Pareigūnų žiniomis, Kaune avariją sukėlusi ir į alkoholio matuoklį 1,66 promilės (vidutinis girtumo laipsnis) įpūtusi D.Gineikaitė mėgino užglaistyti skandalingą istoriją ir ieškodama pagalbos, kartligiškai skambino daugybei savo pažįstamų, įtakingiems veikėjams.
Šiandien teisme A.Gelžinis beveik nieko neatsiminė iš ankstesnių įvykių, todėl buvo pagarsinti jo parodymai, duoti ikiteisminio tyrimo metu.
Avarijos išvakarėse, 2015 metų gruodžio 18 dieną D.Gineikaite su grupe Nacionalinės žemės tarnybos darbuotojų sugužėjo į kalėdinį vakarėlį, vykusį sostinės restorane „In Vino“.
Valdininkų puota truko maždaug nuo 18 iki 23 valandos.
Kompanijai linksminantis, prie jos prisidėjo ir tuometis D.Gineikaitės patarėjas, buvęs vidaus reikalų ministras Gintaras Furmanavičius.
„Mačiau, kad D.Gineikaitė gėrė vyną. Tačiau restorane buvo ir nealkoholinio vyno“, – per apklausą STT dėstė A.Gelžinis.
Po vakarėlio jis palydėjo viršininkę iki viešbučio, kuriame ji buvo įsikūrusi, durų.
Keiksmai ir karštligiški planai
Kitą dieną, gruodžio 19-ąją, D.Gineikaitė girta sukėlė avariją ir, įtariama, Kauno klinikinėje ligoninėje siekė nuslėpti savo girtumą.
Stropiai bandęs padėti NŽT vadovei G.Furmanavičius skambino ir šios tarnybos Viešųjų ryšių skyriaus vadovui, tačiau iš pradžių jam to nepavyko padaryti.
„Kur buvai prapuolęs?“, – pagaliau prisiskambinęs A.Gelžiniui, paklausė G.Furmanavičius, kurio pokalbiai, įtariant aferas, buvo pareigūnų legaliai įrašinėjami – kaip ir D.Gineikaitės.
„O ką, susprogo kas?“, – klausimu atsakė pašnekovas.
„Daiva girta papuolė į policiją“, – apie viršininkę pareiškė G.Furmanavičius.
Sužinojęs detales, A.Gelžinis nusikeikė: „Reikia jai duoti velnių už tokius bajerius“.
Užglaistyti skandalą mėginęs G.Furmanavičius klausė kolegos A.Gelžinio, ką D.Gineikaitei daryti, ar jai pirmai „išeiti“ į spaudą.
Maždaug po valandos patarėjas antrą kartą paskambino A.Gelžiniui: „Daiva su advokatu visur važinėja“.
A.Gelžinis pareiškė, kad kalbėjo su „In Vino“ savininku, kuris esą galėtų paliudyti, kad vynas buvo nealkoholinis.
„Kodėl prireikė tokio liudijimo?“, – šiandien teisme stebėjosi Generalinės prokuratūros prokuroras Darius Stankevičius, neišgirdęs iš A.Gelžinio paaiškinimo.
Prokuroras rėžė apie vilkinimą
Kartu su D.Gineikaite piktnaudžiavimo byloje teisiamas dabar jau buvęs Kauno klinikinės ligoninės direktorius Gediminas Abeciūnas, direktoriaus pavaduotojas Kastytis Grigonis, gydytojas Artūras Šulnius ir slaugytoja Salomėja Skersienė.
Teismo proceso metu advokatai nuolat pateikia įvairių prašymų, kurių svarstymas trunka netrumpą laiką, gaištamas laikas.
Trečiadienį gydytojo A.Šulniaus ir S.Skersienės advokatas Aleksandras Jokūbauskas posėdžio pradžioje paprašė daryti pertrauką iki kito posėdžio, paskirto gegužės 3 dieną, į kurį, tikėtina, galės atvykti ir šiuo metu serganti jo ginamoji.
Dėl slaugytojos ligos jos byla šiuo metu yra išskirta, tačiau nutartį dėl išskyrimo A.Jakubauskas yra apskundęs.
„Tai – akivaizdus bylos vilkinimas“, – išklausęs advokato samprotavimus, rėžė prokuroras D.Stankevičius.
Teismas trečiadienį planavo apklausti D.Gineikaitę, G.Abeciūną ir K.Grigonį, tačiau po advokatų prašymų ir kalbų nusprendė apsiriboti tik buvusio NŽT atstovo spaudai A.Gelžinio apklausa.
A.Šulnius ir S.Skersienė parodymus jau tyra davę.
Ryšiai – įspūdingi
D.Gineikaitė ir ligoninės vadovai savo kaltės iki šiol nepripažino, nepaisant pokalbių telefonu įrašų ir kitų teisėsaugos surinktų įrodymų.
Bylai pasiekus teismą, visuomenė sužinojo, koks platus pažinčių ratas supo Nacionalinės žemės tarnybos vadovę – ji skambino buvusiam vidaus reikalų ministrui Gintarui Furmanavičiui, tuomečiui koncerno „MG Baltic“ šului Raimondui Kurlianskis, vėliau įkliuvusiam liberalo Eligijaus Masiulio korupcijos byloje, kitiems solidžias pareigas užimantiems vyrams.
NŽT vadovės apdaužyto apdaužyto automobilio vairuotojas Adomas S. tvirtino, jog po avarijos ji lakstė su telefonu, prašė pašnekovų padėti.
D.Gineikaitė paskambino ir tuomečiam Kauno klinikinės ligoninės vadovui G.Abeciūnui, su kuriuo ji pažįstama dar nuo tų laikų, kai Kauno savivaldybėje dirbo juriste.
G.Abeciūnas ne darbo dieną, šeštadienį, nedelsdamas susisiekė su savo pavaduotoju K.Grigoniu, o pastarasis paskambino ligoninės Priėmimo skyriuje budinčiam savo tiesioginiam pavaldiniui gydytojui A.Šulniui.
Nesutikdama su policijos alkoholio matuoklio rodmenimis D.Gineikaitė nuvyko į Kauno klinikinę ligoninę, ten davė kraujo du kartus – tą pačią dieną ir kitą rytą, jau išsiblaiviusi.
Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai aptiko du D.Gineikaitės kraujo mėginius: viename buvo alkoholio, o kitame – ne. Po to mėginiai greičiausiai būtų buvę sukeisti: paliktas švarus mėginys, o tas, kuriame yra promilių, sunaikintas.
Pareigūnų duomenimis, kraujo mėginių sukeitimo aferoje dalyvavo ir slaugytoja S.Skersienė. Mėginys su promilėmis aptiktas prie jos namų Kauno rajone esančioje šiukšliadėžėje.
Praėjus dviem dienoms nuo avarijos A.Šulnius pareigūnams teigė, jog jam paskambinęs K.Grigonis leido suprasti patiriantis ligoninės direktoriaus G.Abeciūno spaudimą, nes reikia padaryti taip, kad D.Gineikaitės kraujyje nebūtų rasta alkoholio.
A.Šulnius iš pokalbio su K.Grigoniu suprato, kad jis D.Gineikaitei turės padėti. Atvykusi D.Gineikaitė pabrėžė A.Šulniui, kad viskas suderinta su Kauno klinikinės ligoninės vadovybe – direktoriumi G.Abeciūnu ir K.Grigoniu.
Tiesa, A.Šulnius po kurio laiko pakeitė parodymus, o ligoninės vadovai tikino, jog jis veikęs savarankiškai.
Kilus skandalui D.Gineikaitė buvo atleista iš NŽT vadovo pareigų, vėliau buvo atleistas ir G.Abeciūnas.
Avarija įvyko 2015 metų gruodžio 19 dieną, tačiau byloje taškas dar nepadėtas. Ilgą laiką truko ikiteisminis tyrimas.