rusijos per Baltarusiją būdavo gabenami į Lietuvą.
Suradę, kokiu kroviniu pridengti cigaretes, kontrabandininkai jas netrukus išgabendavo į Lenkiją arba Vokietiją, kur parduodavo daug brangiau.
10
Tiek posėdžių savo kalbą skaitė kontrabandininkų grupuotės nariams kaltinimus pateikęs prokuroras G.Jasaitis.