Vištgaudžių byla – iššūkis Lietuvos teismui

2018 m. vasario 21 d. 21:52
„Lietuvos rytas“
Pirmąkart Lietuvos istorijoje Klaipėdos teisme bus nagrinėjama tarptautinė baudžiamoji byla, kurioje du kaltinamieji – britai, vienas – lietuvis, nusikaltimas įvykdytas Anglijoje, o nukentėjusieji – Lietuvos piliečiai.
Daugiau nuotraukų (1)
Į teisiamųjų suolą dėl prekybos žmonėmis, kurie buvo priversti dirbti vištų gaudytojais vergiškomis sąlygomis, stos 54-erių gargždiškis Edikas Mankevičius ir britų pora – Jacqueline Hazel Judge ir Darrelas Jonas Houghtonas.
Abu užsieniečiai privalės dalyvauti teismo posėdžiuose ir į Lietuvą skraidyti patys pirkdami bilietus. Mat teismai kelionės išlaidas paprastai padengia tik nukentėjusiesiems ir liudytojams.
Britams gyvenimas dabar – ne rožėmis klotas. Jie neteko verslo, nes Jungtinės Karalystės teismo sprendimu dėl tos pačios istorijos išnaudotiems šešiems lietuviams, kurie buvo pripažinti šiuolaikinės vergovės aukomis, turi sumokėti daugiau kaip milijoną eurų.
Tai buvo pirmoji civilinė byla, kurioje priimtas galutinis palankus sprendimas britų darbdavių išnaudotų migrantų atžvilgiu.
Apklausa – užsienyje
Prieš kelias dienas iš Jungtinės Karalystės grįžo Klaipėdos apygardos prokuratūros prokuroras Ruslanas Ušinskas ir du tyrėjai.
Vietinėje policijos nuovadoje buvo dar kartą apklausti įtariamieji britai, patikslintos kai kurios bylos aplinkybės.
„Kaltinamieji per 2 savaites turi pateikti prašymus, jeigu tokių turės. Procesą apsunkina tai, kad visus dokumentus reikia išversti į anglų ar lietuvių kalbas, tinkamai persiųsti.
Kovo viduryje planuojame bylą perduoti teismui. Ši byla – kol kas dar negirdėta Lietuvoje. Teismai dar neturi patirties, kaip jas reikia nagrinėti. Ir darbo, ir išlaidų bus nemažai.
Bet juk sakoma: pigus teisingumas brangiai kainuoja“, – sakė R.Ušinskas.
Neatmetama, jog bylos nagrinėjimas užtruks. Britai gali ieškoti priežasčių vilkinti procesą.
Galima ir vaizdo konferencija
Yra ir dar vienas kol kas neišbandytas tarptautinės bylos nagrinėjimo variantas – vaizdo konferencijos būdu.
„Posėdžių transliacijos į užsienį – to dar nesame darę, bet tai įmanoma. Tai turi nuspręsti teismas“, – sakė prokuroras R.Ušinskas.
Didelės apimties tarptautinį ikiteisminį tyrimą atliko Klaipėdos apskrities policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdyba ir Klaipėdos apygardos prokuratūra bendradarbiaudamos su Jungtinės Karalystės Kento policijos jungtine tyrimo grupe.
Didžiulė policijos operacija Meidstono mieste ir jo apylinkėse buvo surengta 2012 metų spalį.
Nukentėjusiųjų – dvylika
Kaltinamajame akte teigiama, kad į užsienį dirbti vištų gaudytojais priviliotiems lietuviams buvo žadama mokėti tris svarus (4,2 euro) už tūkstantį pagautų vištų.
Žmonės gyveno ir dirbo vergiškomis sąlygomis – jiems buvo mokamas kur kas mažesnis atlyginimas, negu pažadėta. Lietuvos piliečiai neturėjo jokių socialinių garantijų, dirbo naktimis, be poilsio dienų, gyveno antisanitarinėmis sąlygomis, prireikus neprisišaukdavo medikų pagalbos.
Įtariama, kad E.Mankevičius ne tik ieškodavo darbuotojų Lietuvoje, bet ir prižiūrėdavo juos. Vyras esą kartais žmones gąsdindavo šunimi.
Fizinį ir psichologinį smurtą, fizinių ir kitokių bausmių patyrę lietuviai negalėjo apsiginti, nes nemokėjo anglų kalbos, neturėjo pinigų ir neišmanė svetimos šalies įstatymų.
E.Mankevičiui pareikštas įtarimas dėl prekybos žmonėmis, išnaudojimo darbu ir neteisėto didelio kiekio šaudmenų laikymo. Per kratą pas jį aptikta daugiau kaip 400 įvairaus kalibro šovinių ir cigarečių su Baltarusijos akcizo ženklais.
Nukentėjusiais pripažinta dvylika vyrų. Įtariama, kad E.Mankevičius už išnaudotus tautiečius per trejus metus galėjo gauti mažiausiai 90 tūkst. svarų sterlingų (100 tūkst. eurų).
Prokuroro nutarimu laikinai apribotos jo nuosavybės teisės į grynuosius pinigus ir lėšas banko sąskaitose, automobilį, butą Vilniuje, žemės sklypą ir 17 žemės sklypų su pastatais Klaipėdos rajone.
Už prekybą žmonėmis gresia laisvės atėmimas nuo 2 iki 12 metų, už išnaudojimą priverstiniam darbui – iki 8 metų nelaisvės.
Įkalintas buvo tik įtariamasis iš Lietuvos
Žmonių išnaudojimu ir vertimu dirbti vergiškomis sąlygomis kaltinamas gargždiškis E.Mankevičius tikina esąs visiškai nekaltas ir nesuvokia, už ką beveik metus turėjo praleisti už grotų.
„Lietuvos rytui“ jis teigė, kad Didžiosios Britanijos fermoje, kur neva buvo išnaudojami vištų gaudytojai, niekada nėra dirbęs ir jokiu prižiūrėtoju nebuvęs. Negana to, jis ten net nebuvęs.
Gargždiškis stebėjosi, kodėl du Didžiosios Britanijos piliečiai, kuriems pateikti tokie patys kaltinimai, visą laiką buvo laisvėje, o jam buvo skirta griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas.
Praėjusiais metais prieš Kalėdas vyras buvo išleistas į laisvę.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.