Jie taip pat mano, kad Aleksejus Baranovas (43 metų) , kuris buvo nuteistas tik dėl vagystės ir nusikaltimo slėpimo buvo M.Lozaraičio bendrininku ir apie žmogžudystę žinojo daug daugiau, nei papasakojo tyrėjams ir teismams.
„Mus veda ne kerštas, o tiesos žinojimas“, - antradienį Lietuvos aukščiausiajame teisme (LAT), kuris nagrinėjo A.Každailytės artimųjų kasacinį skundą kalbėjo jos tėvas Arvydas Stanislovas Každailis.
Liko neatsakytų klausimų
2015 metų liepos 22-osios naktį nužudytos 52 metų dailininkės tėvas, brolis ir dukterėčia prašo, kad byla dėl nužudymo būtų grąžinta į Lietuvos apeliacinį teismą ir nagrinėjama iš naujo.
„Tik teismas gali priversti prokurorą atlikti tam tikrus veiksmus ir atsakyti į klausimus, į kuriuos nukentėjusieji iki šiol neturi atsakymų“, - teisme kalbėjo šeimos advokatas Valdemaras Bužinskas.
O neatsakytų klausimų, jo teigimu, byloje yra nemažai, nes prokuratūra pačioje tyrimo pradžioje padarė klaidų, dėl kurių bylos išnagrinėti visapusiškai nebuvo įmanoma.
„Kaip tyrėjai galėjo patikėti M.Lozaraičio pasakojimu, kad jis A.Každailyte pasmaugė ranka, kai ant jos kaklo yra stranguliacinė vaga, kuri reiškia tik vieną – ji buvo pasmaugta virve. Tai rodo, kad moteris prieš mirtį turėjo jausti skausmą, todėl šis nusikaltimas turėjo būti kvailifikuojamas, kaip žiaurus nužudymas“, - kalbėjo V.Bužinskas.
Užtruko mažiau nei pusvalandį
Advokatas taip pat stebėjosi, kodėl tyrėjai nesugebėjo patikrinti, ar M.Lozaraičio ir A.Baranovo pasakojimai sutampa laiko prasme, ar vienas M.Lozaraitis sugebėjo vos per kelias minutes susidoroti su sveika, stipria moterimi ir paslėpti jos kūną?
Iš byloje esančių telefoninių skambučių matyti, kad praėjus vos dešimčiai minučių po to, kai M.Lozaraitis įžengė į A.Každailytės butą jam paskambino A.Baranovas.
Dar po keturiolikos minučių, jau iš A.Každailytės telefono, M.Lozaraitis A.Baranovui perskambino, o dar po trijų minučių M.Lozaraitis buvo prie Sodų gatvėje esančios „Iki“ parduotuvės ir iš banko bandė nusiimti pinigus, bet įvedė ne tą PIN kodą.
„Ar galima per 27 minutes nužudyti žmogų, paslėpti kūną ir nueiti iki bankomato, kai vien kelionė nuo A.Každailytės namų iki „Iki“ parduotuvės užima apie šešias minutes. Be to, susitikęs su A.Baranovu M.Lozaraitis jau nebeturi A.Každailytės daiktų. Jis juos kažkur turėjo paslėpti, bet šis epizodas išvis nebuvo nagrinėtas“, - sakė dailininkės šeimos advokatas.
Trečias asmuo tyrėjų nesudomino
A.Bužinskas mano, kad 2015 metų liepos 22 naktį į A.Každailytės namus atėjo ne vienas, o bent du žudikai. Tai galėjo būti ir A.Baranovas, ir kažkoks trečias asmuo, kurio prisipažinus M.Lozaraičiui tyrėjai net neieškojo.
Ikiteisminio tyrimo metu du liudytojai Vytautas Akudavičius ir Ilona Peleika teigė, kad asmuo, pravarde Helas, jiems prisipažino pasmaugęs A.Každailytę.
„Jis parvertė ant lavos ir smaugė Iloną ir tada pasakė, kad nužudė Agnę“, - tyrėjams sakė V.Akudavičius. Jo žodžius patvirtino ir I.Peleika, tačiau jie taip ir liko neišgirsti.
Helas byloje liko tyrimo nenustatytu asmeniu, nors, kaip vėliau paaiškėjo, tyrėjai jį buvo ne tik suradę, bet ir apklausę.
Helas byloje liko tyrimo nenustatytu asmeniu, nors, kaip vėliau paaiškėjo, tyrėjai jį buvo ne tik suradę, bet ir apklausę.
Tai – Edvinas Kaminskas. Byloje yra visi jo duomenys ir net mobiliojo telefono numeris.
Nei E.Kaminskas, nei V.Akudavičius su I.Peleika liudyti į teismą nebuvo kviečiami, nes teismas bylą nagrinėjo tik tų kaltinimų ribose, kuriuos jiems buvo pateikusi prokuratūra.
Bandė išsukti seną draugą
A.Bužinskas ir A.Kuždailytės artimieji taip pat mano, kad A.Baranovo vaidmuo šioje istorijoje taip pat nebuvo antraeilis.
Tuo metu, kai buvo nužudyta A.Každailytė jis vienas dirbo jos bute ir matė, kad moteris vartojo alkoholį, todėl būtent jis galėjo paskatinti M.Lozaraitį eiti apvogti menininkės ir, todėl turėjo būti teisiamas kaip žmogžudystės bendrininkas.
„Visos bylos eigoje buvo akivaizdu, kad M.Lozaraitis stengiasi visais būdais apsaugoti A.Baranovą nuo atsakomybės, pradedant žmogžudyste, baigiant vagyste“, - įsitikinęs A.Bužinskas.
„Meistrai“ užsiiminėjo vagystėmis
M.Lozaraitis su A.Baranovu susipažino Alytaus pataisos namuose, kur abu atliko bausmę. Jų draugystė nenutrūko ir laisvėje.
2015 metų pavasarį M.Lozaraitis persikėlė gyventi pas A.Baranovą, kuris kartu su panašaus likimo draugais ir draugėmis glaudėsi viename bute netoli stoties.
Daugmaž panašiu laiku M.Lozaraitis susipažino ir su savo būsima auka. Iš senojo buto į naują, Sodų gatvėje, persikrausčiusi A.Každailytė paprašė jų suremontuoti jos butą.
Žinodami, kad dailininkė turi pinigų, M.Lozaraitis su A.Baranovu su jos pasiūlymu mielai sutiko.
Pradėję remontuoti A.Každailytės butą, abu veikėjai netrukus išsiaiškino, kad kaimynystėje esantis butas yra tuščias, tačiau jie įtarė, kad jame gali būti vertingų daiktų, todėl į jį įsilaužė ir pavogė turto už beveik 13 tūkstančių eurų.
Darbas dailininkės bute M.Lozaraičiui baigėsi gana greitai. Jis iš šeimininkės rankinės pavogė 100 eurų ir buvo atleistas.
Nuo to laiko, kaip teigė, M.Lozaraitis, jis ant A.Každailytės pyko, todėl nusprendė ją apvogti.
Stoties prostitutės saugojo paslaptį
Į dailininkės butą jis išsiruošė liepos 22-osios naktį. Apie 2 val. jis peiliu atsirakino duris ir įžengė į moters butą.
Šeimininkė neblaivi miegojo, tačiau išgirdusi įsibrovėlį, pabudo. Kaip aiškino M.Lozaraitis, kad moteris nepradėtų triukšmauti, jis ją pasmaugė, kūną nutempė į tuščią kaimynų butą ir paslėpė, o išeidamas iš namų pagrobė kompiuterį, mobilųjį telefoną, banko korteles.
Praėjus vos kelioms minutėms po nužudymo, M.Lozaraitis jau buvo prie bankomato ir iš kortelės išgrynino 100 eurų, kuriais ryte kartu su A.Baranovu atsiskaitė čigonų tabore už narkotikus.
Apie tai, kad nužudė A.Každailytę M.Lozaraitis neslėpė nei nuo A.Baranovo, nei nuo stoties prostitučių, tačiau nei vienas iš žinojusiųjų jo paslapties neišdavė, nors tuomet, kaip dingusios be žinios A.Každailytės ieškojo gausios policijos pajėgos, o jos nuotraukas rodė visos žiniasklaidos priemonės.
Teismai buvo gailestingi
M.Lozaraitį ir A.Baranovą policijos pareigūnai sučiupo liepos 24 dieną. Tądien buvo rastas ir menininkės kūnas.
Pernai balandį anksčiau aštuonis kartus M.Lozaraičiui skyrė 16 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, tačiau vėliau apeliacinis teismas ją sumažino iki šešiolikos metų.
Penkis kartus anksčiau teistas A.Baranovas išsipirko lengviau – jis nuteistas kalėti keturis metus ir šešis mėnesius.
Abu vyrai taip pat buvo pripažinti pavojingais recidyvistais, tačiau apeliacinis teismas šį „titulą“ iš A.Baranovo atėmė.
Ar A.Každailytės nužudymo byla bus nagrinėjama iš naujo, LAT paskelbs lapkričio 20 dieną.