Dėl nužudymo kaltu pripažintas K.Pociūnas. Jam teismas skyrė dešimties metų laisvės atėmimo bausmę.
Vyteniui Matulevičiui teismas skyrė laisvės apribojimą pusantrų metų ir uždraudė nuo 20 valandos lankytis restoranuose ir baruose.
Skirmantui Jankauskui, Pauliui Leščinskui ir Edgarui Petraševičiui teismas skyrė pusantrų metų lygtines laisvės atėmimo bausmes, įpareigojo juos tęsti darbą arba mokslus ir vakarais nesilankyti baruose ir restoranuose.
Anksčiau nužudymu kaltintam A.Šalnai VAT skyrė dvejų metų laisvės atėmimo bausmę, kurios vykdymą taip pat atidėjo ir įpareigojo jį pusę metų nuo 22 valandos vakaro būti namuose.
Nužudytojo T.Dobrovolskio motinai, žmonai ir vaikams priteista po 25 tūkst. T.Dobrovolskio motinai priteista 2 tūkst. eurų advokato išlaidoms ir 5 tūkst. eurų Valstybinei ligonių kasai už jos sūnaus gydymą.
Teisėjas atkūrė įvykių chronologiją
Nuosprendį paskelbęs VAT teisėjas Stasys Lemežis pabandė atkurti 2014 metų Kūčių išvakarėse vykusius įvykius, kur kompanija draugų linksmai leido vakarą Psichbariu vadinamame bare.
Andrejus Karačiūnas buvo stipriai išgėręs. Mindaugas Šulinskas niekieno neprašomas įsiterpė į jų pokalbį ir prasidėjo ginčas. Į barą užėjęs T.Dobrovolskis prisijungė prie A.Karačiūno ir M.Šulinsko, bet į politines diskusijas nesileido.
Teisėjas pastebėjo, kad nė vienas teisiamųjų teismui nedavė nuoširdžių parodymų. „Visi pripažino, kas mušė A.Karačiūną ir M.Šulinską, bet niekas neprisipažino skėčiu trenkęs T.Dobrovolskiui.
„Tuomet nė vienam jų T.Dobrovolskis nebuvo pažįstamas. Jiems jis nebuvo Lietuvoje žinomas žmogus, kompozitorius. Jiems jis buvo eilinis baro lankytojas“, – kalbėjo S.Lemežis.
Teisėjas stebėjosi, kad V.Matulevičius pareiškė pajutęs pavojų ir į barą sukvietęs savo draugus. Nustatyta, jog joks pavojus kilęs nebuvo, o į barą iškviesti A.Šalna ir K.Pociūnas nieko nebandė išsiaiškinti – jie ėmė muštis.
„Prie baro nevyko jokios muštynės – įvyko ten stovėjusių žmonių užpuolimas ir mušimas. Niekam jokios grėsmės nebuvo“, – aiškino teisėjas S.Lemežis.
Pirmasis smūgio sulaukė Martynas Prokopas, kuris rankoje laikė Birutės Dailidžionytės skėtį. Nustatyta, jog K.Pociūnas iš M.Prokopo išplėšė iš rankų skėtį, perlaužė jį pusiau ir juo sudavė į konfliktą visiškai nesikišusiam T.Dobrovolskiui.
„Jo mušti nebuvo jokio pagrindo, nebuvo jokio ginčo. Žmogus prie baro stovėjo su šunimi, gurkšnojo alų, tas smūgis jam buvo visiškai netikėtas“, – kalbėjo S.Lemežis.
Nors teisiamieji teigė nematę, kas dūrė T.Dobrovolskiui, teismas vadovavosi tuo, kad tą vakarą skėtis nebuvo atsidūręs nė vieno kito teisiamojo rankose.
Pirmą kartą teisiamam K.Pociūnui paskirta 10 metų laisvės atėmimo bausmė, nes nužudymas nebuvo suplanuotas, o skėtis nėra iš anksto tam paruoštas įrankis.
Nustebino artimųjų ieškinys
Teismą nustebino T.Dobrovolskio artimųjų pareikštas civilinis ieškinys. Vien neturtinę žalą šeima įvertino 2 milijonais, 100 tūkstančių eurų. „Pagalvokime, ar kuriam nors iš sėdinčiųjų šioje salėje būtų įmanoma sumokėti tokius pinigus?“– stebėjosi teisėjas.
S.Lemežis priminė, jog „teisiamųjų atžvilgiu, nužudytas ne kompozitorius, ne labai žinomas Lietuvos žmogus. Jie to nežinojo. Smurtas buvo panaudotas prieš eilinį šio baro lankytoją“. Teismo sprendimu, ieškiniai turi atitikti protingumo kriterijus ir juos gerokai sumažino.
Atsakė į svarbų klausimą
Nužudytojo žmona Akvilė Dobrovolskė teigė, jog neįmanoma pamatuoti, kokia suma įvertinti mylimo žmogaus netektį: „Ar kas nors sutiktų atiduoti savo brangų žmogų už kažkokią pinigų sumą? Žinoma, kad ne, todėl įvardyti tą sumą labai sudėtinga“.
Moteris neturi daug vilčių, kad nuteistasis studentas turės turto ir galės atlyginti žalą.
Nužudyto T.Dobrovolskio motina Angelė Šakalienė džiaugėsi, kad išsamiai nuosprendžio motyvus paaiškinęs teisėjas atsakė į daug klausimų.
„Aš išsiaiškinau, o teisėjas šiandien patvirtino svarbiausią dalyką – mano sūnus nebuvo V.Putino gerbėjas. Tegul nesidžiaugia tie, kurie rašė ir internete komentavo, kad jis šlovino V.Putiną. Mano sūnus stovėjo lauke su šunimi ir bokalu alaus. Nebesidžiaukite, kad jie žudė iš patriotizmo, jie žudė iš chuliganizmo – spardė, mušė, daužė, nežinodami, nei ką, nei kodėl“, - kalbėjo nužudytojo motina.
A.Šakalienė šią bylą pavadino baisia pamoka visiems: „Sugriautas gyvenimas ne tik to jaunuolio, kuris nuteistas už nužudymą. Savo gyvenimus susigriovė visi šeši“.
Moteris atkreipė dėmesį, kad prieš trejus metus teisiamiesiems buvo apie 20 metų. „Jie savo gyvenimą pradėjo tokia dėme“, – kalbėjo A.Šakalienė.
Baigiant nagrinėti bylą, prokuroras siūlė už nužudymą nuteisti tik vieną muštynių dalyvį Karolį Pociūną.
Anksčiau kaltinimai dėl nužudymo buvo pateikti ir Skirmantui Jankauskui bei Audriui Šalnai. Tačiau ištyrus nusikaltimo aplinkybes ir apklausus liudytojus, prokuroras juos siūlė teisti tik už kūno sužalojimą bei viešosios tvarkos sutrikdymą.
Teisiamieji ir liudytojai teisme ne kartą pasakojo, jog 2014-ųjų Kūčių išvakarėse muštynės bare kilo dėl kalbų apie Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną.
Teigiama, jog T.Dobrovolskis šioje diskusijoje nedalyvavo. Į barą jis buvo užsukęs su šunimi ir stovėdamas lauke, gurkšnojo alų.
Kai konfliktas persikėlė į lauką ir virto masinėmis muštynėmis, vienas jaunuolių skėčiu trenkė T.Dobrovolskiui į veidą ir išdūrė akį. Pažeidus galvos smegenis, vyrą ištiko koma, po dešimties dienų jis mirė ligoninėje.