Skandalingoje žemgrobių byloje – netikėtos kliūtys

2018 m. vasario 15 d. 14:37
Ketvirtadienį Šiaulių teismo rūmuose pabandyta atversti žemgrobių bylą, bet susidurta su netikėtomis kliūtimis.
Daugiau nuotraukų (12)
Paaiškėjo, kad bylos nagrinėjimas yra neįmanomas, nes vienas kaltinamųjų Aivaras Pisarževičius yra įkalintas Švedijos kalėjime. Tad teismui teks kreiptis, kad Švedijos Karalystė leistų pargabenti už kvaišalus nuteistą vyriškį į gimtinę.
Procesas gali užtrukti, jei A.Pisarževičius nenorės stoti prieš teismą Lietuvoje. Taip jau buvo nutikę nagrinėjant bylą Mažeikiuose, kur vyriškis su bendrininkais irgi teisiamas dėl žemgrobystės. Į šį teismo procesą A.Pisarževičių pavyko pargabenti tik po pusmetį užsitęsusių procedūrų.
Be to, dalis teisiamųjų neturėjo net privalomo gynėjo, tad teismui teks pasirūpinti, kad jiems atstovautų valstybės finansuojami advokatai.
Sugriovė politinę karjerą
Šios aferos ašimi teisėsaugininkai laiko 39 metų Raimondą Jančiauską. Kartu teisiami dar septyni asmenys - R.Jančiausko tėvas Kęstutis Jančiauskas, A.Pisarževičius, Viktoras Statkus, Oksana Žakienė, Zita Ona Tiškienė, Mindaugas Lukas ir Eduardas Pliasas.
Teisininko išsilavinimą R.Jančiauskas įgijęs alytiškis yra dirbęs Pakruojo prokuratūroje prokuroro padėjėju, Šiaulių apskrities viršininko administracijos Teisės departamento Juridinio skyriaus vedėju, Kalėjimų departamento Socialinės reabilitacijos skyriaus viršininku, Alytaus mero patarėju.
Jis ketino kandidatuoti net į Alytaus tarybą, bet planus sugriovė į viešumą iškilusios aferos. Prokuratūros prašymu buvo panaikinta R.Jančiausko neliečiamybė, o jis pats išbandė kameros gultą.
Dirbdamas Šiaulių apskrities viršininko administracijoje R.Jančiauskas atstovavo darbovietei žemgrobių byloje. Tada teisininkas išvydo visus sistemos trūkumus, nes pats turėjo prieigą.
Siūlą užčiuopė darbovietėje
Bylos duomenimis, dirbdamas Šiaulių apskrities viršininko administracijos Teisės departamento Juridinio skyriaus vedėju alytiškis netruko išsiaiškinti, kaip rasti nacionalizuotus vadinamuosius bešeimininkius sklypus.
Jų buvo ne vienas ir ne du, nes tremties košmaro neišgyveno ne tik šeimos, bet ir ištisos giminės. Be to, ne vienas pretendentas atsimušė į biurokratinę sieną – neturėjo pakankamai dokumentų paveldėjimui pagrįsti.
Į paveldėtojo neturinčią žemę nusitaikiusiems aferistams liko surasti pretendentų ir pasirūpinti tai patvirtintinančiais dokumentais.
Taikinys – senoliai ir skurdžiai
Bylos duomenimis, kaltinamieji buvo nusitaikę į pagyvenusius, skurdžiai besiverčiančius ar asocialius žmones. Valstybės kaltintojo Andrejaus Mirno manymu, buvo tikimasi, kad jie ilgai negyvens, tad nebeliks ir liudytojų.
Tada buvo ieškoma dokumentų, kurie pagrįstų tariamą giminystę. Tam buvo naudojamos gimimo, mirties, santuokos liudijimo klastotės, nebūti išrašai iš bažnytinių knygų.
Per ikiteisminį tyrimą nustatyta, kad tikrovės neatitinkančius išrašus iš bažnyčios knygų duodavo patys klebonai, o keliais atvejais buvo naudotos klastotės.
Aferistams galėjo ir nepasisekti, bet jiems talkino nesąžiningi žemėtvarkininkai, netikrinę pateiktų abejotinų dokumentų ir padėję juos įforminti.
Grobis – šimtai hektarų žemės
Žemgrobių planas veikė tobulai – 2008-2011 m. buvo užgrobta per 1000 hektarų žemės.
Dauguma sklypų – žemės ūkio paskirties dirbami laukai, nors tarp apgaule susigrąžintų buvo ir miško masyvų, nedidelių vandens telkinių.
Išvadas apie atkurtą nuosavybę arba savininkams grąžintus sklypus pardavinėję aferistai tiesiog maudėsi piniguose. Pavyzdžiui, už vieną stambią žemės ūkio valdą jiems buvo atseikėta net 790 tūkstančių litų (beveik 229 tūkst. eurų).
Šiaulių apylinkės teismui parduotoje byloje surinkta įkalčių dėl daugiau kaip 900 hektarų žemės užgrobimo. Paskaičiuota, kad 12 nukentėjusių buvo padaryta beveik 1,12 mln. eurų žala.
„Buvo ginamas viešasis interesas, pritaikyta restitucija, todėl žemė buvo atimta iš sąžiningai ją įgijusių žmonių, - sakė prokuroras A.Mirnas. - Ne visi nukentėjusieji yra pareiškę ieškinius, jie laukia, kol baigsis ši byla.“
Atgauti visus pinigus nukentėjusiesiems maža vilties, nes pas kaltininkus turto rasta nedaug – jo pakaks tik daliai žalos atlyginti. Tiesa, pareigūnams pavyko surasti vieno aferisto vardu įteisintą namą užsienyje.
Apie aferas prabilo bendražygis
Šiauliuose nagrinėjamoje byloje teisiami aštuoni asmenys, iš jų dvi – moterys. Dauguma teisiamųjų kaltės nepripažįsta, bet pareigūnai surinko labai daug įkalčių.
Būtent dėl to ir užtruko procesas – teko atlikti dešimtis ekspertizių. Mat iš pradžių buvo pradėta net 15 ikiteisminių tyrimų, o po to jie buvo sujungti.
Surinkus įkalčius, viena bylos dalis buvo atskirta ir perduota Mažeikių teismui. Jame dėl 4 žemės užgrobimo atvejų teisiami 9 asmenys. Tarp jų – R.Jančiauskas ir jo tėvas Kęstutis Jančiauskas.
Teisėsaugai talkina vienu artimiausių R.Jančiausko bendražygių laikomas Aivaras Pisarževičius. Iš Švedijos, kur nuteistas už kanapes, pargabentas vyriškis per ikiteisminį tyrimą ne tik pripažino savo kaltę, bet ir detaliai papasakojo visą schemą – kas ir kaip buvo darė aferas.
R.Jančiauskas ir jo tėvas kaltės kratosi, o kiti pripažįsta tik iš dalis. Tarp teisiamųjų yra Eduardas Pliasas, kuris anksčiau vadovavo Akmenės rajono žemėtvarkininkams.
Šioje byloje sukčiai kaltinami užgrobę daugiau kaip 210 hektarų svetimos žemės, o iš sąžiningų įgijėjų pasisavinę apie 200 tūkstančių eurų.
Mažeikių teisme byla jau baigiama nagrinėti – liko baigiamosios kalbos ir kaltinamųjų paskutinis žodis.
Tiesa, ir šiame procese iškilo naujų kliūčių. Į ketvirtadienį vyksiantį posėdį R.Jančiauskas nutarė nebevažiuoti. „Nespėsiu nuvykti į kitą apskritį“, - prokurorui pareiškė teisiamasis.
Kaltinimus patvirtino ir draugė
Trečia žemgrobystės byla nagrinėjama Kretingos teisme.
Jame teisiamas tas pats R.Jančiauskas su dviem pagalbininkais. Įtariama, kad trijulė užgrobė iki nacionalizacijos Eberhardtui Rutzenui priklausiusią žemę Mažučių kaime (Kretingos r.).
Bylos duomenimis, 80 hektarų žemės sklypą menamai giminaitei sugrąžinti pakako suklastotos krikšto pažymos. Surinkta įrodymų, kad šią klastotę pasirašė net ne Maironių Švč. Mergelės Marijos bažnyčios klebonas, o R.Jančiauskas.
Teisme buvo apklausta ir buvusi teisiamojo gyvenimo draugė Loreta Vasiljevienė. Pastaroji patvirtino nujautusi, kad jos vaikų tėvas senovine rašomąja mašinėle klastoja dokumentus. Moteris teisme papasakojo, kad gyvenimo draugas yra gyręs vieną moterį „už auksinę rankelę“.
Liudytoja prisipažino ir pati R.Jančiausko prašymu svetimu rašiusi kelis dokumentus. L.Vasiljevienei buvo paaiškinta „nesigilinti ir auginti vaikus“.

Jei bus įrodyta kaltė, aferistų gaujos nariams gresia įkalinimas iki 8 metų.
 
 
 
 
 
 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.