Įskaitant neatliktas bausmes už ankstesnius nusikaltimus, devynis kartus teistam H.Nomeikai skirta galutinė pusketvirtų metų laisvės atėmimo bausmė, o penktą kartą teisiama J.Aleksandravičiūtė kalėjimo išvengė, jai skirtas lygtinė 3 metų nelaisvės bausmė. Kalėjime ji neatsidurs, jei nepadarys naujo nusikaltimo per artimiausius trejus metus.
Sugyventinių bendrininkei Renatai Noreikaitei sukčiavimo byloje skirtas laisvės apribojimas.
Kauno apylinkės teismo teisėjas Bronius Varsackis neskyrė J.Aleksandravičiūtei realios laisvės atėmimo bausmės, nors to ir prašė prokurorė. Teismai jau penktą kartą jos pasigaili, nepaisant lygtinio teistumo sąlygų pažeidinėjimo.
Virtinė besikartojančių teistumų ne kliūtis auginti vaikus. Dar praėjusią savaitę atsakingos tarnybos nusprendė sugrąžinti kūdikį ir kitus du vaikus J.Aleksandravičiūtei, kuri anksčiau buvo pripažinta kalta ir dėl narkotikų platinimo.
Kūdikis buvo žiauriai sumuštas rugsėjo 23 dieną – jam išsiliejo į smegenis kraujas, ant veidelio buvo matyti vyriško bato pado žymės. Sunkiu sužalojimu įtariamas H.Nomeika šiuo metu yra suimtas.
4 mėnesių berniukas sulaužyta kaukole ir kiti du vaikai bus gražinti penktą kartą teisiamai J.Aleksandravičiūtei, kuri anksčiau sulaukė nuosprendžio ir už narkotikų platinimą.
Kūdikis buvo žiauriai sumuštas šių metų rugsėjo 23 dieną – jam išsiliejo į smegenis kraujas, ant veidelio buvo matyti vyriško bato pado žymės. Sunkiu sužalojimu įtariamas H.Nomeika dėl šio nusikaltimo yra suimtas.
Įtampa nuslūgo“, – ištarė žurnalistams J.Aleksandravičiūtė, ketvirtadienį atėjusi išklausyti verdikto ir sužinojusi, kad jai neteks atsidurti kalėjime. Tiesa, prokuratūra nuosprendį dar gali apskųsti.
Pasak J.Aleksandravičiūtės, kūdikis šiuo metu jaučiasi gerai.
„Man labai gaila, kad taip atsitiko. Buvau girtas“, – pareiškė į teismo salę surakintas atvestas H.Nomeika. Nors yra surinkta svarių įrodymų, kaunietis atkakliai neigė smurtavęs prieš sūnų, esą netyčia išmetė jį iš rankų.
Visi vaikai grąžinti motinai
Kūdikis po sumušimo buvo paguldytas į Kauno klinikų reanimaciją, o šios savaitės pradžioje perkeltas į socialinę įstaigą, kurioje J.Aleksandravičiūtė apgyvendinta kartu su juo ir kitais dviem 3 ir 1,5 metų savo vaikais.
Kuriam laikui šeima bus įkurdinta įstaigoje ir kas jos laukia pasibaigus buvimo terminui, neskelbiama.
Ketvirtadienio nuosprendis telefoninio sukčiavimo byloje (pernai lapkritį buvo apgauta pensininkė) galėjo smarkiai sujaukti tarnybų planus.
H.Nomeiką ir J.Aleksandravičiūtę prokurorė savo baigiamojoje kalboje pasiūlė įkalinti atitinkamai pusketvirtų ir dvejiems metams.
J.Aleksandravičiūtei daug kartų leidžiama pasitaisyti, skiriant lygtines bausmes, nes ji augina mažus vaikus.
Jei motina pažeis lygtinio teistumo reikalavimus arba išaiškės, kad ji nesirūpina vaikais, mažyliams bus surasti globėjai.
Abu teisiami nuo 16 metų
H.Nomeikos ir J.Aleksandravičiūtės teistumai prasidėjo nuo judviejų paauglystės – būdami šešiolikmečiai, jie įvykdė vagystes. Joana vėliau teisiamųjų suole atsidūrė už kvaišalų platinimą, sukčiavimą, padirbtus pinigus.
Trys paskutiniai nuosprendžiai jai buvo paskelbti 2016 metais, o pernai ji įkliuvo sukčiavimo byloje.
Haroldas nuosprendžius išgirdo už plėšimus, sukčiavimo atvejus, vagystes, viešosios tvarkos pažeidimą ir kitus nusikaltimus, dabar Kauno apylinkės teisme svarstomos dar dvi jam iškeltos bylos.
J.Aleksandravičiūtė su H.Nomeika susipažino daugiau nei prieš dvejus metus ir susilaukė dviejų vaikų.
Dėl narkotikų ir sukčiavimo moteris kaltę vertė savo buvusiems sugyventiniams, kurie esą pavertė ją bendrininke.
Kūdikio motina tvirtino, kad H.Nomeika anksčiau niekuomet nekeldavo rankos prieš vaikus.
Kūdikis buvo sužalotas dėl triukšmo, smurto atvejų liūdnai pagarsėjusiame Kauno bendrabutyje Lampėdžių gatvėje – kriminalistų duomenimis, jį rankomis ir kojomis daužė girtas tėvas.
J.Aleksandravičiūtės namuose tuo metu nebuvo – ji gulėjo ligoninėje dėl nosies lūžio. Ją esą sumušė ne sugyventinis, o kitas vyriškis.
Jauna moteris tikino po sūnaus sužalojimo nutrauksianti ryšius su jo tėvu.
J.Aleksandravičiūtė aiškino, jog atžalomis ji rūpinasi, o teistumai ne bėda: „Yra motinų, kuriuos šešiskart teistos, ir augina vaikus“.
Snaudimas tęsiasi
Naujienų portalas lrytas.lt domėjosi, kodėl vaiko teisių tarnybos vėl laiku nesustabdė smurto problemas keliančioje šeimoje. Visi atsakingi pareigūnai ieškojo kaltų ir banksnojo pirštais vienas į kitą po tragedijų Kėdainiuose ir jų apylinkėse, kai namuose buvo nužudytas 4 metų Matukas, kiti du vaikeliai buvo įmesti į šulinį.
Panašu, kad vaiko reforma toli gražu ne visada veikia, o institucijos ir toliau snaudžia, nesugebėdamos laiku ištraukti atžalų iš jiems pavojingos aplinkos.
Išaiškėjo, jog Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai iki J.Aleksandravičiūtės ir H.Nomeikos sūnaus sumušimo net nebuvo žinoma apie daugkartinius tėvų teistumus, šeima visiškai nestebėta ir nekontroliuota.
Susidaro įspūdis, jog vaikais rūpintis privalančios tarnybos per mažai bendrauja su teisėsaugos institucijomis, Probacijos tarnyba, šeimomis nesidomima netgi ir besikartojančių tėvų nusikaltimų – apsiribojama tik frazėmis „Duomenų apie smurtą šeimoje neturime“.
Konkrečių atsakymų vengė
Lrytas.lt praėjusią savaitę pasiteiravus Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos ar buvo patikrinta, kokiomis sąlygomis iki kūdikio sumušimo mažyliai gyveno H.Nomeikos ir J.Aleksandravičiūtės namuose, bendrauta su kaimynais, domėtasi dėl potraukio alkoholiui, kvaišalų vartojimo, ar narkotikus platinusi motina skiria pakankamą dėmesį atžaloms, ar nekyla abejonių dėl mamos gebėjimų auginti vaikus, į šiuos ir kitus klausimus nebuvo konkrečiai atsakyta.
Atsakymai, kuriuos atsiuntė šios įstaigos atstovė spaudai Vaiva Arnašė, priminė abstrakčių frazių rinkinį: „Skyrius ėmėsi visų būtinų priemonių dėl motinos gebėjimų pasirūpinti vaikais įvertinimo. Informacija pateikta atvejo vadybininkui“, „Skyriaus specialistai prieš priimdami sprendimą dėl vaikų gražinimo motinai, vertino ir buities sąlygas“, „Informacija pateikta atvejo vadybininkui, siekiant spręsti vaikams trinkamų gyvenimo sąlygų sudarymo klausimą“, „Šeimai skirta atvejo vadyba, kurios tikslas, jog moteris su specialistų pagalba spręstų sunkumus“, „Atvejo vadybininko organizuoto atvejo nagrinėjimo posėdžio metu specialistai ir vaikų motina aptarė aktualius klausimus, priimti atitinkami sprendimai dėl pagalbos šeimai teikimo“, „Šeimai skirta atvejo vadyba, moteriai ir vaikams tęsiamos ir bus teikiamos socialinės paslaugos“.
V.Arnašė patvirtino, kad vaikai bus sugrąžinti motinai: „Atvejo vadybos posėdžio metu, kurį organizavo Kauno miesto socialinių paslaugų centras, specialistų, dirbančių su šeima sprendimu ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Kauno miestoskyriaus (toliau – Kauno m. Skyrius) pritarimu, vaikai bus grąžinti jų motinai.
Minėto atvejo vadybos posėdžio metu dalyvavo vaikų motina, Kauno m., Skyriaus specialistais, VšĮ Kauno miesto poliklinikos socialinė darbuotoja, VGC „Pastogė“ socialiniai darbuotojai, socialinė globėja, krizių atveju, Kauno m. Socialinių paslaugų socialinė darbuotoja, Socialinių paslaugų šeimai skyriaus vedėja, atvejo vadybininkas, Kauno kartų namų pagalbos šeimai padalinio vadovė, Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Panemunės PKVS vyr. tyrėjas, Paslaugų šeimai ir vaikui poskyrio vyr. specialistas.
Jei taip nutiktų, jog vaikų motinai būtų skirta laisvės atėmimo bausmė, bus vertinamas grėsmės vaikams lygis ir atitinkamai užtikrinamas jų saugumas. Esant poreikiui, vaikus būtų siekiama apgyvendinti globėjų šeimoje, esant galimybėms – toje pačioje įstaigoje, kurioje šiuo metu jie yra prižiūrimi.
Kauno mieste paruošti budintys globotojai, globėjai, vaiką (-us) paėmus iš atstovų pagal įstatymą laikinai rūpinasi laikinai globoja (rūpinasi) vaikais, kuriais laikinai negali pasirūpinti jų atstovai pagal įstatymą“.