Vištgaudžių iš Lietuvos byloje – istorinis teismo sprendimas

2016 m. birželio 10 d. 18:02
Modesta Gaučaitė
24-ejų Laurynas Kelpša su dar penkiais lietuviais pateks į Jungtinės Karalystės žmogaus teisių istoriją. Tapę vergovės aukomis jie pirmąkart kreipėsi į teismą ir pareikalavo atlyginti žalą.
Daugiau nuotraukų (2)
Šią bylą lietuviai laimėjo.
Trys svarai (4,2 euro) už tūkstantį pagautų vištų. Tiek buvo žadėta sumokėti vyrams, kurie patikėjo skelbimu apie puikų darbą užsienio vištų fermoje.
Tačiau prižiūrėtojai net už neišplautą arbatos puodelį skirdavo pinigines bausmes ne tik kaltininkui, bet ir visiems kartu gyvenantiems lietuviams. Vištos draskydavosi, vemdavo ir tuštindavosi, išėjus į lauką būdavo sunku kvėpuoti.
Dėl tokių ir kitų teisių pažeidimų lietuviai buvo pripažinti šiuolaikinės vergystės aukomis.
Dirbo nežmoniškomis sąlygomis
Jungtinės Karalystės Aukščiausiasis Teismas paskelbė nuosprendį šešių vyrų iš Lietuvos byloje. Ieškovai teigė, kad tapo prekybos žmonėmis aukomis. Jie taip pat pasakojo, kad buvo smarkiai išnaudojami britų kompanijos, kuri pasamdė juos gaudyti vištų.
Teisėja priėmė imigrantams palankų sprendimą atsižvelgdama į keletą skundo punktų, tarp jų ir tai, kad vyrų iš Lietuvos atlygis neatitiko minimalaus užmokesčio žemės ūkio darbuotojams reikalavimų.
Ieškovai laimėjo teismą prieš įmonę „Houghton Defendants“. Užsidirbti norėję vyrai skundėsi, kad dirbant fermoje jiems buvo mokama ne už pradirbtas valandas, bet už pagautų vištų skaičių. Jie taip pat nesulaukdavo atlygio už darbą naktimis ir kelionę į darbą.
Teismas taip pat nustatė, kad darbdaviai jiems taikė nelegalius mokesčius, o algas arba išmokėdavo per mažas, arba neišmokėdavo visiškai. Lietuvius įdarbinusi įmonė kalta ir dėl to, kad vyrams neparūpino tinkamų sąlygų nusiprausti, pailsėti, pavalgyti ir atsigerti.
Ieškinį padavę lietuviai sakė, kad į Jungtinę Karalystę jie atvežti padedant kitam Lietuvos piliečiui, kuriam už tai sumokėjo „Houghton Defendants“.
Vyrai, kurių amžius nuo 19 iki 58 metų, buvo vežiojami iš vienų fermų į kitas, kurios buvo išsibarsčiusios po visą Jungtinę Karalystę. Kartais kelionė į darbą trukdavo net iki septynių valandų, o po jos be jokio poilsio jie turėdavo eiti į paukštyną ir pradėti varginantį darbą.
Lietuviai dirbdavo purve, be tinkamos apsaugos įrangos, drabužių ar darbą atitinkančio užmokesčio.
Jie teigė, kad atlyginimai dažnai būdavo smarkiai sumažinami arba jie jų visiškai negaudavo, jiems būdavo grasinama, o viršininkai juos kankindavo, kartais net ir užsiundydavo šunis.
Laimėtas teismas – svarbi pergalė
Darbininkus skriaudusi įmonė prašė jų ieškinį atmesti, tačiau teismas nusprendė šį prašymą svarstyti.
Šeši žeminančiomis sąlygomis dirbę vyrai šį teismo sprendimą priėmė kaip svarbią pergalę.
„Tai yra pirmas kartas, kai Aukščiausiasis Teismas nusprendė žmonių, kurie yra šiuolaikinės vergystės britų kompanijose aukos, naudai. Šis sprendimas – labai svarbus žingsnis link tinkamos kompensacijos mūsų klientams.
Lietuvių laimėtas teismas turėtų būti įspėjimas visoms britų kompanijoms. Jos turi išnaikinti visas šiuolaikinės vergystės formas iš savo verslų, nesvarbu, ar jie Jungtinėje Karalystėje, ar už jos ribų“, – sakė lietuviams teisme atstovavusi Shanta Martin.
Kompensacijos, kurią gaus lietuviai, suma kol kas dar nėra nustatyta.
TeismasJungtinė Karalystėlietuviai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.