Tyrimas baigtas: prokurorai išsiaiškino, kaip veikė partizano juodintojas V. Titovas

2019 m. sausio 31 d. 18:19
Jau baigtas ikiteisminis tyrimas dėl partizanų vado A.Ramanausko-Vanago atminimo paniekinimo ir kitų epizodų, kuriais kaltinamas Klaipėdos politikas Viačeslavas Titovas. Svarius įrodymus surinkę pareigūnai iki smulkių detalių nustatė, kaip buvo veikiama, siekiant apjuodinti ne tik legendinį laisvės kovotoją, bet ir partizanų judėjimą.
Daugiau nuotraukų (5)
Klaipėdos apylinkės prokuratūroje ketvirtadienį pasirašytas kaltinamasis aktas, o penktadienį baudžiamoji byla bus perduota į teismą. Tai naujienų portalui lrytas.lt patvirtino uostamiesčio prokuroras Simonas Genys.
41 metų V.Titovui pareikšti kaltinimai pagal tris Baudžiamojo kodekso straipsnius: mirusiojo atminimo paniekinimo, kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę, viešo pritarimo SSRS nusikaltimams, jų neigimo ar šiurkštaus menkinimo.
Byloje yra atlikta nemažai ekspertizių ir analizių, gauti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, Ypatingojo archyvo, istorikų atsakymai. Specialistai konstatavo, jog frazės, sklidusios iš politiko lūpų, visiškai prasilenkia su realybe.
Ieškojo „kompromato“
Pareigūnai baudžiamąją bylą iškėlė po V.Titovo pasisakymų apie A.Ramanauską-Vanagą praėjusių metų liepos 18 dieną. Purvą ant šviesios atminties partizano išpylęs politikas tuo metu priklausė Klaipėdos miesto tarybai ir atstovavo Lietuvos rusų sąjungą.
Vykstant diskusijai dėl A.Ramanausko-Vanago atminties įamžinimo pakabinant lentelę buvusiame Klaipėdos pedagoginiame institute, kuriame būsimas laisvės kovotojas studijavo 1937-1939 metais, V.Titovas pareiškė, kad partizanų vado iniciatyva buvo nužudyta 8 tūkst. žmonių, netgi vaikų, jis esą asmeniškai skelbdavo mirties nuosprendžius.
V.Titovo kompiuterį ištyrę pareigūnai nustatė, jog liepos 18-osios rytą dar prieš šių „perlų“ paskleidimą jis naršė internete, mėgindamas rasti ką nors negero apie A.Ramanauską-Vanagą paieškos sistemoje „Google“, bet jam nepavyko.
Klaipėdos tarybos narys atkakliai įvedinėjo įvairius raktinius žodžius, netgi greta partizano pavardės parašė Socialistinio liaudies fronto pirmininko Giedriaus Grabausko, organizavusio mitingus prieš NATO ir pernai rėžusio kalbą Lietuvos komunistų partijos 100-mečio minėjimo renginyje, pavardę.
Tyrėjų duomenimis, V.Titovas internete susirado sovietinių budelių prieš jį sukurptą medžiagą – 1957 metų LTSR Aukščiausiojo teismo mirties nuosprendį, kuriuo bandė remtis, juodindamas A.Ramanauską-Vanagą.
Juodino partizanų judėjimą
„V.Titovas patrauktas atsakomybėn ir dėl socialiniuose tinkluose paskleistų nepagrįstų kaltinimų partizanams žydų žudymu nacistinės Vokietijos laikais, taip pat dėl savo pasisakymų per Rusijos televizijos „NTV“ laidą, kurioje pareiškė, kad Lietuvoje veikia nacistinės partijos“, – portalui lrytas.lt ketvirtadienį pareiškė Klaipėdos prokuroras S.Genys.
Feisbuke politikas dėkojo už palaikymą savo draugams ir „visiems kitiems antifašistams“.
Rinkdamas „svarią“ medžiagą, V.Titovas masiškai naršė po „Sputnik“ ir kitus V.Putinio režimą palaikančius, Baltijos šalis menkinančius Rusijos portalus.
Kai kurie duomenys politiko kompiuteryje buvo ištrinti, bet specialistams pavyko juos atkurti.
Iš kai kurių duomenų galima spręsti, kad išpuolis prieš legendinį laisvės kovotoją – kryptingos informacinės atakos dalis.
Frazės iš V.Titovo lūpų apie A.Ramanauską-Vanagą nuskambėjo beveik tuo pat metu, kaip ir Rusijos teisėsaugos pareiškimas, jog Lietuvos prokurorams ir teisėjams keliama baudžiamoji byla dėl neva persekiojamų 1991 metų sausio 13-osios įvykių Vilniuje kaltininkų – žmones tankais traiškę ir įsakymus žudyti davę budeliai esą yra nekalti.
„Chorošy material, parabotajem“ („Gera medžiaga, padirbėkime“) – tokį pranešimą V.Titovas gavo iš rusiško elektroninio pašto, bendraujant su siuntėju apie A.Ramanauską-Vanagą.
Anksčiau V.Titovas pagarsėjo, pavadinęs Lietuvą fašistine valstybę ir demonstratyviai segėjęs Georgijaus juostą.
Epizodų – dešimtys
V.Titovo byloje kaltinamąjį aktą sudaro 26 lapai, o nusikaltimų epizodų – maždaug dvi dešimtys.
Prokurorai ekspertais pripažino istoriką Arvydą Anušauską, Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiąjį analitiką Marių Laurinavičių, kitus specialistus.
Buvo konstatuota, kad V.Titovo skleidžiamos žinios prieštarauja Lietuvos nacionalinio saugumo interesams ir atitinka Rusijos interesus.
Klaipėdos politikas sulaukė Rusijos ambasados Lietuvoje Aleksandro Udalcovo, šios šalies Užsienio reikalų ministerijos atstovės Marijos Zacharovos ir kitų Kremliaus statytinių palaikymo.
V.Titovas pareigūnams pareiškė savo kaltės nežvelgiantis – jis nepadarė nieko bloga, tik reiškė savo nuomonę.
Panašiai jis kalbėjo ir bendraudamas su portalu lrytas.lt – pareiškė savo žodžių apie partizanų vadą A.Ramanauską-Vanagą neišsižadantis ir nė kiek dėl jų nesigailintis.
V.Titovas tarsi skydu bando prisidengti 1957 metų LTSR Aukščiausiojo teismo nuosprendžiu, kuriuo partizanui skirta mirties bausmė.
Tačiau šiame nuosprendyje nėra jokių įrodymų, jokio tariamų partizano nusikaltimų skaičių pagrindimo – tai nieko stebėtino žinant, kaip sovietinių represinių įstaigų kabinetuose buvo masiškai kurpiamos bylos prieš laisvės kovotojus, stengiantis juos paversti „banditais“, kaip raudonieji sadistai kankindavo aukas ir falsikuodavo jų „prisipažinimus“.
2018 metų lapkričio pabaigoje Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas paskelbė, kad Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narys Lietuvos rusų sąjungos atstovas V. Titovas sulaužė priesaiką, apkaltinęs A.Ramanauską-Vanagą nekaltų civilių žudymu.
Atsisakęs mandato, į vietos valdžią jis vėl mėgins patekti po komiteto „Titov ir teisingumas“ vėliava.
Buvo žiauriai kankinamas
Šviesios atminties laisvės kovotoją, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio ginkluotųjų pajėgų vadą, LLKS Tarybos 1949 metų vasario 16-osios deklaracijos signatarą, brigados generolą A.Ramanauską-Vanagą sovietai po itin žiaurių kankinimų sušaudė 1957 metų lapkričio 29 dieną Vilniuje.
Legendinio partizano palaikai praėjusiais metais buvo rasti Antakalnyje esančiose Našlaičių kapinėse, o spalio 5-6 dienomis Vilniuje įvyko iškilminga valstybinių laidotuvių ceremonija. 2018-uosius Seimas paskelbė A.Ramanausko-Vanago metais.
 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.