Korupcija įtariamam šiauliečiui – teismo malonė

2018 m. kovo 23 d. 15:29
Korupciniais nusikaltimais įtariamam šiauliečiui Mindaugui Dėlkui pavyko įtikinti teismą, kad jis gali grįžti į darbovietę ir vėl vadovauti Šiaulių darbo rinkos mokymo centrui (ŠDRMC).
Daugiau nuotraukų (3)
Šiaulių apygardos teismas kiek netikėtai panaikino žemesnės instancijos teismo nutartį, kuria šių metų vasarį M.Dėlkui buvo dar 3 mėnesiams pratęstas nušalinimas nuo pareigų.
Nuspręsta, kad šią procesinę prievartos priemonę taikyti nebėra tikslinga, mat apklausti visi įtariamieji, surinkti įkalčiai, apklausti liudytojai, atliktos kratos, tad neliko grėsmės, kad M.Dėlkus gali trukdyti tyrimui ar daryti naujus nusikaltimus.
Už grotų praleido jubiliejų
ŠDRMC vadovas į darbovietę grįžta po 3 metų ir 10 mėnesių.
M.Dėlkus, šios įmonės buhalterė Renata Povilaitienė ir viešosios įstaigos „Tariba“ vadovas Linas Grikietis buvo sulaikyti per 2014 m. gegužės 14-ąją surengtą operaciją.
Ilgiausiai belangėje teko pabuvoti M.Dėlkui, kurį teismas išsyk leido suimti 3 mėnesiams. Šiaulietis už grotų sutiko ir savo 40-mečio jubiliejų. Kitiems dviem įtariamiesiems vartai į laisvę atsivėrė už savaitės.
Trijulei buvo pateikti įtarimai dėl piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo, didelės vertės svetimo turto pasisavinimo ir jo iššvaistymo, neteisėto disponavimo elektroninėmis mokėjimo priemonėmis, apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo ir neteisėto praturtėjimo.
Vadovą įklampino prabanga
M.Dėlkus praeityje buvo žinomas futbolininkas – žaidė Šiaulių „Sakalo“ ir „Karedos“, Klaipėdos „Atlanto“, Panevėžio „Ekrano“ klubuose. Aplinkiniams nebuvo jokia paslaptis, kad vyriškis mėgsta prabangą.
Prieš sulaikymą šiaulietis vairavo tviskantį penktosios klasės BMW, o jo sutuoktinė – apynaujį visureigį „Toyota Land Cruiser“.
Neoficialiais duomenimis, į Švietimo ir mokslo ministerijos įsteigtos įstaigos vadovą M.Dėlkų operatyvininkų akys nukrypo būtent dėl neslepiamos prabangos ir sukauptų turtų.
Pinigų ir iš valstybės gaunančiame ŠDRMC ruošiami vairuotojai, rengiami profesiniai kursai suaugusiesiems, amato mokomi neįgalieji.  
Iš įstaigos tekėjo pinigų upė
STT agentai M.Dėlkų stebėjo ilgai – slapta operacija buvo vykdoma apie metus.
Pamažu išsiaiškinta, kad  viešosios įstaigos direktoriaus papildomų pajamų šaltinis galėjo būti pogrindinis automobilių nuomos verslas – ŠDRMC nuomojosi mašinas iš vadovo namiškių, giminaičių draugų.
Tyrimo duomenimis, per penktmetį į M.Dėlkaus ir su juo susijusių asmenų sąskaitas buvo pervesta per 0,2 mln. eurų nuompinigių.  
Įstaigos vadovas turėjo šių asmenų mokėjimo korteles ir prisijungimo duomenis prie banko sąskaitų, todėl galėjo didelę dalį šių pinigų išsigryninti bankomatuose.
Investavo į nekilnojamąjį turtą
Per tyrimą paaiškėjo, kad ŠDRMC vis sudaromos sąlygos viešųjų paslaugų pirkimų konkursus laimėti tai pačiai viešajai įstaigai „Tariba“. Buvo įtarta, kad ji galėjo būti įsteigta būtent M.Dėlkaus iniciatyva.
Užsitikrinusi nuolatines pajamas, ši įmonė Šiauliuose pirko nekilnojamojo turto – žemės sklypą greta M.Dėlkaus nuosavybės, miesto pakraštyje esančią aptvertą automobilių stovėjimo – pardavimo aikštelę su sargo nameliu. Buvo paskaičiuota, kad įsigyta nekilnojamojo turto daugiau nei už 0,2 mln. eurų.
Šiems pirkiniams įstaigos pinigų nepakako, todėl buvo naudojamos iš ŠDRMC direktoriaus už palūkanas skolintos lėšos.
Įklimpo ir policijos šulas
Po kelių savaičių STT sulaikė ir Šiaulių vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Specialiųjų užduočių biuro viršininką Kęstutį Babičą.
Tiesa, šiaulietis areštinėje neužsibuvo, nes išsyk prisipažino ir sutiko bendradarbiauti su ikiteisminį tyrimą atliekančiais pareigūnais.
22 metus policijoje išdirbusiam K.Babičui buvo patekti įtarimai piktnaudžiavimu, turto pasisavinimu ir apgaulingu buhalterinės apskaitos tvarkymu.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, futbolo klubo „Juventa 99“ prezidentas K.Babičas galėjo padėti išplauti beveik 0,3 mln. eurų gautos paramos.
Tyrimo duomenimis, ŠDRMC neskaidriai organizuodavo viešuosius pirkimus, o jų laimėtojai futbolo klubui kaip paramą pervesdavo sutartas pinigų sumas.
2007-2014 m. futbolo klubui pervesta daugiau kaip 0,3 mln. eurų.
Įtariama, kad didžioji dalis paramos buvo išgryninta iš futbolo klubo sąskaitos.  Pirminiais duomenimis, dalis gautos paramos pasisavinta, o buhalterinės apskaitos dokumentuose melagingai nurodyta, kad pinigai panaudoti futbolo klubo reikmėms.
Bandymas keršyti subliūško
Po sulaikymo operacijos M.Dėlkus bandė atkeršyti ir apie jį rašiusiems žurnalistams. Šiaulietis rašė skundus Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai ir reikalavo imtis griežčiausių sankcijų.
Tačiau įtariamasis nepešė nieko – jo pretenzijos dėl menamo šmeižto ir neva pažeistos nekaltumo prezumpcijos buvo atmestos.
Tada šiaulietis kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą ir pareikalavo panaikinti žurnalistų etikos inspektoriaus priimtą sprendimą.
M.Dėlkui vėl nepavyko: teismas konstatavo, kad publikacijose informacija buvo perteikta sąžiningai, iškraipytai, nebuvo siekiama įžeisti ar pažeminti kitą asmenį. Pažymėta, jog viešosios įstaigos vadovui yra taikomi aukšti elgesio, moralės bei nepriekaištingos reputacijos reikalavimai.
Teismas įpareigojo M.Dėlkų padengti bendrovės lrytas.lt patirtas 800 eurų bylinėjimosi išlaidas.
KorupcijaBylaMindaugas Dėlkus
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.