Prieš trejus metus Šiaulių apygardos teisme atversta vadinamoji Garliavos seklių byla jau išnagrinėta.
Koks nuosprendis bus paskelbtas vienuolikai veikėjų, kurie uoliai vykdė N.Venckienės ir A.Skučienės nurodymus, paaiškės balandžio pabaigoje.
Bet jau dabar aišku, kad realios laisvės atėmimo bausmės nė vienas jų negaus.
Prokurorė Rita Poškienė yra įsitikinusi, kad į Venckų ir Kedžių sukurtos pedofilijos istoriją įsitraukę žmonės veikė kaip organizuota nusikalstama grupuotė, kiekvienas turėjo savo pareigas ir vaidmenis, tačiau mano, kad sodinti juos už grotų nėra būtina.
Didžiausia bausmė – kirpėjai
Prokurorė N.Venckienės tetą kirpėją A.Skučienę siūlo pripažinti kalta dėl šmeižimo, žmonių sekimo, gautos informacijos apie juos panaudojimo ir nuteisti ketverių metų laisvės atėmimo bausme, tačiau jos vykdymą atidėti trejiems metams.
R.Poškienė taip pat mano, kad A.Skučienė turėtų atsiprašyti nukentėjusiųjų ir į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą pervesti 565 eurus.
Atsiprašyti nukentėjusiųjų, kuriais šioje byloje yra pripažinti buvęs N.Venckienės vadovas Kauno apygardos teisme Albertas Milinis, jo žmona Marija ir du vaikai, Laimutė Stankūnaitė su dukterimi, Andriaus Ūso našlė Goda Sakalinskaitė-Ūsienė, antstolė Sonata Vaicekauskienė ir advokatas Gintaras Černiauskas, siūloma ir kitiems nuteistiesiems.
Priminė senus nuosprendžius
Prokurorės nuomone, kalėjimas nepataisytų ir anksčiau ne kartą teistų jonaviškio Andrejaus Lobovo ir kauniečio Renaldo Ščiglinsko.
Pirmajam jų siūloma skirti trejų metų laisvės atėmimą, antrajam – pustrečių metų, tačiau jų vykdymą atidėti dvejiems metams.
R.Ščiglinskas ir A.Lobovas kaltinami ne tik žmonių sekimu, bet ir raginimu pažeisti Lietuvos suverenitetą, o A.Lobovas – ir grasinimais nužudyti antstolę S.Vaicekauskienę.
Dėl sekimo į teisiamųjų suolą sėdę Gediminas Aidukas ir Darius Kaminickas, kaip paaiškėjo teisme, dar yra neatlikę kitų teismų jiems skirtų bausmių, todėl prokurorė prašo apriboti jiems laisvę dvejiems metams, skirti atitinkamai 5649 ir 2636 eurų baudas ir nemokamai atidirbti 80 ir 70 valandų.
Laukia civiliniai ieškiniai
Lygtine dvejų metų laisvės atėmimo bausme prokurorė prašo nuteisti ir buvusio parlamentaro Ryto Kupčinsko padėjėją Ramintą Baltuškienę, Kedžių kaimyną, buvusį policininką Gintarą Banaitį, o jo žmonai Violetai Banaitienei ir klaipėdietei Tatjanai Borovec skirti laisvės apribojimo bausmes ir įpareigoti po 60 valandų dirbti visuomenei naudingą darbą.
Rimantą Rimkevičių prašoma pripažinti kaltu dėl sekimo, tačiau bylą jam nutraukti suėjus senaties terminui.
Metus prie Venckų namų gyvenusį Vitalijų Keršį prašoma nuo bausmės atleisti, nes jis ne tik atsiprašė nukentėjusiųjų, bet ir padėjo atskleisti kitų grupuotės narių nusikaltimus.
Jeigu N.Venckienės sekliai bus pripažinti kaltais, jų laukia šimtatūkstantiniai nukentėjusiųjų civiliniai ieškiniai.
Įžeidinėjo ir grasino
Nagrinėjant šią bylą būta visko: teisiamieji ne kartą sirgo, be pateisinamos priežasties neatvykdavo į posėdžius, o į juos atvykę elgdavosi, lyg vis dar būtų Garliavos patvoryje, – šūkaudavo, laidydavo kandžias replikas nepatikusiems liudytojams ar tiesiog vidury posėdžio atsistodavo ir palikdavo salę.
„Kartais teisme jaučiausi lyg terariume su gyvatėmis: aplink šnypščia, bet įgelti negali“, – po vieno posėdžio „Lietuvos rytui“ sakė liudytoja.
Nejaukiai salėje jautėsi ir nukentėjusieji, jiems savo adresu teko išgirsti ne vieną piktą žodį ir atlaikyti teisiamųjų pašaipas ir net grasinimus.
Vienas liudytojas teisme prisipažino, kad bijo kalbėti, nes sulaukė užuominų apie savo avarijoje žuvusią žmoną ir įspėjimo, kad tas pat gali nutikti ir jo sūnui.
Prašymai stebino ir šokiravo
Teisiamieji per trejus bylos nagrinėjimo metus ne tik keitė parodymus, bet ir sugalvodavo vis naujų priežasčių savo elgesiui pateisinti.
Viename posėdyje pareikšta, kad kalčiausi šioje istorijoje yra žurnalistai – esą jų straipsniai ir televizijos laidos darė tokią įtaką, kad teisiamieji patikėjo, jog pedofilija tikrai buvo, todėl puolė į pagalbą nuskriaustai mergaitei bei jos šeimai.
Teisiamieji taip pat nekart pabandė nušalinti teismą ir prokurorę bandydami vilkinti bylos nagrinėjimą, reikalavo, kad į teismą būtų iškviesta liudyti visa „Drąsos kelio“ partija su buvusiu kunigu Jonu Varkala priešakyje, prašė prie bylos prijungti ne tik jų charakteristikas, bet ir sovietmečiu gautus apdovanojimus bei pagyrimo raštus.
Įžūliu elgesiu pasižymintis A.Lobovas 2017 metų spalį teisme pareiškė, kad L.Stankūnaitės dukters tėvas yra ne Drąsius Kedys, o jis.
Taip N.Venckienės šalininkas ketino sustabdyti teismo procesą ir iš užsienio į Lietuvą atsivilioti L.Stankūnaitę su dukterimi.
Tačiau Šiaulių teismas net neketino aiškintis A.Lobovo „tėvystės“, o kiti teismai, į kuriuos kreipėsi jonaviškis, jo prašymų atlikti DNR tyrimus ir parodyti jam „dukrą“ net nenagrinėjo.
Garsioji bėglė bus teisiama atskirai
Sėdėti su savo suburtos gaujos nariais Šiaulių apygardos teisme turėjo ir buvusi teisėja N.Venckienė (47 metų), tačiau ji 2013 metų balandį pabėgo iš Lietuvos ir jau daugiau kaip metus laikoma Čikagos kalėjime.
JAV teismas patenkino Lietuvos prašymą grąžinti N.Venckienę į gimtinę, tačiau ji pasiskelbė politinio sukilimo Lietuvoje vade, kurios tikslas buvo nuversti Lietuvos valdžią, ir sprendimą apskundė.
„Ji organizavo sukilimą prieš Lietuvos valdžią, todėl norima nukirsti sukilimo galvą persekiojant N.Venckienę“, – Čikagos apeliaciniame teisme pareiškė bėglės advokatas Barry Spevackas.
Sprendimą dėl N.Venckienės teismas planavo skelbti pernai gruodžio pabaigoje, tačiau dėl vidinių Amerikos problemų teismai buvo sustabdę savo darbą ir sprendimą greičiausiai skelbs kovo pabaigoje.