Dar du piktnaudžiavimo byloje kaltinami medikai – Kauno klinikinės ligoninės gydytojas Artūras Šulnius ir slaugytoja Salomėja Skersienė – jau buvo apklausti viename ankstesnių teismo posėdžių.
Tiesa, iki pietų pavyko apklausti tik K.Grigonį, o po pietų įvykp G.Abeciūno apklausa. D.Gineikaitės veikiausiai apklausti ketvirtadienį nepavyks.
Apklausus visus kaltinamuosius, bus sakomos baigiamosios kalbos ir skelbiamas nuosprendis.
Pareigūnų duomenimis, Kaune avariją sukėlusi ir į alkoholio matuoklį 1,66 promilės (vidutinis girtumo laipsnis) įpūtusi D.Gineikaitė mėgino užglaistyti skandalingą istoriją ir ieškodama pagalbos karštligiškai skambino daugybei pažįstamų, įtakingiems veikėjams.
Buvęs Nacionalinės žemės tarnybos Viešųjų ryšių skyriaus vadovas Audrius Gelžinis praėjusiame teismo posėdyje ir ikiteisminio tyrimo metu papasakojo apie avarijos išvakarėse vykusį valdininkų vakarėlį sostinės vyno restorane, kuriame dalyvavo ir D.Gineikaitė. Jis vyko apie penkias valandas.
NŽT vadovės ir tuomečio jos patarėjo, buvusio vidaus reikalų ministro Gintaro Furmanavičiaus pokalbius slapta legaliai įrašinėjo teisėsauga dėl kitų galimai nešvarių reikalų.
Vėl buvo gaištamas laikas
Kovo mėnesį S.Skersienės byla buvo išskirta, nes dėl ligos ji negalėjo dalyvauti procese. Ketvirtadienį ji atvyko į posėdį, todėl byla vėl buvo sujungta.
Posėdžio pradžioje S.Skersienės ir A.Šulniaus advokatas A.Jokūbauskas prašė atidėti bylos svarstymą, o vėliau pakartotinai apklausti kai kuriuos liudytojus, kurių apklausose slaugytoja sirgdama nedalyvavo.
Kol buvo svarstomi prašymai, kol teismas dėl jų tarėsi ir specialiai S.Skersienei pagarsino jai nedalyvaujant apklaustų žmonių parodymus, praėjo daugiau nei pusantros valandos.
Tai jau ne pirmas kartas, kai advokatai apipila teismą prašymais, kurie vėliau atmetami.
Teisėjų kolegijai atmetus A.Jokūbausko prašymus, buvo apklaustas vienas kaltinamųjų K.Grigonis.
Liepė mandagiai aptarnauti
G.Abeciūnas, sulaukęs D.Gineikaitės skambučio, surinko savo pavaduotojo K.Grigonio numerį. Pastarasis tuo metu su šeima vaikščiojo po „Akropolį“.
„Direktorius man sakė, jog policija sustabdė jo pažįstamą D.Gineikaitę, ji pripūtė, todėl ligoninėje reikia paimti jos kraujo, mandagiai ir tinkamai aptarnauti. Tos moters aš nepažinojau“, – kalbėjo pavaduotojas.
K.Grigonio tvirtinimu, G.Abeciūnas nereikalavo atlikti jokių neteisėtų veiksmų.
Pavaduotojas apie būsimą direktoriaus pažįstamos atvykimą pranešė gydytojui A.Šulniui, kuris tuo metu budėjo ligoninėje.
K.Grigonis pavaldinio taip pat prašė mandagiai aptarnauti D.Gineikaitę.
Pavaduotojas esą norėjo, kad viešnia nereikštų pretenzijų dėl netinkamo priėmimo.
„Nereikalavau sukeisti kraujo ar daryti ką nors kita, kas prieštarauja įstatymams“, – tikino kaltės nepripažįstantis K.Grigonis.
Prokuroro Dariaus Stankevičiaus paklaustas, ar dažnai jam tenka sulaukti skambučių dėl atvykstančių kraujo duoti pacientų, K.Grigonis pripažino, kad toks atvejis – pirmas.
Sutiko su viskuo
G.Abeciūnas pasakojo, kad jam paskambinusi D.Gineikaitė buvo labai susijaudinusi, ji tikino, kad negalėjo tiek pripūsti į alkotesterį, rašė BNS.
Jis sakė pasiūlęs D.Gineikaitei vykti į priklausomybių ligų centrą, bet suabejojo, ar ten kraujas bus paimtas pakankamai greitai.
„Visi mano sakymai D.Gineikaitei buvo tikslu ją nuraminti. Iš pokalbio supratau, kad ji norėjo, kad už ją duotų kitas asmuo. Su viskuo sutikau, kad ji būtų rami“, – teigė G.Abeciūnas.
D.Gineikaitė savo ruožtu teigė, kad ši iniciatyva kilo G. Abeciūnui.
„Paskambinęs K. Gigoniui pasakiau, kad aptarnautų greitai, mandagiai pagal procedūras. (...) Ką mes kalbėjome su D. Gineikaite, ne tik neketinau atlikti tokių veiksmų, bet ir nebuvo planuota to daryti“, – teigė jis.
Ligoninėje kilo sujudimas
Girtumo slėpimo afera įvyko šeštadienį – nors savaitgalį apie tai skambėjo visa žiniasklaida, K.Grigonis aiškino iki pirmadienio nieko nežinojęs.
Pirmadienį po susirinkimo G.Abeciūnas jam pasakė, kad kilo triukšmas.
Tą pačią dieną K.Grigonis bendravo ir su gydytoju A.Šulniumi.
„Gydytojas ėmė nerišliai pasakoti apie D.Gineikaitės kraujo paėmimą, klausė, ar jis nebus atleistas iš darbo. A.Šulnius buvo susijaudinęs, aš nesupratau, apie ką jis kalba“, – dėstė Kauno klinikinės ligoninės direktoriaus pavaduotojas.
„A.Šulnius byloje nurodė, kad jūs leidote suprasti, jog patiriate spaudimą. Kaip tai suprasti?“ – K.Grigonio pasiteiravo teismas. Pavaduotojas į tai atsakė: „Nežinau.“
Atsivėrė ligoninės durys
D.Gineikaitė ir ligoninės vadovai savo kaltės iki šiol nepripažino, nepaisydami pokalbių telefonu įrašų ir kitų teisėsaugos surinktų įrodymų.
Bylai pasiekus teismą, visuomenė sužinojo, koks platus pažinčių ratas supo Nacionalinės žemės tarnybos vadovę: ji ne tik bendravo sy G.Furmanavičiumi, bet ir tuomečiu koncerno „MG Baltic“ šulu Raimondu Kurlianskiu, vėliau įkliuvusiu liberalo Eligijaus Masiulio korupcijos byloje, kitais solidžias pareigas einančiais vyrais.
NŽT vadovės apdaužyto automobilio vairuotojas Adomas S. tvirtino, jog po avarijos ji lakstė su telefonu, prašė pašnekovų padėti.
D.Gineikaitė paskambino ir tuomečiam Kauno klinikinės ligoninės vadovui G.Abeciūnui, su kuriuo pažįstama dar nuo tų laikų, kai Kauno savivaldybėje dirbo juriste.
G.Abeciūnas ne darbo dieną, šeštadienį, nedelsdamas susisiekė su savo pavaduotoju K.Grigoniu, o pastarasis paskambino ligoninės Priėmimo skyriuje budinčiam tiesioginiam pavaldiniui gydytojui A.Šulniui.
Nesutikdama su policijos alkoholio matuoklio rodmenimis D.Gineikaitė nuvyko į Kauno klinikinę ligoninę, ten davė kraujo du kartus – tą pačią dieną ir kitą rytą, jau išsiblaiviusi.
Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai aptiko du D.Gineikaitės kraujo mėginius: viename buvo alkoholio, o kitame – ne. Po to mėginiai greičiausiai būtų buvę sukeisti: paliktas švarus mėginys, o tas, kuriame yra promilių, sunaikintas.
Pareigūnų duomenimis, kraujo mėginių sukeitimo aferoje dalyvavo ir slaugytoja S.Skersienė. Mėginys su promilėmis aptiktas prie jos namų Kauno rajone esančioje šiukšliadėžėje.
Praėjus dviem dienoms nuo avarijos A.Šulnius pareigūnams teigė, jog jam paskambinęs K.Grigonis leido suprasti patiriantis ligoninės direktoriaus G.Abeciūno spaudimą, nes reikia padaryti taip, kad D.Gineikaitės kraujyje nebūtų rasta alkoholio.
A.Šulnius iš pokalbio su K.Grigoniu suprato, kad jis D.Gineikaitei turės padėti.
Atvykusi į ligoninę D.Gineikaitė pabrėžė A.Šulniui, kad viskas suderinta su Kauno klinikinės ligoninės vadovybe – direktoriumi G.Abeciūnu ir K.Grigoniu.
Tiesa, A.Šulnius po kurio laiko pakeitė parodymus, o ligoninės vadovai tikino, jog jis veikęs savarankiškai.
Kilus skandalui D.Gineikaitė buvo atleista iš NŽT vadovo pareigų, vėliau buvo atleistas ir G.Abeciūnas.
Avarija įvyko 2015 metų gruodžio 19 dieną, tačiau byloje taškas dar nepadėtas. Ilgai truko ikiteisminis tyrimas.