Iš kredito unijos „Žemaitijos iždas“ buvo pasisavinta beveik 150 tūkstančių eurų. Tai nustatyta per ikiteisminį tyrimą.
Kaltinimai dėl šio nusikaltimo pateikti faktiniam administracijos vadovui G.Sabeckiui ir jam padėjusiai kasininkei-vadybininkei.
Praėjusių metų pradžioje paaiškėjus tikrajai finansinei kredito unijos padėčiai teko skelbti bankrotą.
Tiesa, indėlininkų pinigai buvo apdrausti – Medicinos bankas dviem šimtams žmonių išmokėjo 1,6 mln. eurų kompensacijų.
„Žemaitijos iždas“ jau oficialiai bankrutavo, o dabar Šiaulių apygardos teisme baigiama nagrinėti bankroto byla.
Pinigai buvo išgaravę
2012 metų kovą įkurtos kredito unijos „Žemaitijos iždas“ bėdos prasidėjo pernai sausį, kai planinį patikrinimą surengė Lietuvos banko darbuotojai.
Ši kredito įstaiga oficialiai buvo deklaravusi 1,7 mln. eurų sukauptą turtą, o pagal šį rodiklį Lietuvoje buvo 69-a iš 73 kredito unijų.
Sausio 16-ąją atlikus patikrinimą paaiškėjo, kad išgaravo daugiau nei 100 tūkstančių eurų. Seife, už kurį buvo atsakingas G.Sabeckis, aptikta vos 95 euro centai.
Po tokio akibrokšto nutarta stabdyti padalinius Telšiuose, Plungėje ir Mažeikiuose turėjusios kredito unijos veiklą, taip pat kreiptis į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą (FNTT).
Veikė pagal paprastą schemą
Tyrėjai išsyk pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo.
Kratos buvo atliktos Telšiuose, Vilniuje, Plungėje – ne tik kredito unijos patalpose, bet ir atsakingų darbuotojų namuose, automobiliuose.
Per kratas paimti apskaitos dokumentai, kompiuterinės laikmenos ir kita svarbi informacija leido įtarti, kad po Lietuvos banko specialistų apsilankymo kredito unijoje buvo perrašinėjami buhalterinės apskaitos dokumentai, įformintos ūkinės operacijos, kurių iš tiesų nebuvo.
Tyrėjai išsiaiškino, kad nuo 2016 m. kovo iki 2017 m. gruodžio G.Sabeckis pasisavino beveik 120 tūkstančių eurų.
Vienas kredito unijos steigėjų ir tikrasis vadovas gyventojams žadėdavo padidinti jų pajus ir paimdavo tūkstantines sumas.
Bylos duomenimis, buvo veikiama pagal paprastą schemą – indėlininkams nežinant dokumentuose buvo rodoma, kad sutartys nutrauktos, o grynieji buvo pasisavinami.
Pamalonino ir sūnų
FNTT nustatė, kad kredito unija pinigus skyrė pastato remontui, bet jie nukeliaudavo į G.Sabeckio sūnaus namo statybas. Už „Žemaitijos iždo“ surinktus pinigus buvo perkami langai, įrengtas namas.
Negana to, iš seifo paslapčia išgaravo beveik 40 tūkstančių eurų.
Unijos vadovas G.Sabeckis lėšų pasisavinimą įformino kaip skolinimą išrašant gyventojams vekselius.
Be to, įtariama, kad jis pasisavino 30 tūkstančių eurų, kai savo nekilnojamojo turto nuomos bendrovei gavo dvi paskolas.
Baudžiamasis kodeksas už tai numato laisvės atėmimą iki 10 metų.
Bankrotas – jokia naujiena
Telšių smulkaus ir vidutinio verslo asociacijos prezidentas ir šio rajono Greitosios medicinos pagalbos centro direktorius G.Sabeckis jau yra turėjęs reikalų su bankroto administratoriumi.
Šis vyriškis, kaip konkurso „Mis Telšiai 2012“ organizatorius, buvo įkūręs bendrovę „Ginsa“, kuriai po poros metų buvo iškelta bankroto byla, o 2015-aisiais ji buvo likviduota.
G.Sabeckį išgarsino ir skandalas dėl telšiškių šeimos įsigyto nekilnojamojo turto. 2017 m. kovą jie per agentūrą „Telšių nekilnojamas turtas“ už 13 tūkstančių eurų įsigijo butą, jį suremontavo, bet mėnesių mėnesius negalėjo oficialiai notariškai įforminti šio sandorio.
Šeimai būstą aprodė ir nekilnojamojo turto įmonės vadovu prisistatė tas pats G.Sabeckis, vėliau padavęs ir buto raktus.
Vėliau paaiškėjo, kad telšiškiai pirko areštuotą būstą, nes jau buvo paskelbtas bankrotas kredito unijai „Žemaitijos iždas“.
Ir ikiteisminiai tyrimai, ir bankrotai
Kredito unijos FNTT akiratyje atsiduria ne pirmą kartą.
Pastaruoju metu dėl jų veiklos baigti keturi ikiteisminiai tyrimai, dar šeši tyrimai tęsiami.
Bendra nusikalstamu būdu iš kredito unijų gauta suma viršija 21,7 mln. eurų.
2013–2014 m. Lietuvoje bankrutavo penkios kredito unijos, o 2015 m. net 23 šios įstaigos dirbo nuostolingai.