Prokurorė Renata Oželienė šio uždaro posėdžio metu planuoja sakyti baigiamąją kalbą, kurios metu pedagogei bus pasiūlyta bausmė. Vidurdienį paaiškėjo, kad prokurorė pasiūlė skirti auklėtojos padėjėjai realią 3 metų laisvės atėmimo bausmę, ją atliekant pataisos namuose. Taip pat siūloma uždrausti jai dvejus metus dirbti su vaikais.
Liudininkai pasakojo, jog auklėtojos padėjėja po prokurorės žodžių atrodė nustebusi, galbūt tikėjosi, jog bus pasiūlyta lygtinė ar kita su kalėjimu nesusijusi bausmė.
Smarkiai apsinuodijęs vaikas buvo pristatytas į klinikas ir ten gaivintas beveik parą. Mažylio motinai Leonorai B. medikai pareiškė, kad jis galėjo ir nenubusti.
Bylos apimtis didelė – teko atlikti nemažai ekspertizių, po kruopelę kaupti įrodymus.
Pareigūnai tvirtina surinkę svarius įkalčius – vien tik kaltinamasis aktas susideda iš 87 lapų.
Vaiko organizme – psichotropiniai vaistai
Medikams įtarus apsinuodijimą psichotropinėmis medžiagomis, berniuko artimieji užsakė specialų testą. Rezultatai šeimą šokiravo – mažylio organizme buvo aptikta benzodiazepinų grupės vaistų, slopinančių centrinę nervų sistemą.
Teismo proceso metu buvo apklausti Kauno klinikų medikai, budėję nelaimės dieną ligoninėje.
Parodymus teisme davę darželio darbuotojai apie Jeleną G. atsiliepė teigiamai ir dėl nelaimės kaltę vertė berniuko šeimai.
Nors mažylio artimieji patyrė stresą, jo sveikatai buvo kilęs didelis pavojus, iki šiol jie nesulaukė net atsiprašymo.
Teisme taip buvo apklausti berniuko tėvai, seneliai, brolis ir kiti artimieji – parodymus davė apie 30 žmonių.
Šeimos nariai matė iš darželio į namus pristatytą leisgyvį mažylį, kvietė greitąją pagalbą, budėjo prie jo ligoninėje. Savo išgyvenimus jie prisiminė ir teismo salėje.
„Tai yra stiprūs receptiniai raminamieji medikamentai.
Tokių cirkų, galbūt krečiamų darželyje, per savo ilgametę praktiką dar nebuvau matęs. Nesuvokiama sveiku protu“, – po berniuko pristatymo į ligoninę piktinosi Kauno klinikų Vaikų klinikos vadovas Rimantas Kėvalas.
Kilus triukšmui dėl vaistais apsinuodijusio vaiko, auklėtojos padėjėja buvo atleista iš darbo.
Vaistais migdė vaiką?
Judraus būdo mažylio mama įtaria, kad darželio darbuotoja davė jam stiprių raminamųjų siekdama užmigdyti per popietės miegą.
„Mane įskaudino darželio administracijos elgesys. Niekas net neatsiprašė, nepranešė apie nelaimę. Priešingai, buvau apkaltinta, kad mano namuose berniukui buvo duota vaistų“, – neslėpė pasipiktinimo Leonora B.
Pasak mamos, tokie žmonės kaip Jelena G. negali dirbti su vaikais: „Tai, kas įvyko, yra baisu. Jei vaikas judrus, taip elgtis jokiu būdu negalima“.
Ikiteisminis tyrimas dėl incidento darželyje „Bitutė“ truko daugiau nei metus.
Pedagogė kaltę neigė
Auklėtojos padėdėja patraukta baudžiamojon atsakomybėn dėl lenkimo mažametį vartoti psichotropines medžiagas ir jo sveikatos sutrikdymo. Už tai gresia iki 10 metų nelaisvės.
Tyrimo metu buvo atlikta nemažai ekspertizių. Išaiškėjo, kad tos pačios grupės vaistus, kuriais apsinuodijo vaikas, vartojo ir įtariamoji.
Auklėtojos padėdėja tvirtino esanti nekalta. Esą ji nedavusi vaikui vaistų.
Teisiama pedagogė, kaip ir jos kolegės, kaltę vertė mažylio šeimos nariams – esą vaistai pas berniuką galėjo atsidurti tik namuose.
Su tuo kategoriškai nesutiko mažamečio motina – niekas iš namiškių tokių vaistų nevartoja, tad jie net atsitiktinai negalėjo patekti vaikui į rankas.
Melo detektoriaus vengė
Į pareigūnų akiratį buvo patekusios ir dvi „Bitutės“ auklėtojos, tačiau įtarimai joms nebuvo pareikšti.
Pedagogėms buvo pasiūlyta pasitikrinti vadinamuoju melo detektoriumi – poligrafu, tačiau jos atsisakė.
„Bitutės“ administracijos atstovai po apsinuodijimo gynė į policijos akiratį pakliuvusias pavaldines, o paskui nuo žiniasklaidos atsitvėrė tylos siena.
„Nemanau, kad darbuotojos galėjo taip pasielgti. Jos yra atsakingos, kvalifikuotos. Galbūt įvyko nesusikalbėjimas“, – iškart po įvykio naujienų portalui lrytas.lt pasakojo darželio direktorės pavaduotoja Audronė Karklelienė.
„Bitutės“ direktorė Ritutė Širmulienė ir jos A.Karklelienė buvo linkusios atmesti versiją, kad pedagogės vaistus pasidėjo matomoje vietoje, o vaikas joms nematant juos įsidėjo į burną.
Iš darželio – į ligoninę
Skandalas įsiplieskė 2016 metų spalio 26 dieną, kai Leonora B. nuvežė vaiką į darželį.
Moteris vaiką į „Bitutę“ atvedė 9 valandą, o atvyko pasiimti apie 15 valandą.
Anksčiau motina išsiveždavo vaiką apie vidurdienį, bet tą trečiadienį pirmą kartą paliko ilgiau, kad vaikas darželyje po pietų galėtų pamiegoti.
Atvykus motinai berniukas, visuomet būdavęs guvus ir linksmas, buvo pasikeitęs neatpažįstamai – tapo visiškai vangus, nereagavo į motinos žodžius, nerodė jokių emocijų.
Vaikas pats netgi nepajėgė mašinoje atsisėsti į kėdutę. Jis atrodė tarytum smarkiai apsvaigęs, vos pastovėjo ant kojų.
Mažylis buvo skubiai nuvežtas į Kauno klinikas. Policijos pareigūnai darželyje atliko kratas, jų metu psichotropinių vaistų aptikta darbuotojos rankinėje. Personalui į darželius draudžiama neštis tokius medikamentus.
Po skandalo berniukas buvo perkeltas į kitą darželį.
Įtarimų kilo ir kitai mamai
Iškilus į viešumą Leonoros B. sūnaus apsinuodijimo istorijai, atsiliepė dar viena moteris – jos guvaus būdo dukra taip pat po vieno apsilankymo „Bitutėje“ tapo mieguista ir vangi, beveik nereagavo į aplinką.
Motina įtarė, kad mergaitei buvo duodama vaistų, tačiau įrodyti šio fakto nepavyko.
Vaikas buvo perkeltas į kitą darželio grupę – po to bėdų dėl jo būklės neiškilo.