Įdomu, koks gyvenimas kalėjime? Prašom: nuteistųjų „Facebook“

2015 m. gruodžio 10 d. 11:22
Šių vyrų socialiniuose tinkluose nepamatysi įprastų vaizdelių su mylimaisiais, šeimos nariais ar vakarėliais mieste.
Daugiau nuotraukų (40)
Jų nuotraukose – tik nykūs bendrabučio tipo kambariai, dviaukštės lovos, dušai ir langai su grotomis. Įrašuose – liūdna vienatvė ir meilės paieškos.
Savo nelinksmomis gyvenimo akimirkomis socialiniuose tinkluose dalijasi ir nuteistieji. Internetu įkalinimo įstaigose naudotis draudžiama, tačiau „Facebook“ mirga meilės prisipažinimais ir virtualiais bučiniais. Ir nuobodulys. Toks įspūdis apima naršant socialinių tinklų profiliuose, kurių savininkai sėdi už grotų.
Štai Lukiškėse sėdintis žiaurios Lapinų grupuotės vadeiva viešai demonstruoja meilę savo žmonai Emilijai, deda nuotraukas iš sporto salės.
„Sveiki, buvau porai parų triume, tai dėl to ir prapuolęs buvau. Kam buvau reikalingas, drąsiai į pm (privati žinutė. – Red.)!!!“ – rašo kitas už grotų sėdintis veikėjas.
„Noriu namo, gal kas padės išeiti į laisvę? – šaukiasi bausmę atliekantis Vitalijus, o po to „Facebook“ paskyroje dar priduria: Ojojoj, kaip mane šiandien puola mentai! Negaliu normaliai naudotis tel., ką su tais mentais daryt, gal pasiūlymų yra?“
„Ar yra panelių, norinčių pabendrauti su manimi? Šiuo metu atlieku bausmę, rašykite norinčios bendrauti man į „Facebook“, – rašo meilės išsiilgęs kalinys.
„Sveiki draugai ir draugės. Būkit malonūs, jei dar nepamiršot manęs, parašykit man laišką arba bent nuotraukų atsiųskit. Ačiū visiems, kas manęs nepamiršo ir palaikys“, – socialiniame tinkle rašė vienas nuteistasis ir nurodė Marijampolės pataisos namų adresą. Tiesa, dabar iš Marijampolės pataisos namų šitaip nebeprašysi – neseniai čia įrengtas ryšio blokatorius.
Kompiuteriai – be interneto
Kalėjimų departamento (KD) viršininko pavaduotojas Donatas Matuiza portalui lrytas.lt sakė, kad nuteistieji gali naudotis kompiuteriais, tačiau jie negali būti prijungti prie interneto.
Natūraliai kyla klausimas: kaip nutiestieji naudojasi socialiniais tinklais?
D.Matuizos teigimu, būna atvejų, kai sukurtus profilius administruoja kiti asmenys. Savaime aišku, tokie atvejai reti, nes kaip tuomet profiliuose atsiranda nuotraukos iš įkalinimo įstaigos?
Anot jo, pareigūnai neatmeta ir to, kad socialinio tinklo profilį administruoja ir pats nuteistasis. Kadangi nuteistieji kali bendrabučio tipo pataisos namuose, ten patenka ir draudžiamų daiktų.
„Šiuolaikinė technika yra pažengusi, todėl modemai montuojami tiesiai į kompiuterį. Negalime samdyti geriausių specialistų, įdiegti naujausių technologijų, todėl mūsų specialistai ne viską pastebi. Pavyzdžiui, modemas gali būti įmontuotas pelėje, kitose vietose, kur labai sunku aptikti“, – pasakojo D.Matuiza.
Modemas gali būti įmontuotas ir į išmanųjį kompiuterį, žaidimus. Visą įnešamą techniką išardo ir patikrina Kalėjimų departamento specialistai.
„Bet jeigu tai padaryta rimtų meistrų, sunku aptikti. Dar modemai perduodami permetant, atėjus į pasimatymą, paslepiami maisto produktuose.
Marijampolės pataisos namuose įrengti ryšio blokatoriai. D.Matuiza įsitikinęs: bus ir kituose. Jau dabar Alytaus, Pravieniškių pataisos namuose ryšys blokuojamas tam tikruose sektoriuose, lygiai tas pats ir Kybartų izoliatoriuje.
„Blokuoti ryšį – gana sudėtinga, nes aplinkui yra gyvenamieji namai, reikia atlikti bandymus, kad nebūtų sutrikdytas ryšys gyventojams. Blokatorius įvertino ir Visuomenės sveikatos centras – nėra pavojaus nei nuteistųjų, nei kitų žmonių sveikatai“, – sakė D.Matuiza.
Suvaldytų tada, jei sėdėtų kamerose
Pareigūno teigimu, efektyviausia būtų tuomet, jeigu nuteistieji būtų laikomi kamerose.
„Kai jie gyvena bendrabutyje, kas nors ką nors įmeta, vyksta grumtynės, kas pirmasis paims draudžiamą daiktą, – ar mūsų prižiūrėtojai, ar nuteistieji. Mūsų vyrai stumdomi, nes bandome atimti. Be to, nuolat atliekame kratas – planines ir neplanines. Per metus padaroma apie 60 tūkst. kratų, jose esu ir pats dalyvavęs. Pažiūrime ir į kompiuterius – jeigu pamatome, kad yra instaliuotos programos, iš karto vyksta patikrinimas“, – pasakojo D.Matuiza.
Yra ir dar viena išeitis. Leisti įsigyti tik Kalėjimų departamento parduodamus kompiuterius – tik įkalinimo įstaigos parduotuvėje. Tada jie būtų visiškai saugūs.
 Viskas tobulėja taip sparčiai, o mums spėti iš paskos su savo finansavimu – labai sunku.
Faktai:
* Nuteistiesiems, išskyrus laisvės atėmimo bausmę atliekančius pataisos įstaigose drausmės grupės laikymo sąlygomis, leidžiama naudotis asmeninėse sąskaitose turimais pinigais.
* Leidžiama naudotis įsigytais ar sutuoktinio, sugyventinio arba artimų giminaičių perduotais televizoriais, kompiuteriais, vaizdo leistuvais ir garso grotuvais, radijo imtuvais, kompiuterinių žaidimų aparatais.
* Visos programinės vaizdo ir garso laikmenos turi būti su matomomis licencijavimo žymomis.
* Kompiuteryje negali būti „Bluetooth“, „Wi-Fi“, eterneto prietaisų, vaizdo ir garso įrašymo įrenginių bei programų.
* Kompiuteryje turi būti instaliuota tik legali programinė įranga, kompiuteryje galima laikyti tik asmeninio turinio vaizdo ir garso įrašus: nuotraukas, savo filmuotą medžiagą, dokumentus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.