Tyrėjų žiniomis, Kaune avariją sukėlusi ir į alkoholio matuoklį 1,66 promilės įpūtusi girta valdininkė mėgino užglaistyti skandalingą istoriją ir ieškodama pagalbos, kartligiškai skambino daugybei savo pažįstamų, įtakingiems veikėjams.
Šiandien buvo apklausti Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdybos viršininkas Remigijus Stukas ir tuometė Policijos departamento atstovė spaudai Lina Nemeikaitė.
Kraujo mėginių aferos byloje kaltinimai pareikšti D.Gineikaitei ir keturiems Kauno medikams – dabar jau buvusiam Kauno klinikinės ligoninės (KKL) direktoriui Gediminui Abeciūnui, KKL direktoriaus pavaduotojui Kastyčiui Grigoniui, gydytojui Artūrui Šulniui ir slaugytojai Salomėjai Skersienei.
Praėjusiame teismo posėdyje S.Skersienės byla buvo išskirta, nes ji dėl sveikatos būklės nepajėgia dalyvauti teismo procese.
Parodymų dar nedavė D.Gineikaitė, G.Abeciūnas ir K.Grigonis. Jie pareiškė norintys būti apklausti po to, kai parodymus duos kiti piktnaudžiavimo bylos dalyviai.
Prašė, kad policija „neskriaustų“ (papildyta 10 val. 40 min.)
Viešosios tvarkos valdybos vadovas R.Stukas po avarijos sulaukė buvusio Vidaus reikalų ministro, tuo metu NŽT direktorės D.Gineikaitės patarėjo pareigas ėjusio Gintaro Furmanavičiaus skambučio.
R.Stukas pažinojo G.Furmamavičių dar nuo tų laikų, kai pastarasis buvo Kauno tarybos narys ir Lietuvos automobilių sporto federacijos prezidentas, derindavo su juo viešų renginių tvarką.
G.Furmanavičius pranešė R.Stukui apie D.Gineikaitės avariją ir pareiškė, kad tarp vairuotojų kilo ginčas.
„Ten kažkoks žmogus (G.Gineikaitės apdaužytos mašinos vairuotojas – Red.) piktybiškai fotografuoja. Gal galite pažiūrėti, kad jos smarkiai neskriaustų policija?“, – G.Furmanavičius paprašė R.Stuko.
Viešosios tvarkos valdybos viršininko buvo paprašyta, kad greičiau atvyktų policija.
Pasibaigus pokalbiui, R.Stukas paskambino policijos budėtojui ir paklausė, ar įvykis užfiksuotas, ar policija jau išvykusi.
Išgirdęs teigiamą atsakymą, aukštas pareigūnas nesiėmė veiksmų, kad būtų užglaistytas įvykis.
R.Stukas teisme prisipažino, kad anksčiau jam niekada neteko tokiais klausimais skambinti policijos budėtojams, o su G.Furmanavičiumi iki avarijos bendraudavo tik darbo reikalais.
Klausė, ar galima neviešinti
Apklausus R.Stuką, teisme liudijo ir buvusi Policijos departamento atstovė spaudai Lina Nemeikaitė, dabar dirbanti kitame šios įstaigos padalinyje.
Apie girtos valdininkės sukeltą avariją kolegos iš policijos L.Nemeikaitei pranešė praėjus kelioms valandoms po eismo įvykio.
Atstovė spaudai telefonu pati susisiekė su G.Furmanavičiumi, kurį pažinojo nuo senų laikų: „Klausyk, norėjau pasitarti, turbūt jau žinai apie jūsų direktorę. Tai rytoj pas mus suvestinėje bus tas įvykis“.
G.Furmanavičius teiravosi atstovės spaudai, ar būtų galima neviešinti D.Gineikaitės avarijos, bet L.Nemeikaitė atsakė, jog pagal įstatymus turi apie tai paskelbti.
Tą patį vakarą G.Furmanavičius parašė L.Nemeikaitei SMS žinutę: „Linute, nerandu mūsų pianisto (Tikriausiai turėtas omeny Nacionalinės žemės tarnybos viešųjų ryšių atstovas – Red.). Kada darote suvestines?“.
„Išsiųsiu rytoj apie 11-12 valandą. Jei rimčiau, galiu pavėlinti, bet proto ribose, nes telikai prašys informacijos apie suvestines“, – atsakė L.Nemeikaitė.
Tą patį savaitgalį žiniasklaida pranešė apie girtos D.Gineikaitės avariją, o vėliau dar garsiau nuskambėjo jos girtumo slėpimo istorija.
L.Nemeikaitė praėjus mėnesiui nuo avarijos buvo perkelta į kitą Policijos departamento padalinį.
Kitas teismo posėdis įvyks balandžio 18 dieną, kurio metu turėtų būti apklaustas tuometis Nacionalinės žemės tarnybos Viešųjų ryšių skyriaus atstovas.
Po to turėtų būti apklausti trys iš penkių kaltinamųjų ir sakomos baigiamosios kalbos. Du kaltinamieji jau davė parodymus. Jei proceas vyks sklandžiai, nuosprendis, tikėtina, bus paskelbtas gegužę arba birželį.
Išaiškėjo vakarėlio detalės
Praėjusią savaitę teisme liudijusi Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) Žemės naudojimo valstybinės kontrolės skyriaus vedėja Aušra Maksvytytė papasakojo apie Vilniaus vyninėje 2015 metų gruodžio 18 dieną surengtą valdininkų vakarėlį.
Pobūvyje dalyvavo D.Gineikaitė, jos patarėjas, buvęs vidaus reikalų ministras Gintaras Furmanavičius ir kiti NŽT darbuotojai.
Valdininkų būrys gėrė baltąjį vyną, užkandžiavo.
A.Maksvytytė negalėjo prisiminti, ar D.Gineikaitė tą dieną vartojo svaigalus. Teisme buvo paviešinti ankstesni šios buvusios bendradarbės parodymai, duoti ikiteisminio tyrimo metu, kai įvykiai iš atminties dar nebuvo išblėsę. Tuo metu ji aiškino, kad D.Gineikaitė vartojo alkoholį.
NŽT vadovė kitą dieną sukėlė avariją.
Liudijo garsūs žmonės
Ankstesniuose D.Gineikaitės bylos posėdžiuose liudijo garsūs veikėjai – vienas įtariamųjų buvusio Liberalų sąjūdžio lyderio Eligijaus Masiulio korupcijos byloje, neseniai apie savo pasitraukimą iš „MG Baltic“ paskelbęs šio koncerno viceprezidentas Raimondas Kurlianskis, buvęs vidaus reikalų ministras G.Furmanavičius, susisiekimo viceministras Saulius Girdauskas, Lietuvos automobilių klubo prezidentas Rolandas Dovidaitis.
Liudytojų parodymai, telefono pokalbių įrašai akivaizdžiai iliustruoja liūdną tiesą, kaip Lietuvoje reikalai tvarkomi per pažintis.
Pasak Generalinės prokuratūros prokuroro Dariaus Stankevičiaus, D.Gineikaitė prašė G.Furmanavičiaus imtis veiksmų, kad apie įvykį nesužinotų žiniasklaida, o ji išvengtų atsakomybės.
„G.Furmanavičius kažką bandė daryti, bet jo veiksmai nevirto nusikaltimu“, – D.Stankevičius paaiškino, kodėl G.Furmanavičiui nebuvo pareikšti įtarimai.
Nacionalinės žemės tarnybos vadovė viešumo prašė padėti išvengti ir R.Kurlianskio, vadovavusio televizijos kanalo LNK grupės valdybai ir vienam naujienų portalui.
Parodymus jau davė ir Kauno klinikinės ligoninės darbuotojai, D.Gineikaitės apsilankymo dieną budėję šioje gydymo įstaigoje.
Po avarijos – įvykių grandinė
D.Gineikaitę įklampino pokalbių telefonu įrašai, kurių teisėsauga slapta legaliai klausėsi, įtardama, jog Nacionalinėje žemės tarnyboje vyksta aferos. Buvo teisėtai klausomasi ir G.Furmanavičiaus pokalbių.
2015 metų gruodžio 19 dieną įkliuvusi girta prie vairo D.Gineikaitė puolė karštligiškai skambinti savo įtakingų pažįstamų ratui.
NŽT vadovės apdaužyto apdaužyto automobilio vairuotojas Adomas S. tvirtino, jog po avarijos ji lakstė su telefonu, prašė pašnekovų padėti.
D.Gineikaitė paskambino ir tuomečiam Kauno klinikinės ligoninės vadovui G.Abeciūnui, su kuriuo pažįstama dar nuo tų laikų, kai Kauno savivaldybėje dirbo juriste.
G.Abeciūnas ne darbo dieną, šeštadienį, nedelsdamas susisiekė su savo pavaduotoju K.Grigoniu, o pastarasis paskambino ligoninės Priėmimo skyriuje budinčiam savo tiesioginiam pavaldiniui gydytojui A.Šulniui.
Nesutikdama su policijos alkoholio matuoklio rodmenimis D.Gineikaitė nuvyko į Kauno klinikinę ligoninę, ten davė kraujo du kartus – tą pačią dieną ir kitą rytą, jau išsiblaiviusi.
Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai aptiko du D.Gineikaitės kraujo mėginius: viename buvo alkoholio, o kitame – ne.
Po to mėginiai greičiausiai būtų buvę sukeisti: paliktas švarus mėginys, o tas, kuriame yra promilių, sunaikintas.
Pareigūnų duomenimis, kraujo mėginių sukeitimo aferoje dalyvavo ir slaugytoja S.Skersienė.
Mėginys su promilėmis aptiktas prie jos namų Kauno rajone esančioje šiukšliadėžėje.
Praėjus dviem dienoms nuo avarijos A.Šulnius pareigūnams teigė, jog jam paskambinęs K.Grigonis leido suprasti patiriantis ligoninės direktoriaus G.Abeciūno spaudimą, nes reikia padaryti taip, kad D.Gineikaitės kraujyje nebūtų rasta alkoholio.
A.Šulnius iš pokalbio su K.Grigoniu suprato, kad jis D.Gineikaitei turės padėti. Atvykusi D.Gineikaitė pabrėžė A.Šulniui, kad viskas suderinta su Kauno klinikinės ligoninės vadovybe – direktoriumi G.Abeciūnu ir K.Grigoniu.
Tiesa, A.Šulnius po kurio laiko pakeitė parodymus, o ligoninės vadovai tikino, jog jis veikęs savarankiškai.
Kilus skandalui D.Gineikaitė buvo atleista iš NŽT vadovo pareigų, vėliau buvo atleistas ir G.Abeciūnas.