Nuosprendį buvusiam Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro (ONTB) 4-ojo skyriaus viršininkui Tomui Ruchtinui paskelbė Plungės apylinkės teismo Kretingos rūmų teisėjas.
37 metų T.Ruchtinas pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir įgaliojimų viršijimo, padarant didelę žalą fizinių asmenų interesams, neteisėto narkotinių medžiagų įgijimo, laikymo ir gabenimo turint tikslą jas platinti, dokumentų klastojimo ir melagingų parodymų davimo organizavimo.
Teisme nustatyta, jog T.Ruchtinas suklastojo ikiteisminio tyrimo medžiagą, kuria remiantis šiauliečiai sutuoktiniai Ričardas ir Tatjana Malinauskai buvo apkaltinti kvaišalų platinimu.
Skundai buvo atmesti
Remiantis suklastotais ikiteisminio tyrimo duomenimis ir melagingais parodymais, 2013 metais Šiaulių apylinkės teismas Malinauskus pripažino kaltais dėl kvaišalų laikymo turinti tikslą juos platinti.
T.Malinauskienei buvo skirta trejų metų ir trijų mėnesių laisvės atėmimo bausmė, o jos vyrui – treji metai nelaisvės.
Prakalbo informatorius
Viltis pirma laiko išeiti į laisvę sutuoktiniams sužibo tik po to, kai prakalbo melagingai apie jų nusikaltimus liudijęs slaptasis policijos informatorius. 2015 metų pradžioje buvo pradėtas procesas dėl paaiškėjusių naujų aplinkybių.
Tų pačių metų lapkritį Aukščiausiojo teismo nutartimi Malinauskų atžvilgiu priimti teismų sprendimai buvo panaikinti, o baudžiamoji byla jų atžvilgiu nutraukta.
Moteris susirgo depresija
„Išėjus į laisvę mane ištiko šokas. Buvo ir apmaudu, ir pikta. Aš buvau taip sutrikusi, kad nežinojau ko griebtis“, – prieš dvejus metus „Lietuvos rytui“ sakė daugiau nei metus už grotų nekaltai praleidusi 55 metų T.Malinauskienė.
Moteris guodėsi, kad susirgo depresija, jai teko vaikščioti pas gydytojus.
„Jei šie mums bylą sukurpę policininkai nebūtų įkliuvę patys, ir man su Tania nieko gero nebūtų švietę – būtume atsėdėję nuo skambučio iki skambučio, viską, kiek teismas atseikėjo“, – karčių žodžių tąkart negailėjo ir metais už žmoną vyresnis R.Malinauskas.
Neslėpė jaunystės klystkelių
Sutuoktiniai neslėpė, kad jaunystėje buvo pasukę klystkeliais – pasismaginę kvaišalais nepastebėjo, kaip buvo įtraukti į jų liūną.
„Mes buvome tikri narkomanai. Iš tų žmonių, kurie kartu su mumis pradėjo kaifuoti, liko gal du trys, o likusieji – jau po žeme.
Praradome darbus, įlindome į skolas, galiausiai pardavėme geroje vietoje buvusį namą su sklypu ir kaifavome toliau. Atsitokėjome, kai už parduotą namą gauti pusė milijono litų baigė tirpti“, – prisiminė R.Malinauskas.
Pavyko išbristi iš liūno
20 metų kvaišalus vartojusiam šiauliečiui po gydymosi pavyko išbristi iš jų liūno. Ant kojų stotis pradėjęs R.Malinauskas pagalbos ranką ištiesė ir žmonai.
Didžiausiu išbandymu kvaišalų atsikračiusiems sutuoktiniams tapo netikėta policijos pareigūnų ataka, po kurios jie atsidūrė už grotų.
Policininkai Malinauskams bylą sukurpė, kai sutuoktiniai jau skaičiavo penktus be kvaišalų praleistus metus.
Patyrė psichologinį spaudimą
„Mane sulaikė išėjusią iš kirpyklos. Į namus, kur buvo atliekama krata, mane parvežė surakintą antrankiais. Nors namuose viską išvertę kriminalistai nieko nerado, mums pareiškė, kad pardavinėjame kvaišalus. Aš buvau suimta mėnesiui, mano vyras – dviem.
Psichologinis spaudimas buvo nepakeliamas. Iš pradžių tyrėjai aiškino, kad mes prisidirbome ir dabar sėsime ilgam.
Vėliau tyrėjas jau porino, kad man prisipažinus į kalėjimą keliauti netektų, gaučiau tik kokius porą metų lygtinai.
Palūžau ir prisipažinau kalta. Tuomet tenorėjau kuo greičiau išeiti į laisvę, maniau, kad po to viskas kaip nors susitvarkys“, – patirtas kančias prisiminė T.Malinauskienė.
Pasidžiauti laisve nei T.Malinauskienei, nei jos vyrui ilgai neteko. 2013-ųjų birželio 21-ąją Šiaulių apylinkės teismas juos įkalino.
„Teisme mes nuolat tvirtinome, kad esame nekalti ir kad slaptasis liudytojas meluoja.
Aš per apeliacinio skundo nagrinėjimą net verkti pradėjau, sakiau, kad tas liudininkas nei gėdos, nei sąžinės neturi, tačiau mumis niekas nepatikėjo“, – pasakojo T.Malinauskienė.
Sutuoktinių skundai buvo atmesti.
Reikalavo 100 tūkstančių eurų
Ilgą laiką nekaltai kalėję šiauliečiai pareikalavo žalos atlyginimo iš valstybės.
Į Vilniaus apylinkės teismą kreipusis T.Malinauskienė už nepagrįstą baudžiamąjį persekiojimą iš valstybės siekė prisiteisti 100 tūkstančių eurų. Tokį pat ieškinį pateikė ir R.Malinauskas.
T.Malinauskienės ir jos sutuoktinio civilines bylas dėl žalos atlyginimo teismas sujungė į vieną bylą. T.Ruchtinas bylose dėl žalos atlyginimo buvo patrauktas trečiuoju asmeniu.
Nors bylos nagrinėjimas iš pradžių strigo, galiausiai šis procesas buvo baigtas taikos sutartimi – pernai vasario 8 dieną Vilniaus apylinkės teismo sprendimu patvirtinus taikos sutartį civilinė byla buvo nutraukta.
Kokia pinigų suma buvo įvertinta dėl nepagrįsto baudžiamojo persekiojimo patirta žala, neviešinama.
Šiauliuose siautėjo policininkų gauja
T.Ruchtino dar laukia nuosprendis Panevėžio apygardos teisme.
Šis teismas nagrinėja bylą, kurioje T.Ruchtinas su dar septyniolika asmenų yra kaltinami piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, įgaliojimų viršijimu, kyšininkavimu, svetimo turto pasisavinimu, prekyba kvaišalais, dokumentų klastojimu ir kitais nusikaltimais. Iš 18 kaltinamųjų 14 yra buvę policininkai.
Ikiteisminis tyrimas dėl Šiaulių policijos ONTB pareigūnų buvo pradėtas 2012 metais, kai Generalinę prokuratūrą ir Lietuvos kriminalinės policijos biurą pasiekė informacija apie kvaišalais prekiaujančius šiauliečius kriminalistus.
Surinkti įrodymai bylojo, kad penki šiauliečiai kriminalistai į nusikalstamą susivienijimą susibūrė dar 2011 metais.
Visuomenė apie kvaišalų prekeivių gaują subūrusius pareigūnus sužinojo 2013-ųjų sausio 23-iąją, kai buvo sulaikyta dalis įtariamųjų.
Nustatyta, kad šiauliečiai pasisavino keturis iš kvaišalų prekeivių atimtus kokaino paketus.
Dalis pagrobto 2,4 kilogramo kokaino buvo parduota. Už kilogramą kvaišalų buvo paimta 100 tūkstančių litų (28 962 eurai).
Pareigūnų gaujos ir jai talkinusių asmenų byla Panevėžio apygardos teisme pradėta nagrinėti 2014-ųjų rugsėjo 17-ąją ir iki šiol dar nebaigta.