Sandros Grafininos nužudymu įtariamas britas išleistas į laisvę

2018 m. rugsėjo 3 d. 13:11
Dar papildyta
Lrytas.lt spėjimas, kad daugiau nei keturias savaites už grotų praleidęs savo žmonos šiaulietės 28 metų Sandros Grafininos nužudymu įtartas Didžiosios Britanijos pilietis 41 metų Nigelas Jeremy Macaulay gali būti išleistas į laisvę, pasitvirtino.
Daugiau nuotraukų (8)
Nusprendė išleisti į laisvę
Pirmadienio popietę Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Gabrielė Petkuvienė išplatino tokį pranešimą:
„Šiaulių apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Jūratė Tamašauskienė, vadovaujanti ikiteisminiam tyrimui dėl galimo 28-erių metų šiaulietės S.G. nužudymo, šiandien priėmė nutarimą dėl kardomųjų priemonių skyrimo įtariamajam M.N.J.
Nužudymu įtariamas vyras įpareigotas periodiškai registruotis policijos įstaigoje, neišvykti iš Šiaulių miesto ir iš vyro paimtas dokumentas.
Šios kardomosios priemonės skirtos po mėnesį trukusio vyro suėmimo siekiant užtikrinti netrukdomą ikiteisminį tyrimą“.​
Su žurnalistais kalbėtis nepanoro
Iš Šiaulių tardymo izoliatoriaus N.J.Macaulay lydimas savo advokato Eriko Pavlovičiaus išėjo pirmadienio popietę – 16 val. 15 min.
Vos išėjęs britas apsižvalgė ir, išvydęs būrį žurnalistų, pasuko į šoną. Greitu žingsniu priėjęs prie advokato automobilio N.J.Macaulay į jį įsėdo.
Bendrauti su žurnalistais britas nepanoro. Į visus klausimus jis atsakė dviem sakiniais: „Jokių komentarų. Esu labai pavargęs“.
Prašymo suimti nebeteikė
Požymių, kad beveik mėnesį už grotų praleidęs N.J.Macaulay netrukus įkvėps laisvės oro, stebint pareigūnų veismus pirmadienį buvo apstu.
Kokią kardomąją priemonę skirti nusikaltimu įtariamam asmeniui, sprendžia ikiteisminį tyrimą kontroliuojantis prokuroras. Dėl griežčiausios kardomosios priemonės (suėmimo) skyrimo prokuroras turi kreiptis į teismą.
Prašymas dėl suėmimo skyrimo ikiteisminio tyrimo teisėjui pateikiamas iš anksto. Kartu teisėjui pateikiami ir byloje surinkti duomenys, kad sprendimą priimsiantis teisėjas galėtų su jais susipažinti.
N.J.Macaulay atveju prokurorės prašymai dėl jo suėmimo ir suėmimo pratęsimo anksčiau teisėjui būdavo pateikiami net ne teismo posėdžio dieną, o gerokai anksčiau.
Šįkart prašymo dėl brito suėmimo pratęsimo teisme nebuvo gauta iki pirmadienio popietės. O N.J.Macaulay suėmimo terminas turėjo baigtis pimadienį 17 valandą.
Advokatui liepė atvykti į izoliatorių
Be to, N.J.Macaulay advokatui E.Pavlovičiui buvo išsiųstas pranešimas, kad jis pirmadienį turi atvykti ne į Šiaulių apylinkės teismą, kuriame galėtų būti svarstomas suėmimo pratęsimo klausimas, o 15 valandą pasirodyti Šiaulių tardymo izoliatoriuje, kur tuo metu buvo laikomas jo ginamasis.
Į tardymo įzoliatorių advokatas gali būti kviečiamas ir dėl jo ginamojo apklausos, tačiau žinant, kad šiuo metu N.J.Macaulay jokių parodymų neduoda, suabejota, kad tyrėjai sugalvotų vykdyti įtariamojo apklausą iki jo suėmimo termino pabaigos likus dviem valandoms.
Tikėtina, kad advokatas į Šiaulių tardymo izoliatorių buvo pakviestas dėl formalumų, kurių gali prireikti paleidžiant N.J.Macaulay į laisvę.
Prapuolė po kivirčo su vyru
Be žinios dingusios S.Grafininos paieška buvo paskelbta liepos 19 dieną, gavus jos sesers pareiškimą – sesuo tvirtino, kas su Sandra nebegali susisiekti nuo liepos 1 dienos.
Paaiškėjo, kad paskutinį kartą gyvą S.Grafininą žmonės matė būtent liepos pirmąją.
Į Šiaulius iš JAV grįžusi moteris tądien vakare buvo pastebėta vieno prekybos centro alkoholio skyriuje, kur ginčijosi su N.J.Macaulay.
Netrukus S.Grafininos paieškos byla virto tyrimu dėl nužudymo – rugpjūčio 4 dieną sulaikytam M.J.Macaulay pareikšti įtarimai dėl šiaulietės nužudymo.
Suėmimą pratęsė du kartus
Remdamasis tyrėjų surinktas duomenimis teismas rugpjūčio 6 dieną įtariamąjį leido suimti savaitei. Po to suėmimo terminas buvo pratęstas dar savaitei, o pasibaigus pastarajam terminui – dar dviem savaitėms.
Griežčiausią kardomąją priemonę sunkiu nusikaltimu įtartam britui skyręs ir ją du kartus pratęsęs Šiaulių apylinkės teismo ikiteisminio tyrimo teisėjas Mantas Liesis tvirtino, kad byloje yra svarbių duomenų, kuriuos reikia patikrinti. O būdamas laisvėje įtariamasis gali trukdyti tyrimui arba slapstytis.
N.J.Macaulay ginantis advokatas E.Pavlovičiaus tvirtino, kad byloje nesurinkta nieko tokio, kas leistų teigti, kad jo klientas yra kaltas.
„Kol kas byloje daugiau deklaratyvių frazių nei konkrečių duomenų. Su tokia byla, kokia yra dabar, nederėtų eiti net į pusiau teisinės valstybės teismą, nes ir ten ji subliūkštų“, – sakė advokatas.
Motiną pripažino nukentėjusiąja
Ikiteisminį tyrimą atliekantys pareigūnai yra paskyrę keturias DNR ekspertizes.
Viena ekspertizė jau atlikta ir ji, pasak E.Pavlovičiaus, palanki jo ginamajam.
Be žinios dingusios S.Grafininos kūnas, pareigūnų teigimu, nerastas.
Kad moteris yra nužudyta, faktiškai neabejojama.
Rugsėjo 2 dieną S.Grafininos motina buvo pripažinta nukentėjusiąja dukters nužudymo byloje.
Tai, pasak prokuratūros atstovės spaudai, padaryta, nes „ikiteisminio tyrimo metu surinkta pakankamai duomenų, leidžiančių pagrįstai manyti, kad B.G. (S.Grafininos motinai. – Red.) nusikalstama veika padaryta moralinė žala.“
Tokį prokurorų sprendimą N.J.Macaulay advokatas pavadino neteisėtu.
Išėjo į laisvę, bet liko įtariamuoju
Į laisvę išleistas N.J.Macaulay jam mestų įtarimų dėl žmonos nužudymo neatsikratė.
Britas ir toliau įtariamas įvykdęs sunkų nusikaltimą.
Sprendimo motyvų, kodėl beveik mėnesį laiko N.J.Macaulay taikyta kardomoji priemonė suėmimas buvo pakeista į tokias švelnias kardomąsias priemones, kaip dokumentų paėmimas, įpareigojimas periodiškai registruotis policijos įstaigoje ir neišvykti iš Šiaulių, pareigūnai nekomentavo.
Nuvylė ekspertų išvados?
N.J.Macaulay advokato teigimu, tai gali būti susiję su paskirtų DNR tyrimų išvadomis.
„Manau, kad ekspertų išvados nepateisino tyrėjų lūkesčių.
Aš teiravausi kriminalistikos specialistų Oksforde, kaip praėjus nemažam laiko tarpui galima gauti tikslius ekspertizių duomenis.
Man buvo atsakyta, kad po mėnesio iš paimto mėginio galima nustatyti nebent kraujo grupę“, – portalui lrytas.lt sakė E.Pavlovičius.
Iš tyrėjų akiračio nedings
N.J.Macaulay į laisvę galėjo būti išleistas ne tik dėl tyrėjų lūkesčius nepateisiniusių ekspertų išvadų, bet priešingai – tokiems įtarimams pasitvirtinus.
Jei tyrėjams pavyko gauti juos dominančių vertingų duomenų, o būdamas laisvėje įtariamasis nebegalės trukdyti tyrimui, ar jį įtakoti, tai laikyti britą už grotų nebėra tikslo – rinkti įkalčius galima ir jam būnant laisvėje.
N.J.Macaulay paleidimas į laisvę gali būti ir taktinis tyrėjų žingsnis.
Už grotų laiką leidžiantis ir advokato patarimu parodymų neteikiantis įtariamasis kokios nors apčiuopiamos naudos tyrimui suteikti negalėjo.
Neabejojama, kad į laisvę išleistas įtariamasis iš tyrėjų akiračio tikrai nedings.
 
sprendimasprokuratūraadvokatas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.