Dar 1999 metais Kaune suburta Kamuolinių gauja įtariama kruvinais išpuoliais, sunkiais kūno sužalojimais, narkotikų ir ginklų kontrabanda, kvaišalų platinimu stambiu mastu, nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimu, kitais sunkiais nusikaltimais, neatmetama – ir žmogžudystėmis.
Daugybę metų siautėjusiai grupuotei ir jos 42 metų lyderiui Giedriui Janoniui, pravarde Kamuolys, iki šiol pavykdavo išvengti kalėjimo – kartą vadeiva Kauno teismo malonės sulaukė net ir pažeidęs lygtinio teistumo reikalavimus.
Pamišęs dėl futbolo G.Janonis netgi buvo įkėlęs koją į šią sporto šaką, kurioje aktyviai reiškėsi ir daugiau su Kauno mafija siejamų veikėjų.
„Lietuvos rytas“ plačiau pažvelgė į Kamuolinių nusikalstamo susivienijimo istoriją, jo narių vykdomus nusikaltimus, karus su kitomis gaujomis ir jų sulaikymo operaciją.
Kamuolys buvo apstulbęs
„Buvo karšta. Tiek daug policijos mūsų kvartale dar niekada nematėme“, – ištarė G.Janonio kaimynai „Lietuvos rytui“ apsilankius Kaune, netoli Petrašiūnų rajono esančiame Abrikosų take, kuriame gyvena šis garsus Kauno mafiozas.
Antradienį apie 7 valandą ryto nedidelėje gyvenvietėje pasirodė dešimtys kriminalistų. Jie sugužėjo prie dviejų aukštų Kamuolio namo.
Pareigūnams vartų niekas neatvėrė – jiems teko patiems pasirūpinti, kaip patekti į kiemą.
Tai pavyko padaryti nesulaužant vartų.
Pamatęs kriminalistus savo kieme gaujos vadeiva pats atvėrė jiems duris, ne taip, kaip dalis kitų Kamuolinių, kurių namų duris teko išlaužti.
Uniformuoti vyrai iškart paguldė G.Janonį ant grindų ir uždėjo antrankius.
Kalbama, kad Kamuolys, kuriam policijos vizitai jau seniai nekelia nuostabos, šįsyk buvo apstulbęs – jį apstulbino ir didelis pareigūnų skaičius, ir operacijos kruopštumas.
Teko pasitelkti „Arą“
Atlikę kratą pareigūnai G.Janonį išsivežė į areštinę. Toks pat likimas laukė ir jo bendražygių – visi jie vėliau buvo suimti 2–3 mėnesiams.
Iš viso buvo surengta apie šimtas kratų Kaune ir kitose vietovėse, netgi netoli Žemaitijos.
Kriminalinės policijos biuras į pagalbą pakvietė ir „Aro“ vyrus.
„Vykome į vienuolika pavojingiausių objektų – ten, kur buvo galima sulaukti pasipriešinimo ir aptikti ginklus“, – vakar „Lietuvos rytui“ pasakojo „Aro“ rinktinės vadas Viktoras Grabauskas.
„Aro“ pareigūnai važiavo ir į Kamuolio namus.
Iš 19 sulaikytų asmenų laisvėje liko tik vienas įtariamasis, kuriam skirta švelnesnė kardomoji priemonė nei suėmimas.
Krito į akis turtas
„Pakanka pažvelgti į žmogų, jo namą ir automobilius, kad suprastum, koks jis turtingas. Matėme jį važinėjantį prabangiais BMW ir „Mercedes-Benz“, apsirengusį madingais ir brangiais rūbais“, – apie G.Janonį pasakojo jo kaimynai.
Vienas jų, statybininkas Vidmantas, atkreipė dėmesį į dviejų aukštų metalinę tvorą, kurią Kamuolys susirentė praėjusiais metais.
Anksčiau nuo pašalinių akių G.Janonio valdą sergėjo taip pat gana aukšta mūrinė tvora.
Pas Kamuolį dažnai atvykdavo draugai, tačiau problemų aplinkiniams jie nekeldavo.
Kartą, vieno kaimyno medžio šakoms pradėjus kristi į G.Janonio sklypą, šis mandagiai paprašė apgenėti medžius.
Priklausė ir Aguoniniams
Gerokai nuožmesnis Kamuolys buvo nusikaltėlių pasaulyje.
Pareigūnų žiniomis, daugiau nei prieš dvidešimt metų G.Janonis įsiliejo į Kauno Aguoninių gaują, vadovaujamą Klaido Konarsko.
Dalis Aguoninių tuomet buvo atskilę nuo šio miesto Daškinių grupuotės, kurios vadeiva buvo boksininkas Remigijus Daškevičius, nušautas 2001 metais.
G.Janonis pamažu išstūmė iš lyderio pozicijų narkotikus vartojusį K.Konarską.
Pastarasis 2002 metais buvo įtariamas 18-metės nužudymu, bet teismas jo kaltės neįžvelgė.
„Kamuolys subūrė stiprią nusikalstamą organizaciją – jos nariais tapo jauni vyrai iš viso Kauno regiono. Jie nepaisė Daktarų ir kitų gaujų autoriteto“, – „Lietuvos rytui“ pasakojo žurnalistas, „Kriminalinės Agurkinių odisėjos“ ir kitų knygų apie mafiją autorius Dailius Dargis.
„Įžūlus, žiaurus, turintis organizacinių gebėjimų. Labai gudrus. Su pareigūnais mandagus, kalba pasverdamas kiekvieną žodį.
Fiziškai stiprus – nuo vaikystės sportavo, žaidė futbolą“, – taip G.Janonį apibūdino patyręs kriminalistas, anksčiau jo namuose daręs kratą.
Tyrėjų turimomos žiniomis, Kamuolys veikdavo atsargiai, bet prireikus galėjo bet kuriuo momentu skaudžiai smogti konkurentams ar kokiam nors duoklės nemokančiam verslininkui.
Dokumentuose – tik sodas
Kamuoliniai plėtė savo įtakos ribas, augo ir jų skaičius – gaują pastaruoju metu sudarė maždaug 300 narių.
Grupuotė užmezgė ryšius su nusikaltėliais iš Vokietijos, Olandijos, Skandinavijos.
Įtariama, jog didžiausią pelną Kamuoliniams nešė prekyba narkotikais, ginklų kontrabanda ir juvelyrinių parduotuvių plėšimai.
Pastarosiomis dienomis gaujos narių namuose kratas atlikę pareigūnai surado didžiules pinigų sumas, „Tesla“, „Porsche“ ir kitų markių prabangius automobilius, išvydo puikiai įrengtus namus.
Žvelgiant į dokumentus, atrodytų, Kamuolys ir jo sėbrai turėtų gyventi kukliai – daugelis gaujos narių nedirba, savo vardu neturi turto. Pavyzdžiui, G.Janonio kelių šimtų kvadratinių metrų ploto pilaitė Abrikosų take oficialiai priklauso kaunietei Nijolei B. ir yra įregistruota kaip 1980 metų statybos vos 5 tūkst. eurų vertės sodo namelis.
10 arų žemės sklypas, kuriame stovi namas, įvertintas 16,3 tūkst. eurų.
„Lietuvos ryto“ žiniomis, šiame name G.Janonis gyvena maždaug 15 metų. Keista, jog nei Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, nei Mokesčių inspekcija, nei prokuratūra ar kitos institucijos negriebė šio mafiozo už pakarpos dėl galimo neteisėto praturtėjimo.
Mafiozas būstą rekonstravo, kelis kartus išplėtė, tačiau formaliai liko beturtis, prie kurio teisiškai būtų sunku prikibti.
Kieme anksčiau buvo didelis futbolo kamuolys, tačiau neseniai gaujos vadeiva jį iškėlė.
Vis pavykdavo išvengti kalėjimo
G.Janoniui iki pastarųjų įvykių vis pavykdavo ilgesniam laikui išvengti belangės Lietuvoje. Iš suėmimo kamerų jis būdavo išleidžiamas į laisvę ir, įtariama, darė naujus nusikaltimus.
Kamuolys buvo įtariamas išpuolio prieš vieną Agurkinių gaujos lyderių Tadą Petrošių ir pastarojo asmens sargybinį Renaldą Mockų organizavimu. Jie 2009 metų rugpjūtį buvo apšaudyti iš „Kalašnikov“ automatų Kauno rajone.
G.Janonis buvo suimtas, bet neilgai trukus atsidūrė laisvėje – pritrūko jo kaltės įrodymų.
2011 metų balandį Kauno apygardos teismas skyrė Kamuoliui už verslininko Šarūno Valasevičiaus reketą 3 metų lygtinę laisvės atėmimo bausmę, o dėl šaunamojo ginklo pagrobimo išteisino.
Skirtingai nei G.Janoniui, jo bendrininkams D.Čereškai, Andriui Juodžiui ir Mariui Pilveliui teismas skyrė realias 3–8 metų laisvės atėmimo bausmes.
Kamuolinių skundas buvo nagrinėjamas daugiau nei trejus metus – nuosprendžiui įsiteisėjus 2014 metų gegužę G.Janonis buvo įpareigotas be atsakingos institucijos sutikimo neišvykti iš gyvenamosios vietos ilgiau nei 7 paroms.
Kamuolys to nepaisė ir išvyko į Vokietiją, kur, Probacijos tarnybos atstovų tvirtinimu, įvykdė naują nusikaltimą.
Tačiau Kauno apylinkės teismas 2016 metų birželį atmetė Probacijos tarnybos prašymą uždaryti jį į kalėjimą už lygtinės bausmės reikalavimų nevykdymą.
G.Janonio skydas ilgą laiką buvo onkologinė liga, tačiau, nepaisant jos, keliamos vis naujos bylos. Dėl vagysčių jis buvo atsidūręs ir Vokietijos kalėjime.
Neatmetama, kad Kamuoliniai, aršiai kovoję su Agurkiniais, nužudė šios gaujos narį Deimantą Bugavičių ir pasaulio bušido čempioną Remigijų Morkevičių.