Nuteistoji taip pat privalės atlyginti 40,4 tūkst. eurų ieškinį Valstybinei ligonių kasai.
Tyrėjai išsiaiškino, kad kaunietė daug kartų leido cheminę medžiagą formaliną savo vaikui, kuris dėl injekcijų sukeltų komplikacijų mirė.
Kraupus nusikaltimas, kuriuo buvo įtariama I.Bogovičienė, pašiurpino net ilgametę patirtį turinčius teisėsaugos pareigūnus. Niekur nedirbanti, praeityje už vagystę ir dokumento klastojimą teista moteris rinko paramą savo kūdikiui gydyti.
Tačiau vėliau išaiškėjo, kad 1 metų ir 1 mėnesio berniukui po oda buvo leidžiamas formalinas.
Susidūrė su itin reta situacija
„Tai neeilinė byla tiek dėl situacijos neįprastumo, tiek dėl įrodymų rinkimo ypatumų“, - kalbėjo kaltinimą palaikiusi Kauno apygardos prokurorė Auksė Lipkevičienė. Ji siūlė teisiamajai skirti 19 metų laisvės atėmimo bausmę.
Pasak prokurorės, teismas atsižvelgė į nusikaltimo sunkumą ir teisiamajai nustatytą psichikos sutrikimą.
Teisme liudiję medikai tvirtino, kad tokie yra atvejai itin reti. Tyrimą apsunkino aplinkybė, kad nebuvo galimybių atlikti mirusio kūdikio skrodimo, todėl teko vadovautis medicinos įstaigų pateiktais dokumentais.
„Visada skaudu, kai kenčia bejėgis kūdikis ir tą skausmą sukelia gyvybę jam suteikęs žmogus“, - kalbėjo A.Lipkevičienė.
Vaizdas – lyg iš siaubo filmo
2012-ųjų birželį Vilniaus Santaros klinikoje užgesusio 1 metų 1 mėnesio berniuko mirties aplinkybės pradėjo aiškėti tik po trejų metų, kai Kauno klinikų medikus nustebino keisti sutapimai, ir jie įtarimais pasidalino su kriminalistais.
Šioje gydymo įstaigoje kūdikis buvo gydomas beveik iškart nuo gimimo, tačiau medikams niekaip nesisekė nustatyti tikslios diagnozės ir pritaikyti veiksmingo gydymo. Negelbėjo net vienoje Vokietijos klinikoje atlikti tyrimai bei šios šalies specialistų konsultacijos.
Kūdikiui atsiverdavo didelės ilgai negyjančios žaizdos. Svarstyta, kad galbūt berniuką kankina kraujo krešumo ligos arba itin reta alergijos forma.
„Vaizdas buvo kraupus – kūdikio audiniai tiesiog krito nuo kaulų, medikams teko amputuoti porą pirštų“, – pasakojo viena Kauno klinikų medikė.
Rinko paramą gydymui
Tuo metu berniuko motina I.Bogovičienė įvairiais būdais pradėjo rinkti lėšas sūnaus gydymui. Moteris dalyvavo net populiarioje televizijos laidoje, kurios metu pasakojo apie užgriuvusius sunkumus.
Susigraudinę gyventojai dosniai aukojo – I.Bogovičienė surinko daugiau kaip 10 tūkstančių, skaičiuojant eurais.
Kaunietė aiškino, kad šie pinigai reikalingi sūnaus gydymui, kalbėjo apie planus išvykti į užsienio kliniką, kurios darbuotojai esą galėtų pagelbėti.
Berniuką gydė ne tik Kauno klinikų, bet ir Vilniaus Santaros vaikų ligoninės medikai. Sostinėje berniuko gyvybė ir užgeso 2012 metų birželio 4-ąją nuo sepsio, kurį sukėlė per negyjančias žaizdas pakliuvusi infekcija.
Padėjo medikų pastabumas
Atskleisti šiurpų nusikaltimą padėjo Kauno klinikų specialistų pastabumas ir gera atmintis. 2015-ųjų pavasarį gydymo įstaigoje atsidūrė moteris, kuri kentėjo nuo tų pačių simptomų, kaip ir anksčiau gydytas berniukas.
Paaiškėjo, kad tai – vaiko motina I.Bogovičienė. Moteriai nieko nežinant tyrėjai atliko labai didelį darbą – apklausė gausybę liudininkų, medikų, pateikė svarbius klausimus ekspertams ir gavo jų išvadas. Įtariamoji visą laiką buvo akylai stebima.
„Viskas šioje istorijoje vyko atvirkštine tvarka, tačiau iš lėto pradėjo ryškėti tikrasis paveikslas“, – kalbėjo tyrimui artimas šaltinis. Dėl bylos ypatumų apie ją net porą metų nebuvo viešai skelbiama jokia informacija.
Pavyko nustatyti, kad tiek berniukui, tiek jo motinai žaizdos atsiverdavo nuo formalino, leidžiamo po oda. Ši cheminė medžiaga dažniausiai naudojama dezinfekavimui.
Pavyko nustatyti, kad tiek berniukui, tiek jo motinai žaizdos atsiverdavo nuo formalino, leidžiamo po oda. Ši cheminė medžiaga dažniausiai naudojama dezinfekavimui.
I.Bogovičienė buvo sulaikyta ir suimta. Turima duomenų, kad jauna moteris formaliną sūnui leido net tuo metu, kai jis buvo gydomas ligoninėje. Dėl nesuprantamų priežasčių kaunietė tokiu pačiu būdu žalojo ir save.
Psichiatrams nekilo abejonių
Sulaikius I.Bogovičienę prokurorai iškart paprašė atlikti psichiatrinę eksprtizę. Medikai ilgai stebėjo ir tyrė moterį, kuriai buvo skirta stacionari ekspertizė, o vėliau pateikė išvadą, kad ji gali atsakyti už savo veiksmus.
Ekspertai nustatė nedidelių kaunietės sveikatos sutrikimų, tačiau jie netapo kliūtimi Kauno apygardos prokurorams perduoti bylą į teismą. Tai ir buvo padaryta.
I.Bogovičienės gynėjas teismo proceso metu prašė atlikti pakartotinę psichiatrinę ekspertizę Lietuvoje ar užsienyje, tačiau prašymas buvo atmestas.
Iš Šakių kilusi I.Bogovičienė anksčiau jau buvo teista už vagystę, klastojimą. Kartais ji susirasdavo darbą, turėjo pastogę.