Pirmieji straipsniai apie T.Ismailovo skandalingus biografijos faktus pasirodė spalio 30 dieną, tą pačią dieną buvo pradėtas tarnybinis patikrinimas, o jau spalio 31 dieną jis kreipėsi į Kauno apylinkės teismą, prašydamas panaikinti teistumą.
Pasak teismo atstovės spaudai Vaidos Bytautės, teistumas jam turėtų išnykti 2020 metais, tačiau prašymus panaikinti teistumus galima pateikti ir anksčiau laiko.
Teismas turėtų remtis ir Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos, kurioje jis dirba nuo šių metų rugpjūčio 27 dienos, charakteristika.
Kilus skandalui dėl Kauno vaikų teisių apsaugos skyriaus vyriausiojo specialisto T.Ismailovo veiksmų paimant mažylius iš Kručinskų, jis buvo nušalintas nuo pareigų.
Tarnybinis patikrinimas buvo pradėtas spalio 30 dieną, o jo išvadas komisija turėtų pateikti lapkričio 22 dieną.
Valstybinės vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybos atstovė spaudai Vaiva Arnašė antradienį naujienų portalui lrytas.lt pranešė, jog sprendimas dėl T.Ismailovo tinkamumo eiti pareigas turėtų būti priimtas lapkričio 29-30 dienomis.
Visuomenėje kilo pasipiktinimo banga, kaip gali asmuo, turintis neišnykusį teistumą už sunkų nusikaltimą, dirbti su vaikais.
Besidomint šia istorija, išaiškėjo keisti T.Ismailovo pomėgiai: prie jo namų Kauno centre apsilankę lrytas.lt žurnalistai rado ant balkono pritvirtintą skydą su ereliu, labai panašiu į nacistinės Vokietijos herbą.
Ant būsto lango kabojo audeklas su kaukole, o kiemelyje stovėjo kareivio statutėlė su automatu, primenanti Trečiojo reicho karį.
Televizija „Init“ paskelbė, kad T.Ismailovo automobilio ratus „puošia“ Geležinio kryžiaus apdovanojimą simbolizuojantys ventilių dangteliai.
Priklausė sukčių gaujai
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba narpliojo T.Ismailovui i ir jo bendrininkams iškeltą baudžiamąją bylą dėl sukčiavimo ir dokumentų klastojimo.
Be T.Ismailovo, tyrėjų akiratyje atsidūrė dar trylika žmonių – įvairių įmonių direktoriai, darbuotojai, tarpininkai.
Pareigūnų duomenimis, sukčių gauja per statytinius valdė bendrovę „Rivipa“.
Teisėsauga nustatė, kad buvo išrašyta maždaug 2 mln. litų vertės suklastotų sąskaitų ir pasisavinta daugiau nei 300 tūkst. litų pridėtinės vertės mokesčio (PVM).
Teisiamųjų suole atsidūrė būsimas vaiko teisių apsaugos specialistas, jo svainis ir buvęs „Rivipos“ akcininkas Kęstutis Stasiulis ir dar du asmenys.
Kauno apylinkės teismas T.Ismailovą 2013 metais pripažinto kaltu už sukčiavimą ir dokumentų klastojimą – jam skirta dvejų metų laisvės apribojimo bausmė, įpareigojant valstybei atlyginti padarytą 20 tūkst. litų turtinę žalą.
Sukčiavimo bylos apimtis buvo didžiulė, epizodų daugybė. Vien tik nuosprendis sudarė 57 lapus.
Tai nėra vienintelis verdiktas, paskelbtas T.Ismailovui. Dar 2009 metais jis buvo atsidūręs teisiamųjų suole dėl aplaidaus apskaitos tvarkymo, pagal baudžiamąjį įsakymą jam tąsyk skirta piniginė bauda.
Pats neatvyko į posėdį
Kauno apylinkės teisme antradienį numatytas posėdis dėl teistumo panaikinimo neįvyko, nes teisme neapsirodė pats prašymo autorius.
Pasak teisėjo B.Liatuko, matyt T.Ismailovui nebuvo įteiktas šaukimas, nes „šaknelė negrįžo į teismą“.
Sekretorė pareiškė, jog T.Ismailovo neatvykimo priežastys nežinomos.
„Pats parašė prašymą, tačiau nesidomi, kada įvyks posėdis“, – stebėjosi teisėjas.
Kauno apylinkės teismas paprašė T.Ismailovo darbovietės pateikti jo charakteristiką, tačiau atsakymo iš Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos iki šiol nesulaukė.
„Jei negali pateikti atsakymo, tegul taip ir pasako“, – pareiškė B.Liatukas.
Kitas posėdis įvyks gruodžio 5 dieną – T.Ismailovui vėl bus siunčiamas šaukimas.
Portalas lrytas.lt antradienį mėgino su juo susisiekti, bet telefonu jis neatsiliepė.
Prokurorė – prieš
Pasak Kauno prokurorės Rasos Kamantauskienės, panaikinti teistumą anksčiau laiko T.Ismailovui nėra galimybės.
Vaiko teisių apsaugos specialistas nėra pilnai sumokėjęs teismo nustatytos žalos už sukčiavimą.
„Tai, ką jis sumokėjo, yra lašas jūroje“, – teigė prokurorė.
Be to, T.Ismailovas yra baustas administracine tvarka.
Teismas priims sprendimą dėl teistumo panaikinimo tik įvertines visas šias aplinkybes.
Posėdžio metu teisėjas B.Liatukas paskelbė, jog T.Ismailovas figūravo dar vienoje baudžiamojoje byloje: „Yra žinių apie dalyvavimą muštynėse, bet įtariamojo statusas suteiktas nebuvo“.
Pasak teisėjo, prašymai panaikinti teistumą anksčiau laiko – itin reti: „Per 23 metų darbo praktiką šis atvejis man – šeštas. Anksčiau sprendžiau dėl teistumų naikinimo dviem buvusiems teisėjams, dviem advokatams ir buvusiam policijos pareigūnui“.
Baustas administracine tvarka
Naujienų portalo lrytas.lt duomenimis, T.Ismailovas ne kartą buvo baustas administracine tvarka.
Pavyzdžiui, šių metų rugsėjo 27-ąją, dvi dienos prieš skandalingą vaikų paėmimo „operaciją“ Kauno apygardos teismas atmetė T.Ismailovo skundą administracinėje byloje, kurioje jis buvo nubaustas už nedidelį viešosios tvarkos pažeidimą.
Policijos duomenimis, jis praėjusiais metais viešoje vietoje nuo rugpjūčio 1 dienos iki rugsėjo 30 dienos “Sistemingai vidiniame kieme, įžeidžiamai kibo prie restorano darbuotojų, garsiai rėkdamas tyčiojosi, užgauliojo, vartojo necenzūrinius žodžius ir nepagarbius žodžius, grasino fiziniu smurtu, sugadinti turtą, tuo pažeisdamas viešąją tvarką ir žmonių rimtį, nes restorano darbuotojai dėl nuolatinio pasikartojančio psichinio smurto patiria neigiamus išgyvenimus bei baiminasi dėl savo sveikatos“.
T.Ismailovui policija skyrė 85 eurų dydžio baudą.
Vyras skundė policijos nutarimus Kauno apylinkės ir Kauno apygardos teismams, bet nieko nepešė – nuobauda palikta galioti.
Patvirtino – tai tas pats darbuotojas
„Taip, tai jis plėšė gatvėje iš manęs 2 metų sūnelį. Kartu su juo buvo ir moteris, bet jis buvo aktyvesnis“, – apie T.Ismailovą pasakojo kaunietis Gintaras Kručinskas.
„Dar ir dabar negaliu ramiai miegoti. Užsimerkiu ir stovi akyse vaizdai, kaip vaiko teisių darbuotojas plėšia nuo tėvo klykiantį berniuką, vaikas verkia apsikabinęs tėčiui kaklą.
Kai paklausiau, ką jūs darote, man buvo atsakyta: „Ne jūsų reikalas.“ Netiesa, kad tėvas bėgo, norėjo sprukti, kaip dabar aiškinama. Apie tai liudysiu, jei reikės, visam pasauliui“, – pareiškė šiuos vaizdus mačiusi kaunietė Laimutė Šostauskienė.
„Susidarė įspūdis, kad Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovai bandė pagrobti berniuką“, – pasakojo gatvėje atsitiktinai su savo žmona incidentą išvydęs kaunietis Dainoras Lukas.
„Esu liudininkė tos situacijos, kai buvo atimti vaikai. Iškart po įvykio kreipiausi į vaiko teisių pareigūnus dėl jų darbuotojų elgesio. Darbuotojai elgėsi tarsi kalėjimo prižiūrėtojai ar dar baisiau“, – pasakojo Jurgita Lukienė.
Paimti po sudavimo
Vaikai iš Kručinskų šeimos buvo paimti rugsėjo 29 dieną, praeiviui gatvėje nufilmavus, kaip Eglė Kručinskienė, drausmindama į gatvę išbėgusį savo 2 metų judrų sūnų, pliaukštelėjo jam per rankas ir sėdmenis.
Mama teigė anksčiau daug kartų mėginusi žodžiu paaiškinti vaikui, kad taip daryti negalima.
Tvarkinga šeima anksčiau nebuvo pakliuvusi į teisėsaugos ar kitų instuticijų akiratį dėl jokių pažeidimų, nebuvo duomenų, kad jie turėtų žalingų įpročių, neprižiūrėtų vaikų.
Vaikai, 2 metų berniukas ir 3 metų mergaitė, buvo paimti iš tėvų ir laikomi svetimoje aplinkoje beveik mėnesį, o sugrąžinti šeimai jie buvo spalio pabaigoje.
Teisėsauga iškėlė baudžiamąją bylą sutuoktiniams dėl veiksmų prieš vaikus, tačiau G.Kručinskui įtarimai neseniai buvo panaikinti, įtariamąja liko tik jo žmona. Prokuratūra taško byloje dar nepadėjo, sprendimas turėtų būti priimtas šią savaitę.