Žmonių iš aplinkinių sklypų tvirttinimu, penkiems aukštams prilygstančio namo atsiradimas pažeistų jų teises, tačiau nepaisant protestų, aštrios autoritetingų miestų architektų kritikos, savivaldybė ir teismai uždegė statytojams žalią šviesą.
Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjas G.Čekanauskas priėmė palankų verdiktą statybas vykdyti pasišovusiai bendrovei „Revilė“, kuri tuo metu priklausė E.Doktoro bendrovei „Doctor Invest“. Beveik 2 tūkstančių kvadratinių metrų pastatas dygsta vos 12 arų ploto sklype.
Iš pradžių ši byla buvo perduota teisėjai Jolantai Medvedevienei, kurios sutuoktinis Andrejus Medvedevas vadovavo su Daktarų gimine susijusiai bendrovei „Statybos investicija“. „Lietuvos rytui“ anksčiau paskelbus skandalingus faktus apie teisėjos vyro darbą pas H.Daktaro draugą Joną Jegerską, J.Medvedevienė su vyru išsiskyrė.
Byla gali būti peržiūrėta
Gyventojams pareikalavus, kad byla būtų perduota kitam teisėjui, jos ėmėsi G.Čekanauskas. Beje, J.Medvedevienė buvo netgi atsisakiusi priimti žmonių skundą.
„Tačiau abejonės išliko ir dėl šio teisėjo objektyvumo. Galbūt prašysime peržiūrėti bylos medžiagą“, – naujienų portalui lrytas.lt ketvirtadienį sakė Algirdo gatvėje greta statybvietės gyvenantis Kęstutis Šarkauskas.
G.Čekanausko, kaip ir septynių jo kolegų, įgaliojimai šiuo metu yra sustabdyti.
Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vedėja Elena Martinonienė portalui lrytas.lt neatskleidė, ar pareigūnus domina G.Čekanausko rankose atsidūrusi „Revilės“ byla: „Detalesnė informacija apie byloje turimus ar tikrinamus duomenis nėra teikiama“.
„Jei byla bus susijusi su konkrečiu įvykiu, jei bus pasakyta, kad teisėjas nagrinėdamas šią bylą padarė nusikalstamą veiką, tai, be jokios abejonės, procesas toje byloje galės būti atnaujintas ir tuomet nauji teisėjai tą bylą nagrinės.
Teisėjai per savo darbo laikotarpį išnagrinėja ne vieną dešimtį ir šimtą bylų, todėl tikrai ne visos bylos būtų peržiūrimos“, – pirmadienį pareiškė Teisėjų tarybos pirmininkas Algimantas Valantinas.
Savivaldybė palaikė statytojus
Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmai atmetė Algirdo gatvės gyventojų skundą, kuriuo jie siekė panaikinti buvusio šio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Remigijaus Skilandžio įsakymą dėl E.Daktaro statybų bendrovei „Revilė“priklausančio sklypo naudojimo būdo pakeitimo.
Konservatorius R.Skilandis ir kiti valdininkai dar 2014 metų gruodį pasirūpino, kad „Revilės“ sklypo duomenyse neliktų įrašo su žodžiais „mažaaukščių statybos“. Vietoj jo atsirado įrašas „daugiabučių teritorijos“.
Taip klerkai uždegė žalią šviesą E.Doktoro bendrovei statyti dviaukščių kvartale statyti aukštesnius nei trijų aukštų namus.
Pašiurpę vietos gyventojai kreipėsi į teismą, bet ir čia buvo perlieti lediniu dušu – 2016 metų rugpjūčio pabaigoje teisėjų kolegija, vadovaujama G.Čekanausko, nesutiko panaikinti skandalingo savivaldybės įsakymo.
Šios kadencijos miesto valdžia stojo į vieną gretą su statybas „pramušti“ siekiančiais verslininkais, prašydami atmesti Algirdo gatvės bendruomenės atstovų reikalavimus.
Gyventojai pateikė skundą dėl R.Skilandžio įsakymo panaikinimo Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, tačiau jis buvo atmestas.
Įžvelgė daug pažeidimų
2017 metais savivaldybei išdavus statybos leidimą, skundą dėl jo panaikinimo tam pačiam teismui pateikė K.Šarkauskas, Rita Laužackienė, Danguolė Šidlauskienė, Ričardas Vaitkevičius, Tauras Antanas Mekas, Saulius Stasiulionis ir kiti Algirdo gatvės gyventojai – penkiolika žmonių iš dešimties sklypų.
Gyventojų tvirtinimu, projektiniai pasiūlymai neatitinka gaisrinės saugos reikalavimų, neišlaikyti saugūs priešgaisriniai atstumai, nepateikti skaičiavimai, kaip saulės spinduliai pateks į kaimynines žemes.
Pasak kvartalo bendruomenės atstovų, savivaldybės bendrovė „Kauno vandenys“ neteisingai aiškina, jog buitinės nuotekos iš projektuojamo daugiabučio prijungiamos prie buitinių nuotekų tinklų – tokių tinklų Algirdo gatvėje iš viso nėra, o „Kauno vandenys“ pritarė fekalinę ir buitinių nuotekų kanalizaciją jungti tiesiai į lietaus kanalizaciją.
Projektinius pasiūlymus peržiūrėję kaimynai teigė, jog nėra jokių galimybių saugiems automobilių manevrams, neįmanoma įrengti stovėjimo vietų 17-18 automobilių, kaip nurodoma projektinėje dokumentacijoje.
Anot gyventojų, statomo daugiabučio aukštingumas pažeidžia Kauno savivaldybės specialiojo plano, kuris buvo patvirtintas dar 2013 metais, sprendiniams.
„Nėra jokių galimybių 12 arų sklype pastatyti 5 aukštų daugiau nei 20 butų gyvenamąjį namą taip, kad sklype dar liktų vietos žaliajai vejai, transporto judėjimui, būtinajai infrastruktūrai.
Dėl šių aplinkybių mūsų turtas nuvertės, suintensyvės judėjimas Algirdo gatve, atsiras papildomų triukšmo šaltinių, sumažės privatumas, pablogės gyvenimo sąlygos“, – tvirtino daugiabučio kaimynystės nenorintys kauniečiai.
Garsus architektas pažėrė kritikos
2016 metais geriausiu Kauno architektu išrinktas šio miesto Architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos (KAUET) narys profesorius Rimvydas Palys vykstant ginčams dėl statybų nevyniojo žodžių į vatą: „Tai iš esmės blogas sprendimas, parodantis begalinį norą išspausti kuo daugiau naudos bloginant aplinką, nedarantis garbės nei užsakovams, nei projektuotojams. Tipiškas įžūlus didelio tūrio daugiabučio brovimasis į mažaaukščio sodybinio tipo užstatymą.
Sąmoningai buvo patektos melagingos vizualizacijos. Įvažiavimo gale buvo parodytos žalios erdvės, o iš tikrųjų yra tankus užstatymas“.
Trūkumus įžvelgė ir kitas KAUET atstovas architektas Vygintas Merkevičius.
Atmetė gyventojų argumentus
Tačiau Regionų apygardos apygardos administracinio teismo Kauno rūmų kolegija, vadovaujama teisėjos Astos Urbonienės, pernai rudenį ginče dėl statybos leidimo nutarė gyventojų skundą atmesti.
A.Urbonienė priklausė kolegijai, atmetusiai bendruomenės pretenzijas ir dėl sklypo naudojimo būdą pakeitusio savivaldybės administracijos atstovo R.Skilandžio įsakymo panaikinimo.
„Pareiškėjų nurodytos aplinkybes, jog dėl ginčo statinio jų nuosavybes teise priklausantis nekilnojamasis turtas nuvertės, suintensyvės judejimas Algirdo gatve, atsiras papildomų triukšmo šaltinių, sumažės privatumas, pablogės naturalus sklypo apšvietimas, del to pablogės gyvenimo sąlygos nėra pagrįstos jokiais konkrečiai, objektyviais ir neginčijamais įrodymais“, – pareiškė kolegija.
Teisėjai atmetė ir gyventojų priekaištus dėl automobilių, privažiavimo, saulės apšvietimo, gaisrinės saugos, želdynų – kolegijos nuomone, šios ir kitos pretenzijos yra nepagrįstos.
Teismas pažymėjo, jog daugiabučio eksploatacija pagal nustatytas sąlygas bus galima tik tuomet, kai vykdant Europos Sąjungos remiamą projektą bus įrengtas buitinių nuotekų nuotakynas Algirdo gatvėje.
Teisėjų kolegija atkreipė dėmesį, jog ginčus sukėlęs namas stovi kvartalo dalyje, kurioje pagal Kauno bendrąjį planą vyrauja daugiaaukšte ir daugiabutė gyvenamoji statyba.
„Kviečiau teisėjus prieš priimant sprendimą apsilankyti mūsų kvartale, kad jie galėtų savo akimis įsitikinti, kokioje padėtyje atsidūrė gyventojai. Tačiau išvažiuojamasis posėdis nebuvo surengtas“, – nelinksmai šyptelėjo Algirdo gatvės saugios kaimynystės grupės pirmininkas Kęstutis Šarkauskas.
Gyventojai ir antrą nepalankų sprendimą apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, bet skundas dar neišnagrinėtas.
Sąsajų kratėsi, bet sklype lankėsi
Iš pradžių E.Doktoras pats sprendė būsimų statybų reikalus. 2015 metų rudenį dalyvavo savivaldybės surengtame viešame projektinių pasiūlymų svarstyme. Pasak kvartalo gyventojų, Henytės sūnus ne kartą jiems skambino, siūlė susitikti ir aptarti statybų klausimus.
Kilus triukšmui dėl statybų planų, 2016 metų rudenį E.Doktoro bendrovė „Doctor Invest“ perleido „Revilės“ akcijas kitam asmeniui.
Henytės sūnus šį žingsnį žengė po to, kai juo pradėjo domėtis Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.
Tačiau pasikeitus savininkams, „Revilės“ direktoriumi liko geras E.Doktoro draugas A.Jonaitis, liudijęs garsioje byloje dėl Henytės sūnaus pagrobimo po kivirčo „Žalgirio“ arenoje su verslininko Arūno Pukelio-Šviniaus žmona.
2017 metų gegužės viduryje „Doctor Invest“ pakeitė pavadinimą, bet jis tapo labai panašus į „Revilę“ – „Evilė“. „Evilės“ savininku po šių viražų liko E.Doktoras.
E.Doctoras ėmė kratytis sąsajų su statybomis Algirdo gatvėje, tačiau praėjusių metų liepą ir spalį jis buvo pastebėtas sklype, kuriame dygsta daugiabutis – liudininkams pavyko padaryti tai įrodančias nuotraukas.
Pasak vietos gyventojų, E.Daktaras kelis kartus lankėsi statybvietėje, apžiūrėjo sklypą, kuriame šiuo metu statomas daugiabutis.
Po statybų liko kartėlis
E.Doktoras anksčiau buvo teistas už narkotikų ir netikrų JAV dolerių kontrabandą, muštynes sostinės bare, buvo įpareigotas nevartoti alkoholio, narkotinių ir psichotropinių medžiagų.
H.Daktaro atžala statybų verslu užsiėmė dar iki „Revilės“ įkūrimo. Kai kurios su juo susijusios firmos bankravo, bet atsirasdavo naujos įmonės.
„Skęsta mūsų namo rūsiai, garažai, o elektra į namą tiekiama laidais, kurie neapsaugoti nuo kritulių, – dešimtys metrų kabelio kabo lauke, juos gali bet kada paliesti vaikai. Vieną kartą įvykus trumpajam jungimui, sprogo kambariuose esanti buitinė technika, tačiau E.Daktaras į išsakytas pretenzijas numojo ranka“, – anksčiau portalui lrytas.lt apsilankius pakaunės Užliedžių miestelyje, skundėsi Ernesta Baltrušaitytė ir jos motina Asta Baltrušaitienė iš Ilgosios gatvės daugiabučio.
Praėjusių metų kovą metų kovą LNK žinios pranešė, kad E.Doktorui Vilniaus apylinkės teismas skyrė 1,5 tūkst. eurų baudą už mokesčių nemokėjimą – nustatyta, kad vadovaudamas bendrovei „Elitasta“ ir žinodamas, kad įmonė skolinga per 80 tūkst. eurų mokesčių valstybei, E.Doktaras atsiskaitinėjo su kitais kreditoriais.
Dirba vos vienas žmogus
Maždaug pusės milijono litų vertės sklypą su apleistu namu „Revilė“ dar 2014 metų spalį įsigijo iš Stanislovo Prieskenio, o anksčiau sklypas priklausė už sukčiavimą teistam prieštaringos reputacijos verslininkui Raimondui Čelkonui.
Kaip skelbia portalas rekvizitai.lt, iš pradžių „Revilė“ buvo įregistruota Kauno garažų masyve Lygybės gatvėje, pernai sausį jos adresas perkeltas į sostinės Švitrigailos gatvę, vos 12 kvadratinių metrų ploto gamybinę patalpą. Prieš kelis mėnesius firma vėl pakeitė adresą, dabar ji registruota Kaune, I.Kanto gatvėje esančiame bute.
Duomenų apie 2016-2018 metų „Revilės“ apyvartą portale rekvizitai.lt nėra, tačiau jame nurodyta, kad 2015 ir 2014 metais firmos apyvarta sudarė tik maždaug 5 tūkst. eurų.
Prieš ketverius metus registruojant „Revilę“ jos įstatinis kapitalas tesiekė 2,9 tūkst. eurų. Skirtingais laikotarpiais joje dirbo vos 1-2 žmonės.
Tuo tarpu buvo numatyta, kad vien tik daugiabučio projekto kaina – apie 56 tūkst. eurų.
Vos vieną žmogų įdarbinusi „Revilė“ pajėgia ne tik samdyti statybininkus milijonus kainuosiančiam objektui, bet ir turi iš ko bylinėtis ne vienerius metus trunkančiame teisiniame procese.
Tvirtina patyrę žalą
Šiuo metu vyksta dar vienas teisminis ginčas tarp „Revilės“ ir Algirdo gatvės gyventojų.
Apkaltinusi bendruomenės atstovus piktnaudžiavimu savo teisėmis, bendrovė pateikė jiems ieškinį, kuriame reikalaudama dėl nepagrįstų skundų atlyginti daugiau nei 50 tūkst. eurų žalą.
Kauno apygardos teismas pernai spalį šias pretenzijas atmetė, tačiau bylos svarstymas persikėlė į Lietuvos apeliacinį teismą.
Mūsų skaičiavimu, gyventojai yra teikę net 11 skundų, kurių visi buvo atmesti kaip neteisėti ir nepagrįsti. Dėl tokių nepagrįstų skundų ir piktnaudžiavimo teise viso projekto įgyvendinimas gerokai užsitęsė, atsirado įrangos, žmonių prastovos, užsitęsė statybos ir pardavimų procesai, todėl įmonė patyrė nuostolių“, – portalui pareiškė „Revilės“ advokatas Paulius Astromskis.
„Revilės“ atstovai tvirtino, jog jų statybos nepažeidžia gyventojų teisių, viskas atliekama, laikantis įstatymų.