B. Burgis teisme: „Dvejus metus praleidau sielos kalėjime“

2016 m. lapkričio 15 d. 08:57
Emocingos kalbos ir eilės iš antikos dramų. Taip antradienio rytą Lietuvos aukščiausiajame teisme (LAT) nagrinėta buvusio Kauno technologijos universiteto (KTU) gimnazijos direktoriaus Bronislovo Burgio byla.
Daugiau nuotraukų (10)
Skundą LAT pateikė prokuratūra, nes gegužės mėnesį Kauno apygardos teismas žinomą pedagogą išteisino dėl psichinės prievartos naudojimo prieš vieną gimnazijos moksleivę.
Kas yra psichinė prievarta?
Kauno apylinkės teismas B.Burgį pernai buvo pripažinęs kaltu dėl sistemingo nepilnametės bauginimo ir skyręs vienų metų laisvės atėmimo bausmę, kurios vykdymą atidėjo.
„Apeliacinės instancijos teismas nukrypo nuo teismų praktikos suformuotos psichinės prievartos taikymo“, – teigiama prokuratūros skunde.
Baudžiamąja byla virtęs B.Burgio konfliktas su moksleive kilo 2014 metais dėl reikalavimų palikti gimnaziją po to, kai paauglė buvo pričiupta rūkanti.
Grasino sugriauti gyvenimą
Skundą pateikusi prokurorė Vida Ramanauskienė atkreipė dėmesį, kad B.Burgis, kaip mokymo įstaigos vadovas, buvo daug pranašesnis už moksleivę, kuri nagrinėjamo įvykio metu buvo nepilnametė.
B.Burgį išteisinęs Kauno apygardos teismas nusprendė, kad direktoriaus pareiškimai neturi sistemingo bauginimo požymių, nes buvo pasakyti spontaniškai.
Prokurorė teigė, jog grasinančius ir moksleivę bauginančius žodžius pedagogas kartojo ne vieną kartą – bauginimas buvo sistemingas, nes tas pačias frazes direktorius kartojo bendraudamas ir su nepilnamete, ir su jos tėvais. „Aš sugriausiu tavo gyvenimą, padarysiu tave nepakaltinamą“, – direktoriaus pasakytas frazes teismui priminė V.Ramanauskienė.
Tai, kad B.Burgis moksleivę gąsdino būdamas mokymo įstaigos vadovu, anot prokurorės, dar labiau sunkina B.Burgio padėtį, nes gimnazijos direktoriaus elgesiui keliami aukštesni reikalavimai nei kitiems asmenims.
Direktorius peržengė ribas?
Prokurorė pabrėžė, jog B.Burgis nepilnametei grasino ne išmesti ją iš gimnazijos, bet liepė išeiti pačiai: „Tai tas pats, kaip reikalauti, kad nusikirstum sau galvą. Tai nežmoniška taisyklė, tokią dar reikia sugalvoti.“ 
V.Ramanauskienė įsitikinusi, kad patyręs pedagogas turėjo suprasti, kokią įtaką suaugusio žmogaus žodžiai daro nepilnamečiams: „Kokį vaizdą apie pasaulį, apie valstybę susidaro moksleivė iš tokio direktoriaus elgesio?“
Mokinys – ne bulvių maišas
Dar emocingesnis buvo kartą jau nuteistas ir išteisintas B.Burgis.
„Tai ne mano byla – tai Lietuvos Respublikos byla. Aš įkūriau pirmąją Lietuvos pokario gimnaziją, kitokią nei kitos. Aš vedžiau į šviesą ir tiesą du tūkstančius moksleivių“, – savo kalbą pradėjo buvęs KTU gimnazijos direktorius.
Jis teigė neskubėjęs išmesti iš gimnazijos Vilniuje, Gedimino prospekte,  užsirūkiusios merginos, bet siekęs, kad ji suprastų savo poelgį: „Mes dirbame ne su bulvių maišais, mes dirbame su žmonėmis. Juk negaliu tiesiog pasakyti, kad išbraukiu tave iš sąrašų.“ 
Buvęs direktorius nesupranta, kodėl yra teisiamas dėl to, kad auklėjo mokymo įstaigos taisykles pažeidusią gimnazistę: „Ar gimnazija yra nelegali įstaiga? Ar taisyklės, kurias pasirašė moksleivė ir jos tėvai,  – nelegalios? Vieną pažeidimą galima atleisti, bet jei trys šimtai žmonių padarys po pažeidimą, nebeliks ir gimnazijos.“  Po konflikto išvyko į užsienį B.Burgis tvirtino, jog teisėsauga sugadino ne tik jo, bet ir moksleivės gyvenimą: „Ko pasiekė teisėsauga? Paulina baigė gimnaziją, bet neteisėtai. Ji gavo atestatą, kuris negalioja ir niekada negalios. Ji išvyko į užsienį. Ką ji pasakys savo vaikams? Jei turi teisėsaugoje užtarėjų, tu esi lygesnis ir tau taisyklės negalioja.“
Teisėjų įspėtas dėl monologų, B.Burgis teigė, jog dėl to jam buvo priekaištauta ir nagrinėjant bylą – esą susitikęs su moksleive ir jos tėvais jis sakė ilgus monologus.
B.Burgis teigė tuomet net neįtaręs, kad pokalbiai yra įrašinėjami: „Paaiškėjo, kad mano pašnekovai tylėjo todėl, kad jie įrašinėjo. Kai žmogus tyli, aš sakau monologą.“ 
Prieš niekšybę nesiklaups
„Dvejus metus aš praleidau kalėjime – sielos kalėjime. Aš patyriau daug patyčių. Aš praradau sveikatą, praradau darbą, bet to niekada nesigailėsiu.
Likimas man buvo dosnus, jis suteikė man pamoką, kad negalime atsiklaupti prieš niekšybę. Bet teisėsauga privertė atsiklaupti prieš niekšybę kitus pedagogus, kurie turėjo ateiti į Paulinos klasę ir dirbti toliau“, – kalbėjo B.Burgis.
Savo pareiškimą jis baigė eilėmis iš antikos dramos.
B.Burgis KTU gimnazijai vadovavo nuo jos įkūrimo 1990-aisiais. Po konflikto su moksleive direktorius paliko pareigas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.