Pas Pravieniškių „bachūrus“ – kratos, slėptuvė anksčiau rasta ir „pupytės“ meilužio kameroje

2018 m. rugpjūčio 9 d. 21:58
Atnaujinta
Netvarka šalies kalėjimuose, regis, pasiekė aukščiausią tašką – siaubingą situaciją bandoma pataisyti, atliekami netikėti reidai, stiprinama kriminalinė žvalgyba, tačiau išaiškėja vis naujų prastos kalinių kontrolės, jų nusikaltimų, tarpusavio smurto ir žeminimo faktų.
Daugiau nuotraukų (108)
Ketvirtadienį Pravieniškių pataisos namų 2-jame sektoriuje nuo pat ankstaus ryto atliekamos masinės kratos, ieškant paslėptų draudžiamų daiktų, vidurdienį į šią įstaigą atvyko teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.
„Kratos vyko nuo pat ryto“, – naujienų portalui lrytas.lt pranešė Kalėjimų departamento atstovė spaudai Simona Banėnienė.
Nesugeba susitvarkyti
Prasidėjus kratoms, žurnalistus pasitiko vienas nuteistųjų, dirbantis 2-jame sektoriuje.
Vyras neslėpė, jog egzistuoja kalinių kastos. Vadinamųjų „bachūrų“ šiame sektoriuje – daugiau nei 100, o bendras nuteistųjų skaičius viršija 980.
„Mūsų beveik 10 kartų daugiau, bet nesutvarko. Juos reikia atskirti, ir bus tvarka“, – pasakojo kalinys.
Pasirodžius pareigūnams, „bachūrų“ daiktai gulė ant svarstyklių – pagal nustatytą tvarką jie negali viršyti 30 kilogramų.
Tačiau šių aukštesnės kastos atstovų manta svėrė gerokai daugiau, atsakingi kalėjimo darbuotojai to iki kratos nebuvo sukontroliavę.
Talkino ir keturkojai
„Bachūrų“ daiktai ketvirtadienį buvo sveriami kalėjimo kieme, o jų patalpose tuo metu vyko kratos.
Pareigūnai krėtė daiktus, maistą, patalynę, pasitelkę kinologus su tarnybiniais šunimis – keturkojai padėjo aptikti slaptavietes.
Apsilankyta ir kameroje, kurioje anksčiau gyveno ir garsus Kauno Agurkinių gaujos narys, prieš keletą metų Kaune nušautas muzikos grupės „Naujosios pupytės“ atlikėjos Vitos Jakutienės meilužis Deimantas Bugavičius. Žmogžudystė buvo įvykdyta, jam išėjus į laisvę.
Ši patalpa yra patrauklesnė už daugelio „paprastų“ kalinių – gražesnės sienos, geresni baldai, yra naujos užuolaidos, paveikslai, iš jų vienas net erotinis. Anksčiau joje po grindimis buvo aptikta slėptuvė su telefonais, anabolikais ir kitais draudžiamais daiktais.
„Telefonai dažniausiai permetami, bet tikrai nesakau, kad jų neįneša ir pareigūnai. Yra ir tokių atvejų“, – pasakojo laikinasis Pravieniškių pataisos namų direktorius Dainius Sušinskas.
Ketvirtadienį per kratas pas kalinius aptikti 55 litrai raugo, 1 litras alkoholio, 8 telefonai, 2 SIM kortelės, laisvųjų rankų įranga.
Ar padės nauji žingsniai?
Pravieniškių pataisos namuose apsilankęs teisingumo ministras E.Jankevičius surengė spaudos konferenciją ir joje pristatė įkalinimo įstaigų laukiančias naujoves.
Nuo šios dienos operatyviai veiks Viešojo saugumo tarnybos (VST) būriai, kurie padės palaikyti tvarką Pravieniškėse ir kitose įstaigose.
Pavyzdžiui, Pravieniškių, Alytaus ir Marijampolės pataisos namuose nuolat budės po aštuonis VST pareigūnus, o savaitgaliais jų skaičius padvigubės.
Agresyvūs, aukštesniai kastai save priskiriantys kaliniai bus perkeliami į kitas kameras Pravieniškėse arba išvis iškeliami į kitas įkalinimo įstaigas. Svarbiausias tikslas – išskaidyti vadinamuosius „bachūrus“, kad jie negalėtų daryti įtakos.
Pravieniškių pataisos namuose persikėlimai prasidės jau kitą savaitę – dalis kalinių bus įkurdinta mažesnėse kamerose. Jose yra iš viso 360 vietų.
Bus stiprinama kriminalinė žvalgyba, planuojama mažinti įkalinimų įstaigų administracijos darbuotojų skaičių, didinti pareigūnų pajėgas.
Postas smarkiai sudrebėjo
Pasklidus informacijai apie netvarką, smarkiai ėmė klibėti Pravieniškių pataisos namų vadovo D.Sušinsko, kitų įkalinimo įstaigų galvų kėdės.
Pavyzdžiui, D.Sušinskas skelbė, kad liepos pabaigoje pavyko užkardyti Pravieniškių kolonijoje planuotą „Jūros šventę“, kurios metu žeminami kaliniai, tačiau Teisingumo ministeriją gavo jo žodžius paneigiantį vaizdo įrašą.
E.Jankevičius praėjusią savaitę pareiškė, kad pasitvirtinus įrašo autentiškumui atsakingi pareigūnai bus atleisti: „Tada išaiškėtų, kad D.Sušinsko žodžiai yra akivaizdus melavimas į akis valstybei ir visuomenei.“
Pravieniškių kalėjimas nuolat minimas dėl vadinamųjų „bachūrų“ siautėjimo – faktiškai jie valdo įkalinimo įstaigą, gauna draudžiamų daiktų, smurtauja prieš silpnesnius kalinius, o kai kurie pareigūnai, turintys palaikyti tvarką, jiems pataikauja.
Tačiau netvarka akis bado ir kitose kalinimo įstaigose – pavyzdžiui, daugelį metų nesugebama sutramdyti iš kalėjimų aukoms skambinančių telefoninių sukčių.
Kaliniai naudojasi telefonais, internetu, gauna alkoholio, narkotikų ir kitų uždraustų vaisių, pradedami ikiteisminiai tyrimai dėl tarpusavio smurto atvejų. 
Įžūlumo viršūnė  kalinių filmas
Tačiau įžūlumo viršūnė pasiekta birželio viduryje Kybartų pataisos namuose, kai kaliniai kameroje girtaudami gyrėsi, kaip jiems viskas prieinama, ir savo filmuką netgi tiesiogiai transliavo internete.
Po šio skandalo posto neteko laikinasis Kybartų PN direktorius Rimantas Zaikauskas. Tačiau šalies kalėjimuose kaskart išaiškėja naujų netvarkos detalių – susidaro įspūdis, kad sustabarėję darbuotojai tingi ką nors keisti, o kai kurie galbūt yra ir tepami kyšiais.
Šiuo metu dėl Kybartų pataisos namuose transliuoto filmuko dar nebaigtas tarnybinis patikrinimas, iš darbo gali būti atleisti ar gauti švelnesnių nuobaudų devyni tą dieną budėję pareigūnai. Jiems gresia ir baudžiamoji atsakomybė. 
„Po įvykių Kybartų pataisos namuose Kalėjimų departamentas inicijavo viešo ir neviešo pobūdžio priemones visose įkalinimo įstaigose, todėl specialūs jungtiniai pataisos pareigūnų būriai kas savaitę (dar ir dabar tęsiamos priemonės) vykdė šimtus kratų ir tikrino tūkstančius įeinančių bei išeinančių iš įkalinimo įstaigos.
Vidutiniškai per savaitę visose pataisos įstaigose buvo randama apie 60 litrų alkoholio raugo ir alkoholio, per 100 mobiliųjų telefonų ir SIM kortelių.
Pastebima, kad priemonės duoda rezultatų – jaučiamas mobiliųjų telefonų poreikis, dėl to kyla nuteistųjų nepasitenkinimas, grasinama skundais”, – naujienų portalui lrytas.lt pranešė Kalėjimų departamento atstovė spaudai S.Banėnienė.
Patikrinimai dažnėja
Pasak S.Banėnienės, netikėtų patikrinimų, kratų skaičius didėja: vien tik per pirmąją savaitę po įvykių Kybartų pataisos namuose jų teritorijoje buvo atliktos 59 patalpų kratos ir apžiūros, 159 nuteistųjų asmens kratos, 35 papildomi patikrinimai, ar asmenys nevartojo alkoholio arba psichotropinių medžiagų.
Kratų metu rasti 8 mobilieji telefonai, 32 litrai alkoholio raugo.
Kitą savaitę Kybartuose atliktos 74 kratos, 139 asmenų patikrinimai. Rasta 30 litrų alkoholinio raugo, 2 mobilieji telefonai.
Raugą slėpė prausyklos ventiliacinėse angose, skalbyklų, virtuvėlių patalpose. Mobilieji telefonai slepiami slėptuvėse po grindimis, šaldytuvuose, šalia šiukšlių dėžių.
„Laisvės atėmimo vietų įstaigų veiksmai, siekiant užtikrinti griežtesnę nuteistųjų elgesio kontrolę, yra analizuojami, informacijos apimtys – didelės. Priemonės tęsiamos“, – tvirtino S.Banėnienė.
Planuojama įkalinimo įstaigų vadovus keisti nesisteminiais žmonėmis, didinti kriminalinės žvalgybos pajėgas, agresyvius, nusikalsti linkusius kalinius išskaidyti, perkelti iš vieno kalėjimo į kitą, įvesti kamerinio tipo pokyčius, kad vienoje patalpoje gyventų ne keliasdešimt, o po 1 ar 2 nuteistuosius.
kratoskalėjimaiBetvarkė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.