Pirmadienį bylos nagrinėjimas įstrigo, nes neatvyko prieš gaują parodymus davusio teisiamojo Vitalijaus Keršio advokatas. Kas nutiko advokatui Petrui Labanauskui, teismui išsiaiškinti nepavyko – pražuvėlis apie kliūtis atvykti nepranešė, o mobiliojo ryšio telefonu neatsiliepė.
Atidėti bylos nagrinėjimą prašė ir teisiamasis Renaldas Ščiglinskas. Vieną posėdį jau sužlugdęs kaunietis pareiškė, kad dėl pakilusio kraujospūdžio labai prastai jaučiasi, todėl reikalavo iškviesti greitosios medikus. Vyriškis tikino į teismą atvykęs tik „norėdamas parodyti, kad nesislapsto nuo teisingumo“.
Pirmasis posėdis neįvyko
Pernai gruodį R.Ščiglinskas apskritai nepasirodė teisme, nors posėdžio išvakarėse su juo buvo susisiekta telefonu. Todėl teismas konstatavo, kad apie posėdį pranešta tinkamai, ir priėmė sprendimą kaunietį atvesdinti.
Tiesa, tąkart bylos nebuvo galima nagrinėti ir dėl kitų priežasčių.
Dalį teisiamųjų gina valstybės skirti advokatai. Kai kurie gynėjai buvo paskirti kelios dienos iki posėdžio, todėl fiziškai negalėjo susipažinti su medžiaga. O ši byla yra ypač didelės apimties – per ikiteisminį tyrimą surinkta net 33 tomai medžiagos.
Patikslino nukentėjusiųjų ieškinius
Šiaulių apygardos teismo kolegijai neliko kitos išeities kaip atidėti bylos nagrinėjimą. Kitas posėdis numatytas vasario 26-ąją.
Šiame posėdyje vėl buvo tikslinamos posėdžių datos. Salėje nugriaudėjo juokas, paaiškėjus, jog vasario 26-osios posėdį dėl užimtumo nukelti prašęs vienas advokatas pats nežinojo, kada vyks kitos bylos nagrinėjimas.
Pertrauką paskelbęs teismas išsiaiškino, jog teisininkas vasario 26 d. yra neužimtas, tad advokatui beliko skėsčioti rankomis.
Proceso dalyviams buvo pranešta, jog gauti patikslinti nukentėjusiųjų ieškiniai. Jie buvo prijungti prie bylos.
Nuo gaujos nukentėję Laimutė Stankūnaitė, jos mažametė duktė ir advokatas Gintaras Černiauskas patirtą neturtinę žalą įvertino po 30 tūkstančių eurų.
N.Venckienės bylą išskyrė
Prieš teismą stojo 11 teisiamųjų. Per ikiteisminį tyrimą nustatyta, kad šią gaują subūrė ir tetos Audronės Skučienės padedama vadovavo buvusi teisėja N.Venckienė
Tačiau N.Venckienės tarp teisiamųjų nėra, nes jis pabėgo iš Lietuvos ir slapstosi. Užfiksuota, kad eksparlamentarė prieglobstį su sūnumi rado JAV.
Gaujos nariams pateikta visa kaltinimų puokštė – nuo mirusiojo atminimo išniekinimo iki šmeižto ir trukdymo pareigūnams.
Nusišalino ir teismas, ir teisėja
Ikiteisminis tyrimas šioje byloje buvo užbaigtas pernai pavasarį, bet nagrinėjimas strigo nuo pat pradžių.
Iš pradžių pernai birželį nusišalino visas Kauno apygardos teismas. Mat vienas nukentėjusiųjų Albertas Milinis yra vadovavęs šiam teismui, o to paties teismo Civilinių bylų skyriuje yra dirbusi N.Venckienė.
Lietuvos apeliaciniam teismas po mėnesio nusprendė, kad bylą nagrinės Šiaulių apygardos teismas.
Tada iškilo dar viena kliūtis.
Garliavinių gaujos byla buvo patikėta teisėjai Ernestai Montvidienei, tačiau ji nusišalino, nes anksčiau gyveno Kaune ir yra artimai pažįstama su nukentėjusiųjų Marijos ir Alberto Milinių šeima.
Galiausiai bylą patikėta nagrinėti teisėjo Raimundo Jurgaičio vadovaujamai kolegijai.
Gaują subūrė teisėja ir kirpėja
Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas prieš penkerius metus, kai į teisėsaugininkus kreipėsi kaunietė M.Milinienė. Moteris paprašė nustatyti asmenis, kurie organizavo ir vykdė šmeižto kampaniją prieš jos sūnų Vaidą.
Vaikinas buvo persekiojamas ir prieš, ir po mirties. Gaujos nariai skelbė, kad jis ir yra tas pedofilas Aidas, kurio ieškojo karą menamiems iškrypėliams paskelbęs N.Venckienės brolis Drąsius Kedys.
Pareigūnai kruopščiai rinko įrodymus ir nustatė, kad gaują subūrė ir jai vadovavo buvusi teisėja N.Venckienė ir jos teta kirpėja A.Skučienė.
Šiai gaujai priklausė keliolika asmenų, kurie sekė, rinko informaciją ir persekiojo neįtikusius asmenis.
Teisiamajam reikia apsaugos
Kriminalistams apie gaujos subūrimą, veiklos metodus, vadovus pirmas papasakojo V.Keršis.
Jis buvo išsaugojęs ir vieną A.Skučienės parašytą raštą, kuriame buvo išvardinti labiausiai
nekenčiami asmenys.
Atvirumas V.Keršiui nepadėjo išvengti baudžiamosios atsakomybės – vyriškis teisiamas už žmogaus persekiojimą ir mirusiojo atminimo niekinimą.
Iškilo grėsmė, kad su nusikaltimus atskleisti padėjusiu vyriškiu gali būti susidorota, todėl jam paskirta apsauga. V.Keršis į teismą atvyksta lydimas dviejų civiliai vilkinčių pareigūnų, o veidą slepia po kauke ir džemperio gobtuvu.
Po to apie garliavinių gaują ir jos veiklos metodus prabilo ir daugiau liudytojų.
Surinkus įrodymus kaltinimai šioje byloje pateikti net 11 asmenų – vienai vadeivų A.Skučienei, V.Keršiui, Gediminui Aidukui, Gintarui Banaičiui, Violetai Banaitienei, R.Ščiglinskui, Dariui Kaminickui, Andrejui Lobovui, , Tatjanai Borovec, Rimantui Stanislavui Rimkevičiui ir Ramintai Baltuškienei.
Vieni gaujos nariai kaltinami mirusio atminimo niekinimu, neteisėtu informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimu ir naudojimu, kitiems pateikti kaltinimai ir dėl šmeižto, piktnaudžiavimo tarnybinėmis pareigomis, grasinimo smurto pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą, grasinimo nužudyti ar šmeižto.
Persekiojo neįtikusius asmenis
Nustatyta, kad aukščiausią postą gaujoje užėmė N.Venckienė, o jos dešinioji ranka buvo teta A.Skučienė.
Pastaroji perduodavo nurodymus gaujos nariams, ką šie privalo sekti ir rinkti informaciją.
Nusikalstamos gaujos nariai buvo aprūpinti visa būtina įranga – turėjo vaizdo kamerą, kaukes. Be to, jie gaudavo smulkią instrukciją, kaip veikti ir rinkti informaciją.
Garliavinių akiratyje buvo atsidūrę N.Venckienės nemalonę dėl nepalankių sprendimų užsitraukę teisėjai ar D.Kedžio šeimos narių persekiotą L.Stankūnaitę ir Andrių Ūsą gynę advokatai.
Tarp sekamųjų buvo atsidūrę Lietuvos aukščiausiojo teismo teisėjas Armanas Abramavičius, advokatai Loreta Kraujutienė ir G.Černiauskas, antstolė Sonata Vaicekauskienė, Milinių šeimos nariai.
Šioje byloje nukentėjusiaisiais pripažinta 10 asmenų.