„Jūsų žodis gali nulemti mano ir mano mylimų žmonių likimą“, – vakar Aukščiausiojo teismo teisėjus bandė sugraudinti 41 metų A.Dailidė.
2007 metų kovo 11 dieną jis viename sostinės Žirmūnų gatvės name sukėlė gaisrą, per kurį žuvo šeši žmonės.
A.Dailidei už šį nusikaltimą buvo skirta 20 metų laisvės atėmimo bausmė, tačiau žudikas tikino, kad yra nekaltas, ir prašė panaikinti dviejų instancijų teismų nuosprendžius, bylą nutraukti, o jį patį paleisti į laisvę.
Prisipažino spaudžiamas?
„Po aštuonių parų sulaikymo aš praradau nuovoką. Pareigūnai sakė, prisipažink ir paleisime pas šeimą. Aš taip ir padariau“, – vaizdo konferencijos ryšiu iš įkalinimo vietos kalbėjo A.Dailidė.
Nuteistojo teigimu, tai, kad prisipažinimą jis parašė ne savo noru, o spaudžiamas policijos pareigūnų, esą girdėti netgi jų pačių darytame vaizdo įraše: „Aš sakiau, kad neatsimenu konkrečių aplinkybių, o jie mane spaudė pasakoti.“
A.Dailidės poziciją palaikė ir jo advokatas Romualdas Mikliušas.
Gynėjo tvirtinimu, be nuteistojo prisipažinimo, šioje byloje nėra surinktą jokių kitų įrodymų, kurie patvirtintų A.Dailidės kaltę, nes per jėgą išgavę prisipažinimą iš jo kliento tyrėjai nuėjo lengviausiu keliu ir bylos nebetyrė.
Turi priekaištų teismams
„Tyrimas nebuvo atliekamas, o teismams buvo svarbiausia įtvirtinti kaltinimą.
Nuosprendžiuose arba visiškai nutylima, arba tiktai lakoniškai pasakoma apie liudytojų parodymus, kurie yra palankūs mano ginamajam“, – tariamai teismų padarytus pažeidimus vardijo R.Mikliušas.
A.Dailidės advokatas sakė, kad, nuteisdami jo ginamąjį ilgiems metams kalėti, teismai visiškai neatsižvelgė į ekspertų teiginius.
Juose esą aiškiai pasakyta, kad gaisras išsiplėtė ne nuo degtukais padegto fotelio, o buvo sukeltas panaudojus padegamąjį skystį ir pirma padegus elektros skydinę, dėl ko įvyko trumpasis jungimas, o vėliau suliepsnojo prie skydinės sudėti kilimėliai.
„Iškalbingas yra pačių pareigūnų darytas įrašas.
Jame A.Dailidė, kuris nežinojo, kad yra filmuojamas, sako: „Patarkite, ką man rašyti, aš nežinau, ką rašyti.“ O pareigūnai jam užduoda menamus klausimus apie degųjį skystį, apie fotelį.
Šiame prisipažinime neatitinka nei gaisro tyrimo vieta, nei padegimo būdas“, – kalbėjo R.Mikliušas.
Prie šiukšlių buvo trise
Advokatui taip pat nesuprantama, kodėl tyrėjai neieškojo dviejų žmonių, kuriuos likus kelioms minutėms iki kito, 2014 m. gruodžio 4-ąją, įvykusio gaisro prie laiptinėje sukrautų senų daiktų užfiksavo vaizdo kameros.
Vienas šių žmonių prie gaisro židinio buvo priėjęs likus 9 minutėms iki ugnies plykstelėjimo, antras – likus keturioms. Ir tik po to į tą pačią vietą atėjo A.Dailidė.
„Ar rado tuos du žmones? Niekas jų netgi neieškojo, nors kaltinime teigiama, jog įraše matyti, kaip A.Dailidė padega šiukšles. Pažiūrėkite tą įrašą, nieko jame nematyti“, – sakė R.Mikliušas.
Su ginamuoju nepakalbėjo
Advokatas įsitikinęs, kad byla būtų pasisukusi visai kitaip, jeigu jis pats būtų dalyvavęs policijos kabinete, kai A.Dailidė rašė prisipažinimą, bet tyrėjai darė viską, kad jo neprileistų prie tuomet įtariamo padegėjo.
„Dvi paras negalėjau susitikti su savo klientu. Buvau susitikęs su tyrėja, ji man sakė, kad artimiausiomis dienomis jokie veiksmai su A.Dailide nebus atliekami.
Manau, jie tai sąmoningai nuo manęs nuslėpė, kad tik išgautų jo prisipažinimą“, – kalbėjo R.Mikliušas ir pareiškė, kad tokiais savo veiksmais pareigūnai pažeidė jo ginamojo teises į gynybą.
Siekia griežčiausios bausmės
Prokuratūra su A.Dailidės ir jo gynėjo kalbomis nesutinka.
Kasacinį skundą byloje pateikęs Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras Justas Laucius mano, kad 20 metų laisvės atėmimo bausmė A.Dailidei yra per švelni.
Jis prašė šešių žmonių žudikui skirti didžiausią numatomą bausmę – įkalinimą iki gyvos galvos, nes „nuteistasis pasižymi išskirtiniu ciniškumu ir abejingumu kito žmogaus gyvybei“.
Gaisro nuostoliai buvo milžiniški
Per gaisrą devynių aukštų name 2007 metų kovo 11-osios paryčiais žuvo šeši žmonės. Du jų žuvo įkalinti liepsnojančiuose butuose, du iššoko per langą, dviejų kūnai rasti laiptinėje.
Per gaisrą taip pat nukentėjo dar 22 žmonės, buvo sunaikinta maždaug 82 400 eurų vertės turto.
Iš viso nukentėjusiaisiais šioje byloje pripažinta daugiau kaip 50 asmenų.
Po tragiškos nelaimės 2007 metais gaisrai name nesiliovė, todėl gyventojai nusprendė įrengti vaizdo kameras.
2014 metų gruodį vėl kilo gaisras – buvo padegti koridoriuje esantys daiktai. Po šio gaisro A.Dailidė sulaikytas.