Mažamečio, bejėgiškos būklės savo šeimos nario nužudymu kaltintai jaunai moteriai grėsė ilgi nelaisvės metai, tačiau teismo salę D.Kripaitė paliko pakilios nuotaikos – šiaulietei į pataisos namus keliauti neteks.
Bausmės vykdymą atidėjo
Kaltinimą tyčiniu nužudymu teismas D.Kripaitei perkvalifikavo į kaltinimą dėl neatsargaus gyvybės atėmimo ir už šį nusikaltimą skyrė dvejus metus nelaisvės.
Už kitą jai inkriminuotą nusikaltimą – nesunkų sveikatos sutrikdymą dėl neatsargumo – teismas D.Kripaitei skyrė keturis mėnesius nelaisvės.
Subendrinus šias bausmes nuteistajai buvo skirta dvejų metų ir dviejų mėnesių laisvės atėmimo bausmė.
Paskirtąją bausmę teismas D.Kripaitei subendrino su anksčiau jai už sukčiavimą skirtos ir dar neatliktos bausmės dalimi.
Galutinė šiaulietei skirta bausmė – dveji su puse metų nelaisvės.
Tokį teismo verdiktą išgirdusi D.Kripaitė laisvės neprarado, nes paskirtos bausmės vykdymą teismas atidėjo dvejiems metams.
Turės atlyginti gydymo išlaidas
Laisvėje paliktą nuteistąją teismas įpareigojo tęsti mokslus ir registruotis darbo biržoje.
Iš D.Kripaitės teritorinei ligonių kasai teismas priteisė ir 2 tūkstančius 208 eurus, kurie buvo išleisti jos dukteriai gydyti.
Kartu su D.Kripaite į teisiamųjų suolą patekusį tuometinį jos sugyventinį 25 metų Denisą Sorokiną teismas pripažino kaltu dėl nežymaus mažametės sveikatos sutrikdymo ir skyrė jam 564 eurų baudą.
Kadangi į bausmę buvo įskaičiuotas ir D.Sorokino per ikiteisminį tyrimą už grotų praleistas laikas, jam paskirtos baudos dydis sumažėjo iki 188 eurų.
Mažylę rado be gyvybės ženklų
Apie Šiauliuose, Tilžės gatvės namo bute, merdėjantį kūdikį bendruoju pagalbos telefonu buvo pranešta pernai naktį į vasario 28-ąją, 1 valandą 20 minučių.
Pagalbos šaukėsi septyniolikmetės kūdikio mamos Dovilės Kripaitės sugyventinis – 24 metų Denisas Sorokinas.
Atskubėję greitosios pagalbos medikai septynių mėnesių mažylę rado jau be gyvybės ženklų, bandė ją gaivinti.
Po to kūdikis buvo skubiai nuvežtas į Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko kliniką.
Jau greitosios medikai įtarė, kad mažylei yra sumušta galva ir sukrėstos smegenys. Ant kūdikio galvos buvo pastebėta ir kraujosruvų, galėjusių atsirasti anksčiau.
Diagnozavo smegenų mirtį
Pasak medikų, į kliniką mažylė jau buvo atvežta ištikta klinikinės mirties. Kūdikis buvo iškart paguldytas į Vaikų chirurgijos intensyvios terapijos skyrių ir ten reanimuojamas.
Pirminė diagnozė, kad mažylei yra sukrėstos smegenys, pasitvirtino atlikus kompiuterinę tomografiją. Prietaisas parodė, kad kraujas yra išsiliejęs po kietuoju galvos dangalu.
Medikai įtarė, kad taip galėjo nutikti mažylę sumušus arba ją stipriai supurčius.
Gydytojai atkreipė dėmesį ir į senesnes kraujosruvas smilkinių srityje.
Mažylės sveikatos būklę medikai įvardino kaip kritinę – kūdikis buvo nesąmoningas, į šviesą nereagavo. Mergaitės gyvybę kurį laiką palaikė tik medicininė aparatūra.
Po dviejų klinikoje praleistų parų mažylei buvo diagnozuota smegenų mirtis, o tai reiškė, kad per 48 valandas jos gyvybę palaikantys aparatai bus atjungti.
Mergaitės gyvybė užgeso nepraėjus šiam terminui – kovo pirmosios popietę.
Kraujas išsiliejo į smegenis
Buvo nustatyta, kad smegenų mirties priežastimi tapo kraujo išsiliejimas po kietuoju galvos dangalu. Tai patvirtino ir į ligoninę atvežtai mažylei atlikta kompiuterinė tomografija.
Kraujas kūdikiui po kietuoju galvos dangalu gali išsilieti dėl sumušimo arba Sukrėsto vaiko sindromo.
Pavojų kūdikiui kelia ir menkas supurtymas. Sukrėsto vaiko sindromas gali ištikti ir netinkamai teikiant pagalbą kūdikiui.
Vaiką smarkiai purtant atsiranda labai įvairaus dydžio – nuo minimalių, vos taško dydžio, iki itin masyvių – kraujosruvų galvos smegenyse, dažniausiai po smegenų dangalais, bei akių dugne.
Kartais užtenka menko papurtymo, kad smegenyse atsirastų smulkių taškinių kraujosrūvų.
Pateikė savo versiją
Apie bute rastą merdėjantį kūdikį pranešimą iš medikų gavę policijos pareigūnai iškart sulaikė ir kūdikio motiną – septyniolikmetę šiaulietę – bei jos 24 metų sugyventinį.
Į policijos komisariatą nuvežti sulaikytieji buvo patikrinti alkoholio matuokliu. Prietaisas parodė, kad ir septyniolikmetė kūdikio motina, ir jos sugyventinis yra blaivūs.
Pareigūnams abu sulaikytieji tvirtino prieš mažylę nesmurtavę.
Jie aiškino, kad mergaitė nuo gimimo turėjo sveikatos problemų. Neva naktį įvyko priepuolis – kūdikis ėmė dusti, todėl ir buvo iškviesti medikai.
Kad mergaitė galėjo turėti sveikatos problemų, bylojo ir jos svoris.
Septynių mėnesių kūdikis tesvėrė keturis kilogramus. Mergaitė gimė neišnešiota – nepilnametė ją pagimdė po septynis mėnesius trukusio nėštumo.
Sugyventinį išleido į laisvę
Dėl kūdikio sveikatos sveikatos sutrikdymo už grotų atsidūrusi septyniolikmetė prasitarė keletą kartų sudavusi dukrai rankai, kai pastebėjo, kad ji nebekvėpuoja.
Tokie įtariamosios argumentai pareigūnų neįtikino.
Sunkiu savo septynių mėnesių mergaitės sveikatos sutrikdymu įtartą septyniolikmetę teismas leido suimti 7 dienoms.
D.Kripaitės sugyventinis D.Sorokinas buvo suimtas 5 paroms.
Į teismą atvesdintas čia jį pasitikusiems fotografams šiaulietiškai šūktelėjo: „Nefotkink, nekalts.“
Pareiškus įtarimus dėl smurto prieš mažylę D.Sorokinas į laisvę buvo išleistas pirma laiko, o savo kūdikio nužudymu įtartai septyniolikmetei teismas suėmimo terminą pratęsė ilgesniam laikui.
Į laisvę D.Kripaitė buvo išleista pernai liepos 7 dieną.
Prisipažino supurčiusi dukrą
Per ikiteisminį tyrimą kaltę dėl dukters nužudymo neigusi D.Kripaitė tvirtino, kad silpnos sveikatos dukrą ištikdavę priepuoliai, kurie buvo panašūs į epilepsijos.
Jauna motina prisipažino pernai naktį iš vasario 19-osios į 20-ąją netyčia išmetusi kūdikį iš rankų. Mergaitė nukrito į vonią.
Tokius D.Kripaitės veiksmus teismas kvalifikavo kaip nesunkų sveikatos sutrikdymą dėl neatsargumo.
Naktį į vasario 27-ąją, pasak D.Kripaitės, dukrai vėl prasidėjo priepuolis ir, nežinodama, ką daryti, ji kūdikį tris–penkis kartus supurtė.
Rado lengvinamųjų aplinkybių
Nuo purtymo mažylei kraujas išsiliejo po kietuoju galvos dangalu.
Šie kaltinamosios parodymai sutapo su ekspertų išvada, kad kūdikio mirties priežastimi tapęs kraujo išsiliejimas po kietuoju galvos dangalu įvyko dėl sukrėsto vaiko sindromo.
Skirdamas bausmę D.Kripaitei teismas atsižvelgė į tai, kad ji prisipažino, ką padarė, ir gailėjosi dėl to, kas įvyko. Šios aplinkybės buvo pripažintos lengvinančiomis D.Kripaitės kaltę.
Taip pat buvo atsižvelgta ir į tai, kad jai inkriminuotus nusikaltimus ši šiaulietė įvykdė būdama nepilnametė.
Pliaukštelėjo ranka per sėdmenis
Tuometinis D.Kripaitės sugyventinis D.Sorokinas buvo kaltinamas tuo, kad sumušė mažylę.
Ekspertai rado kraujosruvų kūdikio nugaroje ir pakaušyje.
D.Sorokinas prisipažino, kad prižiūrėdamas sugyventinės dukrą kartą jai pliaukštelėjo ranka per sėdmenis, nes mergaitė nesiliovė verkti.
Į pakaušį mažylei D.Sorokinas tvirtino nesmogęs. Teismas konstatavo, kad kraujosruva kūdikio pakaušyje galėjo atsirasti paguldžius mergaitę ant kieto pagrindo.
Smūgis į apatinę mažylės nugaros dalį buvo kvalifikuotas kaip nežymus sveikatos sutrikdymas mažamečiam asmeniui.
Didžiojoje Britanijoje anksčiau jau du kartus teistas D.Sorokinas už smurtą prieš sugyventinės dukrą atsipirko bauda.
Per daug skaudi tema
Į teismą išklausyti nuosprendžio atėjusi D.Kripaitė iš pradžių teismo salėje sėdėjo nudelbusi akis ir be paliovos maigė rankose mobilųjį telefoną.
Po to mergina kiek įsidrąsino. Ji nuėjo pakalbėti su advokate.
Žurnalistų pakalbinta D.Kripaitė sakė kalbėti nenorinti, nes ši tema jai yra per skaudi.
„Taip nutiko. Aš rankų prie savo kūdikio nekišau. Aš stengiausi jai padėti“, – prieš nuosprendžio paskelbimą tepasakė D.Kripaitė.
Sugyventiniai pasuko į skirtingas puses
D.Sorokinas teismo salėje laikėsi nuošaliai nuo buvusios sugyventinės.
Salės kampe ant suolo prisėdęs vaikinas kaip įmanydamas dengėsi veidą.
Kalbėtis su žurnalistais D.Sorokinas nepanoro. Vaikinas tepasakė, kad su D.Kripaite jau nebendrauja.
Į šeimų centrą atvedė tėvas
Ją auginusiam tėvui D.Kripaitė problemų ėmė kelti vos tapusi paaugle. Vėliau ši mergina tapo žinoma ne tik Šiaulių, bet ir Kauno vaiko teisių gynėjams bei socialiniams darbuotojams.
Jau nėščią nepilnametę dukrą jos tėvas į Šiaulių Motinos Teresės šeimų centrą, kur rūpinamasi smurtą patyrusiomis ar bėdų prispaustomis moterimis, atvedė 2016-ųjų vasarą.
Centro darbuotojoms mergina prasitarė, kad laukiasi kūdikio nuo į kalėjimą vėliau patekusio draugo.
Vyko į Klaipėdą – apsistojo Kaune
Trumpai šiame centre pagyvenusi nėščia nepilnametė ėmė prašytis į Klaipėdą – sakė ten turinti neatidėliotinų reikalų. Į uostamiesti D.Kripaitė išdūmė negavusi centro darbuotojų sutikimo.
Po kurio laiko į Šiaulių Motinos Teresės šeimų centrą sugrįžusi nepilnametė pareiškė susiradusi draugą Kaune, kuris norįs su ja gyventi ir pažadėjo gimsiančiam kūdikiui duoti savo pavardę.
Su šešeriais metais vyresniu vaikinu Kaune gyventi ėmusi D.Kripaitė gimus kūdikiui buvo įtraukta į socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, sąrašą.
Susirado draugą Šiauliuose
Pernai vasarį jauna mama vėl sugrįžo į Šiaulius – tėvui ji paaiškino, kad sugyventinį paliko, nes šis smurtavo.
Kadangi tėvas negalėjo pas save priimti dukters su anūke, D.Kripaitė su kūdikiu vėl buvo apgyvendinta Motinos Teresės namuose.
Čia septyniolikmetė pragyveno tik savaitę. Paaiškėjo, kad dar gyvendama Kaune jauna mama susirado naują draugą ir ėmė veržtis pas jį gyventi.
Motinos Teresės namų darbuotojos siūlė D.Kripaitei čia pagyventi bent tris jai iki pilnametystės likusius mėnesius, bet mergina šių patarimų neklausė.
Pas mylimąjį veržėsi naktį
Pas naują mylimąjį D.Kripaitė su kūdikiu bandė sprukti naktį, tačiau buvo sulaikyta šeimos centro darbuotojų.
Supratę, kad mergina vis tiek paspruks, kitą dieną darbuotojai ją su kūdikiu patys nuvežė į draugo namus.
Gyvenimą su jam patikusia jauna mama planavęs D.Sorokinas įsidarbino vienoje Šiaulių įmonėje ir išsinuomojo butą.
Sužinoję, kad septyniolikmetė paliko Motinos Teresės namus, Šiaulių miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojai septynių mėnesių mergaitės globėju paskyrė ja pasirūpinti sutikusį senelį.
Kelis kartus bute, kur apsigyveno ši į socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, sąrašą įtraukta šeima, apsilankę vaiko teisių gynėjai ir policijos pareigūnai nieko blogo nepastebėjo.
Iš nuomojamo buto sklindančio triukšmo tvirtino negirdėję ir nuomininkų kaimynai.
Koją kišo nevaldomos aistros
Žinios apie kūdikio mirtį sukrėstos Motinos Teresės šeimos namų darbuotojos D.Kripaitės nepuolė smerkti.
„Tai buvo tyli, rami, geraširdė mergina. Negaliu pasakyti, kad ji nesirūpino ir savo atžala. Tačiau ką gali padaryti, kai viską valdo aistros“, – sakė Motinos Teresės šeimos namų direktorė Regina Zabielienė.
Pasak šeimos centro darbuotojų, problemų nekėlė ir septyniolikmetės kūdikis. Mergaitė buvo rami, pavalgiusi miegodavo ir triukšmo nekeldavo.