Vairuotojas po avarijos: „Daiva Gineikaitė lakstė su telefonu, prašė padėti“

2017 m. gruodžio 15 d. 08:51
Papildyta
Kauno apylinkės teismas penktadienį atvertė avariją sukėlusios buvusios Nacionalinės žemės tarnybos direktorės Daivos Gineikaitės girtumo slėpimo baudžiamąją bylą, kurioje ji kaltinama kartu su keturiais šio miesto medikais.
Daugiau nuotraukų (13)
Penktadienį liudijo automobilio, į kurį 2015 metų gruodžio 19 dieną Kaune rėžėsi girta D.Gineikaitė, vairuotojas Adomas Sabaliauskas, avarijos dieną su ja bendravę policijos pareigūnai.
Kaltinimai piktnaudžiavimo byloje pareikšti D.Gineikaitei, dabar jau atšauktam Kauno klinikinės ligoninės direktoriui Gediminui Abeciūnui, direktoriaus pavaduotojui Kastyčiui Grigoniui, šios įstaigos gydytojui Artūrui Šulniui ir skaugytojai Salomėjai Skersienei.
„Ištrauk mane“
„D.Gineikaitė prašė manęs nekviesti policijos. Ji siūlė susitarti už pinigus – rankose laikė pluoštą banknotų po 50 eurų.
Man susidarė aiškus įspūdis, kad moteris neblaivi – ji svirduliavo, buvo susivėlusi tarsi po pobūvio, nuo jos sklido alkoholio kvapas.
Nusprendžiau pasielgti pilietiškai – nenorėjau leisti, kad išgėręs ir avariją sukėlęs žmogus liktų nenubaustas. Todėl ir iškviečiau policiją“, – po avarijos naujienų portalui lrytas.lt pasakojo A.Sabaliauskas.
Liudyti baudžiamojoje byloje pakviesti policijos pareigūnai anksčiau jau davė parodymus administracinėje byloje, iškeltoje D.Gineikaitei dėl avarijos sukėlimo ir vairavimo apsvaigus nuo alkoholio.
Pasak administracinėje byloje liudijusių patrulių Kęstučio Kelmelio ir Tomo Viniko, D.Gineikaitės akivaizdžiai atrodė neblaivi, nuo jos sklido alkoholio kvapas, Į matuoklį ji tinkamai įpūtė tik iš trečio karto.
„Man ji atrodė neblaivi“, – kalbėjo Kelių policijos Eismo įvykių registravimo skyriaus vyriausiasis specialistas Vytautas Dobilas matęs, kaip policijos pastato koridoriuje D.Gineikaitė kalbėjo telefonu.
V.Dobilui įstrigo D.Gineikaitės žodžiai: „Padėk man, patekau į bėdą. Ištrauk mane. Jei tau kada reikės, ir aš tau padėsiu“.
Vėl svarstė prašymus
Penktadienį posėdžio pradžioje gydytojo A.Šulniaus ir slaugytojos S.Skersienės advokatas Aleksandras Jakubauskas pakartojo tai, ką buvo sakęs dvejuose ankstesniuose posėdžiuose – jo ginamųjų baudžiamasis persekiojimas yra negalimas, nes jie esą už tokius pačius veiksmus buvo nubausti administracinėje byloje.
Teisėjų kolegija šį prašymą atmetė – teismo nuomone, jis nėra pagrįstas, o gynyba jokių naujų argumentų nepateikė.
„Tai – vos ne proceso vilkinimas“, – pareiškė kaltinima palaikantis Generalinės prokuratūros prokuroras Darius Stankevičius.
D.Gineikaitės advokatas Stanislovas Liutkevičius prašė prijungti prie bylos, kaip pats tvirtino, sociologinių tyrimų kompanijų duomenis, jog užvirus jos girtumo slėpimo skandalui policijos reitingai šoktelėjo į viršų. Todėl, advokato nuomone, policija dėl įvykių, susijusių su D.Gineikaite, didelės žalos nepatyrė, kaip teigia prokuratūra.
„Dar laukiau žodžių, kad tuo pagrindu reikia nutraukti bylą“, – ironiškai pastebėjo prokuroras D.Stankevičius.
Teismas S.Liutkevičiaus pateiktus duomenis pridėjo prie bylos. Kol buvo diskutuojama apie advokatų prašymus ir pateiktus dokumentus, praėjo ištisas pusvalandis. 
Liudijo principingas vairuotojas
Į teismą šiandien liudyti atvyko vairuotojas A.Sabaliauskas, į kurio mašiną rėžėsi neblaivi D.Gineikaitė.
„Vežiau dukrą į muzikos mokyklą ir ponia Gineikaitė Kaune, Savanorių prospekte atsitrenkė į mano automobilį.
Važiavau trečia juosta ir buvau taranuotas iš dešinės pusės. Išlipome iš automobilių, pamačiau, kad D.Gineikaitė buvo nekoordinuota, nekaip atrodė, iš burnos sklido alkoholio kvapas.
Bendrauti su ja nesisekė – jautėsi jos puikybė. Priėjau prie jos ir pasakiau – kaip atsitiko, kad į mane įvažiavote. D.Gineikaitė atkirto, kad gal aš į ją įvažiavau.
Paskui ji prašė nekviesti policijos – sakė, kad nereikia jokio viešumo. Ji nepripažino savo kaltės, be to, pamačiau, kad ji yra išgėrusi. Iškviečiau policijos pareigūnus, kurie sąžiningai ir krupščiai atliko savo darbą.
Mačiau, kaip D.Gineikaitė skambina telefonu“, – prisiminė A.Sabaliauskas.
Vairuotojas girdėjo, kaip telefonu vyksta derinimai: „Matosi, kad ji kažkam skambino ir bandė sutvarkyti, suderinti reikalus, prašė pagalbos. Supratau, kad bandoma išsisukti iš situacijos, sakė kažkam „padėk“.
A.Sabaliauskas prisiminė, kaip po avarijos sustojo kitas vairuotojas ir pasakė jam, jog viską matė ir prireikus galėtų paliudyti, davė savo telefoną.
Pasak A.Sabaliauskas, D.Gineikaitė siūlė jam susitarti, išsitraukė pinigus: „Buvo susuktas pluoštelis banknotų po 50 eurų – tikrai ne vienas, ne du ir ne trys.
Tačiau aš net nesileidau į kalbas – pinigai man nerūpėjo“, – pasakojo A.Sabaliauskas, nenorėjęs, kad neblaivi vairuotoja išvengtų atsakomybės.
Pasak A.Sabaliausko, draudimui padengtus padarytą žalą dėl apgadintos mašinos, vėliau išlindo kiti defektai, jam teko papildomai rūpintis važiuoklės remontu.
D.Gineikaitė paklausė, ar gali būti, kad telefonu ji prašė ne išsukti ją, o suteikti pagalbą dėl automobilio. Panašų klausimą uždavė ir jos advokatas.
„Galiu pasakyti D.Gineikaitės pasisakymų potekstę, bet pažodžiui dabar pasakyti negaliu, ką ji sakė“, – praėjus dvejiems metams nuo avarijos, A.Sabaliauskas neprisiminė kiekvieno jos žodžio.
D.Gineikaitės advokatai užvertė pricipingą vairuotoją klausimais – kas jam iš spaudos yra žinoma apie gydytoją A.Šulnių ir slaugytoją S.Skersienę, koks įspūdis apie juos susidarė, kaip jis pasidalino nuotraukomis, kurias padarė po avarijos.
„Ar jums susidarė įspūdis iš spaudos, kad jie padarė kažką ne taip?“, – bėrė klausimus advokatas A.Jakubauskas. Vairuotojas atsakė, kad pats padarė tokias išvadas: „Niekas manęs neįtakojo. Buvo bandoma išsisukti ir pakeisti kraują, iš neblaivaus pasidaryti blaiviu“.
Ikiteisminio tyrimo metu A.Sabaliauskas teisėsaugai tvirtino, jog policijoje D.Gineikaitė lakstė su telefonu pirmyn ir atgal, kažkam skambino, sakė „Padėkite, aš atsilyginsiu“. Jis patvirtino teisme savo parodymus, duotus ikiteisminio tyrimo metu.
Policininkų parodymai
Išklausius A.Sabaliauską, teisme buvo apklausti avarijos dieną su D.Gineikaite bendravęs Kauno policininkas Romas Krikštopaitis ir kiti policijos pareigūnai.
R.Krikštopaitis surašė eismo taisyklių pažedimo protokolą pagal matuoklio duomenis, avarijos dalyvių paaiškinimus ir kitus duomenis.
"D.Gineikaitė į policiją atvyko su savo tėvu. Nuo jos sklido kvapas, panašus į alkoholio. Ji daug kalbėjo telefonu", - prisiminė pareigūnas, patvirtinęs savo parodymus, duotus ikiteisminio tyrimo metu,
Pasak R.Krikštopaičio, ji nenorėjo, kad apie eismo įvykį būtų viešinama. 
Policininkas D.Gineikaitės neblaivumą vairuojant įvertino kaip ypatingą įvykį - taip paprastai daroma, kai girti prie vairo įkliūva valstybinių įstaigų vadovai, politikai.
"D.Gineikaitės judesiai buvo nekoordinuoti, kalba nerišli. Ji ginčijosi su kitu vairuotoju, kas kaltas dėl avarijos.
Kažkam paskambinusi, ji norėjo, kad su tuo žmogumi pakalbėčiau, tiesė telefoną, bet aš nesutikau", - pasakojo patrulis Kęstutis Kelmelis.
Nacionalinės žemės tarnybos vadovė nesutiko su alkoholio matuoklio parodymais, todėl policininkai jai pasakė, kad gali važiuoti į Kauno apskrities Priklausomybės ligų centrą. Tačiau D.Gineikaitė nuvažiavo į Kauno klinikinę ligoninę.
Liudys ir buvęs ministras
Ankstesniame piktnaudžiavimo bylos teismo posėdyje buvo apklausti A.Šulnius, S.Skersienė ir STT agentai.
Iš viso byloje yra net 26 liudytojai, tarp jų – buvęs Vidaus reikalų ministras Gintaras Furmanavičius, avarijos dieną dirbęs Nacionalinės žemės tarnybos direktorės D.Gineikaitės patarėju.
Pasak prokuroro D.Stankevičiaus, D.Gineikaitė prašė G.Furmanavičiaus imtis veiksmų, kad apie įvykį nesužinotų žiniasklaida, o ji išvengtų atsakomybės.
„G.Furmanavičius kažką bandė daryti, bet jo veiksmai nevirto nusikaltimu“, – D.Stankevičius paaiškino, kodėl G.Furmanavičiui nebuvo pareikšti įtarimai.
G.Furmanavičius liudys viename vėlesnių teismo posėdžių.
Puolė ieškoti pagalbos
D.Gineikaitės kraujo mėginių sukeitimo detektyvas ikiteisminio tyrimo metu buvo narpliojamas maždaug pusantrų metų.
2015 metų gruodį po eismo įvykio įpūtusi 1,66 promiles (vidutinis girtumo laipsnis), ji skambino Kauno klinikinės ligoninės vadovui Gediminui Abeciūnui, lankėsi šioje gydymo įstaigoje.
Nacionalinės žemės tarnybos direktorė puolė karštligiškai ieškoti pagalbos, skambino savo pažįstamiems, tarp jų – KKL direktoriui G.Abeciūnui.
G.Abeciūnas ne darbo dieną, šeštadienį, nedelsdamas susisiekė su savo pavaduotoju K.Grigoniu, o pastarasis paskambino ligoninės Priėmimo skyriuje budėjusiam savo tiesioginiam pavaldiniui gydytojui A.Šulniui.
Nesutikdama su policijos alkoholio matuoklio parodymais D.Gineikaitė nuvyko į Kauno klinikinę ligoninę, ten davė kraujo du kartus – tą pačią dieną ir kitą rytą, jau išsiblaiviusi.
Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai aptiko du D.Gineikaitės kraujo mėginius: viename buvo alkoholio, o kitame – ne.
Po to mėginiai greičiausiai būtų buvę sukeisti: paliktas „nulinis“ mėginys, o tas, kuriame yra promilių, – sunaikintas.
Mėginys su promilėmis aptiktas prie slaugytojos S.Skersienės namų Kauno rajone esančioje šiukšliadėžėje.
Medikas pakeitė parodymus
Praėjus dviem dienoms nuo avarijos A.Šulnius pareigūnams teigė, jog jam paskambinęs K.Grigonis leido suprasti patiriantis ligoninės direktoriaus G.Abeciūno spaudimą, nes reikia padaryti taip, kad D.Gineikaitės kraujyje nebūtų rasta alkoholio.
A.Šulnius iš pokalbio su K.Grigoniu suprato, jog jis D.Gineikaitei turės padėti. Atvykusi D.Gineikaitė pabrėžė A.Šulniui, jog viskas yra suderinta su Kauno klinikinės ligoninės vadovybe – direktoriumi G.Abeciūnu ir K.Grigoniu.
Bet vėliau A.Šulnius prabilo jau kitaip – K.Grigonis jam esą nedavė neteisėtų nurodymų.
Tačiau pirminius A.Šulniaus parodymus ikiteisminio tyrimo metu patvirtino slaugytoja S.Skersienė.
Pasak slaugytojos, A.Šulnius jai papasakojo apie K.Grigonio skambutį – atvyks D.Gineikaitė, apie kurios vizitą jau žino „visa valdžia“.
D.Gineikaitei davus kraujo pirmą kartą, A.Šulnius pareiškė, jog ji atvažiuotų kitą rytą ir duotų kraujo antrą kartą.
S.Skersienė turėsianti sukeisti kraujo mėginius ir atsikratyti pirmojo mėginio, kad nebūtų nustatytas D.Gineikaitės girtumas.
Slaugytojai pasakius, jog taip elgtis negalima, A.Šulnius atkirto – viskas yra suderinta su G.Abeciūnu ir A.Šulniumi.
D.Gineikaitės ir G.Abeciūno pokalbiai telefonu buvo įrašyti – įtardami aferas Nacionalinėje žemės tarnyboje, pareigūnai prieš avariją slapta legaliai klausėsi jos vadovės pašnekesių.
Ligoninės vadovai kaltinimus piktnaudžiavimu neigia.
Tačiau teisėsaugos duomenimis, G.Abeciūnas su K.Grigoniu susitarė nurodyti A.Šulniui nuslėpti D.Gineikaitės girtumą.
G.Abeciūnas pažinojo D.Gineikaitę dar nuo tų laikų, kai ji dirbo Kauno savivaldybėje juriste ir kuravo medicinos sritį.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.